Photobox (7.x-1.0-beta1) - en to it translation catalogue (26 entries)

en: None
it: Nessuno

en: Custom
it: Personalizzato

en: Fields
it: Campi

en: Original image
it: Immagine originale

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Caption
it: Didascalia

en: Content title
it: Titolo del contenuto

en: Automatic
it: Automatico

en: Title text
it: Testo per il titolo

en: Custom caption
it: Didascalia personalizzata

en: Per page gallery
it: Una galleria per pagina

en: Per post gallery
it: Una galleria per ogni contenuto

en: No gallery
it: Nessuna galleria

en: Alt text
it: Testo alternativo

en: None (original image)
it: Nessuno (immagine originale)

en: Per field in post gallery
it: Una galleria per ciascun contenuto Drupal

en: Per field in page gallery
it: Una galleria per ciascun field nella pagina

en: Gallery (image grouping)
it: Galleria (raggruppamento immagini)

en: Custom gallery
it: Galleria personalizzata

en: Content image style
it: Stile immagine contenuto

en: Content image style: @style
it: Stile immagine contenuto: @style

en: Custom (with tokens)
it: Personalizzato (usando i token)

en: For token support the <a href="@token_url">token module</a> must be installed.
it: Per il supporto dei token, occorre installare il <a href="@token_url">modulo token</a>.

en: All images on a page with the same gallery value (rel attribute) will be grouped together. It must only contain lowercase letters, numbers, hyphen and underscores.
it: La galleria verrà composta raggruppando tutte le immagini di una pagina che hanno lo stesso valore di gallery (attributo rel). Può contenere soltanto lettere minuscole, numeri, trattini (-) o underscore (_).

en: %name must only contain lowercase letters, numbers, hyphen and underscores.
it: %name può contenere soltanto lettere minuscole, numeri, trattini (-) o underscore (_).

en: Content image style for first image
it: Stile immagine del contenuto per la prima immagine
