Payment (7.x-1.19) - en to id translation catalogue (53 entries)

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Type
id: Jenis

en: Description
id: Deskripsi

en: more
id: selengkapnya

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Enabled
id: Aktif

en: Currency
id: Mata uang

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Last updated
id: Update terakhir

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Message
id: Pesan

en: Save
id: Simpan

en: View
id: Lihat

en: The username %name does not exist.
id: Anggota %name tidak ada.

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: User
id: Pengguna

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Last update
id: Pembaruan terakhir

en: Amount
id: Jumlah

en: Owner
id: Pemilik

en: Payment
id: Pembayaran

en: Payments
id: Pembayaran

en: Basic
id: Dasar

en: Clone
id: Kloning

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Pending
id: Tertunda

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Payment method
id: Metode pembayaran

en: Completed
id: Selesai

en: Failed
id: Gagal

en: Apply
id: Terapkan

en: Manage fields
id: Kelola bidang

en: Unavailable
id: Tidak tersedia

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Context
id: Kontek

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Currency code
id: Kode mata uang

en: Payment methods
id: Metode Pembayaran

en: Tax
id: Pajak

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: All items
id: Semua item

en: Asc
id: Urutan turun

en: Add payment method
id: Tambah metode pembayaran
