PayPal Roles (7.x-1.0-beta2) - en to ru translation catalogue (88 entries)

en: Status
ru: Статус

en: Prefix
ru: Префикс

en: Suffix
ru: Суффикс

en: Delete
ru: Удалить

en: Cancel
ru: Отмена

en: Description
ru: Описание

en: Enabled
ru: Включено

en: Currency
ru: Валюта

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Date
ru: Дата

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Length
ru: Длина

en: User
ru: Пользователь

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: Created
ru: Создано

en: Active
ru: Активно

en: Date format
ru: Формат даты

en: Custom
ru: Собственная

en: Role ID
ru: ID роли

en: N/A
ru: Н/Д

en: Amount
ru: Сумма

en: Unlimited
ru: Неограничено

en: Inactive
ru: Неактивно

en: Brazil
ru: Бразилия

en: Poland
ru: Польша

en: Portugal
ru: Португалия

en: Germany
ru: Германия

en: Australia
ru: Австралия

en: Austria
ru: Австрия

en: Belgium
ru: Бельгия

en: Canada
ru: Канада

en: China
ru: Китай

en: France
ru: Франция

en: Italy
ru: Италия

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: Russia
ru: Россия

en: Spain
ru: Испания

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: United Kingdom
ru: Великобритания

en: United States
ru: Соединённые Штаты Америки

en: Edit membership
ru: Редактирование участия

en: Transaction ID.
ru: ID операции.

en: day(s)
ru: день(дней)

en: week(s)
ru: неделя(ь)

en: month(s)
ru: месяц(ы)

en: Timezone
ru: Часовой пояс

en: Decimal
ru: Десятичное число

en: Precision
ru: Точность

en: User ID.
ru: ID пользователя

en: Space
ru: Пробел

en: year(s)
ru: год(лет)

en: Cancel link
ru: Ссылка отмены

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: User Role
ru: Пользовательская роль

en: for
ru: для

en: Text to display
ru: Текст для показа

en: Role ID.
ru: ID роли.

en: Decimal point
ru: Десятичная точка

en: Custom date format
ru: Пользовательский формат даты

en: Comma
ru: Запятая

en: Edit link
ru: Ссылка на редактирование

en: Round
ru: Округление

en: If checked, the number will be rounded.
ru: Если выбран, число округляется

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
ru: Сколько цифр выводить после десятичной запятой.

en: What single character to use as a decimal point.
ru: Какой символ использовать в качестве десятичной запятой.

en: What single character to use as the thousands separator.
ru: Какой символ использовать в качестве разделителя тысяч.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
ru: Текст для вывода перед числом, например, символ валюты.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
ru: Текст для вывода после числа, например, символ валюты.

en: Payment type
ru: Тип платежа

en: Format plural
ru: Формат множественного числа

en: If checked, special handling will be used for plurality.
ru: Если отмечено, для множественных чисел будет использован специальный обработчик.

en: Singular form
ru: В единственном числе

en: Text to use for the singular form.
ru: Текст для использования в единственном числе.

en: Plural form
ru: Во множественном числе

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
ru: Текст для использования во множественном числе, @count будет заменен на значение.

en: Thousands marker
ru: Разделитель тысяч

en: Apostrophe
ru: Апостроф

en: Memberships
ru: Членство

en: @date_format format
ru: Формат @date_format

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
ru: Если выбран "Пользовательский", см <a href="@url" target="_blank">Документацию PHP</a> о форматах даты. Иначе, введите количество отображаемых составляющих времени, которое по умолчанию равно 2.

en: Timezone to be used for date output.
ru: Часовой пояс, используемый для вывода даты.

en: - Default site/user timezone -
ru: - Часовой пояс сайта/пользователя по умолчанию -

en: Second date format
ru: Формат второй даты

en: Custom date format of second date
ru: Пользовательский формат второй даты

en: RUB
ru: руб.
