Piwik Web Analytics (7.x-2.3) - en to cs translation catalogue (38 entries)

en: Pages
cs: Stránky

en: Value
cs: Hodnota

en: Search
cs: Hledat

en: Name
cs: Jméno

en: General settings
cs: Obecné nastavení

en: Advanced settings
cs: Pokročilá nastavení

en: Statistics
cs: Statistiky

en: Page
cs: Stránka

en: Header
cs: Hlavička

en: Footer
cs: Patička

en: Roles
cs: Role

en: Downloads
cs: Stažení souborů

en: Users
cs: Uživatelé

en: Not configured
cs: Nenastaveno

en: Domains
cs: Domény

en: Depends on: !dependencies
cs: Závisí na: !dependencies

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
cs: @module (<span class="admin-disabled">zakázán</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
cs: @module (<span class="admin-enabled">povolen</span>)

en: HTTP request status
cs: Stav HTTP požadavku

en: Fails
cs: Selhalo

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services.
cs: Váš systém nebo síťové nastavení neumožňuje Drupalu přístup k webovým stránkám, výsledkem jsou omezené funkce. To může být způsobeno nastavením webového serveru nebo nastavením PHP. Omezení se projeví v informacích o dostupných aktualizacích, agregátoru, přihlašování přes OpenID nebo použití služeb závislých na síti.

en: Not restricted
cs: Není omezeno

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
cs: Zadejte stránky použitím jejich cest. Na každý řádek zadejte jednu cestu. Znak '*' je zástupný znak. Cesta může být například %blog pro stránku blogu nebo %blog-wildcard pro každý osobní blog. %front je úvodní stránka.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
cs: Stránky, kde PHP kód vrátí <code>TRUE</code> (jen pro experty)

en: Pages or PHP code
cs: Stránky nebo PHP kód

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
cs: Pokud je zvolen PHP kód, vkládejte kód mezi značky %php. Pamatujte, že provedení nesprávného PHP kódu může tento web rozbít.

en: Not customizable
cs: Nelze přizpůsobit

en: Restricted to certain pages
cs: Omezený na určitý stránky

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
cs: Varování: Tato práva přiřazujte pouze spolehlivým rolím; Tato práva mají dopad na bezpečnost.

en: Local cache has been purged.
cs: Mezipaměť byla vyčištěna.

en: No customization allowed
cs: Přizpůsobení není povoleno

en: The listed pages only
cs: Pouze uvedené stránky

en: A single domain (default)
cs: Jedna doména (výchozí)

en: Domain: @domain
cs: Doména: @domain

en: One domain with multiple subdomains
cs: Jedna doména s více subdoménami

en: Examples: @domains
cs: Příklady: @domains

en: Add to the selected roles only
cs: Přidat pouze k vybraným rolím

en: Add to every role except the selected ones
cs: Přidat ke všem rolím, kromě vybraných
