Phone (7.x-1.0-beta1) - en to de translation catalogue (18 entries)

en: Country
de: Land

en: Default
de: Standard

en: Separator
de: Trennzeichen

en: Fields
de: Felder

en: Phone
de: Telefonnummer

en: Phone Number
de: Telefonnummer

en: Text field
de: Textfeld

en: Add the country code if not filled by the user
de: Fügen Sie den Code des Landes ein, wenn dieser nicht durch den Anwender ausgefüllt wird

en: Use parentheses around area code
de: Verwenden Sie Klammern für die Vorwahl

en: Raw phone numbers
de: RAW Telefonnummern

en: Formatted phone numbers
de: Formatierte Telefonnummern

en: Invalid international phone number: Phone number is too long; international phone numbers are limited to 15 digits.
de: Ungültige internationale Telefonnummer: Telefonnummer ist zu lang; internationalen Telefonnummern sind auf 15 Ziffern beschränkt.

en: Invalid international phone number: Phone number contains invalid characters; only allowed characters are numbers and punctuation.
de: Ungültige internationale Telefonnummer: Telefonnummer enthält ungültige Zeichen; nur zulässige Zeichen sind die Zahlen und Satzzeichen.

en: Invalid international phone number: Country code "+%cc" is too long; valid country codes are three digits or less.
de: Ungültige internationale Telefonnummer: Landesvorwahl "+%cc" ist zu lang; gültige Ländercodes sind drei Ziffern oder weniger.

en: International phone numbers are in the form +XX YYYYYYY where XX is a country code and YYYYYYY is the local number. This field type is based off of the <a href="http://www.itu.int/rec/T-REC-E.123/en">E.123 specification</a>.
de: Internationalen Telefonnummern sind in der Form +XX YYYYYYY wobei XX ein Ländercode ist und YYYYYYY ist die lokale Nummer. Dieses Feldtyp basiert auf der <a href="http://www.itu.int/rec/T-REC-E.123/en">E.123-Spezifikation</a>.

en: Default country code to add to international numbers without one (omit + sign)
de: Standard-Ländercode zu internationalen Nummern hinzufügen, wenn kein + Zeichen eingegeben wurde

en: Maximum length of international numbers, according to the ITU this is 15
de: Maximale Länge internationaler Rufnummern (15 laut ITU)

en: The @label field of the node.
de: Das @label-Feld des Beitrags.
