Patterns (7.x-2.2) - en to id translation catalogue (61 entries)

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: List
id: Daftar

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Public
id: Publik

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Action
id: Tindakan

en: On
id: Pada

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Resources
id: Sumber Pustaka

en: Version
id: Versi

en: Go
id: Cari

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Export
id: Ekspor

en: settings
id: pengaturan

en: Back
id: Kembali

en: category
id: kategori

en: Save
id: Simpan

en: Path
id: Jalur

en: Check
id: Periksa

en: Options
id: Opsi

en: 1 hour | @count hours
id[0]: 1 jam
id[1]: @count jam

en: 1 day | @count days
id[0]: 1 hari
id[1]: @count hari

en: Module
id: Modul

en: Off
id: Matikan

en: Always
id: Selalu

en: Address
id: Alamat

en: Directory
id: Direktori

en: here
id: di sini

en: Other
id: Lainnya

en: Destination
id: Tujuan

en: Pattern
id: Pola

en: The changes have been saved.
id: Perubahan sudah disimpan.

en: Extend
id: Mengembangkan

en: Never run
id: Belum pernah dijalankan.

en: Missing
id: Hilang

en: Publish
id: Tampilkan

en: Unpublish
id: Tidak tampilkan

en: Save role
id: Simpan pemeran

en: Available
id: Ketersediaan

en: Restore
id: Pulihkan

en: Add role
id: Tambah pemeran

en: 1 year | @count years
id[0]: 1 tahun
id[1]: @count tahun

en: 1 week | @count weeks
id[0]: 1 pekan
id[1]: @count pekan

en: 1 min | @count min
id[0]: 1 mnt
id[1]: @count mnt

en: 1 sec | @count sec
id[0]: 1 dtk
id[1]: @count dtk

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
id: Kesalahan validasi, silakan coba lagi. Jika masalah berulang, harap menghubungi pengelola situs.

en: Patterns
id: Pola

en: 1 month | @count months
id[0]: 1 bulan
id[1]: @count bulan

en: Not writable
id: Tidak bisa ditulis

en: Trash
id: Sampah

en: Writable
id: Dapat ditulis

en: %message in %file on line %line.
id: %message dalam file %file pada baris %line.

en: Export options
id: Pilihan ekspor
