Personalize (7.x-1.0-beta18) - en to pt translation catalogue (72 entries)

en: Title
pt: Título

en: Pages
pt: Páginas

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Type
pt: Tipo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Action
pt: Ação

en: Block title
pt: Título do bloco

en: The title of the block as shown to the user.
pt: O título do bloco exibido para o usuário.

en: Advanced options
pt: Configurações avançadas

en: Edit
pt: Editar

en: Test
pt: Teste

en: Weight
pt: Peso

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Export
pt: Exportar

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: Add new
pt: Adicionar novo

en: Text
pt: Texto

en: Rename
pt: Renomear

en: Add another
pt: Adicionar outro

en: Options
pt: Opções

en: All
pt: Tudo

en: Done
pt: Concluído

en: Block
pt: Bloco

en: Overridden
pt: Sobrescrito

en: Advanced
pt: Avançado

en: General
pt: Geral

en: Start
pt: Iniciar

en: Goal
pt: Objetivo

en: Clone
pt: Clonar

en: Operator
pt: Operador

en: Operation
pt: Operação

en: minutes
pt: minutos

en: Allowed HTML tags
pt: Tags HTML permitidas

en: equals
pt: igual

en: greater than
pt: maior que

en: less than
pt: menor que

en: Revert
pt: Reverter

en: Info
pt: Informações

en: Completed
pt: Concluído

en: Testing
pt: Testando

en: Resume
pt: Continuar

en: Block description
pt: Descrição do bloco

en: Blocks
pt: Blocos

en: Block body
pt: Corpo do bloco

en: The content of the block as shown to the user.
pt: O conteúdo do bloco que é exibido ao usuário.

en: Select a block
pt: Selecione um bloco

en: Context
pt: Contexto

en: Add context
pt: Adicionar contexto

en: contains
pt: contendo

en: Report
pt: Relatório

en: Campaigns
pt: Campanhas

en: Campaign
pt: Campanha

en: Element
pt: Elemento

en: Variations
pt: Variações

en: Add a class
pt: Incluir uma classe

en: Control
pt: Controlar

en: ends with
pt: termina com

en: Pause
pt: Pausa

en: Filter by type
pt: Filtrar por tipo

en: Administrative title
pt: Título administrativo

en: Elements
pt: Elementos

en: Ensure that each block description is unique.
pt: Certifique-se que cada descrição de bloco seja única.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
pt: Uma breve descrição de seu bloco. Usada na <a href="@overview">página de administração de blocos</a>.

en: Personalization
pt: Personalização

en: starts with
pt: começa com
