Pirobox (7.x-1.0-beta2) - en to hu translation catalogue (57 entries)

en: Slideshow
hu: Diavetítés

en: On
hu: Be

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Settings
hu: Beállítások

en: Taxonomy term
hu: Taxonómiakifejezés

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Advanced settings
hu: Haladó beállítások

en: Node
hu: Tartalom

en: Off
hu: Ki

en: Custom
hu: Egyéni

en: Comment
hu: Hozzászólás

en: Term name
hu: Kifejezés neve

en: This field is required.
hu: Szükséges mező.

en: Media
hu: Média

en: Node title
hu: Tartalom címe

en: Caption
hu: Képaláírás

en: White
hu: Fehér

en: Style
hu: Stílus

en: Animation speed
hu: Animáció sebessége

en: Automatic
hu: Automatikus

en: Fade in
hu: Felsejlés

en: Overlay color
hu: Átfedés színe

en: Overlay opacity
hu: Átfedés átlátszatlansága

en: Black
hu: Fekete

en: Per page gallery
hu: Galéria oldalanként

en: Per post gallery
hu: Tartalom galéria

en: No gallery
hu: Nincs galéria

en: Overlay settings
hu: Átfedés beállítások

en: of
hu: /

en: Image alt text
hu: A kép alternatív szövege

en: close
hu: bezárás

en: Slideshow settings
hu: Diavetítés beállításai

en: Production (Minified)
hu: Stabil (tömörített)

en: Development (Uncompressed Code)
hu: Fejlesztői (tömörítetlen kód)

en: Slideshow speed
hu: Diavetítés sebessége

en: Styles and options
hu: Stílusok és beállítások

en: Overlay close
hu: Átfedés bezárása

en: None (original image)
hu: Nincs (eredeti kép)

en: At least @a
hu: legalább @a

en: stop slideshow
hu: Diavetítés megállítása

en: Caption shortening
hu: Képaláírás rövidítése

en: Hide (do not display image)
hu: Elrejtés (ne jelenjen meg kép)

en: Per field in post gallery
hu: Mezőnként a tartalom galériában

en: Per field in page gallery
hu: Mezőnként az oldal galériában

en: Gallery (image grouping)
hu: Galéria (képcsoportosítás)

en: Custom gallery
hu: Egyéni galéria

en: The custom gallery field must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
hu: Az egyéni galériamező csak kisbetűket, számokat és aláhúzásokat tartalmazhat.

en: Automatic will use the first none empty value of the title, the alt text and the node title.
hu: Az automatikus beállítás a cím első nem üres értékét használja, az alt szöveget és a tartalom címét.

en: Content image style
hu: Tartalom képstílus

en: Image style to use in the content.
hu: A tartalmakban alkalmazott képstílus.

en: Content image style: Hide
hu: Tartalom képstílus: rejtett

en: Content image style: Original image
hu: Tartalom képstílus: eredeti kép

en: Relative paths
hu: Relatív útvonalak

en: Lightbox image effects
hu: Lightbox képhatások

en: Blur factor
hu: Elmosás mértéke

en: Degree of blur of an image. A higher value means more blur.
hu: A kép elmosásának mértéke. A nagyobb érték jobban elmossa.
