Personalize (7.x-1.0-rc13) - en to ja translation catalogue (67 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Pages
ja: ページ

en: delete
ja: 削除

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Type
ja: タイプ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Action
ja: アクション

en: Block title
ja: ブロックのタイトル

en: The title of the block as shown to the user.
ja: ユーザーに提示するブロックのタイトルを入力してください。

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Edit
ja: 編集

en: Test
ja: テスト

en: Weight
ja: ウェイト

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Export
ja: エクスポート

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Add new
ja: 新規追加

en: Text
ja: テキスト

en: Options
ja: オプション

en: All
ja: すべて

en: Done
ja: 完了

en: Block
ja: ブロック

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Normal
ja: ノーマル

en: Advanced
ja: 高度

en: General
ja: 全般

en: Start
ja: 開始

en: Goal
ja: 目的

en: Clone
ja: 複製

en: Operator
ja: オペレータ

en: Operation
ja: 操作

en: minutes
ja: 分

en: Change
ja: 変更

en: Allowed HTML tags
ja: 使用できるHTMLタグ

en: equals
ja: 等しい

en: Revert
ja: 戻す

en: Completed
ja: 完了

en: Testing
ja: テスト

en: Resume
ja: 再開

en: Complete
ja: 完了

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: Blocks
ja: ブロック

en: Block body
ja: ブロックの本文

en: The content of the block as shown to the user.
ja: ユーザーに提示するブロックの内容を記入してください。

en: Select a block
ja: ブロックの選択

en: Context
ja: コンテキスト

en: Add context
ja: コンテキストを追加

en: contains
ja: 含む

en: Report
ja: レポート

en: Element
ja: 要素

en: Debug mode
ja: デバッグモード

en: Variations
ja: バリエーション

en: Add a class
ja: クラスの追加

en: Control
ja: コントロール

en: ends with
ja: 末尾が等しい

en: Administrative title
ja: 管理用タイトル

en: Elements
ja: 要素

en: Ensure that each block description is unique.
ja: ブロックに関する説明が他と重複していないことを確認してください。

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
ja: このブロックに関する簡単な説明です。<a href="@overview">ブロック管理ページ</a>で使われます。

en: Personalization
ja: 個人用設定

en: starts with
ja: 先頭が等しい
