Personalize (7.x-1.0-beta11) - en to id translation catalogue (53 entries)

en: Title
id: Judul

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Action
id: Tindakan

en: Block title
id: Judul blok

en: The title of the block as shown to the user.
id: Judul blok seperti yang ditampilkan kepada pengguna.

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: Test
id: uji

en: Weight
id: Bobot

en: Name
id: Nama

en: Export
id: Ekspor

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Add new
id: Tambah baru

en: Add another
id: Tambah lainnya

en: Options
id: Opsi

en: All
id: Semua

en: Done
id: Selesai

en: Block
id: Blok

en: Overridden
id: Ditimpa

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: General
id: Umum

en: Start
id: Mulai

en: Variation
id: Variasi

en: Goal
id: Tujuan

en: Clone
id: Kloning

en: Operation
id: Operasi

en: Allowed HTML tags
id: Tag HTML yang dibolehkan

en: Revert
id: Kembali

en: Completed
id: Selesai

en: Testing
id: Pengujian

en: Block description
id: Deskripsi blok

en: Blocks
id: Blok

en: Block body
id: Isi blok

en: The content of the block as shown to the user.
id: Konten blok yang ditampilkan pada pengunjung.

en: Context
id: Kontek

en: contains
id: mengandung

en: Report
id: Laporkan

en: Element
id: Elemen

en: Variations
id: Variasi

en: Add variation
id: Tambah variasi

en: ends with
id: diakhiri dengan

en: Administrative title
id: Judul administrasi

en: Ensure that each block description is unique.
id: Pastikan bahwa setiap deskripsi blok adalah unik.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
id: Suatu deskripsi singkat dari blok Anda. Digunakan pada <ahref="@overview">Halaman administrasi blok</a>.

en: Personalization
id: Personalisasi
