Piwik Reports (7.x-3.0) - en to fr translation catalogue (61 entries)

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Settings
fr: Paramètres

en: Times
fr: Fois

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Last month
fr: Mois dernier

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Filter
fr: Filtrer

en: Downloads
fr: Téléchargements

en: No data available.
fr: Aucune donnée disponible.

en: Token auth
fr: Jeton d'authentification ("token auth")

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Yesterday
fr: Hier

en: Search engines
fr: Moteurs de recherche

en: Reports
fr: Rapports

en: Operating system
fr: Système d'exploitation

en: Last week
fr: Semaine dernière

en: Last year
fr: Année dernière

en: Websites
fr: Sites web

en: Tracking
fr: Suivi

en: Configure the settings used to generate your Piwik tracking code.
fr: Configurer les paramètres utilisés pour générer le code de suivi Piwik.

en: Piwik HTTP URL
fr: URL du serveur Piwik

en: Browser families
fr: Familles de navigateurs

en: Loading data...
fr: Chargement des données...

en: You need to configure your <em>Piwik authentication string</em> on the <a href="@user-edit">My account</a> page.
fr: Vous devez configurer votre <em>chaîne d'authentification Piwik</em> sur la page de votre <a href="@user-edit">compte utilisateur</a>.

en: Piwik authentication string
fr: Chaîne d'authentification Piwik

en: Piwik reports
fr: Rapports Piwik

en: Visitors
fr: Visiteurs

en: Outlinks
fr: Liens sortants

en: Evolution
fr: Évolution

en: Search engines & keywords
fr: Moteurs de recherche et mots-clés

en: Adds Piwik reports to Drupal reports section.
fr: Ajoute les rapports Piwik à la section des rapports de Drupal.

en: Visits
fr: Visites

en: TODO Add a descriptive string here to show in the UI.
fr: À FAIRE Ajouter une chaîne descriptive ici à afficher dans l'UI

en: Goals
fr: Objectifs

en: Entry pages
fr: Pages d'entrée

en: Page views
fr: Visualisations de pages

en: Custom variables
fr: Variables personnalisées

en: The URL to your Piwik base directory. Example: "http://www.example.com/piwik/".
fr: L'URL de la racine de votre installation Piwik. Exemple : "http://www.example.com/piwik/".

en: Piwik web analytics
fr: Outils d'analyse de statistiques web Piwik

en: Visits trend
fr: Évolution des visites

en: Visits by local time
fr: Visites par heure locale

en: Screen resolution
fr: Résolution d'écran

en: Client configuration
fr: Configuration du client

en: Visitors countries
fr: Pays des visiteurs

en: Page visits
fr: Visites de pages

en: Piwik reports access
fr: Accès aux rapports Piwik

en: Allow access to Piwik reports.
fr: Permettre l'accès aux rapports Piwik.

en: Administer Piwik reports
fr: Administrer les rapports Piwik

en: Perform basic configuration tasks for Piwik reports.
fr: Procéder aux tâches de configuration de base des rapports Piwik.

en: Piwik reports configuration
fr: Configuration de Piwik Reports

en: Piwik report server
fr: Serveur de rapports Piwik

en: Leave blank to use the same URL set in Piwik tracking.
fr: Laissez vide pour utiliser la même URL que celle définie pour le suivi.

en: Allowed sites
fr: Sites autorisés

en: List sites you want restrict your users access to.
fr: Listez les sites auxquels vous souhaitez restreindre l'accès à vos utilisateurs.

en: Configure the settings for your Piwik reports.
fr: Configurez les paramètres pour vos rapports Piwik.

en: Configure the settings for Piwik.
fr: Configurer les paramètres Piwik.

en: Piwik tracking
fr: Suivi Piwik

en: Piwik page statistics
fr: Statistiques Piwik d'accès aux pages

en: To use this block you need to install <a href="!url">Piwik</a> module
fr: Pour utiliser ce bloc, vous devez installer le module <a href="!url">Piwik</a>

en: No goals have been set. Check with your Piwik server administrator if you desire some.
fr: Aucun objectif n'a été défini. Entrez en contact avec l'administrateur de votre serveur Piwik si vous désirez en déterminer un.

en: Exit pages
fr: Pages de sortie
