PayPal Roles (7.x-1.0-beta1) - en to ja translation catalogue (84 entries)

en: Status
ja: 状態

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Delete
ja: 削除

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Enabled
ja: 有効

en: Currency
ja: 通貨

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Date
ja: 日付

en: - None -
ja: - なし -

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Length
ja: 長さ

en: User
ja: ユーザー

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Created
ja: 作成

en: Active
ja: アクティブ

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Custom
ja: カスタム

en: Role ID
ja: 役割ID

en: Amount
ja: 量

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Brazil
ja: ブラジル

en: Poland
ja: ポーランド

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: UID
ja: ユーザーID

en: Germany
ja: ドイツ

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Austria
ja: オーストリア

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Canada
ja: カナダ

en: China
ja: 中国

en: France
ja: フランス

en: Italy
ja: イタリア

en: Netherlands
ja: オランダ

en: Russia
ja: ロシア連邦

en: Spain
ja: スペイン

en: Switzerland
ja: スイス

en: United Kingdom
ja: 英国

en: United States
ja: 米国

en: Edit membership
ja: 参加状況を編集

en: day(s)
ja: 日

en: week(s)
ja: 週

en: month(s)
ja: 月

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Decimal
ja: 固定小数点数値

en: Precision
ja: 精度

en: User ID.
ja: ユーザーID

en: Space
ja: スペース

en: year(s)
ja: 年

en: Cancel link
ja: リンクをキャンセル

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: User Role
ja: ユーザーの役割

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: CHF
ja: スイスフラン

en: Role ID.
ja: 役割ID。

en: Expire date
ja: 有効期限

en: Decimal point
ja: 小数点

en: Custom date format
ja: 独自の日付表示形式

en: Comma
ja: コンマ

en: Edit link
ja: 編集リンク

en: Round
ja: 端数切り捨て

en: If checked, the number will be rounded.
ja: チェックがあれば、端数を切り捨てます。

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
ja: 小数点第何位まで表示するか指定してください。

en: What single character to use as a decimal point.
ja: 小数点として使用する文字を指定してください。

en: What single character to use as the thousands separator.
ja: 千単位の区切り文字として使用する文字を指定してください。

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
ja: 通貨記号等の、数字の前に置く文字列。

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
ja: 通貨記号等の、数字の後に置く文字列

en: Format plural
ja: 複数形

en: If checked, special handling will be used for plurality.
ja: チェックを入れると、複数形に対して特別な扱いを行います。

en: Singular form
ja: 単数形

en: Text to use for the singular form.
ja: 単数形に使用するテキスト。

en: Plural form
ja: 複数形

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
ja: 複数形に使用するテキスト。@count は値に置き換えられます。

en: Thousands marker
ja: 3桁区切りの記号

en: Apostrophe
ja: アポストロフィー（'）

en: @date_format format
ja: @date_format　フォーマット

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
ja: 「カスタム」の場合は <a href="@url" target="_blank">PHP マニュアル</a>

en: Timezone to be used for date output.
ja: 日時の出力に使用するタイムゾーン。

en: - Default site/user timezone -
ja: - デフォルトのサイト・ユーザータイムゾーン -

en: Provide a simple link to edit the membership.
ja: メンバーシップを編集する簡潔なリンクを提供します。

en: The date format which will be used for rendering dates other than today.
ja: 今日以外の日付のレンダリングに使われる日付フォーマット。
