PayPal Roles (7.x-1.0-beta4) - en to it translation catalogue (81 entries)

en: Status
it: Stato

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Delete
it: Elimina

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Enabled
it: Attivato

en: Currency
it: Valuta

en: Yes
it: Sì

en: Date
it: Data

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Length
it: Lunghezza

en: User
it: Utente

en: User ID
it: ID utente

en: Created
it: Creato

en: Active
it: Attivo

en: Date format
it: Formato data

en: Custom
it: Personalizzato

en: Role ID
it: ID ruolo

en: N/A
it: N/D

en: Amount
it: Importo

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Inactive
it: Inattivo

en: Brazil
it: Brasile

en: Poland
it: Polonia

en: Portugal
it: Portogallo

en: Germany
it: Germania

en: Belgium
it: Belgio

en: China
it: Cina

en: France
it: Francia

en: Italy
it: Italia

en: Netherlands
it: Olanda

en: Spain
it: Spagna

en: Switzerland
it: Svizzera

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: United States
it: Stati Uniti

en: Edit membership
it: Modifica appartenenza

en: day(s)
it: giorno/i

en: week(s)
it: settimana(e)

en: month(s)
it: mese(i)

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Decimal
it: Decimale

en: Precision
it: Precisione

en: Space
it: Spazio

en: year(s)
it: anno(i)

en: Cancel link
it: Link annulla

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: User Role
it: Ruolo utente

en: for
it: per

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: Role ID.
it: ID ruolo.

en: Decimal point
it: Virgola decimale

en: Custom date format
it: Formato data personalizzato

en: Comma
it: Virgola

en: Edit link
it: Link modifica

en: Round
it: Arrotonda

en: If checked, the number will be rounded.
it: Se selezionato, il numero verrà arrotondato.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
it: Specificare quante cifre scrivere dopo la virgola decimale.

en: What single character to use as a decimal point.
it: Il carattere singolo da utilizzare come virgola decimale.

en: What single character to use as the thousands separator.
it: Il carattere singolo da utilizzare come separatore delle migliaia.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
it: Testo da inserire prima del numero, tipo il simbolo della valuta.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
it: Testo da inserire dopo il numero, tipo il simbolo della valuta.

en: Format plural
it: Formatta il plurale

en: If checked, special handling will be used for plurality.
it: Se selezionato, una gestione speciale sarà utilizzata per la pluralità.

en: Singular form
it: Forma singolare

en: Text to use for the singular form.
it: Testo da utilizzare per la forma singolare.

en: Plural form
it: Forma plurale

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
it: Testo da utilizzare per la forma plurale, @count verrà sostituito con il valore.

en: Not specified
it: Non specificato.

en: Thousands marker
it: Separatore delle migliaia

en: Apostrophe
it: Apostrofo

en: @date_format format
it: formato @date_format

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
it: Se "Personalizzato", vedere il <a href="@url" target="_blank">manuale PHP </a>per i formati delle date. Altrimenti inserire il numero delle differenti unità di tempo da visualizzare, il valore predefinito è 2.

en: Timezone to be used for date output.
it: Il fuso orario da utilizzare per l'output della data.

en: - Default site/user timezone -
it: Fuso orario predefinito per il sito/utente -

en: Second date format
it: Formato seconda data

en: The date format which will be used for rendering dates other than today.
it: Il formato data che sarà usato per visualizzare date diverse da oggi.

en: Custom date format of second date
it: Formato data personalizzato della seconda data

en: If "Custom" is selected in "Second date format", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
it: Se viene scelto "Personalizzato" in "Formato seconda data", vedere <a href="@url" target="_blank">il manuale PHP</a> per i formati data. Altrimenti, inserisci il numero di differenti unità di tempo da mostrare (predefinito 2).
