Pirobox (7.x-1.0-alpha1) - en to it translation catalogue (46 entries)

en: On
it: Acceso

en: Yes
it: Sì

en: Settings
it: Impostazioni

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: Default
it: Predefinito

en: Path
it: Percorso

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: Node
it: Nodo

en: Off
it: Spento

en: Custom
it: Personalizzato

en: Comment
it: Commento

en: Term name
it: Nome del termine

en: Node title
it: Titolo nodo

en: Caption
it: Didascalia

en: White
it: Bianco

en: Style
it: Stile

en: Automatic
it: Automatico

en: Overlay color
it: Colore sfumatura

en: Overlay opacity
it: Opacità sfumatura

en: Black
it: Nero

en: Per page gallery
it: Una galleria per pagina

en: Per post gallery
it: Una galleria per ogni contenuto

en: No gallery
it: Nessuna galleria

en: of
it: di

en: close
it: chiudi

en: Slideshow settings
it: Impostazioni slideshow

en: An automatic slideshow to a content group / gallery.
it: Slideshow generato automaticamente che scorre in sequenza le pagine della galleria (o del gruppo di contenuti)

en: Production (Minified)
it: Produzione (minificato)

en: Development (Uncompressed Code)
it: Sviluppo (codice non compresso)

en: Slideshow speed
it: Velocità di scorrimento

en: Styles and options
it: Stili e opzioni

en: Overlay close
it: Chiusura overlay

en: None (original image)
it: Nessuno (immagine originale)

en: At least @a
it: @a o successiva

en: Caption shortening
it: Abbreviazione della didascalica

en: Hide (do not display image)
it: Nascosta (non mostrare l'immagine)

en: Per field in post gallery
it: Una galleria per ciascun contenuto Drupal

en: Per field in page gallery
it: Una galleria per ciascun field nella pagina

en: Gallery (image grouping)
it: Galleria (raggruppamento immagini)

en: Custom gallery
it: Galleria personalizzata

en: The custom gallery field must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
it: Il campo gallery personalizzato può contenere soltanto lettere minuscole, numeri e underscore (_).

en: Content image style
it: Stile immagine contenuto

en: Image style to use in the content.
it: Stile dell'immagine da usare nel contenuto.

en: Content image style: @style
it: Stile immagine contenuto: @style

en: Content image style: Hide
it: Stile immagine contenuto: nascosta

en: Content image style: Original image
it: Stile immagine contenuto: immagine originale
