PayPal Roles (7.x-1.0-beta2) - en to uk translation catalogue (92 entries)

en: Status
uk: Стан

en: Prefix
uk: Префікс

en: Suffix
uk: Суфікс

en: Delete
uk: Видалити

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Currency
uk: Валюта

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Date
uk: Дата

en: - None -
uk: - Немає -

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Length
uk: Довжина

en: User
uk: Користувач

en: User ID
uk: ID користувача

en: Created
uk: Створено

en: Active
uk: Активно

en: Date format
uk: Формат дати

en: Custom
uk: Власний

en: Role ID
uk: ID ролі

en: N/A
uk: Н/Д

en: Amount
uk: Величина

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Inactive
uk: Неактивно

en: Brazil
uk: Бразилія

en: Poland
uk: Польща

en: Portugal
uk: Португалія

en: Germany
uk: Німеччина

en: Australia
uk: Австралія

en: Austria
uk: Австрія

en: Belgium
uk: Бельгія

en: Canada
uk: Канада

en: China
uk: Китай

en: France
uk: Франція

en: Italy
uk: Італія

en: Netherlands
uk: Нідерланди

en: Russia
uk: Московія

en: Spain
uk: Іспанія

en: Switzerland
uk: Швейцарія

en: United Kingdom
uk: Великобританія

en: United States
uk: США

en: Edit membership
uk: Редагування членства

en: Transaction ID.
uk: ID операції.

en: day(s)
uk: день(дні)

en: week(s)
uk: тиждень(тижні)

en: month(s)
uk: місяць(місяців)

en: Timezone
uk: Часовий пояс

en: Decimal
uk: Десяткове

en: Precision
uk: Точність

en: User ID.
uk: ID користувача

en: Space
uk: Пробіл

en: year(s)
uk: рік(роки)

en: Cancel link
uk: Посилання скасування

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: User Role
uk: Роль користувача

en: for
uk: для

en: Text to display
uk: Текст для показу

en: Role ID.
uk: Ідентифікатор ролі.

en: Decimal point
uk: Крапка

en: Custom date format
uk: Власний формат дати

en: Comma
uk: Кома

en: Change status
uk: Змінити статус

en: Edit link
uk: Посилання на редагування

en: Round
uk: Округлення

en: If checked, the number will be rounded.
uk: Якщо позначено, число заокруглюється.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
uk: Вкажіть кількість цифр, що виводяться після десяткової коми.

en: What single character to use as a decimal point.
uk: Який символ використовувати як десяткову кому.

en: What single character to use as the thousands separator.
uk: Який символ використовувати як роздільник тисяч.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
uk: Текст для виводу перед числом, наприклад, символ валюти.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
uk: Текст для виводу після числа, наприклад, символ валюти.

en: Payment type
uk: Тип платежу

en: Format plural
uk: Формат множини

en: If checked, special handling will be used for plurality.
uk: Якщо позначено, до множини буде застосована особлива обробка.

en: Singular form
uk: Форма однини

en: Text to use for the singular form.
uk: Текст, що використовуватиметься у формі однини.

en: Plural form
uk: Форма множини

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
uk: Текст, що використовуватиметься у формі множини, @count буде замінене значенням.

en: Thousands marker
uk: Розділювач тисяч

en: Apostrophe
uk: Апостроф

en: Memberships
uk: Участі

en: @date_format format
uk: Формат дати @date_format

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
uk: Якщо "Власний", інформацію про формати дати дивіться у <a href="@url" target="_blank">документації PHP</a>. Інакше, введіть кількість відображуваних різних одиниць часу, яких початково показується 2.

en: Timezone to be used for date output.
uk: Часовий пояс, що використовується у даті.

en: - Default site/user timezone -
uk: - Базовий часовий пояс сайту/користувача -

en: Russian (for Lithuania, Latvia, and Ukraine only)
uk: Російська (лише для Латвії, Литви та України)

en: Second date format
uk: Формат другої дати

en: The date format which will be used for rendering dates other than today.
uk: Формат дати, що буде використовуватись для відтворення дат, що відрізняються від сьогодні.

en: Custom date format of second date
uk: Власний формат дати для другої дати

en: If "Custom" is selected in "Second date format", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
uk: Якщо у якості "Формата другої дати" вказано "Власний", інформацію про формати дати дивіться у <a href="@url" target="_blank">документації PHP</a>. Інакше, введіть кількість відображуваних різних одиниць часу, яка за промовчанням становить 2.

en: RUB
uk: руб.
