PayPal Roles (7.x-1.0-alpha2) - en to fr translation catalogue (67 entries)

en: Status
fr: État

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Delete
fr: Supprimer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Enabled
fr: Activé

en: Currency
fr: Devise

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Length
fr: Longueur

en: User
fr: Utilisateur

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: Active
fr: Actif

en: Date format
fr: Format de date

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Role ID
fr: Id du rôle

en: Amount
fr: Montant

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Inactive
fr: Inactif

en: Edit membership
fr: Modifier l'adhésion

en: Transaction ID.
fr: ID de transaction.

en: day(s)
fr: jour(s)

en: week(s)
fr: semaine(s)

en: month(s)
fr: mois

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Decimal
fr: Décimal

en: Precision
fr: Précision

en: User ID.
fr: Identifiant (ID) utilisateur.

en: Space
fr: Espace

en: year(s)
fr: année(s)

en: Cancel link
fr: Lien d'annulation

en: Machine name
fr: Nom système

en: User Role
fr: Rôle utilisateur

en: for
fr: pour

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Role ID.
fr: Identifiant de rôle.

en: Expire date
fr: Date d'expiration

en: Decimal point
fr: Marqueur décimal

en: Custom date format
fr: Format de date personnalisé

en: Comma
fr: Virgule

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: Round
fr: Arrondi

en: If checked, the number will be rounded.
fr: Si cette option est cochée, le nombre sera arrondi.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
fr: Précisez le nombre de chiffres à afficher après le marqueur décimal.

en: What single character to use as a decimal point.
fr: Caractère à utiliser comme marqueur décimal.

en: What single character to use as the thousands separator.
fr: Caractère à utiliser comme séparateur de milliers.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
fr: Texte à faire figurer avant le nombre, par exemple une unité monétaire.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
fr: Texte à faire figurer après le nombre, par exemple une unité monétaire.

en: Format plural
fr: Former le pluriel

en: If checked, special handling will be used for plurality.
fr: Si coché, le pluriel sera pris en charge de façon spécifique.

en: Singular form
fr: Singulier

en: Text to use for the singular form.
fr: Texte à utiliser au singulier.

en: Plural form
fr: Forme plurielle

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
fr: Texte à utiliser pour la formation du pluriel, @count sera remplacé par la valeur.

en: Thousands marker
fr: Séparateur de milliers

en: @date_format format
fr: format @date_format

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
fr: Si "Personnalisé", voir le <a href="@url" target="_blank">manuel PHP</a> pour les formats de date. Sinon, saisir le nombre d'unité de temps à afficher. 2 par défaut.

en: Timezone to be used for date output.
fr: Timezone à utiliser pour le rendu de la date.

en: - Default site/user timezone -
fr: - Timezone par défaut du site ou de l'utilisateur -

en: Second date format
fr: Deuxième format de date

en: The date format which will be used for rendering dates other than today.
fr: Le format de date qui sera utilisé pour l'affichage des autres dates que celle d'aujourd'hui.

en: Custom date format of second date
fr: Format de date personnalisé de la deuxième date

en: If "Custom" is selected in "Second date format", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
fr: Si "Personnalisé" est sélectionné dans "Second format de date", voir le <a href="@url" target="_blank">manuel PHP</a> pour les formats de date. Sinon, saisir le nombre des différentes unités de temps à afficher, qui est par défaut à 2.
