Pay (7.x-1.0-alpha1) - en to id translation catalogue (52 entries)

en: Title
id: Judul

en: user
id: anggota

en: delete
id: hapus

en: E-mail
id: Email

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Transaction ID
id: ID Transaksi

en: Transaction date
id: Tanggal transaksi

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Currency
id: Mata uang

en: Date
id: Tanggal

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Link
id: Tautan

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Form ID
id: ID formulir

en: User
id: Pengguna

en: Active
id: Aktif

en: Comment
id: Komentar

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Count
id: Jumlah

en: active
id: aktif

en: Details
id: Rincian

en: Amount
id: Jumlah

en: State
id: Status

en: Owner
id: Pemilik

en: Payment
id: Pembayaran

en: payment
id: pembayaran

en: Method
id: Metode

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Pending
id: Tertunda

en: Switch
id: Alihkan

en: Activity
id: Aktifitas

en: Node settings
id: Pengaturan node

en: Permissions
id: Kewenangan

en: Billing address
id: Alamat penagihan

en: Failed
id: Gagal

en: !name field is required.
id: !name harus diisi.

en: disable
id: dimatikan

en: Complete
id: Selesai

en: Canceled
id: Dibatalkan

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: Please select
id: Silahkan pilih

en: Payment information
id: Alamat pembayaran

en: And max
id: Dan mak

en: And
id: Dan
