Picture (7.x-2.8) - en to fr translation catalogue (57 entries)

en: Content
fr: Contenu

en: File
fr: Fichier

en: None
fr: Aucun(e)

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Default
fr: Par défaut

en: Picture
fr: Image

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Original image
fr: Image originale

en: create
fr: créer

en: Replacement patterns
fr: Motifs de substitution

en: Caption
fr: Légende

en: Content title
fr: Titre du contenu

en: Automatic
fr: Automatique

en: Title text
fr: Texte du titre

en: Sizes
fr: Tailles

en: Machine name
fr: Nom système

en: Custom caption
fr: Légende personnalisée

en: About
fr: À propos

en: Per page gallery
fr: Galerie par page

en: Per post gallery
fr: Galerie par contribution

en: No gallery
fr: Pas de galerie

en: Uses
fr: Utilisations

en: Image type
fr: Type d'image

en: Alt text
fr: Texte alternatif

en: Import code
fr: Importer un code

en: Image styles
fr: Styles d'images

en: Image style
fr: Style d'image

en: Link image to
fr: Lier l'image à

en: Colorbox settings
fr: Paramètres de Colorbox

en: Nothing
fr: Rien

en: Image Style
fr: Style d'image

en: Per field in post gallery
fr: Galerie par champ d'une contribution

en: Per field in page gallery
fr: Galerie par champ d'une page

en: Gallery (image grouping)
fr: Galerie (groupement d'images)

en: How Colorbox should group the image galleries.
fr: Comment Colorbox doit grouper les galeries d'images.

en: Custom gallery
fr: Galerie personnalisée

en: Fallback image style
fr: Style d'image de repli

en: Administer Pictures
fr: Administrer Pictures

en: Fallback Image style: @style
fr: Style d'image de repli : @style

en: Automatic fallback
fr: Repli automatique

en: Alt attribute
fr: Attribut Alt

en: Title attribute
fr: Attribut Title

en: The text to use as value for the <em>img</em> tag <em>alt</em> attribute.
fr: Le texte à utiliser comme valeur pour l'attribut <em>alt</em> de la balise <em>img</em>.

en: The text to use as value for the <em>img</em> tag <em>title</em> attribute.
fr: Le texte à utiliser comme valeur pour l'attribut <em>title</em> de la balise <em>img</em>.

en: A picture mapping associates an image style with each breakpoint defined by your theme.
fr: Un découpage d'image associe un style d'image avec chaque point d'arrêt définie dans votre thème.

en: Breakpoint group
fr: Groupe de points de rupture

en: Select an image style for this breakpoint.
fr: Sélectionnez un style d'image pour ce point de rupture.

en: Please select at least one mapping.
fr: Veuillez sélectionner au moins un découpage.

en: Clone of !label
fr: Clone de !label

en: Picture mapping
fr: Correspondance d'image

en: Picture mapping: @picture_mapping
fr: Découpage d'image : @picture_mapping

en: The Picture module provides an image formatter and breakpoint mappings to output responsive images using the HTML5 picture tag. For more information, see the <a href="!picture">online documentation for the Picture module</a>.
fr: Le module Picture fournit un formateur d'image et des découpages de points d'arrêt pour le rendu des images réactives (responsives), en utilisant la balise HTML5 picture. Pour plus d'information, consulter <a href="!picture">la documentation en ligne du module Picture</a>.

en: Defining picture mappings
fr: Définir les correspondances d'image

en: Select a responsive image mapping.
fr: Sélectionner un découpage d'image réactive (responsive).
