Pirobox (7.x-1.0-alpha2) - en to uk translation catalogue (55 entries)

en: Slideshow
uk: Слайд-шоу

en: On
uk: Увімкнено

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Settings
uk: Налаштування

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: Default
uk: Базово

en: Path
uk: Шлях

en: Advanced settings
uk: Розширені налаштування

en: Node
uk: Матеріал

en: Off
uk: Вимкнено

en: Custom
uk: Власний

en: Comment
uk: Коментар

en: Term name
uk: Назва терміна

en: Media
uk: Медіа

en: Node title
uk: Заголовок матеріалу

en: Caption
uk: Підпис

en: White
uk: Білий

en: Style
uk: Стиль

en: Animation speed
uk: Швидкість анімації

en: Automatic
uk: Автоматично

en: Overlay color
uk: Колір перекриття

en: Overlay opacity
uk: Прозорість перекриття

en: Black
uk: Чорний

en: Per page gallery
uk: Галерея через сторінку

en: Per post gallery
uk: Галерея через матеріал

en: No gallery
uk: Без галереї

en: of
uk: з

en: Image alt text
uk: Альтернативний текст зображення

en: close
uk: закрити

en: Slideshow settings
uk: Налаштування слайд-шоу

en: Comment subject
uk: Тема коментаря

en: An automatic slideshow to a content group / gallery.
uk: Автоматичне слайд-шоу групи матеріалів/галереї

en: Production (Minified)
uk: Робочий (Стиснений)

en: Development (Uncompressed Code)
uk: Для розробників (Код без стиснення)

en: Slideshow speed
uk: Швидкість слайд-шоу

en: Styles and options
uk: Стилі і налаштування

en: Overlay close
uk: Закриття з накладанням

en: None (original image)
uk: Немає (оригінальне зображення)

en: At least @a
uk: Щонайменше @a

en: stop slideshow
uk: зупинити слайд-шоу

en: Entity title
uk: Заголовок сутності

en: Caption shortening
uk: Скорочення підпису

en: Hide (do not display image)
uk: Приховати (не відображати зображення)

en: Per field in post gallery
uk: Галерея через поле у матеріалі

en: Per field in page gallery
uk: Галерея через поле на сторінці

en: Gallery (image grouping)
uk: Галерея (групування зображень)

en: Custom gallery
uk: Власна галерея

en: The custom gallery field must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
uk: Поле власної галереї повинно містити тільки латиницю в нижньому регістрі, цифри та символи підкреслення.

en: Automatic will use the first none empty value of the title, the alt text and the node title.
uk: Автоматично буде використане перше непорожнє значення заголовку, альтернативного тексту та заголовку матеріалу.

en: Content image style
uk: Стиль зображення у матеріалі

en: Image style to use in the content.
uk: Стиль зображення, що буде використовуватись у матеріалі.

en: Content image style: @style
uk: Стиль зображення у матеріалі: @style

en: Content image style: Hide
uk: Стиль зображення у матеріалі: Приховати

en: Content image style: Original image
uk: Стиль зображення у матеріалі: Оригінальне зображення
