Personalize (7.x-2.0-beta2) - en to hi translation catalogue (45 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Next
hi: अगला

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Type
hi: प्रकार

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Block title
hi: ब्लॉक का शीर्षक

en: The title of the block as shown to the user.
hi: ब्लॉक ( खंड ) का शीर्षक जो प्रयोक्त्ता को दिखता है।

en: Overview
hi: समीक्षा

en: Advanced options
hi: विस्तारित विकल्प

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Test
hi: परीक्षण

en: Weight
hi: मान

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Add new
hi: नया जोड़े

en: Text
hi: लेख

en: Options
hi: विकल्प

en: Done
hi: पूर्ण हुआ

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Advanced
hi: विकसित

en: General
hi: सामान्य

en: Start
hi: शुरू

en: Goal
hi: लक्ष्य

en: Operation
hi: काम

en: Change
hi: परिवर्तन

en: Allowed HTML tags
hi: स्वीकृत एच.टी.एम.एल. टैग

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Info
hi: जानकारी

en: Testing
hi: परिक्षण

en: Block description
hi: ब्लॉक की व्याख्या

en: Block body
hi: ब्लॉक का मुख्य भाग

en: The content of the block as shown to the user.
hi: ब्लॉक का विषय-वस्तु जो प्रयोक्ता को दिखता है।

en: Context
hi: संदर्भ

en: contains
hi: शामिल हैं

en: Draft
hi: प्रारूप

en: Personalization
hi: निजीकरण
