Personalize (7.x-1.0-rc14) - en to fr translation catalogue (79 entries)

en: Title
fr: Titre

en: delete
fr: supprimer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Block title
fr: Titre du bloc

en: The title of the block as shown to the user.
fr: Le titre du bloc tel qu'il est affiché à l'utilisateur.

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Edit
fr: Modifier

en: Test
fr: Tester

en: Weight
fr: Poids

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Export
fr: Exporter

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Add new
fr: Ajouter nouveau

en: Text
fr: Texte

en: Rename
fr: Renommer

en: Add another
fr: En ajouter un(e) autre

en: All
fr: Tout

en: Done
fr: Terminé

en: Block
fr: Bloc

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Advanced
fr: Avancé

en: General
fr: Général

en: Start
fr: Début

en: Goal
fr: Objectif

en: Clone
fr: Cloner

en: Operator
fr: Opérateur

en: Operation
fr: Opération

en: Change
fr: Modifier

en: Allowed HTML tags
fr: Balises HTML autorisées

en: equals
fr: égale

en: greater than
fr: supérieur à

en: less than
fr: inférieur à

en: Revert
fr: Rétablir

en: All pages
fr: Toutes les pages

en: Completed
fr: Terminé

en: Testing
fr: Test

en: Resume
fr: Reprendre

en: Complete
fr: Terminé

en: Block description
fr: Description du bloc

en: Blocks
fr: Blocs

en: Block body
fr: Corps du bloc

en: The content of the block as shown to the user.
fr: Le contenu du bloc vu par l'utilisateur.

en: Select a block
fr: Sélectionnez un bloc

en: Context
fr: Contexte

en: Add context
fr: Ajouter un contexte

en: contains
fr: contient

en: Report
fr: Rapport

en: Campaigns
fr: Campagnes

en: Campaign
fr: Campagne

en: Element
fr: Élément

en: Debug mode
fr: Mode debug

en: report
fr: Signaler

en: Add variation
fr: Ajouter une variation

en: Add a class
fr: Ajouter une classe

en: Control
fr: Contrôle

en: ends with
fr: se termine par

en: Campaign name
fr: Nom de la campagne

en: Select an action
fr: Sélectionnez une action

en: Filter by type
fr: Filtrer par type

en: Change status
fr: Changer de statut

en: Administrative title
fr: Titre pour l'administration

en: Ensure that each block description is unique.
fr: Assurez-vous que chaque description de bloc est unique.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
fr: Une courte description de votre bloc qui sera reprise sur la <a href="@overview">page d'administration des Blocs</a>.

en: Personalization
fr: Personnalisation

en: Winner
fr: Gagnant

en: View reports
fr: Voir les rapports

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: Goals
fr: Objectifs

en: starts with
fr: commence par

en: No elements available.
fr: Aucun élément disponible.

en: Delete campaign
fr: Supprimer la campagne

en: Personalize
fr: Personnaliser
