Picture (7.x-2.6) - en to hu translation catalogue (52 entries)

en: Content
hu: Tartalom

en: Type
hu: Típus

en: File
hu: Fájl

en: None
hu: Nincs

en: Weight
hu: Súly

en: Settings
hu: Beállítások

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Picture
hu: Kép

en: Header
hu: Fejléc

en: Footer
hu: Lábléc

en: Custom
hu: Egyéni

en: Original image
hu: Eredeti kép

en: create
hu: létrehozás

en: Replacement patterns
hu: Helyettesítési minták

en: Caption
hu: Képaláírás

en: Content title
hu: A tartalom címe

en: Automatic
hu: Automatikus

en: Title text
hu: Cím szövege

en: Sizes
hu: Méretek

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Custom caption
hu: Egyéni képaláírás

en: About
hu: Leírás

en: Per page gallery
hu: Galéria oldalanként

en: Per post gallery
hu: Tartalom galéria

en: No gallery
hu: Nincs galéria

en: Uses
hu: Használat

en: Image type
hu: Kép tartalomtípus

en: Alt text
hu: Alternatív szöveg

en: Import code
hu: Kód importálása

en: Image styles
hu: Képstílusok

en: Image style
hu: Képstílus

en: Link image to
hu: Kép hivatkozása erre:

en: Colorbox settings
hu: Colorbox beállítások

en: Nothing
hu: Semmi

en: Image Style
hu: Képstílus

en: Per field in post gallery
hu: Mezőnként a tartalom galériában

en: Per field in page gallery
hu: Mezőnként az oldal galériában

en: Gallery (image grouping)
hu: Galéria (képcsoportosítás)

en: How Colorbox should group the image galleries.
hu: Hogyan csoportosítsa a Colorbox a képkalériákat.

en: Custom gallery
hu: Egyéni galéria

en: Fallback image style
hu: Biztonsági képstílus

en: Custom (with tokens)
hu: Egyedi (vezérjelekkel)

en: For token support the <a href="@token_url">token module</a> must be installed.
hu: A vezérjel támogatáshoz a <a href="@token_url">Token modult</a> telepítésére van szükség.

en: Administer Pictures
hu: Képek adminisztrálása

en: Fallback Image style: @style
hu: Biztonsági képstílus: @style

en: Automatic fallback
hu: Automatikus tartalék

en: Automatic will use the first none empty value of the title, the alt text and the content title.
hu: Automatikusan a cím első nem üres értékét használja, az alt szöveget és a tartalom címét.

en: Breakpoint group
hu: Töréspont-csoport

en: Select an image style for this breakpoint.
hu: Képstílus kiválasztása ehhez a törésponthoz.

en: Clone of !label
hu: !label klónja

en: The Picture module provides an image formatter and breakpoint mappings to output responsive images using the HTML5 picture tag. For more information, see the <a href="!picture">online documentation for the Picture module</a>.
hu: A <em>Picture</em> modul egy kép formázót és töréspont-hozzárendeléseket biztosít, hogy alkalmazkodó legyen a kimenet a HTML5 &lt;picture&gt; elemével. További tudnivaló a modul <a href="!picture">dokumentációjában</a> található.

en: Enter the value for the sizes attribute (e.g. "(min-width:700px) 700px, 100vw").
hu: A méretek attribútum értéke megadható például így: „(min-width:700px) 700px, 100vw)”
