PayPal Roles (7.x-1.0-beta3) - en to tr translation catalogue (79 entries)

en: Status
tr: Durum

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: Delete
tr: Sil

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: Enabled
tr: Etkin

en: Currency
tr: Para birimi

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Date
tr: Tarih

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Length
tr: Uzunluk

en: User
tr: Kullanıcı

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Active
tr: Etkin

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Custom
tr: Özel

en: Role ID
tr: Rol ID

en: Amount
tr: Miktar

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Inactive
tr: Devre dışı

en: Brazil
tr: Brezilya

en: Poland
tr: Polonya

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Germany
tr: Almanya

en: Australia
tr: Avustralya

en: Austria
tr: Avusturya

en: Belgium
tr: Belçika

en: Canada
tr: Kanada

en: China
tr: Çin

en: France
tr: Fransa

en: Italy
tr: İtalya

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Russia
tr: Rusya

en: Spain
tr: İspanya

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

en: United States
tr: Amerika Birleşik Devletleri

en: Edit membership
tr: Üyeliği düzenle

en: day(s)
tr: Gün

en: week(s)
tr: hafta

en: month(s)
tr: ay

en: Timezone
tr: Saat dilimi

en: Decimal
tr: Ondalık

en: Precision
tr: Kesinlik

en: Space
tr: Boşluk

en: year(s)
tr: yıl

en: Cancel link
tr: İptal bağlantısı

en: Machine name
tr: Makine adı

en: User Role
tr: Kullanıcı Rolü

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: Role ID.
tr: Rol kimliği.

en: Decimal point
tr: Ondalık nokta

en: Custom date format
tr: Özelleştirilmiş tarih biçimi

en: Comma
tr: Virgül

en: Edit link
tr: Bağlantıyı düzenle

en: Round
tr: Yuvarlama

en: If checked, the number will be rounded.
tr: İşaretliyse, sayı yuvarlanacaktır.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
tr: Ondalık ayırıcıdan sonra kaç basamak yazdırılacağını belirtin.

en: What single character to use as a decimal point.
tr: Ondalık ayırıcı olarak hangi tek karakterin kullanılacağı.

en: What single character to use as the thousands separator.
tr: Bindelik ayırıcı olarak hangi tek karakterin kullanılacağı.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
tr: Sayıdan önce eklenecek, para birimi simgesi gibi bir metin.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
tr: Sayıdan sonra konulacak, para birimi simgesi gibi, bir metin.

en: Format plural
tr: Çoğul biçimi

en: If checked, special handling will be used for plurality.
tr: İşaretlenirse, çoğul kullanım için özel işleme kullanılır.

en: Singular form
tr: Tekil biçim

en: Plural form
tr: Çoğul biçim

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
tr: Çoğul form için kullanılacak metin, değerin yerine @count geçer.

en: Not specified
tr: Belirtilmemiş

en: Thousands marker
tr: Binlik işaretçisi

en: Apostrophe
tr: Kesme işareti

en: Timezone to be used for date output.
tr: Tarih çıktısı için kullanılacak saat dilimi.

en: - Default site/user timezone -
tr: - Varsayılan site/kullanıcı saat dilimi -

en: Brazilian Portuguese (for Portugal and Brazil only)
tr: Brezilya Portekizcesi (Sadece Brezilya ve Portekiz için)

en: Turkish (for Turkey only)
tr: Türkçe (sadece Türkiye için)
