Pirobox (7.x-1.0-alpha4) - en to id translation catalogue (26 entries)

en: Slideshow
id: Presentasi Slide

en: On
id: Pada

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Settings
id: Pengaturan

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: Default
id: Bawaan

en: Path
id: Jalur

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: Off
id: Matikan

en: Custom
id: Tersuai

en: Comment
id: Komentar

en: Term name
id: Nama istilah

en: Node title
id: Judul node

en: Caption
id: Keterangan

en: White
id: Putih

en: Style
id: Gaya

en: Animation speed
id: Kecepatan animasi

en: Automatic
id: Otomatis

en: Black
id: Hitam

en: of
id: dari

en: None (original image)
id: Tidak ada (gambar asli)

en: Relative paths
id: Path relatif

en: By default are used absolute paths when creating image URLs. Overwriting this feature and use relative paths. If you are unsure do not use this option.
id: Secara standar digunakan pada jalan pasti ketika membuat URL gambar. Menimpa fitur ini dan menggunakan relative paths. Jika Anda tidak yakin jangan gunakan pilihan ini.

en: Hide open image
id: Sembunyikan gambar yang dibuka

en: Hide the Pirobox link <em>Open image in a new window</em>.
id: Sembunyikan tautan Pirobox <em>Buka gambar pada jendela baru </em>.
