Piecemaker (7.x-1.0) - en to pt translation catalogue (30 entries)

en: Title
pt: Título

en: Delete
pt: Eliminar

en: Value
pt: Valor

en: Type
pt: Tipo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: File
pt: Ficheiro

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Weight
pt: Peso

en: Settings
pt: Definições

en: Background Image
pt: Imagem de fundo

en: Time
pt: Hora

en: Text
pt: Texto

en: Default Settings
pt: Definições Predefinidas

en: Options
pt: Opções

en: Save Settings
pt: Guardar definições

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar %title?

en: Order
pt: Ordem

en: Key
pt: Chave

en: Configure block
pt: Configurar bloco

en: Block description
pt: Descrição do bloco

en: The block has been created.
pt: O bloco foi criado.

en: Autoplay
pt: Início automático

en: Profiles
pt: Perfis

en: Custom CSS
pt: CSS personalizado

en: Configure Block
pt: Configurar Bloco

en: Profile Name
pt: Nome do perfil

en: Effect
pt: Efeito

en: Ensure that each block description is unique.
pt: Assegure-se de que cada descrição de bloco é única.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
pt: Uma breve descrição do bloco. Utilizado na <a href="@overview">página de administração dos blocos</a>.

en: Transitions
pt: Transições
