Performance Logging and Monitoring (7.x-1.4) - en to da translation catalogue (72 entries)

en: enabled
da: aktiveret

en: Development
da: Udvikling

en: Cancel
da: Annullér

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Date
da: Dato

en: No log messages available.
da: Ingen logbeskeder til rådighed.

en: Summary
da: Resumé

en: Path
da: Sti

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Details
da: Detaljer

en: Other
da: Anden

en: settings page
da: siden med indstillinger

en: Clear
da: Ryd

en: Performance Logging
da: Ydelseslog

en: Logs performance data: page generation times and memory usage.
da: Logger ydelsesdata: tidsforbrug ved opbygning af sider og hukommelsesforbrug.

en: Clear APC
da: Ryd APC

en: Clears performance statistics collected in APC.
da: Ryder ydelesesstatistik indsamlet i APC.

en: View summary performance logs: page generation times and memory usage.
da: Vis resumé af ydelseslog: tidsforbrug ved opbygning af sider og hukommelsesforbrug.

en: View detailed, per page, performance logs: page generation times and memory usage.
da: Vis detaljeret information på side-basis: tidsforbrug ved opbygning af sider og hukommelsesforbrug.

en: Logging mode
da: Logtilstand

en: Detailed logging
da: Detaljeret logger

en: Log memory usage and page generation times for every page. This logging mode is <strong>not</strong> suitable for large sites, as it can degrade performance severly. It is intended for use by developers, or on a test copy of the site.
da: Log hukommelsesforbrug og sidegenereringstid for hver side. Denne logtilstand er <strong>ikke</strong> velegnet til store sites, da den kan forringe ydelsen kraftigt. Den er beregnet til brug for udviklere eller på en testkopi af sitet.

en: Summary logging (DB)
da: Summarisk logger (DB)

en: Log summary data, such as average and maximum page generation times and memory usage to the database. This logging mode is <strong>not</strong> suitable for most live sites.
da: Log resumédata, som gennemsnitlige og maksimale sidegenereringstider samt hukommelsesforbrug til databasen. Denne logtilstand er <strong>ikke</strong> velegnet til de fleste produktionssites.

en: Summary logging (APC)
da: Summarisk logger (APC)

en: Log summary data, such as average and maximum page generation times and memory usage to APC, if installed. The summary will be stored in APC memory, and hence there is no load on the database. This logging to APC is suitable for most live sites, unless the number of unique page accesses is excessively high.
da: Log resumédata, som gennemsnitlige og maksimale sidegenereringstider samt hukommelsesforbrug til APC hvis den er installeret. Resuméet gemmes i APC-hukommelse og der er derfor ingen belastning af databasen. Denne logning til APC er velegnet til de fleste produktionssites, med mindre antallet af unikke sidevisninger er umådeholdent stort.

en: Database Query timing and count
da: Tidtagning og optælling af databaseforespørgsler

en: Accesses threshold
da: Adgangsgrænse

en: When displaying the summary report and using APC, only pages with the number of accesses larger than the specified threshold will be shown. Also, when cron runs, pages with that number of accesses or less will be removed, so as not to overflow APC's shared memory. This is useful on a live site with a high volume of hits. On a development site, you probably want this set to 0, so you can see all pages.
da: Når den sammenfattede rapport vises og APC er i brug, vises kun sider hvor antal tilgange er højere end den angivne grænseværdi. Når cron kører vil sider med det antal tilgange eller mindre blive fjernet, så de ikke spilder plads i APCs delte hukommelse. Det er nyttigt på et produktionssite med mange hits. På et udviklingssite vil du sandsynligvis sætte dette til 0, så du kan se alle sider.

en: Performance detailed logging is !link. This can cause severe issues on live sites.
da: Detaljeret ydelseslog er !link. Det kan give alvorlige problemer på live sites.

en: Query timing and count logging is !link. This can cause memory size per page to be larger than normal.
da: Tidtagning af forespørgsler og tilgangslog er !link. Det føre til større hukommelsesforbrug på de enkelte sider.

en: Summary performance log is not enabled. Go to the !link to enable it.
da: Den summariske ydelseslog er ikke aktiveret. Gå til !link for at aktivere den.

en: # accesses
da: # tilgange

en: Max Memory (MB)
da: Max hukommelse (MB)

en: Avg Memory (MB)
da: Gns. hukommelse (MB)

en: Query Count (Max)
da: Antal forespørgsler (Max)

en: Query Count (Avg)
da: Antal forespørgsler (Gns)

en: No statistics available yet.
da: Ingen statistik tilgængelig endnu.

en: Showing !shown paths with more than !threshold accesses, out of !total total paths.
da: Viser !shown stier med mere end !threshold tilgange ud af !total totale stier.

en: Showing all !total paths.
da: Viser alle !total stier.

en: Average memory per page: !mb_avg MB
da: Gennemsnitlig hukommelse pr. side: !mb_avg MB

en: Total number of page accesses: !accesses
da: Totalt antal side tilgange: !accesses

en: First access: !access.
da: Første tilgang: !access.

en: Last access: !access.
da: Seneste tilgang: !access.

en: Detail performance log is not enabled. Go to the !link to enable it.
da: Detaljeret ydelseslog er ikke aktiveret. Gå til !link for at aktivere den.

en: Memory (MB)
da: Hukommelse (MB)

en: Anonymous?
da: Anonym?

en: # Queries
da: # forespørgsler

en: Confirm APC clear
da: Bekræft sletning af APC

en: Are you sure you want to clear the APC statistics for this site?
da: Ønsker du at slette APC statistikken for dette site?

en: This will clear all the collected performance statistics stored in APC. This action cannot be undone.
da: Dette sletter al ydelsesstatistik gemt i APC. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Logs detailed and/or summary page generation time and memory consumption for page requests.
da: Logger detaljeret og/eller sammenfattede oplysninger om tidsforbrug ved opbygning af sider og hukommelsesforbrug.

en: Log database query timing and query count for each page. This is useful to know if the bottleneck is in excessive database query counts, or the time required to execute those queries is high. Enabling this will incurr some memory overhead as query times and the actual query strings are cached in memory as arrays for each page, hence skewing the overall page memory reported. Please note that this settings is enabled or disabled in the settings of the devel module.
da: Log timing og antal af databaseforespørgsler for hver side. Det er nyttigt til at se om et stort antal forespørgsler udgør en flaskehals, eller om den nødvendige tid til at udføre forespørgslerne er høj. Aktivering vil medføre højere hukommelsesforbrug, da forespørgselstider og de faktiske forespørgsler caches i hukommelsen for hver side, hvor det rapporterede hukommelsesforbrug forvrænges. Bemærk at denne indstilling slås til og fra under Devel-modulets indstillinger.

en: Performance logging is not enabled
da: Ydelseslog er ikke aktiveret

en: Performance logging
da: Ydelseslog

en: Performance logging details
da: Detaljer for ydelseslog

en: Performance logging query
da: Ydelseslog forespørgsel

en: Performance logging APC memory size
da: Ydelseslog APC hukommelsesstørrelse

en: Data source
da: Datakilde

en: MB Memory (Max)
da: MB Hukommelse (Maksimum)

en: MB Memory (Avg)
da: MB Hukommelse (Gennemsnitlig)

en: ms (Max)
da: ms (Maksimum)

en: ms (Avg)
da: ms (Gennemsnitlig)

en: Query ms (Max)
da: Query ms (Maks.)

en: Query ms (Avg)
da: Query ms (Gns.)

en: Average duration per page: !ms_avg ms
da: Gennemsnitlige varighed pr. side: !ms_avg ms

en: Clear Memcache
da: Ryd Memcache

en: Performance logs: Summary
da: Performance logs: Resumé

en: Performance logs: Details
da: Performance logs: Detaljer
