Pay (7.x-1.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (84 entries)

en: Title
fr: Titre

en: user
fr: utilisateur

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: E-mail
fr: Courriel

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Transaction ID
fr: Identifiant (ID) de transaction

en: Transaction date
fr: Date de la transaction

en: Value
fr: Valeur

en: disabled
fr: désactivé

en: Cancel
fr: Annuler

en: Disable
fr: Désactiver

en: Currency
fr: Devise

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Link
fr: Lien

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Save
fr: Enregistrer

en: Form ID
fr: Identifiant (ID) du formulaire

en: User
fr: Utilisateur

en: Node
fr: Nœud

en: Node display
fr: Affichage du nœud

en: Active
fr: Actif

en: Comment
fr: Commentaire

en: Published
fr: Publié

en: Count
fr: Décompte

en: Success
fr: Succès

en: active
fr: actif(s)

en: Details
fr: Détails

en: Amount
fr: Montant

en: State
fr: État

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Payment
fr: Paiement

en: payment
fr: paiement

en: Payment settings
fr: Paramètres de paiement

en: Method
fr: Méthode

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Handler
fr: Gestionnaire

en: Pending
fr: En attente

en: Pay
fr: Payer

en: Switch
fr: Changer

en: Activity
fr: Activité

en: Node settings
fr: Paramètres des nœuds

en: Permissions
fr: Droits

en: Billing address
fr: Adresse de facturation

en: Balance
fr: Solde

en: Total amount
fr: Montant total

en: Failed
fr: Échec

en: Refunded
fr: Remboursé

en: Refund
fr: Remboursement

en: Current state of the transaction.
fr: État actuel de la transaction.

en: Teaser display
fr: Affichage dans l'accroche

en: !name field is required.
fr: Le champ !name est requis.

en: disable
fr: désactiver

en: Complete
fr: Terminé

en: Everyone
fr: Tout le monde

en: Canceled
fr: Annulé

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Total paid
fr: Total payé

en: Card type
fr: Type de carte

en: Card number
fr: Numéro de carte

en: Please select
fr: Veuillez sélectionner

en: Link to form
fr: Lien vers le formulaire

en: Test mode
fr: Mode test

en: View link
fr: Lien d'affichage

en: Node creation
fr: Création de nœud

en: Payment information
fr: Informations de paiement

en: And max
fr: Et max

en: And
fr: Et

en: Delete transaction
fr: Supprimer la transaction

en: Full node display
fr: Affichage complet du nœud

en: Activity ID
fr: ID de l'activité

en: Save values
fr: Enregistrer les valeurs

en: Invalid credit card number.
fr: Numéro de carte bancaire invalide.

en: Payment type
fr: Type de paiement

en: Security code
fr: Code de sécurité

en: The user who created the transaction.
fr: L'utilisateur qui a créé la transaction.

en: Save form
fr: Enregistrer le formulaire

en: Payment transaction
fr: Transaction de paiement

en: Issue number
fr: Code de vérification visuel

en: Expiration month
fr: Mois d'expiration

en: Authorize
fr: Autoriser
