Phone (7.x-1.0-beta1) - en to hu translation catalogue (18 entries)

en: Country
hu: Ország

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Separator
hu: Elválasztó

en: Fields
hu: Mezők

en: Phone
hu: Telefon

en: Phone Number
hu: Telefonszám

en: Text field
hu: Szövegmező

en: Add the country code if not filled by the user
hu: Országkód hozzáadása, ha a felhasználó nem töltötte ki

en: Use parentheses around area code
hu: A körzetszámot zárójelbe kell tenni

en: Raw phone numbers
hu: Formázatlan telefonszámok

en: Formatted phone numbers
hu: Formázott telefonszámok

en: Invalid international phone number: Phone number is too long; international phone numbers are limited to 15 digits.
hu: Érvénytelen nemzetközi telefonszám: a telefonszám túl hosszú; a nemzetközi telefonszámok 15 számjegyből állnak.

en: Invalid international phone number: Phone number contains invalid characters; only allowed characters are numbers and punctuation.
hu: Érvénytelen nemzetközi telefonszám: a telefonszám érvénytelen karaktereket tartalmaz; csak számok és pont szerepelhet.

en: Invalid international phone number: Country code "+%cc" is too long; valid country codes are three digits or less.
hu: Érvénytelen nemzetközi telefonszám: A „+%cc” országkód túl hosszú; a szabályos országkód három vagy kevesebb számból áll.

en: International phone numbers are in the form +XX YYYYYYY where XX is a country code and YYYYYYY is the local number. This field type is based off of the <a href="http://www.itu.int/rec/T-REC-E.123/en">E.123 specification</a>.
hu: A nemzetközi telefonszámok formátuma a következő: +XX YYYYYYY ahol XX az országkód és YYYYYYY a helyi szám. Ez a mezőtípus a <a href="http://www.itu.int/rec/T-REC-E.123/en">E.123 részletes leíráson alapul</a>.

en: Default country code to add to international numbers without one (omit + sign)
hu: Alapértelmezett országkód hozzáadása a nemzetközi számokhoz egy nélkül (a „+” jel elhagyása)

en: Maximum length of international numbers, according to the ITU this is 15
hu: A nemzetközi telefonszámok legfeljebb 15 jegyűek lehetnek az ITU szabványa szerint

en: The @label field of the node.
hu: A tartalom @label mezője.
