Persistent Login (7.x-1.0) - en to sv translation catalogue (28 entries)

en: Pages
sv: Sidor

en: security
sv: säkerhet

en: Security
sv: Säkerhet

en: Remember me
sv: Kom ihåg mig

en: Persistent Login
sv: Beständig inloggning

en: Control Persistent Login session lifetime and restricted pages.
sv: Styr sessionens livslängd och begränsade sidor för beständig inloggning

en: Show welcome message on persistent login.
sv: Visa välkomstmeddelande vid beständig inloggning

en: If checked, the message 'Welcome back, <em>username</em>' will be displayed each time a new login session is created via a Persistent Login cookie.
sv: Om aktiverat så visas meddelandet "Välkommen tillbaka, <em>username</em>" varje gång en ny inloggad session skapas via en cookie för beständig inloggning.

en: Days to remember the user
sv: Antal dagar att komma ihåg användare

en: Pages which require an explicit login
sv: Sidor som kräver explicit inloggning

en: Every page except the listed pages.
sv: Alla sidor utom de angivna sidorna.

en: Only the listed pages.
sv: Enbart de angivna sidorna.

en: Remembered logins
sv: Sparade inloggningar

en: You have
sv: Du har

en: User @user has
sv: Användaren @user har

en: erase persistent logins now
sv: radera beständiga inloggningar nu

en: Welcome back, %name.
sv: Välkommen tillbaka, %name

en: Stolen Persistent Login session for user %user detected.
sv: Stulen beständig inloggning för användaren %user har upptäckts.

en: <p><b>SECURITY ALERT!</b></p><p>You previously logged in to this site and checked the <em>Remember me</em> box.  At that time, this site stored a "login cookie" on your web browser that it uses to identify you each time you return.  However, the login cookie that your browser just provided is incorrect.  One possible cause of this error is that your web browser cookies have been stolen and used by someone else to impersonate you at this site.</p><p>As a precaution, we logged out all of your current sessions and deactivated all your remembered logins to this site.  You can log in again now.</p>
sv: <p><strong>Säkerhetsvarning!</strong></p>
    <p>Vid något tillfälle loggade du in på webbplatsen och valde "Kom ihåg mig". Då sparade webbplasen en cookie för inloggning i din webbläsare, som används för att identifiera dig varje gång du återvänder till webbplatsen. Den cookie som din webbläsare har sänt är felaktig. En möjlig anledning till detta är att din webbläsares cookies har stulits och använts av någon annan för att utse sig för att vara dig på den här webbplatsen.</p>
    <p>För säkerhets skull har vi loggat ut alla dina sessioner och raderat alla dina beständiga inloggningar på den här webbplatsen. Du kan nu logga in på nytt.</p>

en: Please verify your username and password to access this page.
sv: För att kunna se denna sida måste du bekräfta ditt användarnamn och lösenord.

en: Your site's <em>session.cookie_lifetime</em> PHP setting is %life.  When using Persistent Login, it should be 0 so that PHP sessions end when the user closes his/her browser.  You can change this setting by editing <strong>%file</strong>.
sv: Webbplatsens PHP-inställning för <em>session.cookie_filename</em> är %life. Vid användning av beständig inloggning bör den anges till 0 så att PHP-sessioner avslutas när användaren stänger sin webbläsare. Du kan ändra denna inställning genom att redigera <strong>%file</strong>.

en: The maximum number of days for which a persistent login session is valid; afterwards, the user will need to log in again.  Enter 0 for no expiration.
sv: Det största antalet dagar som en beständig inloggning är giltig. Efteråt måste användaren logga in på nytt. Ange 0 för obegränsad giltighet.

en: Enter one page per line as Drupal paths.  The '*' character is a wildcard.  Example paths are '<em>blog</em>' for the blog page, '<em>blog/*</em>' for every personal blog, and '<em>blog*</em>' for both. '<em>&lt;front&gt;</em>' is the front page.
sv: Ange en sida per rad i form av Drupalsökvägar. "*" är jokertecken. Exempel på sökvägar är "<em>blog</em> för bloggsidan, "<em>blog/*</em>" för alla personliga bloggar, och "<em>blog*</em> för båda. Ange "<em>&lt;front&gt;</em>" för webbplatsens startsida.

en: Provide a "Remember Me" checkbox in the login form.
sv: Erbjud valet "Kom ihåg mig" i inloggningsformuläret.

en: Persistent Login FAILURE: could not insert (%user, %series, %tok, %expires)
sv: Beständig inloggning misslyckades: kunde inte spara (%user, %series, %tok, %expires)

en: Erase persistent logins
sv: Radera beständiga inloggningar

en: Provides a 'Remember Me' checkbox in the login form.
sv: Erbjud valet "Kom ihåg mig" i inloggningsformuläret.

en: Remembered logins per user
sv: Beständiga inloggningar per användare
