Pirobox (7.x-1.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (52 entries)

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: On
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: Settings
fr: Paramètres

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: Default
fr: Par défaut

en: Path
fr: Chemin

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Node
fr: Nœud

en: Off
fr: Désactivé

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Comment
fr: Commentaire

en: Term name
fr: Nom du terme

en: Media
fr: Média

en: Node title
fr: Titre du nœud

en: Caption
fr: Légende

en: White
fr: Blanc

en: Animation speed
fr: Vitesse de l'animation

en: Automatic
fr: Automatique

en: Overlay color
fr: Couleur du calque

en: Overlay opacity
fr: Opacité du calque

en: Black
fr: Noir

en: Per page gallery
fr: Galerie par page

en: Per post gallery
fr: Galerie par contribution

en: No gallery
fr: Pas de galerie

en: of
fr: sur

en: Image alt text
fr: Texte alternatif de l'image

en: close
fr: fermer

en: Slideshow settings
fr: Paramètres du diaporama

en: Comment subject
fr: Sujet du commentaire

en: An automatic slideshow to a content group / gallery.
fr: Un diaporama automatique pour une galerie / groupe de contenu.

en: Development (Uncompressed Code)
fr: Développement (code non compressé)

en: Slideshow speed
fr: Vitesse du diaporama

en: Styles and options
fr: Styles et options

en: None (original image)
fr: Aucun (image d'origine)

en: Module settings
fr: Paramètres du module

en: At least @a
fr: Au moins @a

en: stop slideshow
fr: stopper le diaporama

en: Entity title
fr: Titre de l'entité

en: Caption shortening
fr: Raccourcissement de la légende

en: Hide (do not display image)
fr: Masquer (ne pas afficher l'image)

en: Per field in post gallery
fr: Galerie par champ d'une contribution

en: Per field in page gallery
fr: Galerie par champ d'une page

en: Gallery (image grouping)
fr: Galerie (groupement d'images)

en: Custom gallery
fr: Galerie personnalisée

en: The custom gallery field must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Le champ de galerie personnalisée ne peut contenir que des lettres, des nombres et des tirets bas.

en: Automatic will use the first none empty value of the title, the alt text and the node title.
fr: Automatique utilisera la première valeur non vide du titre, le texte alternatif (alt) et le titre du nœud.

en: Content image style: @style
fr: Style d'image du contenu : @style

en: Content image style: Hide
fr: Style d'image du contenu : Masquer

en: Content image style: Original image
fr: Style d'image du contenu : Image originale

en: previous image
fr: image précédente

en: next image
fr: image suivante
