Payment (7.x-1.0-alpha1) - en to nl translation catalogue (176 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Email address
nl: E-mailadres

en: Description
nl: Beschrijving

en: more
nl: meer

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Currency
nl: Valuta

en: Quantity
nl: Hoeveelheid

en: Last updated
nl: Laatst bijgewerkt

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: none
nl: geen

en: Field
nl: Veld

en: Save
nl: Opslaan

en: Add
nl: Toevoegen

en: View
nl: Weergeven

en: Total
nl: Totaal

en: Unknown
nl: Onbekend

en: User
nl: Gebruiker

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Created
nl: Aangemaakt

en: All
nl: Alle

en: Amount
nl: Bedrag

en: Desc
nl: Aflopend

en: Payment
nl: Betaling

en: Payments
nl: Betalingen

en: Basic
nl: Basis

en: Clone
nl: Dupliceren

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Pending
nl: In afwachting

en: Pay
nl: Betaal

en: Tax rate
nl: Belastingtarief

en: Payment method
nl: Betaalmethode

en: Total amount
nl: Totaalbedrag

en: Payment status
nl: Betaalstatus

en: Completed
nl: Voltooid

en: Failed
nl: Mislukt

en: Apply
nl: Toepassen

en: Manage fields
nl: Velden beheren

en: Unavailable
nl: Niet beschikbaar

en: Postal address
nl: Postadres

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Currency code
nl: Valutacode

en: Payment methods
nl: Betaalwijzen

en: Tax
nl: BTW

en: Add a line item
nl: Voeg een regel toe

en: Line items
nl: Factuurregels

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Change payment method
nl: Andere betaalmethode kiezen

en: Billing
nl: Facturatie

en: Status code
nl: Statuscode

en: Minimum amount
nl: Minimaal bedrag

en: Payment form
nl: Betaalformulier

en: Payment description
nl: Betalingsbeschrijving

en: This field stores varchar text in the database.
nl: Dit veld slaat varchar-tekst op in de database.

en: All items
nl: Alle items

en: Creation date and time
nl: Aanmaakdatum en -tijd

en: Administer rule configurations
nl: Regelinstellingen beheren

en: Status title
nl: Statustitel

en: Create payments
nl: Betalingen aanmaken

en: Asc
nl: Oplopend

en: Administer payment methods
nl: Betaalmethodes beheren

en: Expiration date and time
nl: Vervaldatum en -tijd

en: Last updated date and time
nl: Datum en tijd van laatste update

en: The amount can only consist of decimals and one decimal mark.
nl: Het bedrag mag alleen uit cijfers en een decimaalteken bestaan.

en: The amount can only have one decimal mark.
nl: Het bedrag mag slechts één decimaalteken bevatten.

en: The decimal mark must be followed by two digits.
nl: Het decimaalteken moet door twee cijfers gevolgd worden.

en: Widget description
nl: Widgetbeschrijving

en: The amount should be higher than 0.
nl: Het bedrag moet hoger dan 0 zijn.

en: The currency is not supported by this payment method.
nl: De valuta wordt niet door deze betaalmethode ondersteund.

en: Money has been transferred
nl: Er is geld overgemaakt

en: No money has been transferred
nl: Er is geen geld overgemaakt

en: The payment status could not be automatically verified.
nl: De betaalstatus kon niet automatisch bevestigd worden.

en: After changing a payment's status
nl: Nadat een betaling van status is veranderd

en: The payment's old status
nl: De oude betaalstatus

en: Before executing a payment
nl: Voordat een betaling wordt uitgevoerd

en: Set payment status
nl: Stel betaalstatus in

en: Delete a payment line item
nl: Verwijder een factuurregel

en: If the evaluated amount does not return a whole or fractional number, this action will do nothing.
nl: Als het uitgevoerde bedrag niet resulteert in een geheel of gebroken getal, dan doet deze actie niets.

en: You can use mathematical expressions.
nl: U kunt berekeningen gebruiken.

en: Enable <a href="http://drupal.org/project/ctools">Chaos tool suite</a> in order to use mathematical expressions.
nl: <a href="http://drupal.org/project/ctools">Chaos tool suite</a> inschakelen om berekeningen uit te kunnen voeren.

en: Enter a (fractional) number between 0 and 1.
nl: Vul een (gebroken) getal tussen 0 en 1 in.

en: Payment status is
nl: Betaalstatus is

en: Payment status is derived from
nl: Betaalstatus is afgeleid van

en: Payment status is or is derived from
nl: Betaalstatus is of is afgeleid van

en: Payment method is
nl: Betaalmethode is

en: Payment method type is
nl: Type betaalmethode is

en: Payment method types
nl: Typen betaalmethoden

en: Payment method type supports currency
nl: Betaalmethode ondersteunt valuta

en: Subtract
nl: Aftrekken

en: Multiply by
nl: Vermenigvuldig met

en: Divide by
nl: Deel door

en: Payment !pid
nl: Betaling !pid

en: This page requires !modules.
nl: Deze pagina vereist !modules.

en: Updating a payment status manually can disrupt automatic payment processing.
nl: Het handmatig bijwerken van een betalingsstatus kan de automatische verwerking verstoren.

en: Payment status overview.
nl: Betaalstatusoverzicht.

en: There are no payment method types available. Enable modules that provide them in order to add payment methods.
nl: Er zijn geen soorten betaalmethodes beschikbaar. Schakel modules in die deze aanbieden om betaalmethodes te kunnen toevoegen.

en: Title (specific)
nl: Titel (specifiek)

en: The specific title is often only displayed to people such as administrators who need to know the exact payment method that is used, for instance <em>Paypal Website Payments Pro</em>.
nl: De specifieke titel wordt vaak alleen aan mensen zoals beheerders getoond die precies moeten weten welke betaalmethode gebruikt is, bijvoorbeeld <em>Paypal Website Payments Pro</em>

en: Title (generic)
nl: Titel (algemeen)

en: The generic title is often only displayed to people such as payers who only need to know the generic payment method that is used, for instance <em>Paypal</em>. Defaults to the specific title.
nl: De algemene titel wordt vaak alleen aan mensen zoals betalers getoond, die alleen de algemene naam moeten weten weten van de betaalmethode die gebruikt is, bijvoorbeeld <em>Paypal</em>. Indien niet opgegeven, wordt de specifieke titel gebruikt.

en: Payment method %title has been saved.
nl: Betaalmethode %title is opgeslagen.

en: Do you really want to delete payment method %title?
nl: Weet u zeker dat u betaalmethode %title wil verwijderen?

en: Existing payments that use this payment method will become unusable. This action cannot be undone.
nl: Bestaande betalingen die deze betaalmethode gebruiken, zullen onbruikbaar worden. Deze actie kan niet ongedaan gemaakt worden.

en: Delete payment method
nl: Betaalmethode verwijderen

en: Payment method %title has been deleted.
nl: Betaalmethode %title is verwijderd.

en: Administer payment configuration
nl: Betalingsinstellingen beheren

en: View any payment
nl: Elke betaling weergeven

en: View own payments
nl: Eigen betalingen weergeven

en: Update any payment
nl: Elke betaling bijwerken

en: Update own payments
nl: Eigen betalingen bijwerken

en: View payment status overview
nl: Betaalstatusoverzicht weergeven

en: Payment method selection and configuration
nl: Selectie en instellingen van betaalmethode

en: Payment method (generic title)
nl: Betaalmethode (algemene titel)

en: A three-letter ISO 4217 currency code.
nl: Een drieletterige ISO 4217-valutacode.

en: The name of the function to call once payment processing is completed.
nl: De naam van de functie die aangeroepen moet worden als de betaling afgerond is.

en: Finish callback
nl: Afrondingscallback

en: Payment ID
nl: Betalings-ID

en: Payment method ID
nl: Betaalmethode-ID

en: The ID of the user this payment belongs to.
nl: De ID van de gebruiker wiens betaling het is.

en: Payment method type
nl: Soort betaalmethode

en: Whether the payment method is enabled and can be used.
nl: Of de betaalmethode ingeschakeld is en gebruikt kan worden.

en: !currency_code !units.!cents
nl: !currency_code !units,!cents

en: !units.!cents
nl: !units,!cents

en: Add payment method
nl: Betaalmethode toevoegen

en: Payment statuses
nl: Betaalstatussen

en: Allows other modules to let their users make payments using the payment methods connected to Payment.
nl: Laat andere modules betalingen uitvoeren via de betaalmethodes van Payment.

en: Payment status item
nl: Betaalstatusitem

en: Payment line item
nl: Factuurregel

en: Payment method type description
nl: Beschrijving van het soort betaalmethode

en: Enabled (machine name)
nl: Ingeschakeld (systeemnaam)

en: Payment method type title
nl: Titel van het soort betaalmethode

en: Payment status item ID
nl: Betaalstatusitem-ID

en: There are no payments yet.
nl: Er zijn nog geen betalingen

en: Administration page
nl: Beheerpagina

en: User's own payments
nl: Eigen betalingen van de gebruiker

en: There are no payment methods yet.
nl: Er zijn nog geen betaalmethodes.

en: Administer Billing
nl: Facturatie beheren

en: This setting is controlled by <a href="@url">Billing</a>.
nl: Deze instelling wordt beheerd door <a href="@url">Facturatie</a>.

en: Select the fields to use for billing information. Some billing services will only use the first field value. Billing will automatically assume control of selected fields.
nl: Selecteer de velden voor factuurinformatie. Sommige factuurservices gebruiken alleen de eerste veldwaarde. Facturatie zal de geselecteerde velden automatisch beheren.

en: Missing %information billing information.
nl: Ontbrekende factuurinformatie %information.

en: This field is required for %controller_titles.
nl: Dit veld is vereist voor %controller_titles.

en: There are no <em>!field_type</em> fields available to use for billing information.
nl: Er zijn geen <em>!field_type</em>-velden beschikbaar voor factuurinformatie.

en: Show this field only when the selected payment method requires it.
nl: Laat dit veld alleen zien als de geselecteerde betaalmethode het nodig heeft.

en: Adds billing information to payments.
nl: Voegt factuurinformatie aan betalingen toe.

en: Administer Payment Form
nl: Payment-formulier beheren

en: Payment Form amount
nl: Bedrag van Payment-formulier

en: There are no payment methods.
nl: Er zijn geen betaalmethodes.

en: Payment Form has not been configured.
nl: Payment-formulier is niet ingesteld.

en: Configure Payment Form
nl: Payment-formulier instellen

en: View payment
nl: Betaling weergeven

en: Your payment is still being processed.
nl: Uw betaling wordt nog verwerkt.

en: Your payment was successfully completed.
nl: Uw betaling is gelukt.

en: Your payment failed.
nl: Uw betaling is mislukt.

en: Payment form message
nl: Bericht in betaalformulier

en: Make a payment to @site_name.
nl: Doe een betaling aan @site_name.

en: Payment to @site_name
nl: Betaling aan @site_name.

en: The minimum amount is !amount.
nl: Het minimumbedrag is !amount.

en: The amount should be higher than !amount.
nl: Het bedrag moet hoger zijn dan !amount.

en: Allows users to make payments through a basic stand-alone payment form.
nl: Laat gebruikers betalingen doen via een eenvoudig opzichzelfstaand betaalformulier.

en: A 'dumb' payment method type that always successfully executes payments, but never actually transfers money. It can be useful for <em>collect on delivery</em>, for instance.
nl: Een 'domme' betaalmethode die betalingen altijd laat lukken, maar waarbij er nooit geld overgemaakt wordt. Nuttig voor bijvoorbeeld <em>rembours</em>.

en: Payment reference
nl: Betalingsreferentie

en: Allows users to select existing unused payments, or to add a new payment on the fly.
nl: Laat gebruikers ongebruikte betalingen selecteren, of <em>on the fly</em> een nieuwe betaling toevoegen.

en: <a href="@url" target="_blank">View payment details</a> (opens in a new window)
nl: <a href="@url" target="_blank">Betalingsinformatie weergeven</a> (opent in een nieuw venster)

en: <a href="@url" target="_blank">Add a new payment</a> (opens in a new window)
nl: <a href="@url" target="_blank">Voeg een betaling toe</a> (opent in een nieuw venster)

en: Re-check available payments
nl: Beschikbare betalingen nogmaals controleren

en: Payment is required
nl: Betaling is verplicht.

en: The selected payment does not exist or is not available.
nl: De geselecteerde betaling bestaat niet of is niet beschikbaar.

en: Your payment is %status. You can now <span class="paymentreference-window-close">close this window</span>.
nl: Uw betaling is %status. U kunt <span class="paymentreference-window-close">dit venster sluiten</span>.

en: Payment Reference Field
nl: Payment-referentieveld

en: Provides a field to add payments to entities.
nl: Biedt een veld om betalingen aan entiteiten te koppelen.
