Piwik Web Analytics (7.x-2.1) - en to sv translation catalogue (69 entries)

en: Pages
sv: Sidor

en: Value
sv: Värde

en: Search
sv: Sök

en: Name
sv: Namn

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: Statistics
sv: Statistik

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Footer
sv: Sidfot

en: Roles
sv: Roller

en: Downloads
sv: Nedladdningar

en: Users
sv: Användare

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sv: Ange en sida per rad i form av Drupalsökvägar. Jokertecken är "*". Sökvägsexempel: %blog för bloggsidan och %blog-wildcard för alla personliga bloggar. %front är startsidan.

en: Scope
sv: Omfattning

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
sv: Om PHP är valt skriver du PHP-kod mellan %php. Observera att felaktig PHP-kod kan förstöra din Drupal-webbplats när den körs.

en: Not configured
sv: Ej inställd

en: Add if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
sv: Lägg till om följande PHP-kod returnerar <code>TRUE</code> (PHP-läge, bara för experter).

en: Domains
sv: Domäner

en: Depends on: !dependencies
sv: Kräver: !dependencies

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
sv: @module (<span class="admin-disabled">inaktiverad</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
sv: @module (<span class="admin-enabled">aktiverad</span>)

en: Add to every page except the listed pages.
sv: Lägg till på varje sida förutom de angivna sidorna.

en: Add to the listed pages only.
sv: Lägg till enbart till de angivna sidorna.

en: Add tracking to specific pages
sv: Lägg till spårning till specifika sidor

en: User specific tracking settings
sv: Användarspecifika inställningar för spårning

en: Custom tracking settings
sv: Anpassade inställningar för spårning

en: Users cannot control whether they are tracked or not.
sv: Användare kan inte styra om man är spårad eller ej.

en: Track users by default, but let individual users to opt out.
sv: Spåra användare som standard men ge enskilda användare möjlighet att ange att de inte vill bli spårade.

en: Do not track users by default, but let individual users to opt in.
sv: Spåra inte användare som standard men ge enskilda användare möjlighet att ange att de vill bli spårade.

en: Allow individual users to customize the visibility of tracking in their account settings. Only users with %permission permission are allowed to set their own preference.
sv: Tillåt enskilda användare att anpassa synligheten av spårningen i inställningarna för sitt konto. Enbart användare med behörighet %permission har tillåtelse att ange sina egna inställningar.

en: opt-in or out of tracking
sv: välja för eller emot av spårning

en: Role specific tracking settings
sv: Inställningar för rollspecifika spårningar

en: Add tracking for specific roles
sv: Lägg till spårning för specifika roller

en: Page specific tracking settings
sv: Inställningar för sidpecifika spårningar

en: Link tracking settings
sv: Inställningar för spårning av länkar

en: File extensions to track
sv: Filändelser att spåra

en: A pipe separated list of file extensions that should be tracked when clicked with regular expression support. Example: !extensions
sv: A lista av filändelser separerade med lodstreck som skall spåras när de klickas på med reguljärt uttryck. Exempel: !extensions

en: <a href="@url">Public file transfers</a> must be enabled to allow local caching.
sv: <a href="@url">Offentliga filöverföringar</a> måste vara aktiverat för att tillåta lokal cachning.

en: Track translation sets as one unit
sv: Spåra uppsättningar av översättningar som en enhet.

en: Track internal search
sv: Spåra intern sökning

en: Custom JavaScript code
sv: Egen JavaScriptkod.

en: Code snippet (before)
sv: Kodsnutt (före)

en: Code snippet (after)
sv: Kodsnutt (efter)

en: JavaScript scope
sv: JavaScriptets omfång

en: Do not include the &lt;script&gt; tags in the javascript code snippets.
sv: Inkludera inte &lt;script&gt;-taggarna i javscriptkodsnuttarna.

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
sv: Användare spåras som standard, men du har möjlighet till opt-out.

en: Enable user tracking
sv: Aktivera användarspårning

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
sv: Användare spåras <em>inte</em> som standard, men du har möjlighet till opt-in.

en: HTTP request status
sv: Status för HTTP-anrop

en: Fails
sv: Misslyckas

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services.
sv: Ditt system eller dina nätverksinställningar tillåter inte Drupal att komma åt webbsidor, vilket innebär nedsatt funktionalitet. Detta kan bero på webbserverns eller PHPs inställningar och bör lösas för att göra det möjligt att ladda ner information om tillgängliga uppdateringar, hämta nyhetsflöden, använda OpenID-inloggning eller för att använda andra nätverksberoende tjänster.

en: Not restricted
sv: Ej begränsad

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sv: Specificera sidor genom att använda dess sökvägar. Ange en sökväg per rad. Jokertecken är '*'. Sökvägsexempel: %blog för bloggsidan, %blog-wildcard för alla personliga bloggar. %front är startsidan.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
sv: Sidor där följande PHP-kod returnerar <code>TRUE</code> (enbart för experter).

en: Pages or PHP code
sv: Sidor eller PHP-kod

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
sv: Om alternativet PHP är valt, ange PHP-kod mellan %php. Observera att felaktig PHP-kod kan förstöra din Drupal-webbplats.

en: Not customizable
sv: Ej anpassningsbart

en: Restricted to certain pages
sv: Begränsad till vissa sidor

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
sv: Varning: Ge enbart till betrodda användare. Denna behörighet har konsekvenser för säkerheten.

en: Not tracked
sv: Spåras inte

en: @items tracked
sv: @items spårade

en: What are you tracking?
sv: Vad spårar du?

en: A single domain (default)
sv: En enstaka domän (standard)

en: Domain: @domain
sv: Domän: @domain

en: One domain with multiple subdomains
sv: En domän med flera underdomäner

en: Examples: @domains
sv: Exempel: @domains

en: All pages with exceptions
sv: Alla sidor utom

en: Excepted: @roles
sv: Undantagna: @roles

en: A single domain
sv: En domän
