Pixture Reloaded (7.x-2.0) - en to fr translation catalogue (129 entries)

en: Block Title
fr: Titre du bloc

en: Block title
fr: Titre du bloc

en: Ash
fr: Cendre

en: Aquamarine
fr: Aigue-marine

en: Links
fr: Liens

en: None
fr: Aucun(e)

en: Center
fr: Centre

en: none
fr: aucun(e)

en: Help
fr: Aide

en: Font Size
fr: Taille de la fonte

en: Font
fr: Police

en: Top
fr: Haut

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Text
fr: Texte

en: Bottom
fr: Bas

en: Site name
fr: Nom du site

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Centered
fr: Centré(e)

en: Node Title
fr: Titre du nœud

en: Medium
fr: Moyen

en: Repeat
fr: Répéter

en: Site Name
fr: Nom du Site

en: Middle
fr: Milieu

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Image Settings
fr: Réglages de l'image

en: No repeat
fr: Aucune répétition

en: Block body
fr: Corps du bloc

en: Red Carpet
fr: Rouge tapis

en: Caramel Brown
fr: Marron caramel

en: Earth Brown
fr: Marron terre

en: Orange Sunset
fr: Orange coucher de soleil

en: Gold Yellow
fr: Jaune d'or

en: Olive Garden
fr: Jardin d'oliviers

en: Forest Green
fr: Vert sapin

en: Teal
fr: Vert canard

en: Deep Blue
fr: Bleu marine

en: Purple Haze
fr: Brume mauve

en: Silver
fr: Argent

en: Ocean Water
fr: Eau de mer

en: Grid
fr: Grille

en: Rounded corners
fr: Coins arrondis

en: Fonts
fr: Polices de caractères

en: Main Content
fr: Contenu principal

en: Image width
fr: Largeur de l'image

en: Comment Title
fr: Titre du commentaire

en: Site Slogan
fr: Slogan du Site

en: Gothic
fr: Gothique

en: Sandstone
fr: Grès

en: Footer top
fr: Haut de pied de page

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Header top
fr: Haut de l'en-tête

en: Header bottom
fr: Bas de l'en-tête

en: Footer bottom
fr: Bas de pied de page

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Sidebar first
fr: Première barre latérale

en: Highlight
fr: Surligner

en: Header text
fr: Texte de l'entête

en: Borders
fr: Bordures

en: Menu Bar
fr: Barre de menu

en: Sidebar second
fr: Seconde barre latérale

en: Image Alignment
fr: Alignement de l'image

en: Dots
fr: Points

en: Tertiary
fr: Tertiaire

en: Corner radius
fr: Rayons des coins

en: Change the corner radius for blocks, node teasers and comments.
fr: Modifiez l'arrondi des coins des blocs, des accroches de nœud et des commentaires.

en: GP 3 x 33% - First
fr: GP 3 x 33% - Premier

en: GP 3 x 33% - Second
fr: GP 3 x 33% - Deuxième

en: GP 3 x 33% - Third
fr: GP 3 x 33% - Troisième

en: GP 4 x 25% - First
fr: GP 4 x 25% - Premier

en: GP 4 x 25% - Second
fr: GP 4 x 25% - Deuxième

en: GP 4 x 25% - Third
fr: GP 4 x 25% - Troisième

en: GP 4 x 25% - Fourth
fr: GP 4 x 25% - Quatrième

en: Sticky teaser
fr: Aperçu épinglé

en: Girly Pink (default)
fr: Rose bonbon (par défaut)

en: Page background
fr: Arrière-plan de la page

en: This sets a base font-size on the body element - all text will scale relative to this value.
fr: Ce paramètre définit une taille de police (font-size) de base dans l'élément body - tous les textes seront dépendants de la valeur de cette échelle.

en: Heading Styles
fr: Styles des Titres

en: All Caps
fr: En Majuscules

en: Font weight normal
fr: Graisse de police <code>normal</code>

en: Text shadows
fr: Ombrage du texte

en: Box shadow - light
fr: Ombrage - léger

en: Box shadow - dark
fr: Ombrage - sombre

en: Main Menu links
fr: Liens du menu principal (main menu)

en: Block title bg
fr: Arrière-plan du titre de bloc

en: Header Image Extra Styles
fr: Styles supplémentaire pour l'image d'en-tête

en: Image alignment - vertical
fr: Alignement de l'image - vertical

en: Image alignment - horizontal
fr: Alignement de l'image - horizontal

en: Image repeat
fr: Répétition de l'image

en: Horizontal repeat
fr: Répétition horizontale

en: Vertical repeat
fr: Répétition verticale

en: Auto <span class="description">- use actual image dimensions</span>
fr: Auto <span class="description">- utilise les dimensions de l'image actuelle</span>

en: Default font
fr: Police par défaut

en: Websafe font
fr: Police garantie du Web (Websafe)

en: Google font
fr: Police Google

en: <h3>Font Size</h3>
fr: <h3>Taille de police</h3>

en: Smallest
fr: Le plus petit

en: Largest
fr: Le plus grand

en: <h3>Heading Styles</h3><p>Add extra styles to headings. Shadows ony work for CSS3 capable browsers such as Firefox, Safari, IE9 etc.</p>
fr: <h3>Styles des Titres</h3><p>Ajoute des styles pour les titres. Les ombres ne fonctionnent que pour les navigateurs compatibles CSS3, tels que Firefox, Safari, IE9 etc.</p>

en: Box Shadows and Textures
fr: Ombrages sur les boites et Textures

en: <h3>Shadows and Textures</h3><p>The box shadows are implimented using CSS and only work in modern compliant browsers. The textures are small, semi-transparent images that tile to fill the entire background.</p>
fr: <h3>Ombrages et Textures</h3><p>Les ombres portées sur les boites sont implémentées grâce aux CSS et ne fonctionnent que dans les navigateurs modernes compatibles. Les textures sont de petites images semi-transparentes qui s'organisent en mosaïque pour remplir la totalité de l'arrière-plan de la page.

en: Box Shadows
fr: Ombrages sur les boites

en: <h3>Box Shadows</h3><p>Box shadows (a drop shadow/glow effect) apply to the main content column and work only in CSS3 compliant browsers such as Firefox, Safari and Chrome.</p>
fr: <h3>Ombrages sur les boites</h3><p>Les ombrages (ombre portée / effet de lueur) s'appliquent sur la colonne de contenu principal et ne fonctionnent qu'avec les navigateurs compatibles CSS3 tels que Firefox, Safari et Chrome.</p>

en: <strong>Apply a box shadow to the main content column</strong>
fr: <strong>Établir une ombre de boîte autour de la colonne du contenu principal</strong>

en: <h3>Body Textures</h3><p>This setting adds a texture over the main background color - the darker the background the more these stand out, on light backgrounds the effect is subtle.</p>
fr: <h3>Textures du corps</h3><p>Ce paramètre ajoute une texture sur la couleur d'arrière-plan principale - plus l'arrière-plan est sombre, plus l'effet est marqué, sur des arrières-plans plus clairs, le rendu sera plus subtil.</p>

en: Select texture
fr: Sélectionnez une texture

en: Hatch
fr: Hachure

en: Vertical lines
fr: Lignes verticales

en: Horizontal lines
fr: Lignes horizontales

en: <strong>Image field alignment</strong>
fr: <strong>Alignement du champ Image</strong>

en: This will only affect images added using an image-field. If you use another method such as embedding images directly into text areas this will not affect those images.
fr: Ceci n'affectera que les images utilisant un champ image. Si vous utilisez une autre méthode telle que les images imbriquées directement dans les zones de texte, ces dernières ne seront pas affectées.

en: Image Captions
fr: Légende de l'image

en: <strong>Display the image title as a caption</strong>
fr: <strong>Affiche le titre de l'image comme légende</strong>

en: Show captions on teaser view
fr: Afficher les légendes dans la vue d'accroche.

en: Show captions on full view
fr: Afficher les légendes dans la vue complète

en: Menu Bullets
fr: Puces de menu

en: <h3>Menu Bullets</h3><p>This setting allows you to customize the bullet images used on menus items. Bullet images only show on normal vertical block menus.</p>
fr: <h3>Puces de menu</h3><p>Ce paramètre vous permet de personnaliser les images de puce utilisées dans les éléments de menus. Les images de puce ne s'affichent que sur les blocs de menu verticaux normaux.</p>

en: Drupal default
fr: Valeur par défaut de Drupal

en: Arrow head
fr: Pointe de flèche

en: Double arrow head
fr: Pointe de flèche double

en: Circle arrow
fr: Puce ronde Flèche

en: Fat arrow
fr: Flèche grasse

en: Skinny arrow
fr: Flèche fine

en: IE corners
fr: Coins IE

en: Enable rounded corners for Internet Explorer 6, 7 and 8
fr: Activer les coins arrondis pour Internet Explorer 6, 7 et 8

en: <h3>Fonts</h3><p>Here you can set a default font which will style all text. You can also set unique fonts for the page title, site name and slogan, and fonts for node, comment and block titles. First select the font type (Websafe or Google web font), then select the font family. You can preview Google web fonts here: <a href="!link" target="_blank">http://www.google.com/webfonts</a></p>
fr: <h3>Polices</h3><p>Ici vous pouvez définir une police de caractères par défaut qui habillera tous vos textes. Vous pouvez aussi définir des polices uniques pour le titre de page, le nom du site et le slogan et des polices pour les titre de nœuds, de commentaires et de bloc. Sélectionnez d'abord le type de police (Websafe ou Google web font), puis la font-family. Vous pouvez prévisualiser les polices web Google ici : <a href="!link" target="_blank">http://www.google.com/webfonts</a></p>
