Phone (7.x-1.0-beta1) - en to nl translation catalogue (14 entries)

en: Country
nl: Land

en: Default
nl: Standaard

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: Fields
nl: Velden

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Phone Number
nl: Telefoonnummer

en: Text field
nl: Tekstveld

en: Add the country code if not filled by the user
nl: Voeg de landcode toe als deze niet is ingevuld door de gebruiker

en: Use parentheses around area code
nl: Zet ronde haken om de land code

en: Invalid international phone number: Phone number is too long; international phone numbers are limited to 15 digits.
nl: Ongeldig internationaal telefoonnummer: Het telefoonnummer is te lang; internationale telefoonnummers hebben maximaal 15 cijfers.

en: Invalid international phone number: Phone number contains invalid characters; only allowed characters are numbers and punctuation.
nl: Ongeldig internationaal telefoonnummer: Het telefoonnummer bevat ongeldige tekens; alleen nummers en leestekens zijn toegestaan.

en: Invalid international phone number: Country code "+%cc" is too long; valid country codes are three digits or less.
nl: Ongeldig internationaal telefoonnummer: Het landnummer "+%cc" is te lang; geldige landcodes hebben maximaal drie cijfers.

en: The @label field of the node.
nl: Het veld @label van de node.

en: Which country-specific rules should this field be validated against and formatted according to.
nl: Welke landspecifieke regels ter validatie voor dit veld gebruikt moeten worden.
