Personalize (7.x-1.0-rc6) - en to it translation catalogue (67 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Pages
it: Pagine

en: delete
it: elimina

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Type
it: Tipo

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Action
it: Azione

en: Block title
it: Titolo del blocco

en: The title of the block as shown to the user.
it: Il titolo del blocco, come visto dall'utente.

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Edit
it: Modifica

en: Weight
it: Peso

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Export
it: Esporta

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Add new
it: Aggiungi nuovo

en: Text
it: Testo

en: Options
it: Opzioni

en: All
it: Tutti

en: Done
it: Fatto

en: Block
it: Blocco

en: Overridden
it: Variato manualmente

en: Normal
it: Normale

en: Advanced
it: Avanzate

en: General
it: Generale

en: Start
it: Inizio

en: Goal
it: Obbiettivo

en: Clone
it: Clona

en: Operator
it: Operatore

en: Operation
it: Operazione

en: minutes
it: minuti

en: Change
it: Cambia

en: Allowed HTML tags
it: Elementi HTML consentiti

en: equals
it: uguale a

en: greater than
it: maggiore di

en: Revert
it: Ripristina

en: Info
it: Informazioni

en: Completed
it: Completato

en: Testing
it: In fase di test

en: Resume
it: Ripresa

en: Complete
it: Completo

en: Block description
it: Descrizione del blocco

en: Blocks
it: Blocchi

en: Block body
it: Corpo del blocco

en: The content of the block as shown to the user.
it: Il contenuto di un blocco come mostrato all'utente.

en: Context
it: Contesto

en: Add context
it: Aggiungi contesto

en: contains
it: contiene

en: Report
it: Resoconto

en: Element
it: Elemento

en: Add variation
it: Aggiungi variante

en: Add a class
it: Aggiungi una classe

en: ends with
it: finisce per

en: Pause
it: Pausa

en: Administrative title
it: Titolo amministrativo

en: Elements
it: Elementi

en: Ensure that each block description is unique.
it: Assicurati che la descrizione di ogni blocco sia unica.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
it: Una breve descrizione del tuo blocco. Usata nella <a href="@overview">pagina di amministrazione Blocchi</a>.

en: Personalization
it: Personalizzazione

en: Learn more
it: Approfondisci

en: starts with
it: inizia per
