phpBB Forum Integration (7.x-1.0-alpha1) - en to id translation catalogue (34 entries)

en: user
id: anggota

en: Create a new user account.
id: Buat akun pengguna baru.

en: Request new password via e-mail.
id: Minta sandi baru lewat email.

en: Replies
id: Balasan-balasan

en: Cancel
id: Batal

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Edit
id: Sunting

en: None
id: Tiada

en: Test
id: uji

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Include
id: Termasuk

en: Exclude
id: Kecualikan

en: Last post
id: Kiriman terakhir

en: User role
id: Peran pengguna

en: 1 day
id: 1 hari

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Session closed for %name.
id: Sesi ditutup untuk %name.

en: Forum statistics
id: Statistik forum

en: Request new password
id: Lupa sandi

en: Topic
id: Topik

en: Create new account
id: Buat akun baru

en: 1 comment | @count comments
id[0]: 1 komentar
id[1]: @count komentar

en: Space
id: Ruang kapasitas

en: New forum topics
id: Topik forum baru

en: Language negotiation
id: Negosiasi bahasa

en: Add comment link
id: Tambah tautan komentar
