PayPal Roles (7.x-1.0-beta2) - en to de translation catalogue (96 entries)

en: Prefix
de: Präfix

en: Delete
de: Löschen

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Description
de: Beschreibung

en: Enabled
de: Aktiviert

en: Currency
de: Währung

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: Date
de: Datum

en: - None -
de: - Nicht festgelegt/ausgewählt -

en: Settings
de: Einstellungen

en: Length
de: Länge

en: User
de: Benutzer

en: User ID
de: Benutzer-ID

en: Created
de: Erstellt

en: Active
de: Aktiv

en: Date format
de: Datumsformat

en: Custom
de: Benutzerdefiniert

en: Role ID
de: Rollen-ID

en: N/A
de: n. v.

en: Amount
de: Betrag

en: Unlimited
de: Unbegrenzt

en: Inactive
de: Inaktiv

en: Brazil
de: Brasilien

en: Poland
de: Polen

en: Germany
de: Deutschland

en: Australia
de: Australien

en: Austria
de: Österreich

en: Belgium
de: Belgien

en: Canada
de: Kanada

en: France
de: Frankreich

en: Italy
de: Italien

en: Netherlands
de: Niederlande

en: Russia
de: Russland

en: Spain
de: Spanien

en: Switzerland
de: Schweiz

en: United Kingdom
de: Vereinigtes Königreich

en: United States
de: Vereinigte Staaten

en: Edit membership
de: Mitgliedschaft bearbeiten

en: day(s)
de: Tag(e)

en: week(s)
de: Woche(n)

en: month(s)
de: Monat(e)

en: Timezone
de: Zeitzone

en: Decimal
de: Dezimalzahl

en: Precision
de: Genauigkeit

en: User ID.
de: Benutzer-ID.

en: Space
de: Leerzeichen

en: year(s)
de: Jahr(e)

en: By country
de: Nach Land

en: Cancel link
de: Link zum Account löschen

en: Machine name
de: Systemname

en: User Role
de: Benutzerrolle

en: for
de: für

en: Text to display
de: Anzuzeigender Text

en: Role ID.
de: Rollen-ID

en: Expire date
de: Ablaufdatum

en: Decimal point
de: Dezimalpunkt

en: Custom date format
de: Benutzerdefiniertes Datumsformat

en: Comma
de: Komma

en: Change status
de: Status ändern

en: Edit link
de: ‚Bearbeiten‘-Link

en: Round
de: Runden

en: If checked, the number will be rounded.
de: Sobald aktiviert, wird die Zahl gerundet.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
de: Festlegen, wie viele Stellen nach dem Dezimalpunkt erscheinen sollen.

en: What single character to use as a decimal point.
de: Welches Zeichen soll als Dezimalpunkt verwendet werden.

en: What single character to use as the thousands separator.
de: Welches Zeichen als tausender Trennzeichen verwendet werden soll.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
de: Text der vor die Zahl gestellt werden soll, wie etwa ein Währungszeichen.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
de: Text der an die Zahl angehängt werden soll, wie etwa ein Währungszeichen.

en: Payment type
de: Zahlungsart

en: Format plural
de: Format Plural

en: If checked, special handling will be used for plurality.
de: Wenn aktiviert, wird ein spezielle Behandlung für Pluralformen verwendet.

en: Singular form
de: Singularform

en: Text to use for the singular form.
de: Text, der für die Singularform verwendet wird.

en: Plural form
de: Pluralform

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
de: Text, der für die Pluralform verwendet wird, @count wird mit dem Wert ersetzt.

en: Thousands marker
de: Tausender Trennzeichen

en: Apostrophe
de: Apostroph

en: Memberships
de: Mitgliedschaften

en: @date_format format
de: @date_format-Format

en: Timezone to be used for date output.
de: Zeitzone für die Datumsausgabe

en: - Default site/user timezone -
de: - Standard-Zeitzone der Webseite/des Benutzers -

en: PayPal login page language / locale
de: Sprache / Gebietsschema der PayPal-Anmeldeseite

en: By language
de: Nach Sprache

en: Danish (for Denmark only)
de: Dänisch (nur für Dänemark)

en: Hebrew (for all)
de: Hebräisch (für alle)

en: Indonesian (for Indonesia only)
de: Indonesisch (nur für Indonesien)

en: Japanese (for Japan only)
de: Japanisch (nur für Japan)

en: Norwegian (for Norway only)
de: Norwegisch (nur für Norwegen)

en: Brazilian Portuguese (for Portugal and Brazil only)
de: Brasilianisches Portugiesisch (nur für Portugal und Brasilien)

en: Russian (for Lithuania, Latvia, and Ukraine only)
de: Russisch (nur für Litauen, Lettland und die Ukraine)

en: Swedish (for Sweden only)
de: Schwedisch (nur für Schweden)

en: Thai (for Thailand only)
de: Thailändisch (nur für Thailand)

en: Turkish (for Turkey only)
de: Türkisch (nur für die Türkei)

en: Simplified Chinese (for China only)
de: Vereinfachtes Chinesisch (nur für China)

en: Traditional Chinese (for Hong Kong only)
de: Traditionelles Chinesisch (nur für Hong Kong)

en: Traditional Chinese (for Taiwan only)
de: Traditionelles Chinesisch (nur für Taiwan)
