Piwik Web Analytics (7.x-2.8) - en to hi translation catalogue (27 entries)

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Value
hi: मान

en: Search
hi: खोज

en: Name
hi: नाम

en: General settings
hi: सामान्य स्थापनाएँ

en: Advanced settings
hi: एडवांस सेटिंग

en: Statistics
hi: आँकड़े

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Footer
hi: पादलेख

en: Roles
hi: भूमिका

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
hi: एक पॄष्ठ प्रति पंक्ति ड्रूपल पथों के रुप में डालें। '*' वर्ण एक वाईल्डकार्ड है। ब्लौग पॄष्ठ के लिये %blog और प्रत्येक व्यक्तिगत ब्लौग के लिये %blog-wildcard पथों के उदहरण है। %front मुख्य पृष्ठ है।

en: Messages
hi: संदेश

en: Privacy
hi: गोपनीयता

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
hi: अगर पी एच पी विधा चुना गया है तो पी एच पी कोड %php के बीच में डालें। ध्यान रखें कि गलत पी एच पी कोड को अमल करने पर आपका ड्रूपल साईट को क्रमभंग कर सकता है।

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
hi: @module (<span class="admin-disabled">अक्षम</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
hi: @module (<span class="admin-enabled">सक्षम</span>)

en: Error message
hi: त्रुटि संदेश

en: Add to every page except the listed pages.
hi: सूचीबद्ध पृष्ठों को छोड़कर हर पृष्ठ पर जोड़ें.

en: Warning message
hi: चेतावनी संदेश

en: Page specific tracking settings
hi: पृष्ठ विशिष्ट ट्रैकिंग सेटिंग

en: Link tracking settings
hi: लिंक ट्रैकिंग सेटिंग

en: File extensions to track
hi: ट्रैक करने के लिए एक्सटेंशन फाइल करें

en: Not restricted
hi: प्रतिबंधित नहीं

en: Status message
hi: स्थिति संदेश

en: Restricted to certain pages
hi: कुछ पन्नों के लिए प्रतिबंधित
