PBS Passport (7.x-1.2) - en to de translation catalogue (46 entries)

en: value
de: Wert

en: Email address
de: E-Mail-Adresse

en: key
de: Schlüssel

en: Unknown
de: Unbekannt

en: User
de: Benutzer

en: Email Address
de: E-Mail-Adresse

en: Activated
de: Aktiviert

en: API Key
de: API-Schlüssel

en: Start Date
de: Startdatum

en: Short name
de: Kurzname

en: General Settings
de: Allgemeine Einstellungen

en: First name
de: Vorname

en: Last name
de: Nachname

en: Expiration date
de: Ablaufdatum

en: First Name
de: Vorname

en: Last Name
de: Nachname

en: Full name
de: Vollständiger Name

en: Expired
de: Abgelaufen

en: Membership
de: Mitgliedschaft

en: Membership Type
de: Mitgliedsart

en: Timezone
de: Zeitzone

en: Invalid email address.
de: Ungültige E-Mail-Adresse.

en: Website URL
de: Adresse der Website

en: Telephone
de: Telefon

en: field
de: Feld

en: Member ID
de: Mitglieder-ID

en: Sign In
de: Anmelden

en: Membership state
de: Status der Mitgliedschaft

en: Email Templates
de: E-Mail-Vorlagen

en: Facebook URL
de: Facebook-URL

en: Twitter URL
de: Twitter-URL

en: Expire Date
de: Ablaufdatum

en: Administer PBS Passport settings
de: PBS-Passport-Einstellungen verwalten

en: Facebook URL.
de: Facebook-URL.

en: Local timezone.
de: Lokale Zeitzone

en: Twitter URL.
de: Twitter-URL.

en: Website URL.
de: URL der Website.

en: Address: Zip code
de: Adresse: Postleitzahl

en: Activation URL
de: Aktivierungs-URL

en: Activation token
de: Aktivierungs-Token

en: OAuth2 Settings
de: OAuth2-Einstellungen

en: MVault Settings
de: MVault-Einstellungen

en: Unrecognized (@provider)
de: Nicht erkannt (@provider)

en: Accepted<br/>@time<br/>@interval ago
de: Angenommen<br/>@time<br/>vor @interval

en: @access<br/>@status (@timing)<br/>@token
de: @access<br>@status (@timing)<br>@token

en: Restricted Roles
de: Eingeschränkte Rollen
