Plato Típico (7.x-3.1) - en to pt translation catalogue (3629 entries)

en: Home
pt: Início

en: User interface
pt: Interface do utilizador

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Next
pt: Seguinte

en: user
pt: utilizador

en: Show on every page except the listed pages.
pt: Exibir em todas as páginas, exceto nas listadas abaixo.

en: Show on only the listed pages.
pt: Exibir apenas nas páginas listadas abaixo.

en: Pages
pt: Páginas

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: Reset to defaults
pt: Restaurar as configurações padrão

en: delete
pt: eliminar

en: Status
pt: Estado

en: Create a new user account.
pt: Criar uma nova conta de utilizador.

en: Request new password via e-mail.
pt: Solicitar uma nova senha por email.

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: approve
pt: aprovar

en: E-mail
pt: Email

en: Approve
pt: Aprovar

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Replies
pt: Respostas

en: Last Post
pt: Última entrada

en: Closed
pt: Encerrada

en: yes
pt: sim

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Send email
pt: Enviar email

en: closed
pt: encerrada

en: Actions
pt: Ações

en: disabled
pt: inativo

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: more
pt: mais

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Explanation or submission guidelines
pt: Linhas de orientação das explicações e submissões

en: Article
pt: Artigo

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Administration
pt: Administração

en: footer
pt: rodapé

en: Comments
pt: Comentários

en: More
pt: Mais

en: not verified
pt: não verificado

en: Action
pt: Ação

en: Last updated
pt: Última atualização

en: On
pt: Ligado

en: For
pt: Para

en: new
pt: novo

en: error
pt: erro

en: Tags
pt: Etiquetas

en: Block title
pt: Título do bloco

en: The title of the block as shown to the user.
pt: O título do bloco como mostrado ao utilizador.

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Homepage
pt: Página Pessoal

en: Home page
pt: A página inicial

en: Download
pt: Descarregar

en: Version
pt: Versão

en: Go
pt: Ir

en: view
pt: ver

en: updated
pt: atualizado

en: Overview
pt: Vista global

en: File information
pt: Informação do ficheiro

en: File
pt: Ficheiro

en: Tag
pt: Etiqueta

en: File path
pt: Caminho do ficheiro

en: Login
pt: Iniciar sessão

en: Advanced options
pt: Definições avançadas

en: Release notes
pt: Notas da versão

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Links
pt: Ligações

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Daily
pt: Diariamente

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: None
pt: Nenhum

en: Use count
pt: Nº de Utilizações

en: Display settings
pt: Exibir configurações

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser anulada.

en: Test
pt: Testar

en: Number
pt: Número

en: Message
pt: Mensagem

en: No log messages available.
pt: Não há mensagens no registo.

en: Password
pt: Senha

en: Block settings
pt: Definições do bloco

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As opções de configuração foram guardadas.

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Center
pt: Centrar

en: Help text
pt: Texto de ajuda

en: Types
pt: Tipos

en: Hierarchy
pt: Hierarquia

en: Multiple
pt: Múltiplo

en: Required
pt: Obrigatório

en: root
pt: raiz

en: Parent
pt: Pai

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
pt: Páginas do mesmo nível são ordenadas primeiro por peso e depois por título.

en: Depth
pt: Profundidade

en: none
pt: nenhum

en: Category
pt: Categoria

en: Add container
pt: Criar contentor

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: edit container
pt: editar contentor

en: edit
pt: editar

en: Go to previous page
pt: Regressar à página anterior.

en: Go to parent page
pt: Ir para página pai

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Import
pt: Importar

en: Book
pt: Livro

en: Export
pt: Exportar

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: Description field
pt: Campo de descrição

en: settings
pt: Configurações

en: Back
pt: Para trás

en: Node ID
pt: ID do nó

en: Field
pt: Campo

en: Outline
pt: Estrutura

en: header
pt: cabeçalho

en: Label
pt: Etiqueta

en: Preview
pt: Pré-visualização

en: Save
pt: Guardar

en: Session opened for %name.
pt: Sessão aberta para %name.

en: Help
pt: Ajuda

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Default
pt: Predefinido

en: Summary
pt: Resumo

en: Update
pt: Atualizar

en: Open
pt: Abrir

en: Top
pt: Topo

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda

en: Tuesday
pt: Terça

en: Wednesday
pt: Quarta

en: Thursday
pt: Quinta

en: Friday
pt: Sexta

en: Saturday
pt: Sábado

en: Core
pt: Núcleo

en: Album
pt: Álbum

en: Add new
pt: Adicionar novo

en: Time
pt: Hora

en: Views
pt: Visualizações

en: Access
pt: Acesso

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Mostrar

en: Format
pt: Formato

en: History
pt: Histórico

en: Path
pt: Caminho

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Modules
pt: Módulos

en: Clear index
pt: Limpar índice

en: General discussion
pt: Discussão geral

en: edit forum
pt: editar fórum

en: Forum name
pt: Nome do fórum

en: forum
pt: fórum

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Region
pt: Região

en: Anchor
pt: Âncora

en: Display
pt: Mostrar

en: Node type
pt: Tipo de nó

en: Advanced settings
pt: Definições avançadas

en: Teaser
pt: Resumo

en: never
pt: nunca

en: mail
pt: correo

en: Updated
pt: Atualizado

en: actions
pt: ações

en: Text
pt: Texto

en: Theme
pt: Tema

en: aggregator
pt: agregador

en: read more
pt: ler mais

en: Update interval
pt: Intervalo entre atualizações

en: The fully-qualified URL of the feed.
pt: O URL completo do feed.

en: Add forum
pt: Adicionar fórum

en: Add term
pt: Adicionar termo

en: Timestamp
pt: Registo data/hora

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Preview comment
pt: Visualização do comentário

en: Component
pt: Componente

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Advanced search
pt: Pesquisa avançada

en: You are not authorized to access this page.
pt: Não está autorizado a aceder a esta página.

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Attachment
pt: Anexo

en: n/a
pt: não disponível

en: Upload
pt: Carregar ficheiro

en: Picture
pt: Retrato

en: Paths
pt: Caminhos

en: Mail
pt: Correio

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Após

en: Database type
pt: Tipo de base de dados

en: Promoted
pt: Promovido

en: User
pt: Utilizador

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: action
pt: ação

en: Continue
pt: Continuar

en: Configure
pt: Configurar

en: Files
pt: Ficheiros

en: file
pt: ficheiro

en: User ID
pt: ID de utilizador

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: Contact
pt: Contacto

en: no
pt: não

en: Created
pt: Criado

en: Node
pt: Nó

en: Sent email to %recipient
pt: Email enviado para %recipient

en: The subject of the message.
pt: O assunto da mensagem.

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Create
pt: Criar

en: Separator
pt: Separador

en: Exclude
pt: Excluir

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar %title?

en: term
pt: termo

en: Parent item
pt: Item pai

en: Add child page
pt: Adicionar página filha

en: Printer-friendly version
pt: Versão de impressão

en: Content type for child pages
pt: Tipos de conteúdo para páginas filhas

en: Update options
pt: Opções de atualização

en: Remove from outline
pt: Remover da estrutura

en: Unknown export format.
pt: Formato de exportação desconhecido.

en: All
pt: Todos

en: Access log
pt: Registo de acesso

en: Active
pt: Ativo

en: Done
pt: Operação concluída

en: Last post
pt: Última entrada

en: Access denied
pt: Acesso negado

en: Year
pt: Ano

en: Date format
pt: Formato de data

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Override title
pt: Substituir título

en: CSS class
pt: Classe CSS

en: Display links
pt: Exibir ligações

en: Page
pt: Página

en: Pager ID
pt: ID do Pager

en: Bottom
pt: Baixo

en: 1 hour | @count hours
pt[0]: 1 hora
pt[1]: @count horas

en: 1 day | @count days
pt[0]: 1 dia
pt[1]: @count dias

en: Configuration saved.
pt: Configuração guardada.

en: Taxonomy terms
pt: Termos de taxonomia

en: Breadcrumb
pt: Navegação estrutural

en: Logo
pt: Logótipo

en: Site name
pt: Nome do sítio

en: Site slogan
pt: Slogan do sítio

en: Good
pt: Bom

en: Node types
pt: Tipos de nó

en: User settings
pt: Definições de utilizador

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Module
pt: Módulo

en: Off
pt: Desligado

en: Host
pt: Servidor

en: Available updates
pt: Atualizações disponíveis

en: Manual update check
pt: Verificação manual de atualizações

en: Never
pt: Nunca

en: Check manually
pt: Verificar manualmente

en: Up to date
pt: Atualizado

en: Update available
pt: Atualização disponível

en: Drupal core update status
pt: Estado da atualização do núcleo do Drupal

en: Out of date
pt: Desatualizado

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Left sidebar
pt: Barra esquerda

en: Right sidebar
pt: Barra direita

en: Footer
pt: Rodapé

en: Inline
pt: Em linha

en: Recipients
pt: Destinatários

en: Selected
pt: Selecionado

en: Your name
pt: O seu nome

en: Menu link
pt: Ligação de Menu

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Aggregator category
pt: Categoria do agregador

en: Aggregator feed
pt: Feed agregado

en: Feed description
pt: Descrição de Feed

en: Aggregator item
pt: Item do agregador

en: Custom
pt: Personalizado

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Revision ID
pt: ID da revisão

en: Comment
pt: Comentar

en: Comment ID
pt: ID do comentário

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Score
pt: Pontuação

en: Published
pt: Publicado

en: Signature
pt: Assinatura

en: Filter
pt: Filtro

en: Location
pt: Localização

en: Source string
pt: Expressão da fonte

en: Locale
pt: Localização

en: Title field label
pt: A etiqueta do campo de título

en: Promoted to front page
pt: Promovido à página principal

en: Sticky at top of lists
pt: Destacado no topo das listas

en: Revisions
pt: Revisões

en: Log message
pt: Mensagem do registo

en: URL alias
pt: URL alternativo

en: Session ID
pt: ID da sessão

en: File ID
pt: ID do ficheiro

en: File name
pt: Nome do ficheiro

en: File size
pt: Tamanho do ficheiro

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Vocabulary ID
pt: Vocabulário ID

en: Vocabulary name
pt: Nome do vocabulário

en: Term
pt: Termo

en: Term ID
pt: ID do termo

en: Term name
pt: Nome do termo

en: User role
pt: Grupo de utilizador

en: Role name
pt: Nome do grupo

en: E-mail address
pt: Endereço de email

en: Last access
pt: Último acesso

en: Last login
pt: Último início de sessão

en: Time zone
pt: Fuso horário

en: Severity
pt: Severidade

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Field type
pt: Tipo do campo

en: Global settings
pt: Definições globais

en: Fields
pt: Campos

en: Widget type
pt: Tipo de widget

en: Contains
pt: Contém

en: Does not contain
pt: Não contém

en: Is less than
pt: É inferior a

en: Is less than or equal to
pt: É menor ou igual a

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is greater than or equal to
pt: É maior ou igual a

en: Is greater than
pt: É maior que

en: Is not equal to
pt: Não é igual a

en: Average
pt: Média

en: Count
pt: Contagem

en: Overridden
pt: Substituído

en: Set name
pt: Nome do conjunto

en: Original image
pt: Imagem original

en: Heading
pt: Cabeçalho

en: Search settings
pt: Definições de pesquisa

en: Mode
pt: Modo

en: Warning
pt: Aviso

en: blocked
pt: bloqueado

en: active
pt: ativo

en: N/A
pt: N/D

en: OPML feed
pt: feed OPML

en: Number of news items in block
pt: Número de novos itens no bloco

en: View this feed's recent news.
pt: Ver as últimas notícias do feed

en: Feed overview
pt: Sinopse do feed

en: Items
pt: Itens

en: Last update
pt: Última atualização

en: Next update
pt: Próxima atualização

en: %time ago
pt: %time atrás

en: %time left
pt: restam %time

en: Nodes
pt: Nós

en: Authored by
pt: Criado por

en: Advanced
pt: Avançado

en: The feed %feed has been updated.
pt: O feed %feed foi actualizado.

en: Feed %feed added.
pt: O feed %feed foi adicionado.

en: The feed %feed has been added.
pt: O feed %feed foi adicionado.

en: Sort order
pt: Ordenação

en: Up
pt: Para cima

en: Performance
pt: Desempenho

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Textfield
pt: Campo de texto

en: Maximum
pt: Máximo

en: Range
pt: Alcance

en: Scale
pt: Escala

en: Medium
pt: Médio

en: Sortable
pt: Ordenável

en: Plain text
pt: Texto simples

en: Caching
pt: Armazenando em cache

en: Month
pt: Mês

en: Details
pt: Detalhes

en: Last reply
pt: Última resposta

en: Prev
pt: Anterior

en: System
pt: Sistema

en: Domain
pt: Domínio

en: Processors
pt: Processadores

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Current
pt: Atual

en: Desc
pt: Descendente

en: Enter a valid username.
pt: Introduza um nome de utilizador válido.

en: Owner
pt: Proprietário

en: Recipient
pt: Destinatário

en: OR
pt: OU

en: Add a role to the selected users
pt: Adicionar os utilizadores selecionados a um grupo

en: Remove a role from the selected users
pt: Remover os utilizadores selecionados de um grupo

en: node
pt: nó

en: Administer content
pt: Administrar o conteúdo

en: General
pt: Geral

en: Method
pt: Método

en: Recent posts
pt: Publicações recentes

en: Recent posts for %1
pt: Publicações recentes para %1

en: Egypt
pt: Egipto

en: Namibia
pt: Namíbia

en: Iran
pt: Irão

en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

en: Brazil
pt: Brasil

en: Paraguay
pt: Paraguai

en: Japan
pt: Japão

en: Libya
pt: Líbia

en: Poland
pt: Polónia

en: Singapore
pt: Singapura

en: Turkey
pt: Turquia

en: Day
pt: Dia

en: Table
pt: Tabela

en: Mon
pt: Seg

en: Tue
pt: Ter

en: Wed
pt: Qua

en: Thu
pt: Qui

en: Fri
pt: Sex

en: Sat
pt: Sáb

en: Sun
pt: Dom

en: May
pt: Maio

en: Start date
pt: Data de início

en: End date
pt: Data de fim

en: Forum
pt: Fórum

en: Configuration
pt: Configuração

en: Other
pt: Outro

en: Align
pt: Alinhar

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Navigation
pt: Navegação

en: Basic
pt: Básico

en: Color
pt: Cor

en: Appearance
pt: Aparência

en: List type
pt: Tipo de lista

en: Role
pt: Grupo

en: Select all
pt: Selecionar tudo

en: User login
pt: Iniciar sessão de utilizador

en: Log in
pt: Entrar

en: Updated URL for feed %title to %url.
pt: O URL do feed %title foi actualizado para %url.

en: Link text
pt: Texto da ligação

en: Add new comment
pt: Adicionar novo comentário

en: String
pt: Expressão

en: Case
pt: Caso

en: Users
pt: Utilizadores

en: Not installed
pt: Não instalado

en: Referrer
pt: Referência

en: Exists
pt: Existe

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
pt: O site @site está neste momento em manutenção. Contamos voltar rapidamente. Obrigado pela sua compreensão.

en: Default front page
pt: Página inicial por omissão

en: Both
pt: Ambos

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Rows
pt: Linhas

en: Argument
pt: Argumento

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Uninstall
pt: Desinstalar

en: Install
pt: Instalar

en: <All>
pt: -Todos-

en: Edit view
pt: Editar visualização

en: Override
pt: Substituir

en: Clone
pt: Clonar

en: Administer views
pt: Administrar visualizações

en: Existing Views
pt: Visualizações existentes

en: Default Views
pt: Vistas predefinidas

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Descending
pt: Descendente

en: Normal menu item
pt: Item de menu normal

en: Down
pt: Para baixo

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Operator
pt: Operador

en: Filters
pt: Filtros

en: Optional
pt: Opcional

en: Exposed Filters
pt: Filtros expostos

en: Order
pt: Ordem

en: Add criteria
pt: Adicione critérios

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
pt: Nome da vista deve ser alfanumérico ou só sublinhados.

en: Recent comments
pt: Comentários recentes

en: Node: ID
pt: Nó: ID

en: Random
pt: Aleatório

en: Recent hits
pt: Exibições recentes

en: Uncategorized
pt: Não categorizado

en: Position
pt: Posição

en: Integer
pt: Inteiro

en: IP Address
pt: Endereço de IP

en: The comment and all its replies have been deleted.
pt: O comentário e todas as suas respostas foram apagadas.

en: Basic settings
pt: As definições básicas

en: Last checked
pt: Verificado pela última vez em

en: Preformatted
pt: Pré-formatado

en: Profile
pt: Perfil

en: Anonymous users
pt: Utilizadores anónimos

en: Clear cache
pt: Limpar a cache

en: Term description
pt: Descrição do termo

en: fields
pt: campos

en: Save settings
pt: Guardar definições

en: Operation
pt: Operação

en: reply
pt: responder

en: Session closed for %name.
pt: Sessão encerrada para %name.

en: Defaults
pt: Predefinições

en: Germany
pt: Alemanha

en: Logout
pt: Terminar sessão

en: with comments
pt: com comentários

en: without comments
pt: sem comentários

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: comments
pt: comentários

en: Full
pt: Completo

en: Default language
pt: Idioma predefinido

en: Afghanistan
pt: Afeganistão

en: Albania
pt: Albânia

en: Algeria
pt: Argélia

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: Anguilla
pt: Anguila

en: Antarctica
pt: Antárctida

en: Antigua and Barbuda
pt: Antígua e Barbuda

en: Armenia
pt: Arménia

en: Australia
pt: Austrália

en: Austria
pt: Áustria

en: Azerbaijan
pt: Azerbeijão

en: Bahamas
pt: Baamas

en: Bahrain
pt: Barém

en: Belarus
pt: Bielorrússia

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Benin
pt: Benim

en: Bermuda
pt: Bermudas

en: Bhutan
pt: Butão

en: Bolivia
pt: Bolívia

en: Bosnia and Herzegovina
pt: Bósnia e Herzegovina

en: Botswana
pt: Botsuana

en: Bouvet Island
pt: Ilha Bouvet

en: Bulgaria
pt: Bulgária

en: Burkina Faso
pt: Burquina Faso

en: Cambodia
pt: Camboja

en: Cameroon
pt: Camarões

en: Canada
pt: Canadá

en: Cape Verde
pt: Cabo Verde

en: Cayman Islands
pt: Ilhas Caimão

en: Central African Republic
pt: República Centro-Africana

en: Chad
pt: Chade

en: Christmas Island
pt: Ilha Christmas

en: Colombia
pt: Colômbia

en: Comoros
pt: Comores

en: Cook Islands
pt: Ilhas Cook

en: Cyprus
pt: Chipre

en: Czech Republic
pt: República Checa

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: Djibouti
pt: jibuti

en: Dominica
pt: Domínica

en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

en: Ecuador
pt: Equador

en: Equatorial Guinea
pt: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt: Eritreia

en: Estonia
pt: Estónia

en: Ethiopia
pt: Etiópia

en: Faroe Islands
pt: Ilhas Feroe

en: Finland
pt: Finlândia

en: France
pt: França

en: French Guiana
pt: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt: Polinésia Francesa

en: Gabon
pt: Gabão

en: Gambia
pt: Gâmbia

en: Georgia
pt: Geórgia

en: Ghana
pt: Gana

en: Greece
pt: Grécia

en: Greenland
pt: Gronelândia

en: Grenada
pt: Granada

en: Guadeloupe
pt: Guadalupe

en: Guam
pt: Guame

en: Guinea
pt: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt: Guiana

en: Heard Island and McDonald Islands
pt: Ilha Heard e as Ilhas McDonald

en: Hungary
pt: Hungria

en: Iceland
pt: Islândia

en: India
pt: Índia

en: Indonesia
pt: Indonésia

en: Iraq
pt: Iraque

en: Ireland
pt: Irlanda

en: Italy
pt: Itália

en: Jordan
pt: Jordânia

en: Kazakhstan
pt: Cazaquistão

en: Kenya
pt: Quénia

en: Kiribati
pt: Quiribati

en: Kuwait
pt: Koweit

en: Kyrgyzstan
pt: Quirguizistão

en: Latvia
pt: Letónia

en: Lebanon
pt: Líbano

en: Lesotho
pt: Lesoto

en: Liberia
pt: Libéria

en: Liechtenstein
pt: Listenstaine

en: Lithuania
pt: Lituânia

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: Madagascar
pt: Madagáscar

en: Malawi
pt: Malávi

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt: Martinica

en: Mauritania
pt: Mauritânia

en: Mauritius
pt: Maurícia

en: Mayotte
pt: Maiote

en: Mexico
pt: México

en: Micronesia
pt: Micronésia

en: Moldova
pt: Moldávia

en: Monaco
pt: Mónaco

en: Mongolia
pt: Mongólia

en: Montserrat
pt: Monserrate

en: Morocco
pt: Marrocos

en: Mozambique
pt: Moçambique

en: Netherlands
pt: Holanda

en: Netherlands Antilles
pt: Antilhas Neerlandesas

en: New Caledonia
pt: Nova Caledónia

en: Nicaragua
pt: Nicarágua

en: Niger
pt: Níger

en: Nigeria
pt: Nigéria

en: Norfolk Island
pt: Ilha de Norfolque

en: North Korea
pt: Coreia do Norte

en: Northern Mariana Islands
pt: Marianas Setentrionais

en: Norway
pt: Noruega

en: Oman
pt: Omã

en: Pakistan
pt: Paquistão

en: Panama
pt: Panamá

en: Papua New Guinea
pt: Papua Nova Guiné

en: Philippines
pt: Filipinas

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Romania
pt: Roménia

en: Russia
pt: Rússia

en: Rwanda
pt: Ruanda

en: San Marino
pt: São Marino

en: Saudi Arabia
pt: Arábia Saudita

en: Seychelles
pt: Seicheles

en: Sierra Leone
pt: Serra Leoa

en: Slovakia
pt: Eslováquia

en: Slovenia
pt: Eslovénia

en: Solomon Islands
pt: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt: Somália

en: South Africa
pt: África do Sul

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
pt: Ilhas Geórgia do Sul e Sandwich do Sul

en: Spain
pt: Espanha

en: Sudan
pt: Sudão

en: Svalbard and Jan Mayen
pt: Svalbard e Jan Mayen

en: Swaziland
pt: Suazilândia

en: Sweden
pt: Suécia

en: Switzerland
pt: Suíça

en: Syria
pt: Síria

en: Taiwan
pt: Formosa

en: Tajikistan
pt: Tajiquistão

en: Tanzania
pt: Tanzânia

en: Thailand
pt: Tailândia

en: Tokelau
pt: Toquelau

en: Trinidad and Tobago
pt: Trindade e Tobago

en: Tunisia
pt: Tunísia

en: Turkmenistan
pt: Turquemenistão

en: Turks and Caicos Islands
pt: Turks e Caicos

en: Ukraine
pt: Ucrânia

en: United Arab Emirates
pt: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt: Reino Unido

en: United States
pt: Estados Unidos

en: Uruguay
pt: Uruguai

en: Uzbekistan
pt: Usbequistão

en: Wallis and Futuna
pt: Wallis e Futuna

en: Yemen
pt: Iémen

en: Zambia
pt: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt: Zimbábue

en: Database username
pt: Nome de utilizador da base de dados

en: Database password
pt: Senha da base de dados

en: Database name
pt: Nome da base de dados

en: Add user
pt: Adicionar utilizador

en: Port
pt: Porta

en: Regular expression
pt: Expressão regular

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Authoring information
pt: Informação de autoria

en: Authored on
pt: Criado em

en: Leave blank for %anonymous.
pt: Deixe em branco para %anonymous.

en: Hidden
pt: Oculto

en: Approved
pt: Aprovado

en: Undefined
pt: Indefinido

en: Show
pt: Mostrar

en: Syslog
pt: Syslog (histórico de sistema)

en: Other queries
pt: Outras consultas

en: Key
pt: Chave

en: Timer
pt: Temporizador

en: Change
pt: Mudar

en: English
pt: Inglês

en: Spanish
pt: Castelhano

en: in
pt: em

en: Messages
pt: Mensagens

en: Edit term
pt: Editar termo

en: Import OPML
pt: Importar OPML

en: OPML File
pt: Ficheiro OPML

en: Allowed HTML tags
pt: Etiquetas de HTML permitidas

en: Sources
pt: Fontes

en: Add menu
pt: Adicionar menu

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: seguinte ›

en: No items selected.
pt: Nenhum item selecionado.

en: The update has been performed.
pt: A atualização foi efetuada.

en: Node title
pt: Título do nó

en: Browser
pt: Navegador

en: View user profile.
pt: Ver perfil do utilizador.

en: Titles only
pt: Apenas títulos

en: Full text
pt: Texto completo

en: Feed settings
pt: Configurações do feed

en: Source
pt: Fonte

en: published
pt: publicado

en: The changes have been saved.
pt: As alterações foram guardadas.

en: Undo
pt: Desfazer

en: Member for
pt: Membro desde

en: @time ago
pt: há @time atrás

en: No users selected.
pt: Não existem utilizadores selecionados.

en: Select all rows in this table
pt: Marcar todas as colunas nesta tabela.

en: Deselect all rows in this table
pt: Desmarcar todas as colunas nesta tabela.

en: Search results
pt: Resultados da pesquisa

en: Please enter some keywords.
pt: Por favor introduza algumas palavras chave.

en: Front page
pt: Página principal

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Deleted
pt: Eliminado

en: Display name
pt: Nome da vista

en: Languages
pt: Idiomas

en: Topics
pt: Tópicos

en: Topic
pt: Tópico

en: Allowed values list
pt: Lista de valores permitidos

en: Today
pt: Hoje

en: Activity
pt: Atividade

en: Edit menu
pt: Editar menu

en: Delete menu
pt: Eliminar menu

en: Publishing options
pt: Opções de publicação

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Minimum height
pt: Altura mínima

en: Minimum width
pt: Largura mínima

en: Query
pt: Consulta

en: Locale settings
pt: Configurações locais

en: Configure block
pt: Configurar bloco

en: Block name
pt: Nome do bloco

en: How many content items to display in "day" list.
pt: Quantos itens de conteúdo deverão ser exibidos na lista "diária".

en: Feb
pt: Fev

en: Apr
pt: Abr

en: Aug
pt: Ago

en: Sep
pt: Set

en: Oct
pt: Out

en: Dec
pt: Dez

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Second
pt: Segundo

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: Text field
pt: Campo de texto

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Posts
pt: Mensagens

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Configure permissions
pt: Configurar permissões

en: Workflow
pt: Fluxo de trabalho

en: Randomize
pt: Baralhar

en: Link label
pt: Ligação da etiqueta

en: author
pt: autor

en: Entity
pt: Entidade

en: AND
pt: E

en: Fixed
pt: Fixo

en: Revert
pt: Reverter

en: Empty
pt: Vazio

en: Existing system path
pt: Caminho de sistema existente

en: Path alias
pt: Caminho alternativo

en: Greater than
pt: Maior que

en: Less than
pt: Menor que

en: Log out
pt: Encerrar sessão

en: Number of day's top views to display
pt: Número de ligações a exibir no top de visualizações diárias

en: Number of all time views to display
pt: Número das maiores visualizações de sempre a serem exibidas

en: Number of most recent views to display
pt: Número das visualizações mais recentes a serem exibidas

en: views
pt: vistas

en: characters
pt: caracteres

en: Su
pt: Dom

en: Mo
pt: Seg

en: Tu
pt: Ter

en: We
pt: Qua

en: Th
pt: Qui

en: Fr
pt: Sex

en: Sa
pt: Sab

en: First day of week
pt: Primeiro dia da semana

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Your message has been sent.
pt: A sua mensagem foi enviada.

en: Create new account
pt: Criar uma nova conta

en: What links here
pt: O que liga aqui

en: Seconds
pt: Segundos

en: role
pt: grupo

en: Info
pt: Informações

en: People
pt: Pessoas

en: Created new term %term.
pt: Criado o novo termo "%term".

en: Deleted term %name.
pt: O termo %name foi eliminado.

en: Site information
pt: Informação do sítio

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Enabled filters
pt: Filtros ativos

en: or
pt: ou

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
pt: Ao eliminar um termo também eliminará todos os seus filhos. Esta ação não pode ser revertida.

en: Parent term
pt: Termo pai

en: Parent terms
pt: Termos pai

en: Syndicate
pt: Sindicalizar

en: Books
pt: Livros

en: Style
pt: Estilo

en: Forums
pt: Fóruns

en: Superscript
pt: Superior à linha

en: Revisions for %title
pt: Revisões para %title

en: revert
pt: reverter

en: Revision
pt: Revisão

en: The specified passwords do not match.
pt: As senhas indicadas não coincidem.

en: Session
pt: Sessão

en: No forums defined
pt: Não existem fóruns definidos

en: This topic has been moved
pt: Este tópico foi movido

en: Permissions
pt: Permissões

en: Your settings have been saved.
pt: As suas definições foram gravadas.

en: All tags
pt: Todas as etiquetas

en: Installed
pt: Instalado

en: Last modified
pt: Última modificação

en: Link color
pt: Cor das ligações

en: Reversed
pt: Invertido

en: Changed
pt: Alterado

en: Date created
pt: Data de criação

en: Reverse
pt: Inverso

en: Testing
pt: Testando

en: Standard
pt: Padrão

en: Thousands separator
pt: Separador de milhares

en: Falkland Islands
pt: Ilhas Malvinas

en: Saint Kitts and Nevis
pt: São Cristóvão e Nevis

en: South Korea
pt: Coreia do Sul

en: Saint Lucia
pt: Santa Lúcia

en: Saint Helena
pt: Santa Helena

en: French Southern Territories
pt: Terras Austrais e Antárcticas Francesas

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt: São Vicente e Granadinas

en: British Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens Britânicas

en: U.S. Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens Americanas

en: Vietnam
pt: Vietname

en: Guernsey
pt: Guernesei

en: Theme settings
pt: Configurações de tema

en: Not published
pt: Não publicado

en: Menu settings
pt: Configurações de menu

en: Color scheme
pt: Esquema de cores

en: Unformatted
pt: Sem formato

en: Formats
pt: Formatos

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title eliminado.

en: RSS Feed
pt: Feed RSS

en: Allowed file extensions
pt: Extensões de ficheiro permitidas

en: New comments
pt: Novos comentários

en: New
pt: Novo

en: Redirect to URL
pt: Redirecionar para URL

en: Relationships
pt: Relações

en: Relationship
pt: Relação

en: relationships
pt: relações

en: The username %name has not been activated or is blocked.
pt: O nome de utilizador %name não foi ativado ou está bloqueado.

en: Login attempt failed for %user.
pt: O início da sessão falhou para %user.

en: Oldest first
pt: Os mais antigos primeiro

en: Sort criteria
pt: Critérios de ordenação

en: Base path
pt: Caminho base

en: Revision of %title from %date
pt: Revisão de %title da data de  %date

en: Parent menu item
pt: Item de menu pai

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
pt: O nome de utilizador do utilizador a quem pretende atribuir propriedade.

en: Delete action
pt: Eliminar ação

en: The action has been successfully saved.
pt: A ação foi guardada com sucesso.

en: Themes
pt: Temas

en: Translations
pt: Traduções

en: Multilingual
pt: Multillingue

en: JPEG quality
pt: Qualidade JPEG

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: not published
pt: não publicado

en: Published comments
pt: Comentários publicados

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Protected
pt: Protegido

en: Comment settings
pt: Definições dos comentários

en: Sticky
pt: Em destaque

en: Default options
pt: Opções predefinidas

en: Contact settings
pt: Configurações de contacto

en: cancel
pt: cancelar

en: Tabs
pt: Separadores

en: Reset password
pt: Reiniciar senha

en: Processing
pt: A processar

en: Finished
pt: Terminado

en: Output format
pt: Formato de saída

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Temporary directory
pt: Diretório temporário

en: File upload error. Could not move uploaded file.
pt: Erro no carregamento do ficheiro. Não foi possível mover o ficheiro.

en: Shortcuts
pt: Atalhos

en: Shortcut
pt: Atalho

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: Timezone
pt: Fuso horário

en: Password strength:
pt: Força da senha:

en: Passwords match:
pt: As senhas correspondem:

en: Anonymous user
pt: Utilizador anónimo

en: The name used to indicate anonymous users.
pt: O nome utilizado para indicar os utilizadores anónimos.

en: Apply
pt: Aplicar

en: Please wait...
pt: Por favor aguarde...

en: Not translated
pt: Não traduzido

en: Select
pt: Selecionar

en: Translatable
pt: Traduzível

en: Show blocks
pt: Mostrar blocos

en: Go to first page
pt: Ir para a primeira página

en: Go to last page
pt: Ir para a última página

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Introduza os termos pelos quais pretende pesquisar.

en: Bold
pt: Negrito

en: Underlined
pt: Sublinhado

en: Copy
pt: Copiar

en: Information
pt: Informação

en: Variables
pt: Variáveis

en: Tasks
pt: Tarefas

en: Plugins
pt: Extensões

en: Delete role
pt: Eliminar grupo

en: PHP Code
pt: Código PHP

en: Basic configuration
pt: Configuração básica

en: British Indian Ocean Territory
pt: Território Britânico do Oceano Índico

en: Croatia
pt: Croácia

en: Macedonia
pt: Macedónia

en: Western Sahara
pt: Sahara Ocidental

en: Block description
pt: Descrição do bloco

en: Translation
pt: Tradução

en: Translation status
pt: Estado da tradução

en: Blocks
pt: Blocos

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
pt: Configurar que conteúdo de bloco é mostrado nas barras laterais e noutras regiões do sítio.

en: Delete block
pt: Eliminar bloco

en: Save blocks
pt: Guardar blocos

en: The block settings have been updated.
pt: As definições dos blocos foram atualizadas.

en: Save block
pt: Guardar bloco

en: The block configuration has been saved.
pt: A configuração do bloco foi guardada.

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
pt: Quaisquer personalizações serão perdidas. Esta ação não pode ser revertida.

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
pt: Permite aos administradores personalizar o menu de navegação do sítio.

en: Add vocabulary
pt: Adicionar vocabulário

en: Created new vocabulary %name.
pt: Criado o novo vocabulário "%name".

en: Updated vocabulary %name.
pt: O vocabulário %name foi atualizado.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar o vocabulário %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
pt: Eliminando um vocabulário irá eliminar todos os seus termos. Esta ação não pode ser revertida.

en: Deleted vocabulary %name.
pt: Eliminado vocabulário "%name".

en: Above
pt: Acima

en: @min and @max
pt: @min e @max

en: Default time zone
pt: Fuso horário predefinido

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Full node
pt: Nó completo

en: Manage fields
pt: Gerir campos

en: Add field
pt: Adicionar campo

en: Trimmed
pt: Reduzido

en: Text area
pt: Área de texto

en: Used in
pt: Utilizado em

en: Save field settings
pt: Guardar definições de campo.

en: The update has encountered an error.
pt: A atualização encontrou um erro.

en: Float
pt: Vírgula flutuante

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Precision
pt: Precisão

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
pt: O número total de dígitos a arquivar na base de dados, incluindo os à direita do separador decimal.

en: The number of digits to the right of the decimal.
pt: O número de dígitos para a direita do separador decimal.

en: Decimal marker
pt: Separador decimal

en: Check boxes/radio buttons
pt: Caixas de seleção/botões de opção

en: Single on/off checkbox
pt: Apenas uma caixa de seleção para ligado/desligado

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
pt: Define widgets de selecção, caixa de selecção e botão de opção para texto e campos numéricos.

en: Text area (multiple rows)
pt: Àrea de texto (múltiplas linhas)

en: Defines simple text field types.
pt: Define tipos simples de campos de texto

en: Index
pt: Índice

en: Permalink
pt: Ligação permanente

en: Theme-engine-specific settings
pt: Configurações específicas do tema

en: Form
pt: Formulário

en: Debug
pt: Depuração

en: Exceptions
pt: Exceções

en: Publish
pt: Publicar

en: 1 minute
pt: 1 minuto

en: Permission
pt: Permissão

en: @module module
pt: módulo @module

en: More information
pt: Mais informações

en: Grid
pt: Grelha

en: Redo
pt: Refazer

en: Italic
pt: Itálico

en: Hide
pt: Esconder

en: Anonymous commenting
pt: Comentários anónimos

en: Anonymous posters may not enter their contact information
pt: Os utilizadores anónimos não podem introduzir a sua informação de contacto

en: Anonymous posters may leave their contact information
pt: Os utilizadores anónimos podem introduzir a sua informação de contacto

en: Anonymous posters must leave their contact information
pt: Os utilizadores anónimos têm que deixar a sua informação de contacto

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
pt: O conteúdo deste campo é privado e não irá ser exibido publicamente.

en: Date - newest first
pt: Data - recentes primeiro

en: Date - oldest first
pt: Data - antigos primeiro

en: Save content type
pt: Guardar tipo de conteúdo

en: Show descriptions
pt: Exibir descrições

en: Subtitle
pt: Subtítulo

en: Language code
pt: Código de idioma

en: Source code
pt: Código fonte

en: Menu link title
pt: Título da ligação do menu

en: Menu name
pt: Nome do menu

en: Image gallery
pt: Galeria de Imagens

en: Edit container
pt: Editar contentor

en: Subscript
pt: Inferior à linha

en: Indent
pt: Indentar

en: Outdent
pt: Desindentar

en: Unlink
pt: Quebrar ligação

en: Thread
pt: Tópico

en: Hot topic threshold
pt: Limiar de um tópico quente

en: Topics per page
pt: Tópicos por página

en: Posts - most active first
pt: Mensagens - as mais ativas em primeiro lugar

en: Posts - least active first
pt: Mensagens - as menos ativas em primeiro lugar

en: URL path settings
pt: Configurações de URL

en: @user's picture
pt: Retrato de @user

en: Title text
pt: Texto do título

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pt: Tem a certeza que pretende reverter para a revisão de %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar a revisão de %revision-date?

en: Distinct
pt: Distinto

en: Maximum upload size
pt: Tamanho máximo do carregamento de ficheiros

en: Extension
pt: Extensão

en: Space
pt: Espaço

en: New forum topics
pt: Novos tópicos no fórum

en: @type: deleted %title revision %revision.
pt: @type: a revisão %revision de %title foi eliminada.

en: Page not found
pt: Página não encontrada

en: Language neutral
pt: Neutro em relação ao idioma

en: More help
pt: Mais ajuda

en: Bullet list
pt: Lista de pontos

en: Account blocked
pt: Conta bloqueada

en: Expand
pt: Expandir

en: Change layout
pt: Alterar layout

en: Provided by
pt: Fornecido por

en: Aggregate
pt: Agregar

en: <Any>
pt: -Qualquer-

en: « first
pt: « primeira

en: last »
pt: última »

en: Resize
pt: Redimensionar

en: The directory %directory does not exist.
pt: O diretório %directory não existe.

en: Defines a file field type.
pt: Define um tipo de campo de ficheiro.

en: Blockquote
pt: Bloco de citação

en: Rearrange
pt: Rearranjar

en: No comments available.
pt: Não existem comentários.

en: empty
pt: vazio

en: Rebuild permissions
pt: Reconstruir permissões

en: @type: updated %title.
pt: @type: %title actualizado.

en: @type: added %title.
pt: @type: %title adicionado.

en: Error saving user account.
pt: Erro ao gravar a conta de utilizador.

en: All types
pt: Todos os tipos

en: Add role
pt: Adicionar grupo

en: Path to custom logo
pt: Caminho para o logótipo personalizado

en: Updated term %term.
pt: Termo %term atualizado.

en: - None selected -
pt: - Nenhum selecionado -

en: Parser
pt: Analisador

en: Discard items older than
pt: Eliminar entradas mais antigas que

en: Aggregator
pt: Agregador

en: There is no new syndicated content from %site.
pt: Não existe novo conteúdo sindicado de %site.

en: There is new syndicated content from %site.
pt: Existe novo conteúdo sindicado de %site.

en: Alias
pt: URL alternativo

en: Values
pt: Valores

en: Account settings
pt: Configurações da conta

en: Enter your keywords
pt: Introduza as suas palavras chave

en: Clean URLs
pt: URL amigáveis

en: My account
pt: A minha conta

en: Number of topics
pt: Número de tópicos

en: Active forum topics
pt: Tópicos do fórum ativos

en: Read the latest forum topics.
pt: Ler os últimos tópicos do fórum.

en: HTTP authentication
pt: Autenticação por HTTP

en: Attach to
pt: Anexar a

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
pt: Um utilizador é considerado "ligado" por este intervalo de tempo, após ter visualizado uma página pela última vez.

en: Argument type
pt: Tipo de argumento

en: Context
pt: Contexto

en: Attached files
pt: Ficheiros anexados

en: Book navigation
pt: Navegação do livro

en: Pager
pt: Paginador

en: Identifier
pt: Identificador

en: Taxonomy vocabulary
pt: Vocabulário de taxonomia

en: Remove this item
pt: Remover este item

en: Keyword
pt: Palavra-chave

en: 1 year | @count years
pt[0]: 1 ano
pt[1]: @count anos

en: 1 week | @count weeks
pt[0]: 1 semana
pt[1]: @count semanas

en: Module name
pt: Nome do Módulo

en: Enter the module name to export code to.
pt: Digite o nome do módulo de exportação de código.

en: Page settings
pt: Definições da página

en: Use pager
pt: Paginar

en: Items to display
pt: Itens a exibir

en: Offset
pt: Deslocamento

en: More link
pt: Ligação "mais"

en: More link text
pt: Texto a exibir da ligação "mais"

en: Book parent
pt: Livro pai

en: Top level book
pt: Livro raiz

en: No temporary directories to remove.
pt: Não existem diretórios temporários a remover.

en: German
pt: Alemão

en: contains
pt: contém

en: Send message
pt: Enviar mensagem

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Allow Upscaling
pt: Permitir aumento de resolução

en: Rotation angle
pt: Ângulo de rotação

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
pt: O número de graus que a imagem deve ser rodada. Números positivos são no sentido do ponteiro do relógio, negativos são opostos ao ponteiro do relógio.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
pt: Baralhar o ângulo de rotação para cada imagem. O ângulo indicado acima é usado como um máximo.

en: Print
pt: Imprimir

en: The file could not be created.
pt: Não foi possível criar o ficheiro.

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
pt: As instruções de reinício de senha foram enviada para %name através de %email.

en: Data
pt: Dados

en: Selection type
pt: Tipo de seleção

en: Any
pt: Qualquer

en: Check for updates
pt: Verificar se existem atualizações

en: All newer versions
pt: Todas as versões mais recentes

en: Only security updates
pt: Apenas atualizações de segurança

en: No update data available
pt: Não há dados disponíveis para atualização

en: Not secure!
pt: Inseguro!

en: Revoked!
pt: Revogado!

en: Unsupported release
pt: Versão não suportada

en: Can not determine status
pt: Não é possível determinar o estado

en: (version @version available)
pt: (versão @version disponível)

en: See the available updates page for more information:
pt: Veja a página das atualizações disponíveis para mais informação:

en: There is a security update available for your version of Drupal. To ensure the security of your server, you should update immediately!
pt: Existe uma atualização de segurança disponível para a sua versão do Drupal. Para assegurar a segurança do seu servidor, deve atualizá-lo imediatamente!

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
pt: A sua versão do Drupal foi revogada e já não está disponível para download. Atualizá-la é fortemente recomendado!

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
pt: A versão instalada de pelo menos um dos seus módulos ou temas foi revogada e já não está disponível para download. Atualizá-lo ou desativá-lo é fortemente recomendado!

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
pt: A sua versão do Drupal já não é suportada. Atualizá-la é fortemente recomendado!

en: There are updates available for your version of Drupal. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
pt: Existem atualizações disponíveis para a tua versão do Drupal. Para assegurar um funcionamento correto do teu sítio, deves efetuar as atualizações assim que possível.

en: Project not secure
pt: Projeto inseguro

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
pt: Este projeto foi marcado como inseguro pela equipa de segurança do Drupal e já não está disponível para download. É fortemente recomendado que desative imediatamente tudo o que está incluído neste projecto!

en: Project revoked
pt: Projecto revogado

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
pt: Este projecto foi revogado e já não está disponível para download. É fortemente recomendado que desative tudo o que está incluído neste projecto!

en: Project not supported
pt: Projecto não suportado

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
pt: Este projecto deixou de ser suportado e já não está disponível para download. É fortemente recomendado que desative tudo o que está incluído neste projecto!

en: No available releases found
pt: Não foram encontradas versões disponíveis

en: Release revoked
pt: Versão revogada

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
pt: A versão que tem atualmente instalada foi revogada e já não está disponível para download. É fortemente recomendada a sua desativação ou a atualização para uma versão suportada.

en: Release not supported
pt: Versão não suportada

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
pt: A versão que tem atualmente instalada deixou de ser suportada e já não está disponível para download. É fortemente recomendada a sua desativação ou a atualização para uma versão suportada.

en: Invalid info
pt: Informação inválida

en: Security update required!
pt: Necessária atualização de segurança!

en: Not supported!
pt: Não suportado!

en: Recommended version:
pt: Versão recomendada:

en: Security update:
pt: Atualização de segurança:

en: Latest version:
pt: Última versão:

en: Development version:
pt: Versão de desenvolvimento:

en: Also available:
pt: Também disponível:

en: No name
pt: Sem nome

en: Node count
pt: Contagem de nós

en: Search help
pt: Ajuda a procurar

en: Field settings
pt: Configurações do campo

en: Skip to main content
pt: Passar para o conteúdo principal

en: Edit forum
pt: Editar fórum

en: Default order
pt: Ordem predefinida

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
pt: Este é o vocabulário designado para o fórum. Algumas das opções habituais dos vocabulários foram removidas.

en: Leave shadow copy
pt: Deixar uma cópia sombra

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
pt: Se mover este tópico, pode deixar uma ligação no fórum antigo para o novo fórum.

en: Container name
pt: Nome do contentor

en: forum container
pt: contentor do fórum

en: Created new @type %term.
pt: Criado novo @type %term.

en: The @type %term has been updated.
pt: O @type %term foi atualizado.

en: Containing any of the words
pt: Contendo qualquer uma das palavras

en: Containing the phrase
pt: Contendo a frase

en: Containing none of the words
pt: Contendo nenhuma das palavras

en: Only of the type(s)
pt: Apenas do(s) tipo(s)

en: Content ranking
pt: Classificação do conteúdo

en: Keyword relevance
pt: Relevância das palavras chave.

en: Number of comments
pt: Número de comentários

en: Number of views
pt: Número de visualizações

en: Expand layout to include descriptions.
pt: Expandir o formato de exibição para incluir descrições.

en: Hide descriptions
pt: Ocultar descrições

en: Compress layout by hiding descriptions.
pt: Comprimir o formato de exibição ocultando as descrições.

en: Or
pt: Ou

en: Color set
pt: Esquema de cores

en: Content ID
pt: ID Conteúdo

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Cut
pt: Cortar

en: Paste
pt: Colar

en: Ordered list
pt: Lista ordenada

en: Unordered list
pt: Lista não ordenada

en: About
pt: Sobre

en: Case sensitive
pt: Maiúsculas e minúsculas

en: Maximum link text length
pt: Tamanho máximo do texto de uma ligação

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
pt: URL mais longos que este número de caracteres serão truncados para evitar linhas longas que quebram a formatação. A ligação em si será mantida; apenas a parte textual da ligação que será truncada.

en: Reports
pt: Relatórios

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
pt: Se você não tem acesso direto do ficheiro para o servidor, use este campo para enviar seu logótipo.

en: Link class
pt: Classe da ligação

en: Install profile
pt: Perfil de instalação

en: %percentage of the site has been indexed.
pt: %percentage do sítio foi indexado.

en: File directory
pt: Diretório de ficheiros

en: Default theme
pt: O tema predefinido

en: Web server
pt: Servidor web

en: The content access permissions have been rebuilt.
pt: As permissões de acesso aos conteúdos foram reconstruídas.

en: Column
pt: Coluna

en: Default sort
pt: Ordenação por omissão

en: sort by @s
pt: ordenar por @s

en: Publish content
pt: Publicar conteúdo

en: and
pt: e

en: Manage actions
pt: Gerir ações

en: Action type
pt: Tipo de ação

en: Display a message to the user
pt: Apresentar uma mensagem ao utilizador

en: Unpublish comment
pt: Despublicar comentário

en: Unpublish comment containing keyword(s)
pt: Despublicar comentários que contenham a(s) palavras-chave(s)

en: - Select -
pt: - Selecionar -

en: Content language
pt: Idioma do conteúdo

en: Enables the categorization of content.
pt: Permite a categorização de conteúdos.

en: Path prefix
pt: Prefixo do caminho

en: Auto-reply
pt: Resposta automática

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
pt: Resposta automática opcional. Deixe vazio se não desejar enviar uma mensagem automática ao utilizador.

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: Not promoted
pt: Não promovido

en: Not sticky
pt: Não destacado

en: Parent comment
pt: Comentário pai

en: The parent comment.
pt: O comentário ascendente.

en: Author's website
pt: Sítio Web do autor

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
pt: Mostrar a profundidade do comentário se este estiver numa lista hierárquica.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
pt: Ordenado pela ordem da linha. Isto irá manter comentários juntos com os seus ascendentes.

en: Reply-to link
pt: Ligação responder

en: Provide a simple link to reply to the comment.
pt: Fornece uma ligação simples para responder ao comentário.

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Link this field to its user or an author's homepage
pt: Ligar este campo para o utilizador ou página inicial do autor

en: Newest first
pt: Mais recentes primeiro

en: field
pt: campo

en: nodes
pt: nós

en: Formatter
pt: Formatador

en: Some required modules must be enabled
pt: Alguns módulos obrigatórios têm de ser ativados.

en: New posts
pt: Novos artigos

en: Week @week
pt: Semana @week

en: mm/dd/yy
pt: mm/dd/aa

en: Translate
pt: Traduzir

en: File to import not found.
pt: Ficheiro a ser importado não encontrado.

en: Save translations
pt: Guardar traduções

en: Target
pt: Destino

en: Time ago
pt: Tempo atrás

en: Create @name
pt: Criar @name

en: Crop
pt: Recortar

en: Not enabled
pt: Inativo

en: The taxonomy vocabulary ID
pt: ID de vocabulário de taxonomia

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
pt: Instruções a apresentar ao utilizador abaixo deste campo no formulário de edição.<br />Etiquetas de HTML permitidas: @tags

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
pt: @module (<span class="admin-disabled">desactivado</span>)

en: Save permissions
pt: Guardar permissões

en: Effect
pt: Efeito

en: starting from @count
pt: começando de @count

en: Embed
pt: Embebido

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: The language the content is in.
pt: O idioma do conteúdo.

en: Delete content type
pt: Remover tipo de conteúdo

en: Change book (update list of parents)
pt: Alterar o livro (atualização da lista dos pais)

en: Manage your site's book outlines.
pt: Gerir as estruturas de livros do teu sítio.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
pt: Por motivos de segurança, o ficheiro que carregou foi renomeado para %filename.

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: vocabulary
pt: vocabulário

en: Installed version
pt: Versão instalada

en: Recommended version
pt: Versão recomendada

en: User roles
pt: Grupos de utilizador

en: User account
pt: Conta de utilizador

en: Acronym
pt: Acrónimo

en: More link path
pt: Caminho para a ligação "mais"

en: Button text
pt: Texto do botão

en: Title only
pt: Apenas título

en: Dates
pt: Datas

en: Not defined
pt: Não definido

en: Validator
pt: Validador

en: Debugging
pt: Depuração

en: Inherit
pt: Herdar

en: pixels
pt: píxeis

en: Mime type
pt: Tipo mime

en: 1 month | @count months
pt[0]: 1 mês
pt[1]: @count meses

en: done
pt: operação concluída

en: Display format
pt: Formato da vista

en: Custom format
pt: Formato personalizado

en: The date the node was last updated.
pt: A data em que o nó teve a última atualização.

en: Category ID
pt: Identificador da categoria

en: Direction
pt: Direção

en: Drupal core
pt: Núcleo do Drupal

en: Book navigation block display
pt: Bloco da navegação do livro

en: Relations
pt: Relações

en: Invalid display id @display
pt: ID do display @display é inválido

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
pt: Erro: o manipulador para @table > @field não existe!

en: Do not use a relationship
pt: Não usar uma relação

en: Password field is required.
pt: O campo da senha é obrigatório.

en: Display type
pt: Mostrar tipo

en: Confirm password
pt: Confirmar senha

en: No content available.
pt: Conteúdo não disponível

en: Administration theme
pt: Tema de administração

en: The cache has been cleared.
pt: A cache foi limpa.

en: Isle of Man
pt: Ilha de Man

en: Saint Pierre and Miquelon
pt: São Pedro e Miquelon

en: Serbia
pt: Sérvia

en: Run cron
pt: Executar o cron

en: Run updates
pt: Executar atualizações

en: Warning message
pt: Mensagem de aviso

en: of
pt: de

en: Title field
pt: Campo de título

en: translate
pt: traduzir

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
pt: Não foi possível guardar o ficheiro %file. Ocorreu um erro desconhecido.

en: The specified file %name could not be uploaded.
pt: O ficheiro especificado %name não pôde ser carregado.

en: The file's name is empty. Please give a name to the file.
pt: O campo de nome do ficheiro está vazio. Por favor dê um nome ao ficheiro.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
pt: Apenas ficheiros com as seguintes extensões são permitidos: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
pt: O ficheiro tem %filesize, excedendo o tamanho máximo de um ficheiro (%maxsize).

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
pt: O ficheiro tem %filesize, o que irá exceder a sua quota de disco (%quota).

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
pt: Erro de carregamento. Não foi possível mover o ficheiro enviado (%file) para o destino (%destination).

en: Add to book outline
pt: Adicionar à estrutura do livro

en: New set
pt: Novo conjunto

en: No link
pt: Nenhuma ligação

en: outdated
pt: ultrapassado

en: Is not one of
pt: Não é um de

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
pt: Gerir etiquetas, categorização e classificação do seu conteúdo.

en: Re-index site
pt: Re-indexar o sítio

en: Are you sure you want to re-index the site?
pt: Tem a certeza de que pretende re-indexar o sítio?

en: No test results to display.
pt: Sem resultados de testes para visualizar.

en: Save and continue
pt: Guardar e continuar

en: Row
pt: Linha

en: IP address
pt: Endereço IP

en: Maximum height
pt: Altura máxima

en: Maximum width
pt: Largura máxima

en: Starts with
pt: Começa com

en: Primary tabs
pt: Separadores primários

en: Secondary tabs
pt: Separadores secundários

en: Properties
pt: Propriedades

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Boolean
pt: Boleano

en: Maximum image resolution
pt: Resolução máxima da imagem

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
pt: Uma escolha ilegal foi detectada. Por favor contacte o administrador do sítio.

en: Status report
pt: Relatório de estado

en: Not writable
pt: Sem permissão para escrita

en: Decimal point
pt: Ponto decimal

en: Permanent
pt: Permanente

en: Temporary
pt: Temporário

en: Custom date format
pt: Formato da data personalizado

en: Book outline
pt: Estrutura do livro

en: This will be the top-level page in this book.
pt: Esta será a página pai neste livro.

en: Revision information
pt: Informações da revisão

en: Notify user of new account
pt: Notificar o utilizador acerca da nova conta

en: Hide submit button
pt: Esconder botão de submeter

en: Is one of
pt: É um de

en: Expression
pt: Expressão

en: View comment
pt: Ver comentário

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
pt: Acesso será garantido a utilizadores com a frase de permissão especificada.

en: Comma
pt: Vírgula

en: Show All
pt: Mostrar tudo

en: Uses
pt: Usos

en: Path to custom icon
pt: Caminho para o ícone de atalho personalizado

en: Frontpage
pt: A página inicial

en: Comments are responses to node content.
pt: Comentários são respostas ao conteúdo do nó.

en: Users who have created accounts on your site.
pt: Utilizadores que criaram contas no teu sítio.

en: Current user
pt: Utilizador atual

en: Digest
pt: Compilar

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
pt: Qualquer respostas a este comentário serão perdidas. Esta ação não pode ser revertida.

en: Publish the selected comments
pt: Publicar os comentários selecionados

en: Unpublish the selected comments
pt: Não publicar os comentários selecionados

en: (No subject)
pt: (Sem assunto)

en: Is empty (NULL)
pt: Está vazio (NULO)

en: not empty
pt: não vazio

en: Default image
pt: Imagem predefinida

en: Theming information
pt: Informação de tema

en: Add feed
pt: Adicionar feed

en: List links
pt: Listar ligações

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: File system
pt: Sistema de ficheiros

en: Ends with
pt: Termina com

en: Toolbar
pt: Barra de Ferramentas

en: Enter your @s username.
pt: Introduza o seu @s nome de utilizador.

en: Posted in
pt: Colocado em

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
pt: Comentário: foi enviado um comentário não autorizado ou o comentário foi enviado para um nó que está fechado a novos comentários (%subject).

en: Upload date
pt: Data de carregamento

en: Do not cache
pt: Não fazer cache

en: Link this field to its user
pt: Ligar este campo ao seu utilizador

en: This will override any other link you have set.
pt: Isto irá substituir qualquer outra ligação que tenha estabelecido.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
pt: Indicar o valor a exibir em utilizadores anónimos

en: Text to display for anonymous users
pt: Texto a exibir aos utilizadores anónimos

en: Use default RSS settings
pt: Usar as configurações padrão para RSS

en: Title plus teaser
pt: Título e resumo

en: Front page feed
pt: Feed da página inicial

en: Tab weight
pt: Peso do separador

en: No role
pt: Sem grupo de utilizador

en: Search index
pt: Índice de pesquisa

en: View link
pt: Ver ligação

en: The size of the file.
pt: O tamanho do ficheiro

en: The MIME type of the file.
pt: O tipo MIME do ficheiro.

en: Link this field
pt: Ligar este campo

en: @type %title has been created.
pt: @type %title foi criado.

en: @type %title has been updated.
pt: @type %title foi actualizado.

en: The post could not be saved.
pt: A entrada não pôde ser guardada.

en: Menu link ID
pt: ID da ligação do menu

en: Filter settings
pt: Definições dos filtros

en: You do not have any administrative items.
pt: Não tem nenhum item administrativo.

en: No help is available for module %module.
pt: Não existe ajuda disponível para o módulo %module.

en: @module administration pages
pt: páginas de administração do módulo @module

en: Delete link
pt: Eliminar ligação

en: Filter the view to the currently logged in user.
pt: Filtra a vista para o utilizador atual.

en: Save translation
pt: Guardar tradução

en: Localization
pt: Idioma

en: Add language
pt: Adicionar idioma

en: Cache once for everything (global)
pt: Fazer cache uma vez para todos os casos (global)

en: Per page
pt: Por página

en: Per role
pt: Por grupo de utilizadores

en: Per role per page
pt: Por grupo de utilizadores por página

en: Per user
pt: Por utilizador

en: Per user per page
pt: Por utilizador por página

en: PHP extensions
pt: Extensões PHP

en: Comments per page
pt: Comentários por página

en: Publish comment
pt: Publicar comentário

en: The file could not be uploaded.
pt: O ficheiro não pôde ser carregado.

en: Has Avatar
pt: Tem Avatar

en: Collaboration
pt: Colaboração

en: Administration pages
pt: Páginas de administração

en: Capitalize first letter
pt: Em maiúscula a primeira letra

en: The website encountered an unexpected error. Please try again later.
pt: O sítio da Web encontrou um erro inesperado. Por favor tente mais tarde.

en: Run tests
pt: Executar testes

en: Clean test environment
pt: Limpeza do ambiente de teste

en: Clean environment
pt: Limpar ambiente

en: No tests to display.
pt: Sem testes para visualizar.

en: Processing test @num of @max - %test.
pt: A processar o teste @num de @max - %test.

en: Processed test @num of @max - %test.
pt: Processado o teste @num de @max - %test.

en: Provides a framework for unit and functional testing.
pt: Fornece uma framework para testes unitários e funcionais.

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
pt: O utilizador %name utilizou uma ligação única de início de sessão às %timestamp.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
pt: Criar uma nova conta de utilizador para <a href="@url">%name</a>. Não foi enviado nenhum email.

en: Registration successful. You are now logged in.
pt: Registo bem sucedido. Neste momento está com a sessão aberta.

en: Custom text
pt: Texto personalizado

en: Sum
pt: Soma

en: sorted by
pt: ordenados por

en: Not Approved
pt: Não Aprovado

en: Remove group
pt: Remover grupo

en: Add link
pt: Adicionar ligação

en: Numbered list
pt: Lista numerada

en: View comments
pt: Ver comentários

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
pt: %name: este campo não pode conter mais do que @count valores.

en: No fields available.
pt: Não existem campos disponíveis.

en: Vertical Tabs
pt: Separadores verticais

en: Not in book
pt: Inexistente em livro

en: New book
pt: Novo livro

en: By @name on @date
pt: Por @name em @date

en: By @name
pt: Por @name

en: Not in menu
pt: Não presente no menu

en: Alias: @alias
pt: Caminho alternativo: @alias

en: No alias
pt: Nenhum caminho alternativo

en: Source language
pt: Idioma fonte

en: Initializing.
pt: A iniciar

en: An error has occurred.
pt: Ocorreu um erro.

en: Your page will be a part of the selected book.
pt: A sua página fará parte do livro selecionado.

en: Numeric
pt: Numérico

en: Custom URL
pt: URL personalizada

en: 0 sec
pt: 0 segundos

en: Edit link
pt: Editar ligação

en: Submit button text
pt: Texto do botão enviar

en: Filter log messages
pt: FIltrar mensagens no registo

en: You must select something to filter by.
pt: É obrigatório selecionar algo para filtrar.

en: New revision
pt: Nova revisão

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
pt: Para alterar a senha do utilizador atual, introduza nova senha em ambos os campos.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
pt: Tentaste utilizar uma ligação única para início de sessão que expirou. Por favor pede uma nova através do formulário abaixo.

en: This login can be used only once.
pt: Estes dados de registo só podem ser utilizados uma vez.

en: Add comment link
pt: Adicionar ligação para o comentário

en: Strike-through
pt: Riscado

en: Align left
pt: Alinhar à esquerda

en: Align center
pt: Alinhar ao centro

en: Align right
pt: Alinhar à direita

en: Justify
pt: Justificado

en: Horizontal rule
pt: Regra horizontal

en: Paste Text
pt: Colar Texto

en: Paste from Word
pt: Colar texto do Word

en: Remove format
pt: Remover formato

en: Character map
pt: Mapa de caracteres

en: HTML block format
pt: Formato do bloco em HTML

en: Font style
pt: Estilo do tipo de letra

en: Abbreviation
pt: Abreviação

en: Inserted
pt: Inserido

en: Provide a password for the new account in both fields.
pt: Introduza uma senha para a nova conta em ambos os campos

en: Broken handler @table.@field
pt: Rotina de tratamento @table.@field avariada

en: Skipping broken view @view
pt: Ignorando a vista @view avariada

en: Ajax callback for view loading.
pt: Chamada Ajax para carregar vista.

en: Changes cannot be made to a locked view.
pt: As alterações não podem ser feitas numa view bloqueada.

en: Create customized lists and queries from your database.
pt: Criar listas e consultas personalizadas à base de dados.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
pt: Interface administrativo das vistas. Sem este módulo, não poderá criar ou editar as suas vistas.

en: Broken/missing handler
pt: Manipulador danificado/em falta

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
pt: O manipulador para este item está danificado ou está em falta e por isso não pode ser utilizado. Se um módulo forneceu o manipulador e foi desativado, reativar o módulo poderá restaurar o item. De outro modo talvez deva eliminar este item.

en: Current date
pt: Data atual

en: Current node's creation time
pt: Data em que o nó atual foi criado

en: Current node's update time
pt: Data da última atualização do nó

en: Do not display items with no value in summary
pt: Não mostrar registros sem valor no resumo

en: Invalid input
pt: Entrada inválida

en: Fail basic validation if any argument is given
pt: Falha de validação básica, se não é dado um argumento

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
pt: Ao selecionar este campo, certifique-se que views com mais argumentos do que o necessário irão ter a validação inválida.

en: Glossary mode
pt: Modo glossário

en: Character limit
pt: Limite de caracteres

en: No transform
pt: Não transformar

en: Upper case
pt: Maiúsculas

en: Lower case
pt: Minúsculas

en: Capitalize each word
pt: Em maiúsculas cada palavra

en: Case in path
pt: Caso em caminho

en: Transform spaces to dashes in URL
pt: Transformar espaços em traços na URL

en: Exclude from display
pt: Excluir da exibição

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pt: O texto que deverá ser exibido para este campo. Pode incluir HTML. Você pode inserir dados desta view usando os "Padrões de substituição" abaixo.

en: Output this field as a link
pt: Exibir este campo como um link

en: Link path
pt: Caminho da ligação

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pt: O caminho no Drupal ou a URL absoluta para este ligação. Podes utilizar dados desta view de acordo com os "Padrões de substituição" abaixo.

en: The CSS class to apply to the link.
pt: A classe CSS para aplicar na ligação.

en: Prefix text
pt: Prefixo do texto

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
pt: Qualquer texto a ser exibido antes desta ligação. Pode incluir HTML.

en: Suffix text
pt: Sufixo do texto

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
pt: Qualquer texto a ser exibido após esta ligação. Pode incluir HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
pt: <p>Você precisa adicionar alguns campos extras a este display antes de usar este campo. Esses campos podem estar marcados com "Excluir da exibição", se você preferir. Note que devido à ordem de renderização, você não pode usar campos que aparecem depois deste campo. Se precisar usar algum campo que não está aparecendo aqui, rearranje seus campos.<p>

en: Trim only on a word boundary
pt: Cortar, preservando a palavra inteira

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
pt: Se marcar esta opção, o campo será cortado a um determinado limite, mas o corte não vai cair no meio de uma palavra. Terá a garantia que o corte terá o número de caracteres especificados ou menos. Se as palavras não estiverem separadas por espaços ou pontuação, o resultado será um campo em branco.

en: Add an ellipsis
pt: Adicionar uma elipse

en: Strip HTML tags
pt: Retirar etiquetas de HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
pt: Se seleccionado, todas as tags HTML irão ser retiradas.

en: Field can contain HTML
pt: Campo pode conter HTML

en: File size display
pt: Mostrar tamanho do ficheiro

en: Formatted (in KB or MB)
pt: Formatado (em KB ou MB)

en: Raw bytes
pt: Bytes em bruto

en: If checked, true will be displayed as false.
pt: Se selecionado, verdadeiro será mostrado como falso.

en: Round
pt: Arredondado

en: If checked, the number will be rounded.
pt: Se selecionado, o número irá ser arredondado.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
pt: Especificar número de dígitos a mostrar após o ponto decimal.

en: What single character to use as a decimal point.
pt: O caracter a usar como ponto decimal.

en: What single character to use as the thousands separator.
pt: Caracter a usar como separador de milhares. (Normalmente ponto).

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
pt: O texto a ser exibido antes do número, por exemplo, um símbolo de moeda.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
pt: O texto a ser exibido após o número, por exemplo, uma unidade de medida.

en: Simple separator
pt: Separador simples

en: Display as link
pt: Exibir como ligação

en: Operator identifier
pt: Identificador de operador

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
pt: Este texto vai aparecer na URL depois do ?, para identificar o operador.

en: Filter identifier
pt: Identificador do filtro

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
pt: Este texto vai aparecer na URL depois do ?, para identificar o filtro. Não pode ser deixado em branco.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
pt: Este filtro exposto é opcional e o utilizador terá a opção de não escolher um valor.

en: Remember
pt: Lembrar

en: Remember the last setting the user gave this filter.
pt: Lembrar a úlitma configuração usada neste filtro.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
pt: Este identificador é obrigatório se o filtro for exposto.

en: This identifier is not allowed.
pt: Este identificador não é permitido.

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: exposed
pt: expostos

en: Value type
pt: Tipo de valor

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
pt: Uma data em qualquer formato legível por máquina, preferivelmente AAAA-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
pt: Formato de data inválido

en: Limit list to selected items
pt: Limitar aos itens selecionados

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
pt: Se marcar esta opção, apenas os itens selecionados aqui serão apresentados ao utilizador.

en: not in
pt: não existe em

en: Is all of
pt: Todos de

en: Is none of
pt: Nenhum de

en: not
pt: não

en: Is between
pt: É entre

en: between
pt: entre

en: Is not between
pt: Não está entre

en: not between
pt: não entre

en: And max
pt: E máx

en: And
pt: E

en: Contains any word
pt: Contém qualquer palavra

en: has word
pt: contém palavra

en: Contains all words
pt: Contém todas as palavras

en: has all
pt: tem todas

en: begins
pt: começa

en: ends
pt: termina

en: Require this relationship
pt: Esta relação é obrigatória

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
pt: A granularidade irá utilizar a menor unidade para determinar quando duas datas são idênticas; por exemplo, se a granularidade selecionada for "Ano", então todas as datas com 1999 na sua composição são válidas, não interessando mês ou dia do ano de 1999.

en: Broken
pt: Danificado

en: Displays
pt: Vistas

en: These queries were run during view rendering:
pt: Estas consultas foram executadas durante a renderização da view:

en: This display has no path.
pt: Este display não tem caminho (path).

en: Query build time
pt: Tempo necessário à construção da consulta

en: Query execute time
pt: Tempo neceesário à execução da consulta

en: View render time
pt: Tempo necessário à renderização da view

en: No query was run
pt: Nenhuma consulta foi executada

en: Unable to preview due to validation errors.
pt: Não foi possível fazer a pré-visualização por causa de erros de validação.

en: View name
pt: Nome da visualização

en: View description
pt: Descrição da vista

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
pt: Esta descrição vai aparecer na interface administrativa do módulo Views, para dizer o que essa view faz.

en: View tag
pt: Ver etiqueta

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
pt: Se desfizer este bloqueio, todas as configurações não salvas feitas pelo utilizador  !user serão perdidas!

en: Break lock
pt: Desfazer bloqueio

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
pt: A view foi destrancada pelo que agora pode editá-la.

en: Unable to import view.
pt: Não foi possível importar vista.

en: Click on an item to edit that item's details.
pt: Clique num item para editar os seus detalhes.

en: Go to the real page for this display
pt: Ir para a página real deste display

en: Invalid
pt: Inválido

en: Missing style plugin
pt: O plugin de estilo não foi encontrado

en: Change settings for this style
pt: Alterar as configurações deste estilo

en: View analysis
pt: Analisar a view

en: Configure @type
pt: Configurar @type

en: Rearrange @type
pt: Rearranjar @type

en: Broken field @id
pt: Campo @id danificado

en: There are no @types available to add.
pt: Não há @types disponíveis para adicionar

en: Configure extra settings for @type %item
pt: Configurações extra para @type %item

en: Clear Views' cache
pt: Limpar a cache do Views

en: Add Views signature to all SQL queries
pt: Adicionar assinatura de views para todas as queries SQL

en: Disable views data caching
pt: Desativar a cache dos dados das Visualizações

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
pt: O módulo Views faz cache de tabelas, módulos e vistas disponíveis para melhorar o desempenho. Ao marcar esta opção, o Views não utiliza a cache e vai reconstruir os dados sempre que preciso. Isso pode ter impacto significativo no desempenho do teu sítio.

en: Show other queries run during render during live preview
pt: Exibir outras consultas executadas durante a renderização da pré-visualização

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
pt: O Drupal tem o potencial de executar várias consultas à base de dados durante a exibição de uma view. Selecionar esta opção mostrará todas as consultas executadas durante a renderização da view como parte da previsão.

en: Error: missing @component
pt: Erro: @component em falta

en: View analysis can find nothing to report.
pt: A análise da visualização não encontra nada para reportar.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
pt: Esta vista possui apenas uma exibição padrão e por causa disso não será exibida no teu site; talvez queiras adicionar uma exibição de bloco ou página.

en: Reduce duplicates
pt: Reduzir duplicados

en: Default settings for this view.
pt: Configurações padrão para esta vista.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
pt: Exibir esta vista como uma página, com um URL e ligação de menu.

en: Display the view as a block.
pt: Mostrar a vista como um bloco.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
pt: Anexos adicionados a outros ecrãs para alcançar múltiplas vistas na mesma vista.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
pt: Exibir a view como um feed, tal como um feed RSS.

en: Displays rows one after another.
pt: Mostra linhas uma após a outra.

en: Displays rows as an HTML list.
pt: Mostrar linhas como uma lista de HTML.

en: Displays rows in a grid.
pt: Mostra linhas numa grelha.

en: Displays rows in a table.
pt: Mostra linhas numa tabela.

en: Displays the default summary as a list.
pt: Mostrar o resumo predefinido como uma lista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
pt: Exibe o sumário não formatado, com opção de um elemento após outro ou em linha.

en: Generates an RSS feed from a view.
pt: Gera um feed RSS a partir de uma view.

en: Displays the fields with an optional template.
pt: Exibir os campos com um modelo opcional.

en: Will be available to all users.
pt: Estará disponível para todos os utilizadores.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
pt: Será permitido o acesso a utilizadores com qualquer uma das funções especificadas.

en: No caching of Views data.
pt: Nenhuma cache de dados das Visualizações.

en: Time-based
pt: Baseado em tempo

en: Simple time-based caching of data.
pt: Cache de dados simples baseada em tempo.

en: sort criteria
pt: critérios de ordenação

en: Sort criterion
pt: Critério de ordenação

en: sort criterion
pt: critério de ordenação

en: filter
pt: filtro

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
pt: Itens do agregador são importados de feeds de notícias externas, nos formatos RSS ou Atom.

en: The title of the aggregator item.
pt: O título do item do agregador.

en: The link to the original source URL of the item.
pt: A ligação para o URL de fonte do item.

en: The author of the original imported item.
pt: O autor do item original importado.

en: The actual content of the imported item.
pt: O conteúdo real do item importado.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
pt: A data original em que o item do feed foi colocado. (Com alguns feeds, esta será a data em que foi importado.)

en: Feed ID
pt: ID do feed

en: The unique ID of the aggregator feed.
pt: O identificador do feed no agregador.

en: The title of the aggregator feed.
pt: O título do agregador de feed.

en: The link to the source URL of the feed.
pt: A ligação para a URL fonte do feed.

en: The date the feed was last checked for new content.
pt: O horário da última consulta por atualizações do feed.

en: The description of the aggregator feed.
pt: A descrição do agregador de feed.

en: The unique ID of the aggregator category.
pt: O identificador exclusivo da categoria do agregador.

en: The title of the aggregator category.
pt: O título da categoria do agregador.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
pt: Exibir o item do agregador usando os dados da fonte original.

en: The book the node is in.
pt: O livro em que o nó está.

en: The weight of the book page.
pt: O peso da página do livro.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
pt: A profundidade de um livro na hierarquia. Títulos de livro (primeiro nível) possuem profundidade igual a 1.

en: The parent book node.
pt: O nó pai do livro.

en: The title of the comment.
pt: O título do comentário.

en: The comment ID of the field
pt: O ID do comentário do campo

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
pt: O nome do autor do comentário. Pode ser exibido como uma ligação para a página pessoal do autor.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
pt: O endereço do sítio do autor do comentário. Pode ser exibido como uma ligação. Será vazio se o autor é um utilizador registado.

en: Post date
pt: Data de entrada

en: Provide a simple link to view the comment.
pt: Fornece uma ligação simples para ver o comentário.

en: Provide a simple link to edit the comment.
pt: Fornece uma ligação simples para editar o comentário.

en: Provide a simple link to delete the comment.
pt: Forneça uma ligação simples para apagar o comentário.

en: The User ID of the comment's author.
pt: O identificador de utilizador do autor do comentário.

en: Parent CID
pt: CID ascendente

en: The Comment ID of the parent comment.
pt: O ID de comentário do comentário ascendente.

en: Last comment time
pt: Hora do último comentário

en: Date and time of when the last comment was posted.
pt: Data e hora de quando o último comentário foi publicado.

en: Last comment author
pt: Autor do último comentário

en: The name of the author of the last posted comment.
pt: O nome do autor do último comentário publicado.

en: Comment count
pt: Número de comentários

en: The number of comments a node has.
pt: A quantidade de comentários que o nó tem.

en: Updated/commented date
pt: Data de atualização/último comentário

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
pt: A data mais recente da ultima atualização do nó ou do último comentário publicado.

en: The number of new comments on the node.
pt: O número de comentários novos no nó.

en: Comment status
pt: Estado do comentário

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
pt: Se os comentários estão ativos ou inativos neste nó.

en: User posted or commented
pt: Utilizador escreveu ou comentou

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
pt: Exibir nós apenas se o utilizador publicou o nó ou comentou no nó.

en: Display the comment with standard comment view.
pt: Exibir o comentário com vista comentário padrão.

en: Display the comment as RSS.
pt: Exibir o comentário como RSS.

en: Link to contact page
pt: Ligação para a página de contato

en: Provide a simple link to the user contact page.
pt: Fornecer uma ligação simples para a página de contato do utilizador.

en: The title of the node.
pt: O titulo do nó.

en: The date the node was posted.
pt: A data em que o nó foi publicado.

en: Published or admin
pt: Publicado ou administrador

en: Created year + month
pt: Ano + mês de criação

en: Created year
pt: Ano de criação

en: Created month
pt: Mês de criação

en: Created day
pt: Dia de criação

en: Created week
pt: Semana de criação

en: Updated year + month
pt: Ano e mês de atualização

en: Updated year
pt: Ano de atualização

en: Updated month
pt: Mês de atualização

en: Updated day
pt: Dia de atualização

en: Updated week
pt: Semana de atualização

en: The log message entered when the revision was created.
pt: A mensagem de log introduzida quando a revisão foi criada.

en: Provide a simple link to revert to the revision.
pt: Fornecer uma ligação simples para reverter para a revisão.

en: Filter by access.
pt: Filtrar por acesso.

en: Has new content
pt: Tem novo conteúdo

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
pt: O display %display não tem controle de acesso mas não contém um filtro para nodes publicados.

en: Poll
pt: Votação

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
pt: A pontuação do item de pesquisa. Isto não irá ser usado se o filtro de pesquisa não estiver presente.

en: Links to
pt: Ligação para

en: Total views
pt: Total de visualizações

en: The total number of times the node has been viewed.
pt: O número total de vezes que o node foi acedido.

en: Views today
pt: Visualizações hoje

en: The total number of times the node has been viewed today.
pt: O número de vezes que o node foi acedido hoje.

en: Most recent view
pt: Vista mais recente

en: The most recent time the node has been viewed.
pt: A data em que o node foi visitado pela última vez.

en: Browser session ID of user that visited page.
pt: Identificador único da sessão do programa de navegação do utilizador que visitou a página.

en: Title of page visited.
pt: Título da página visitada.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
pt: Caminho interno para a página visitada (relativo à raíz do Drupal.)

en: Referrer URI.
pt: URI de referência.

en: Hostname of user that visited the page.
pt: Nome do servidor do utilizador que visitou a página.

en: The user who visited the site.
pt: O utilizador que visitou o site.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
pt: Tempo em milissegundos que a página demorou para carregar.

en: Timestamp of when the page was visited.
pt: Registo data/hora de quando a página foi visitada.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
pt: Ficheiros mantidos pelo Drupal e vários módulos.

en: The ID of the file.
pt: O ID do ficheiro.

en: The name of the file.
pt: O nome do ficheiro.

en: The path of the file.
pt: O caminho do ficheiro.

en: The mime type of the file.
pt: O tipo mime do ficheiro.

en: The status of the file.
pt: O estado do ficheiro.

en: The date the file was uploaded.
pt: A data em que o ficheiro foi carregado.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
pt: Termos de taxonomia estão associados a nós.

en: Taxonomy term name.
pt: Nome do termo da taxonomia.

en: The term weight field
pt: O campo de peso do termo

en: The description associated with a taxonomy term.
pt: A descrição associada a um termo de taxonomia.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
pt: Filtrar os resultados de "Taxonomia: Termo" para um vocabulário particular.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
pt: Exibir todos os termos de taxonomia associados com um nó a partir de vocabulários especificados.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
pt: O termo pai do termo. Isto pode produzir entradas duplicadas se estiver a utilizar um vocabulário que permita múltiplos termos pai.

en: The parent term of the term.
pt: O termo pai do termo.

en: Translation set node ID
pt: ID Conjunto de tradução de nó

en: The ID of the translation set the content belongs to.
pt: A ID da tradução pertence ao conjunto de conteúdo.

en: Source translation
pt: Tradução do original

en: The source that this content was translated from.
pt: O original deste conteúdo foi traduzido.

en: Versions of content in different languages.
pt: Versões de conteúdos em diferentes idiomas.

en: Outdated
pt: Desatualizado

en: The user ID
pt: O ID do utilizador

en: The user or author name.
pt: O nome do utilizador ou autor.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
pt: Endereço de email para um determinado utilizador. Este campo normalmente não é mostrado aos utilizadores, portanto seja cauteloso quando o utiliza.

en: Language of the user
pt: Idioma do utilizador

en: The user's picture, if allowed.
pt: A foto do utilizador, se permitido.

en: The date the user was created.
pt: Data de criação da conta do utilizador.

en: The user's last access date.
pt: Data do último acesso do utilizador.

en: The user's last login date.
pt: A data do último início de sessão do utilizador.

en: Whether a user is active or blocked.
pt: Se um utilizador está ativo ou bloqueado.

en: The user's signature.
pt: A assinatura do utilizador.

en: Provide a simple link to edit the user.
pt: Exibe uma ligação simples para editar a conta do utilizador.

en: Roles that a user belongs to.
pt: Grupos de utilizador aos quais o utilizador pertence.

en: User ID from URL
pt: ID de utilizador proveniente do URL

en: User ID from logged in user
pt: ID de utilizador proveniente do utilizador autenticado

en: Randomize the display order.
pt: Tornar aleatória a ordem de exibição.

en: Null
pt: Nulo

en: Provide custom text or link.
pt: Fornecer texto ou ligação personalizada.

en: View result counter
pt: Ver contador de resultados

en: Displays the actual position of the view result
pt: Mostrar a posição atual dos resultados da vista

en: Link this field to its aggregator category page
pt: Linkar este campo para a página da categoria do agregador

en: No user
pt: Sem utilizador

en: Link this field to its comment
pt: Criar ligação deste campo para o comentário

en: Show teaser-style link
pt: Mostrar ligação estilo-resumo

en: Link this field to new comments
pt: Criar ligação deste campo para novos comentários

en: contact
pt: contactar

en: Contact %user
pt: Contacto %user

en: Unknown language
pt: Idioma desconhecido

en: Current user's language
pt: Idioma atual do utilizador

en: Default site language
pt: Idioma predefinido do site

en: No language
pt: Nenhum idioma

en: Check for new comments as well
pt: Verifique também se há novos comentários

en: Node IDs separated by , or +
pt: IDs dos nós separados por , ou +

en: Build mode
pt: Modo de construir

en: No alternate
pt: Sem alternação

en: Alternative sort
pt: Ordenação alternativa

en: Alternate sort order
pt: Alternar critério de ordenação

en: On empty input
pt: Em caso de dados de entrada vazios

en: Show None
pt: Não mostrar

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
pt: Pesquise qualquer uma das duas condições com maiúscula <strong>OU </strong>. Por exemplo, <strong>gatos OU cachorros</strong>.

en: Display score
pt: Mostrar pontuação

en: Link this field to download the file
pt: Ligar este campo para descarregar o ficheiro

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
pt: A profundidade reúne nós marcados com termos na hierarquia. Por exemplo, se existir um termo chamado "fruta" e um sub-termo chamado "maçã", com uma profundidade 1 (ou superior), o filtro para o termo "fruta" considera também todos os nós que possuem o termo "maçã". Se o número for negativo, ocorre o inverso. Se a profundidade for -1 (ou inferior), ao pesquisar "maçã", os nós com o termo "fruta" também são devolvidos.

en: No vocabulary
pt: Sem vocabulário

en: Link this field to its taxonomy term page
pt: Ligar este campo à sua página de termo da taxonomia

en: Link this field to its term page
pt: Ligar este campo à sua página de termo

en: Limit terms by vocabulary
pt: Limitar termos por vocabulário

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
pt: Selecione o vocabulário que deverá ser utilizado para mostrar os termos nas opções regulares.

en: Dropdown
pt: Lista pendente

en: Show hierarchy in dropdown
pt: Mostrar hierarquia em lista pendente

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
pt: Um vocabulário inválido foi selecionado. Por favor altere as configurações.

en: Select terms from vocabulary @voc
pt: Selecionar termos do vocabulário @voc

en: Select terms
pt: Selecionar termos

en: Term IDs separated by , or +
pt: IDs dos termos separados por , ou +

en: Current language
pt: Idioma em uso

en: To the user
pt: Para o utilizador

en: With a mailto:
pt: Com um endereço de email:

en: Is the logged in user
pt: É o utilizador com sessão iniciada

en: Usernames
pt: Nomes de utilizadores

en: Enter a comma separated list of user names.
pt: Introduza uma lista de nomes de utilizadores separados por vírgulas.

en: Also look for a node and use the node author
pt: Também procurar por um nó e usar o autor do nó

en: Only allow numeric UIDs
pt: Permitir apenas UIDs numéricos

en: Only allow string usernames
pt: Permitir apenas nomes de utilizadores alfanuméricos

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
pt: Permitir nomes de utilizador numéricos e alfanuméricos

en: Restrict user based on role
pt: Restringir utilizador baseado no seu grupo de utilizador no sítio

en: Restrict to the selected roles
pt: Restringir aos grupos selecionados

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
pt: Se nenhum grupo de utilizador for selecionado, utilizadores de qualquer grupo serão permitidos.

en: Unrestricted
pt: Sem restrições

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
pt: Apenas utilizadores com a permissão selecionada podem aceder a este display. Note que um utilizador com a permissão  "Aceder a todas as views" acede a esta view, independentemente de outras permissões.

en: No role(s) selected
pt: Nenhum(s) grupo(s) selecionado(s)

en: Multiple roles
pt: Múltiplos grupos

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
pt: Este display só será exibido aos utilizadores dos grupos selecionados. Note que utilizadores com permissão "Aceder a todas as views" poderão visualizar esta view, independentemente do grupo de utilizador.

en: You must select at least one role if type is "by role"
pt: É necessário selecionar pelo menos um grupo se o tipo é "por grupo"

en: PHP validate code
pt: Validar código PHP

en: Never cache
pt: Nunca fazer cache

en: Query results
pt: Resultados da consulta

en: The length of time raw query results should be cached.
pt: O intervalo de tempo durante o qual os resultados das consultas SQL devem ser armazenados na cache.

en: Rendered output
pt: Saída renderizada

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
pt: O intervalo de tempo durante o qual o HTML renderizado deve ser armazenado em cache.

en: Broken field
pt: Campo danificado

en: Change the title that this display will use.
pt: Alterar o título desta vista.

en: Use AJAX
pt: Usar AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
pt: Configurar o uso ou não de AJAX nesta vista.

en: Change this display's pager setting.
pt: Alterar as configurações do paginador desta vista.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
pt: Especificar se esta exibição vai fornecer uma ligação "mais".

en: Specify access control type for this display.
pt: Especificar o tipo de controle de acesso para esta vista.

en: Change settings for this access type.
pt: Alterar configurações para este tipo de acesso.

en: Specify caching type for this display.
pt: Especificar o tipo de cache para esta vista.

en: Change settings for this caching type.
pt: Alterar as configurações para este tipo de cache.

en: Link display
pt: Ligação da vista

en: Exposed form in block
pt: Formulário exposto no bloco

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
pt: Permitir que o formulário de filtros expostos apareça num bloco e não inserido na vista.

en: Get information on how to theme this display
pt: Exibir informações de como tematizar este display

en: The title of this view
pt: O título desta visualização

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
pt: Este título será exibido no topo da vista, no lugar normal de exibição dos títulos. Por exemplo, o título de uma página, de um bloco, etc...

en: Use AJAX when available to load this view
pt: Usar AJAX, quando disponível, para atualizar esta vista

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
pt: A não ser que esteja com problemas nesta view, deve deixar este número como 0. Se estiver a usar vários paginadores numa mesma página, coloque aqui um valor maior, para evitar conflito com ?page=array. Valores muito altos adicionam vírgulas ao gerar o URL. Por isso, evite sempre que possível colocar valores altos demais.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
pt: O número de itens a serem exibidos por página. Digite 0 para ilimitado.

en: Add a more link to the bottom of the display.
pt: Inclui uma ligação "mais" no rodapé da exibição.

en: Create more link
pt: Inserir a ligação "mais"

en: The text to display for the more link.
pt: O texto a exibir na ligação "mais".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
pt: Esta opção irá gerar o display da view apenas com os itens distintos (únicos). Caso haja múltiplos itens idênticos, cada um deles só será exibido uma vez. Pode usar esta funcionalidade para tentar remover registros duplicados de uma view, mas nem sempre funciona. Note que esta opção pode tornar as consultas lentas, portanto, use com precaução.

en: Access restrictions
pt: Restrições de acesso

en: Access options
pt: Opções de acesso

en: Caching options
pt: Opções de cache

en: Display even if view has no result
pt: Mostrar mesmo que a vista não tenha resultado

en: How should this view be styled
pt: Como deve ser o estilo desta visualização

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
pt: Se o estilo selecionado tiver configurações adicionais, clique no ligação de configurações (o ícone de engrenagem), que aparecerá junto ao estilo.

en: Style options
pt: Opções de estilo

en: Row style options
pt: Opções de estilo de linha

en: How should each row in this view be styled
pt: Como cada linha nesta view deve ser estilizada

en: Which display to use for path
pt: Que display usar como caminho

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
pt: Qual exibição utilizar para coisas como o ligações de sumário, feed RSS, ligação "mais", etc.

en: Display output
pt: Exibição do display

en: Style output
pt: Saída do estilo

en: Row style output
pt: Estilo de exibição da linha

en: Alternative row style
pt: Estilo de linha alternativo

en: Field @field (ID: @id)
pt: Campo @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
pt: Esta seção lista todos os possíveis templates para o plugin de display e para os plugins de estilo, ordenando (aproximadamente) do menos específico para o mais específico. O template ativo para cada plugin – o mais específico encontrado no sistema – está em negrito.

en: Change theme
pt: Modificar tema

en: Rescan template files
pt: Procurar novamente ficheiros de modelo

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
pt: <strong>Importante!</strong> Ao adicionar, remover ou renomar arquivos de template, não se esqueça de avisar o Drupal das mudanças e fazer com que ele liste novamente os arquivos no sistema. Clicando nesse botão, você vai fazer com que o registro de tema do Drupal seja apagado e portanto que os arquivos sejam lidos novamente. Os templates em destaque acima vão refletir os novo estado do sistema.

en: Theming information (display)
pt: Informações do tema (display)

en: Back to !info.
pt: Regressar a !info

en: theming information
pt: informações para os temas

en: This display has no theming information
pt: Este display não tem informações para tema.

en: This is the default theme template used for this display.
pt: Este é o tema modelo predefinido utilizado para esta exibição.

en: This is an alternative template for this display.
pt: Este é um modelo alternativo para esta exibição.

en: Theming information (style)
pt: Informações para temas (estilo)

en: This display has no style theming information
pt: Este display não tem informações de tema de estilo de linha

en: This is the default theme template used for this style.
pt: Este é o template do tema padrão usado para este estilo.

en: Theming information (row style)
pt: Informações de tema (estilo de linha)

en: This display has no row style theming information
pt: Este display não tem informações para tema de estilo de linha

en: This is the default theme template used for this row style.
pt: Este é o template padrão usado com este estilo de linha.

en: Put the exposed form in a block
pt: Por o formulário exposto em um bloco

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
pt: Se esta opção for selecionada, o formulário exposto não será exibido na view. Ao invés disso, um bloco, contendo o formulário exposto, será criado e vai ficar disponível na área de administração de blocos. Note que este bloco deverá ser ativado manualmente; o módulo Views não vai ativá-lo para você.

en: File found in folder @template-path
pt: O ficheiro foi encontrado na pasta @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
pt: (O ficheiro não foi encontrado na pasta @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
pt: O display @display pede o uso de campos, mas não tem nenhum campo definido ou eles foram todos excluídos.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
pt: O display @display pede um endereço, mas o endereço não foi definido.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
pt: O display @display tem um plugin de estilo inválido.

en: Exposed form: @view-@display_id
pt: Formulário exposto: @view-@display_id

en: Attachment settings
pt: Definições de anexos

en: Inherit exposed filters
pt: Herdar filtros expostos

en: Multiple displays
pt: Múltiplas vistas

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
pt: O display deve herdar os valores dos filtros expostos do display principal ao qual ele está anexado?

en: Attach before or after the parent display?
pt: Anexar antes ou depois do display principal?

en: Select which display or displays this should attach to.
pt: Selecionar o display ou displays a anexar.

en: Block admin description
pt: Descrição do bloco de administração

en: Block caching type
pt: Tipo de cache do bloco

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
pt: Esta opção configura o status padrão para o cache nativo de blocos do Drupal. Esta opção requer que o cache seja ativado na administração de blocos. Tome cuidado, pois você tem pouco controle sobre quando este cache será esvaziado.

en: Using the site name
pt: Utilizando o nome do sítio

en: Use the site name for the title
pt: Utilizar o nome do sítio para o título

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
pt: O ícone de feed só será exibido nos modos de exibição selecionados.

en: No menu
pt: Sem menu

en: Tab: @title
pt: Separador: @title

en: Change settings for the parent menu
pt: Mudar configurações para o menu pai

en: The menu path or URL of this view
pt: O caminho de menu ou a URL desta view

en: Menu item entry
pt: Item de entrada do menu

en: No menu entry
pt: Sem entrada no menu

en: Normal menu entry
pt: Entrada normal do menu

en: Menu tab
pt: Separador do menu

en: Default menu tab
pt: Separador do menu predefinido

en: Insert item into an available menu.
pt: Inserir o item num menu disponível.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
pt: Para selecionar um menu, você precisa ativar do módulo Menu.

en: Default tab options
pt: Opções predefinidas do separador

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
pt: Ao fornecer um item de menu como um separador, Drupal precisa de saber qual o item de menu pai que será separador. Às vezes, o pai já existe, mas outras vezes é necessário criar um. O caminho de um item pai terá sempre o mesmo caminho que um filho salvo a parte final mais específica. Ex. Se o caminho para a view é <em>foo/bar/baz</em>, o caminho do pai seria <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
pt: Já existe

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
pt: Se desejar criar um item de menu pai, insira o título do item.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
pt: Se desejar criar um item de menu pai, insira a descrição do item.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
pt: "%" não pode ser usado como primeiro segmento do endereço.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
pt: Não é possível criar um item normal de menu se o endereço da view incluir um %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
pt: Um display cujo endereço termina com "%" não pode ser um separador.

en: Title is required for this menu type.
pt: O título é obrigatório para este tipo de menu.

en: Inline fields
pt: Campos em linha

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
pt: O separador pode ser colocado entre os campos em linha para mantê-los um ao lado do outro. Pode usar HTML neste campo.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
pt: Pode, opcionalmente, especificar um campo pelo qual agrupar os registos. Deixe em branco para não agrupar.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
pt: O estilo @style precisa de um estilo para a linha, mas o plugin para a linha é inválido.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
pt: O alinhamento horizontal vai colocar os itens a partir do canto superior esquerdo e que se deslocam para a direita. O alinhamento vertical vai colocar os itens a partir do canto superior esquerdo e que se deslocam para baixo.

en: RSS description
pt: Descrição RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
pt: Este texto será exibido no feed RSS.

en: Display record count with link
pt: Exibir contagem de registos com ligação

en: Override number of items to display
pt: Alterar o número de itens exibidos

en: Display items inline
pt: Exibir itens na mesma linha

en: You need at least one field before you can configure your table settings
pt: É necessário pelo menos um campo antes que possa configurar as definições da tabela

en: Override normal sorting if click sorting is used
pt: Alterar a ordenação por omissão quando a opção ordenar é ativada.

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
pt: Ativar cabeçalhos de tabela "fixos" ao estilo do Drupal (com Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
pt: (Efeitos de cabeçalho fixo não vão estar ativos na pré-visualização abaixo, apenas no resultado final.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
pt: Coloca os campos entre colunas; poderá combinar múltiplos campos na mesma coluna. Se o fizer, o separador especificado dentro da coluna será utilizado para separar os campos. Marque a opção ordenar ​​para tornar essa coluna passível de ser ordenada​​, e verifique a opção de ordenação predefinida para determinar qual a coluna ordenada por omissão, se aplicável. Poderá controlar a ordem das colunas e das etiquetas dos campos na secção campos.

en: The style selected does not utilize fields.
pt: O estilo seleccionado nao utiliza campos.

en: None defined
pt: Nenhum definido

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
pt: Esta view está a ser editada pelo utilizador !user, e por isso a edição está bloqueada para outros utilizadores. Encontra-se trancada há !age. Clique aqui para <a href="!break">desbloquear a edição</a>.

en: New view
pt: Nova vista

en: Changed view
pt: Vista mudada

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
pt: Vista %name, mostrar itens do tipo <strong>@base</strong>.

en: Live preview
pt: Pré-visualização

en: @current of @max
pt: @current de @max

en: Parent link ID
pt: ID do link pai

en: Administration menu
pt: Menu de administração

en: Language settings
pt: Definições de idioma

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
pt: Tentativa de executar o <em>cron</em> quando este já se encontra em execução.

en: Cron run completed.
pt: Execução finalizada do <em>cron</em>.

en: - All -
pt: - Todos -

en: Visitors
pt: Visitantes

en: Compact
pt: Compacto

en: Allow multiple values
pt: Permitir vários valores

en: The maximum length of the field in characters.
pt: O comprimento máximo do campo em caracteres.

en: Machine-readable name
pt: Nome de máquina

en: Update translations
pt: Atualizar traduções

en: Who's new
pt: Novos utilizadores

en: Language name
pt: Nome do idioma

en: Edit language
pt: Editar idioma

en: Filter criteria
pt: Critérios de filtragem

en: The content type %name has been updated.
pt: O tipo de conteúdo %name foi atualizado.

en: The content type %name has been added.
pt: O tipo de conteúdo %name foi adicionado.

en: Contact form
pt: Formulário de contacto

en: Drag to re-order
pt: Arraste para reordenar.

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
pt: As alterações efetuadas nesta tabela não irão ser guardadas até que o formulário seja enviado.

en: Blue Lagoon (default)
pt: Blue Lagoon (predefinido)

en: The requested page could not be found.
pt: A página solicitada não foi encontrada.

en: The user account %id does not exist.
pt: A conta de utilizador %id não existe.

en: Attempted to cancel non-existing user account: %id.
pt: Tentativa de cancelamento de conta de utilizador não existente: %id.

en: Requirements problem
pt: Problema de requisitos

en: Database configuration
pt: Configuração da base de dados

en: Select an installation profile
pt: Selecione um perfil de instalação

en: Choose language
pt: Escolha o idioma

en: No profiles available
pt: Não estão disponíveis quaisquer perfis

en: Drupal already installed
pt: O Drupal já está instalado

en: Installing @drupal
pt: Instalando @drupal

en: The installation has encountered an error.
pt: A instalação encontrou um erro.

en: Configure site
pt: Configurar o sítio

en: Installed %module module.
pt: Módulo %module instalado.

en: Choose profile
pt: Escolha o perfil

en: Verify requirements
pt: Verificar requisitos

en: Set up database
pt: Configurar base de dados

en: Set up translations
pt: Configurar traduções

en: Install site
pt: Instalar o sítio

en: Finish translations
pt: Concluir traduções

en: Update notifications
pt: Atualizar notificações

en: Check for updates automatically
pt: Procurar por atualizações automaticamente

en: Illegal choice %choice in %name element.
pt: Escolha ilegal no elemento %name.

en: GD2 image manipulation toolkit
pt: Ferramentas de manipulação de imagem GD2

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
pt: Indicar a qualidade de imagem para a manipulação de imagens JPEG. Um valor de 0 a 100. Um valor superior implica uma melhor qualidade de imagem mas também ficheiros maiores.

en: Right to left
pt: Direita para a esquerda

en: Left to right
pt: Esquerda para a direita

en: Add custom language
pt: Adicionar idioma personalizado

en: Save language
pt: Guardar idioma

en: Direction that text in this language is presented.
pt: Direção do texto em que este idioma é apresentado.

en: String contains
pt: A expressão contém

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
pt: Deixe em branco para mostrar todas as frases. A pesquisa diferencia entre maiúsculas e minúsculas.

en: Search in
pt: Pesquisar em

en: Both translated and untranslated strings
pt: Todas as expressões

en: Only translated strings
pt: Apenas expressões traduzidas

en: Only untranslated strings
pt: Apenas expressões não traduzidas

en: Languages not yet added
pt: Idiomas não adicionados

en: The language %language has been created.
pt: O idioma %language foi criado.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
pt: A expressão enviada contém HTML não autorizado: %string

en: Importing interface translations
pt: A importar traduções da interface

en: Error importing interface translations
pt: Erro na importação das traduções da interface

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
pt: Foi tentada a submissão de uma expressão traduzida com HTML não autorizado: %string

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
pt: Atualizado o ficheiro de tradução JavaScript para o idioma %language.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
pt: Criado ficheiro de tradução JavaScript para o idioma %language.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
pt: Ocorreu um erro durante a criação do ficheiro de tradução JavaScript para o idioma %language.

en: Standard PHP
pt: PHP Standard

en: PHP Mbstring Extension
pt: Extensão PHP Mbstring

en: Unicode library
pt: Bibioteca Unicode

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
pt: Não foi possível converter a codificação XML %s para UTF-8.

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
pt: O nome do feed (ou o nome do sítio Web que fornece o feed).

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
pt: Adicione um feed no formato RSS, RDF ou Atom. Um feed pode ter apenas uma entrada.

en: Update items
pt: Atualizar itens

en: No blocks in this region
pt: Sem blocos nesta região

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
pt: O bloco %info foi atribuído a uma região inválida (%region) e foi desactivado.

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
pt: O tipo de conteúdo para a ligação %add-child tem que ser um dos selecionados como um tipo permitido na estrutura do livro.

en: Save book pages
pt: Guardar páginas do livro.

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
pt: Este livro foi modificado entretanto por outro utilizador e as suas alterações não puderam ser guardadas.

en: Title changed from %original to %current.
pt: O título foi alterado de %original para %current.

en: Updated book %title.
pt: O livro %title foi atualizado.

en: book: updated %title.
pt: livro: %title atualizado.

en: Update book outline
pt: Atualizar estrutura do livro

en: Remove from book outline
pt: Remover da estrutura do livro

en: No changes were made
pt: Não foi feita nenhuma alteração

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
pt: A entrada foi adicionada ao livro selecionado. Pode agora posicioná-la relativamente às outras páginas.

en: The book outline has been updated.
pt: A estrutura do livro foi atualizada.

en: There was an error adding the post to the book.
pt: Ocorreu um erro ao adicionar a entrada ao livro.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
pt: %title tem páginas filhas associadas, que serão recolocadas automaticamente para manter a sua ligação ao livro. Para recriar a hierarquia (tal como estava antes de remover esta página), %title pode ser adicionado novamente utilizando o separador Estrutura, e cada uma das suas páginas filhas terá que ser recolocada manualmente.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
pt: %title pode ser adicionado novamente à hierarquia utilizando o separador Estrutura.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
pt: Tem a certeza de que pretende remover %title da hierarquia do livro?

en: The post has been removed from the book.
pt: A entrada foi eliminada do livro.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
pt: Mostrar uma versão de impressão desta página e suas sub-páginas.

en: Show block on all pages
pt: Mostrar o bloco em todas as páginas

en: Show block only on book pages
pt: Mostrar o bloco apenas nas páginas do livro.

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
pt: Se <em>Mostrar o bloco em todas as páginas</em> estiver seleccionada, o bloco irá conter menus gerados automaticamente para todos os livros do sítio. Se <em>Mostrar o bloco apenas nas páginas do livro</em> estiver selecionada, o bloco irá conter apenas o menu correspondente ao livro da página actual. Neste caso, se a página actual não pertencer a um livro, nenhum bloco será mostrado. As <em>Configurações de visibilidade específicas de páginas</em> ou outras configurações de visibilidade podem ser utilizadas para além de escolher se este bloco é mostrado.

en: This is the top-level page in this book.
pt: Esta é a página pai neste livro.

en: No book selected.
pt: Nenhum livro selecionado.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
pt: %title pertence à estrutura de um livro, e tem páginas filhas associadas. Se for eliminada, as páginas filhas serão recolocadas automaticamente.

en: Re-order book pages and change titles
pt: Reordenar as páginas dos livros e modificar os títulos

en: Book page
pt: Página do livro

en: Delete the selected comments
pt: Eliminar os comentários selecionados

en: Allows users to comment on and discuss published content.
pt: Possibilita ao utilizador comentar e debater conteúdos publicados.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
pt: Exemplo: "comentários ao sítio" ou "pedido de informação"

en: Personal contact form
pt: Formulário de contacto pessoal

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
pt: Permite a utilização de formulários de contacto pessoal e global do sítio.

en: View events that have recently been logged.
pt: Exibir eventos registados recentemente.

en: Top 'page not found' errors
pt: Top de erros de 'página não encontrada'

en: View 'page not found' errors (404s).
pt: Visualizar erros 'página não encontrada' (404).

en: Top 'access denied' errors
pt: Top de erros 'acesso negado'

en: View 'access denied' errors (403s).
pt: Visualizar erros 'acesso negado' (403).

en: Logs and records system events to the database.
pt: Armazena registos e eventos do sistema na base de dados.

en: No roles may use this format
pt: Nenhum grupo de utilizadores pode utilizar este formato

en: Allowed HTML tags: @tags
pt: Etiquetas de HTML permitidas: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
pt: Âncoras são usadas para criar ligações para outras páginas.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
pt: Por omissão, as etiquetas de mudança de linha são adicionadas automaticamente, portanto utilize esta etiqueta para adicionar linhas extra. O uso desta etiqueta é diferente porque não é usada com um par abrir/fechar como todas as outras. Use uma " /" extra dentro da etiqueta para manter a compatibilidade XHTML 1.0.

en: Text with <br />line break
pt: Texto com <br />mudança de linha

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
pt: Por omissão, as etiquetas de parágrafo são automaticamente inseridas, portanto utilize esta etiqueta para adicionar parágrafos adicionais.

en: Paragraph one.
pt: Primeiro parágrafo.

en: Paragraph two.
pt: Segundo parágrafo.

en: Strong
pt: Forte

en: Emphasized
pt: Enfatizado

en: Cited
pt: Citado

en: Coded text used to show programming source code
pt: Texto usado para exibir código de programação

en: Coded
pt: Codificado

en: Bolded
pt: Colocado em Negrito

en: Italicized
pt: Colocado em Itálico

en: Superscripted
pt: Super-escrito

en: <sup>Super</sup>scripted
pt: <sup>Super</sup>escrito

en: Subscripted
pt: Sub-escrito

en: <sub>Sub</sub>scripted
pt: <sub>Sub</sub>escrito

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
pt: <abbr title="Abreviação">Abrev.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
pt: <acronym title="Acrónimo de Três Letras">ATL</acronym>

en: Block quoted
pt: Citado em bloco

en: Quoted inline
pt: Citado na mesma linha

en: Table header
pt: Cabeçalho de tabela

en: Table cell
pt: Célula de tabela

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
pt: Lista ordenada - use o &lt;li&gt; para iniciar cada item da lista

en: First item
pt: Primeiro item

en: Second item
pt: Segundo item

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
pt: Lista não ordenada - use o &lt;li&gt; para iniciar cada item da lista

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
pt: Listas de definição são semelhantes a outras listas de HTML. &lt;dl&gt; inicia a lista de definição, &lt;dt&gt; inicia a definição do termo e &lt;dd&gt; inicia a definição da descrição.

en: First term
pt: Primeiro termo

en: First definition
pt: Primeira definição

en: Second term
pt: Segundo termo

en: Second definition
pt: Segunda definição

en: Subtitle three
pt: Terceiro subtítulo

en: Subtitle four
pt: Quarto subtítulo

en: Subtitle five
pt: Quinto subtítulo

en: Subtitle six
pt: Sexto subtítulo

en: Tag Description
pt: Descrição da etiqueta

en: You Type
pt: Você Introduz

en: You Get
pt: Você Obtém

en: No help provided for tag %tag.
pt: Não existe ajuda para a etiqueta %tag.

en: Ampersand
pt: "e" comercial

en: Quotation mark
pt: Aspas

en: Character Description
pt: Descrição do Caracter

en: Lines and paragraphs break automatically.
pt: As linhas e os parágrafos quebram automaticamente.

en: Compose tips
pt: Sugestões para composição

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
pt: Nome curto mas descritivo para este grupo de discussões sequenciais.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
pt: Descrição e orientações para as discussões no âmbito deste fórum.

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
pt: Nome curto mas descritivo para este grupo de fóruns relacionados entre si.

en: Default number of forum topics displayed per page.
pt: Número predefinido de tópicos a serem apresentados por página.

en: Default display order for topics.
pt: Ordem predefinida para exibir os tópicos.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
pt: Os contentores são habitualmente colocados no nível de topo (raiz) de um fórum mas podem também ser colocados dentro de outro contentor ou fórum.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
pt: Os fóruns podem ser colocados no nível de topo (raiz) de um fórum, ou dentro de outro contentor ou fórum.

en: Forum topic
pt: Tópico do fórum

en: You are not allowed to post new content in the forum.
pt: Não está autorizado a colocar novos conteúdos no fórum.

en: Manages the display of online help.
pt: Gere a exibição da ajuda em linha.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
pt: Esta página exporta as expressões traduzidas utilizadas pelo teu sítio. O ficheiro exportado pode estar no formato <em>Gettext Portable Object</em> (<em>.po</em>), que inclui tanto a expressão original como a tradução (utilizado para partilhar traduções com outras pessoas), ou em <em>Gettext Portable Object Template</em> (<em>.pot</em>), que inclui apenas as expressões originais (utilizado para criar novas traduções com um editor de traduções <em>Gettext</em>).

en: Submission form settings
pt: Configurações do formulário de submissão

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: O nome de sistema pode conter apenas letras minúsculas, números e traços inferiores.

en: Added content type %name.
pt: Adicionado o tipo de conteúdo %name.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
pt: Tem a certeza que pretende reconstruir as permissões de acesso aos conteúdos do sítio?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
pt: Esta ação reconstrói todas as permissões sobre os conteúdos do sítio e pode ser um processo longo. Esta ação não pode ser revertida.

en: language
pt: idioma

en: An error occurred and processing did not complete.
pt: Ocorreu um erro e o processamento não foi concluído.

en: Copy of the revision from %date.
pt: Cópia da revisão da data %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
pt: A revisão datada de %revision-date do/a @type %title foi removida.

en: @type: reverted %title revision %revision.
pt: @type: a revisão %revision de %title foi revertida.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
pt: É necessário reconstruir as permissões de acesso aos conteúdos.

en: Rebuilding content access permissions
pt: A reconstruir as permissões de acesso aos conteúdos

en: Content permissions have been rebuilt.
pt: As permissões dos conteúdos foram reconstruídas.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
pt: As permissões de acesso aos conteúdos foram reconstruídas correctamente.

en: Add content type
pt: Adicionar tipo de conteúdo

en: Revert to earlier revision
pt: Reverter para uma revisão anterior

en: Delete earlier revision
pt: Eliminar revisão anterior

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
pt: Permite que os conteúdos sejam enviados para o sítio e exibidos em páginas.

en: The alias %alias is already in use in this language.
pt: O URL alternativo %alias já existe neste idioma.

en: The alias has been saved.
pt: O URL alternativo foi guardado.

en: Are you sure you want to delete path alias %title?
pt: Tem a certeza de que deseja remover o URL alternativo %title?

en: Filter aliases
pt: Filtrar caminhos alternativos

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
pt: Introduza o caminho para o qual deseja criar o novo URL alternativo, seguido pelo nome.

en: URL aliases
pt: URLs alternativos

en: Edit alias
pt: Editar caminho alternativo

en: Delete alias
pt: Eliminar caminho alternativo

en: Add alias
pt: Adicionar caminho alternativo

en: Allows users to rename URLs.
pt: Permite aos utilizadores modificar o nome dos URLs.

en: Indexing throttle
pt: Acelerador de indexação

en: Number of items to index per cron run
pt: Número de itens a indexar por cada execução do cron

en: Indexing settings
pt: Opções de indexação

en: Minimum word length to index
pt: Tamanho mínimo das palavras que serão indexadas

en: Simple CJK handling
pt: Manuseamento simples de CJK

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
pt: Se deseja aplicar um <em>tokenizer</em> Chinês/Japonês/Koreano simples baseado na sobreposição de sequências. Desligue esta opção se desejar utilizar um pré-processador externo. Não afeta outras línguas.

en: Search form
pt: Formulário de pesquisa

en: Top search phrases
pt: Termos de pesquisa de maior ocorrência

en: View most popular search phrases.
pt: Ver os termos de pesquisa mais populares.

en: Enables site-wide keyword searching.
pt: Ativa a pesquisa global por palavras chave no sítio.

en: Content viewing counter settings
pt: Configurações do contador de visualizações de conteúdos

en: Count content views
pt: Contar as visualizações de conteúdos

en: Increment a counter each time content is viewed.
pt: Incrementar um contador de cada vez que um conteúdo é visualizado.

en: Popular content
pt: Conteúdos populares

en: How many content items to display in "all time" list.
pt: Quantos itens de conteúdo deverão ser exibidos na lista "desde sempre".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
pt: Quantos itens de conteúdo deverão ser exibidos na lista "visualizações recentes".

en: Today's:
pt: Hoje:

en: All time:
pt: Desde sempre:

en: Last viewed:
pt: Última visualização:

en: Logs and records system events to syslog.
pt: Guarda históricos e eventos do sistema no syslog.

en: User pictures in posts
pt: Retratos dos utilizadores nos artigos

en: User pictures in comments
pt: Retratos dos utilizadores nos comentários

en: Shortcut icon
pt: Ícone de atalho

en: Upload logo image
pt: Carregar imagem do logótipo

en: Shortcut icon settings
pt: Definições do ícone de atalho

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
pt: Se você não tiver acesso direto aos ficheiros do servidor, utilize este campo para enviar o seu ícone de atalho.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
pt: @module (<span class="admin-missing">falta</span>)

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
pt: Os seguintes módulos serão completamente desinstalados do teu sítio e <em>todos os dados destes módulos serão eliminados</em>!

en: Confirm uninstall
pt: Confirmar desinstalação

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
pt: Deseja continuar a desinstalar os módulos acima?

en: No modules selected.
pt: Não há módulos selecionados.

en: The selected modules have been uninstalled.
pt: Os módulos selecionados foram desinstalados.

en: Default 403 (access denied) page
pt: Página de erro 403 (acesso não autorizado)

en: Default 404 (not found) page
pt: Página de erro 404 (não encontrada)

en: Caches cleared.
pt: As caches foram limpas.

en: Select an image processing toolkit
pt: Selecione um conjunto de ferramentas para processamento de imagens

en: Number of items in each feed
pt: Número de itens por feed

en: Default number of items to include in each feed.
pt: O número predefinido de itens a incluir em cada feed.

en: Feed content
pt: Conteúdo do feed

en: Titles plus teaser
pt: Títulos e resumos

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
pt: Configurações globais para o modo de exibição predefinido dos itens de cada feed.

en: Cron ran successfully.
pt: O cron completou a execução.

en: Cron run failed.
pt: A execução do cron falhou.

en: No modules are available to uninstall.
pt: Não existem módulos para desinstalar.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
pt: Esta página exibe todas as tarefas de administração disponíveis para cada módulo.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
pt: O bloco <em>Energizado por Drupal</em> é uma ligação opcional para o sítio do projeto Drupal. Embora a exibição deste bloco não seja requerida, poderá ser utilizado para mostrar o teu apoio ao Drupal.

en: Powered by Drupal
pt: Energizado com Drupal

en: Compact mode
pt: Modo compacto

en: Image toolkit
pt: Ferramentas de imagem

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
pt: Escolher que ferramentas de imagem devem ser utilizadas, caso tenha instalado uma das ferramentas de imagem opcionais.

en: RSS publishing
pt: Publicação de RSS

en: Date and time
pt: Data e hora

en: -1 (Unlimited)
pt: -1 (sem limites)

en: PHP memory limit
pt: Limite de memória do PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
pt: Pondere aumentar o seu limite de memória PHP para %memory_minimum_limit, por forma a prevenir erros no processo de instalação.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
pt: Pondere aumentar o seu limite de memória PHP para %memory_minimum_limit, por forma a prevenir erros no processo de atualização.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
pt: Dependendo da sua configuração, o Drupal poderá correr com um limite de memória PHP de %memory_limit. Contudo, um limite de memória PHP de %memory_minimum_limit ou superior é recomendado, especialmente se o teu sítio usa módulos adicionais ou personalizados.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
pt: Aumente o limite de memória editando o parâmetro memory_limit no ficheiro %configuration-file e posteriormente reinicie o seu servidor (ou contacte o seu administrador de sistemas ou fornecedor de alojamento para o ajudar).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
pt: Contacte o seu administrador de sistemas ou fornecedor de alojamento para assistência no aumento do seu limite de memória PHP.

en: Not protected
pt: Não protegido

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
pt: O ficheiro %file não está protegido contra modificações e apresenta um risco de segurança. Deve alterar as permissões do ficheiro para que não seja possível modificá-lo.

en: Cron has not run recently.
pt: O cron não correu recentemente.

en: Cron maintenance tasks
pt: Tarefas de manutenção do cron

en: The directory %directory is not writable.
pt: Não é possível escrever no diretório %directory.

en: Writable (<em>public</em> download method)
pt: Possível escrever (método de descarga <em>público</em>)

en: Writable (<em>private</em> download method)
pt: Possível escrever (método de descarga <em>privado</em>)

en: Database updates
pt: Atualizações à base de dados

en: Access to update.php
pt: Aceder ao update.php

en: Handles general site configuration for administrators.
pt: Possibilita aos administradores configurar o sítio.

en: Reset to alphabetical
pt: Restaurar para ordem alfabética

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
pt: Os termos são exibidos por ordem crescente de peso.

en: Weight value must be numeric.
pt: O valor do peso tem que ser numérico.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
pt: Tem a certeza que pretende restaurar o vocabulário %title para ordem alfabética?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
pt: Ao restaurar um vocabulário irá eliminar todas as ordens personalizadas e classificar os itens alfabeticamente.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
pt: Restaurar o vocabulário %name para ordem alfabética.

en: Translation settings
pt: Definições de tradução

en: This translation needs to be updated
pt: Esta tradução necessita de ser actualizada

en: Content translation
pt: Tradução de conteúdos

en: Unknown release date
pt: Data da versão desconhecida

en: Last checked: @time ago
pt: Verificado pela última vez: @time atrás

en: Last checked: never
pt: Verificado pela última vez: nunca

en: Includes: %includes
pt: Inclui: %includes

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
pt: Selecione a frequência desejada para a verificação automática de novas versões dos módulos e temas atualmente instalados.

en: Here you can find information about available updates for your installed modules and themes. Note that each module or theme is part of a "project", which may or may not have the same name, and might include multiple modules or themes within it.
pt: Aqui pode encontrar informações acerca das atualizações disponíveis para os temas e módulos instalados. Note que cada módulo ou tema faz parte de um "projeto", o qual pode ou não ter o mesmo nome e pode incluir múltiplos módulos ou temas.

en: Module and theme update status
pt: Estado da atualização de temas e módulos

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
pt: Estão disponíveis atualizações de segurança para um ou mais dos seus módulos ou temas. Para assegurar a segurança do seu servidor, deve atualizá-los imediatamente!

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
pt: Existem atualizações disponíveis para um ou mais dos teus módulos ou temas. Para assegurar um funcionamento correto do teu sítio, deves efetuar as atualizações assim que possível.

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
pt: Obter um relatório de estado acerca de atualizações disponíveis para os módulos e temas instalados.

en: %name has been deleted.
pt: %name foi eliminado.

en: You must enter a username.
pt: Tem que introduzir um nome de utilizador.

en: The username cannot begin with a space.
pt: O nome de utilizador não se pode iniciar com um espaço.

en: The username cannot end with a space.
pt: O nome de utilizador não pode terminar com um espaço.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
pt: O nome de utilizador não pode conter espaços múltiplos seguidos.

en: The username contains an illegal character.
pt: O nome de utilizador contém um caracter não permitido.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
pt: O nome de utilizador %name é demasiado longo: deverá ser menor ou igual a %max caracteres.

en: Who's online
pt: Utilizadores ligados

en: Enter the password that accompanies your username.
pt: Introduza a senha associada ao seu nome de utilizador.

en: Unblock the selected users
pt: Desbloquear os utilizadores selecionados

en: Block the selected users
pt: Bloquear os utilizadores selecionados

en: Deleted user: %name %email.
pt: Utilizador eliminado: %name %email.

en: Edit role
pt: Editar grupo

en: Manages the user registration and login system.
pt: Gere o processo de registo do utilizador e do sistema de início de sessões.

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
pt: O título é usado como uma mensagem quando o utilizador passa com o rato sobre a imagem.

en: Progress indicator
pt: Indicador de progresso

en: Bar with progress meter
pt: Barra com indicador de progresso

en: Throbber
pt: Indicador de atividade

en: The file upload failed. %upload
pt: O carregamento do ficheiro falho. %upload

en: URL to file
pt: URL para o ficheiro

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
pt: Ocorreu um erro irrecuperável. O ficheiro enviado provavelmente excedeu o tamanho máximo do ficheiro (@size) que este servidor suporta.

en: Starting upload...
pt: Iniciando o carregamento...

en: Uploading... (@current of @total)
pt: A carregar... (@current de @total)

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
pt: O seu servidor é capaz de mostrar o progresso de carregamento de ficheiros utilizando o APC RFC1867. Tenha em conta que não são possíveis carregamentos em simultâneo. É recomendado usar a <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">biblioteca PECL uploadprogress</a> se possível

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
pt: Ativo (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
pt: Progresso do carregamento

en: Styles
pt: Estilos

en: Item ID
pt: ID do item

en: All messages
pt: Todas as mensagens

en: Text format
pt: Formato de texto

en: No new posts
pt: Não existem novos artigos

en: Sticky topic
pt: Tópico em destaque

en: Sort descending
pt: Ordenar descendente

en: Sort ascending
pt: Ordenar ascendente

en: The name of the site.
pt: O nome do sítio.

en: Optional features
pt: Funcionalidades opcionais

en: Administrative title
pt: Título administrativo

en: Administrative description
pt: Descrição administrativa

en: Style settings
pt: Definições de estilo

en: 1.0
pt: 1,0

en: Format string
pt: Formato da expressão

en: Add format
pt: Adicionar formato

en: Delete date format
pt: Eliminar formato de data

en: Content type name
pt: Nome do tipo de conteúdo

en: Taxonomy Term
pt: Termo da taxonomia

en: @field_name (Locked)
pt: @field_name (Trancado)

en: - Select a field type -
pt: - Selecione um tipo de campo -

en: - Select an existing field -
pt: - Selecione um campo existente -

en: Add new field: you need to provide a label.
pt: Adicionar novo campo: tem de escrever um nome para a etiqueta.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
pt: O campo %field está trancado e não pode ser editado.

en: %name must be a positive integer.
pt: %name deve ser um número inteiro positivo.

en: %name must be a number.
pt: %name deve ser um número.

en: (first item is 0)
pt: (o primeiro item é 0)

en: (start from last values)
pt: (começar pelos últimos valores)

en: Regional settings
pt: Configurações regionais

en: Number of pages
pt: Número de páginas

en: Rotate
pt: Rodar

en: Page bottom
pt: Rodapé da página

en: Status messages
pt: Mensagens de estado

en: Database is encoded in UTF-8
pt: A base de dados está codificada em UTF-8

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
pt: Drupal não conseguiu determinar se a codificação da base de dados está configurada para UTF-8

en: PostgreSQL has initialized itself.
pt: O PostgreSQL inicializou-se a si próprio.

en: Structure
pt: Estrutura

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
pt: Selecione os testes ou grupos de testes que deseja executar e clique em <em>Executar testes</em>.

en: All (@count)
pt: Todos (@count)

en: Pass (@count)
pt: Passagens (@count)

en: Fail (@count)
pt: Falhas (@count)

en: Return to list
pt: Regressar à lista

en: Clear results after each complete test suite run
pt: Apagar os resultados após cada execução de testes

en: Provide verbose information when running tests
pt: Fornecer informação verbosa ao utilizador quando correr testes

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
pt: Dados verbosos irão ser impressos em conjunto com as asserções padrão pois são úteis para depuração. Os dados verbosos serão eliminados entre cada execução do pacote de testes. Os dados verbosos são muito detalhados e devem apenas ser utilizados para depuração.

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
pt: Definições de autenticação HTTP a ser utilizados pelo programa de navegação do SimpleTest durante os testes. Útil quando o sítio requer autenticação HTTP básica.

en: The test run did not successfully finish.
pt: O teste não acabou com sucesso.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
pt: Limpar os resultados está desativado e a tabela de resultados do teste não será apagada.

en: No leftover tables to remove.
pt: Nenhuma tabela pendente a remover.

en: Test result
pt: Resultado do teste

en: Edit style
pt: Editar estilo

en: Content statistics
pt: Estatísticas do conteúdo

en: Fetcher
pt: Obtentor

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
pt: Esta permissão é herdada do grupo de utilizadores autenticados.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
pt: Destino da ligação, como o  _blank, _parent ou um nome de um iframe. Esse campo raramente é utilizado.

en: @argument title
pt: título @argument

en: @argument input
pt: entrada @argument

en: Count the number 0 as empty
pt: Tratar 0 como vazio

en: Hide if empty
pt: Ocultar se vazio

en: Starting value
pt: Valor inicial

en: Specify the number the counter should start at.
pt: Especifique o número em que o contador deve começar.

en: Does not start with
pt: Não começa com

en: Does not end with
pt: Não termina com

en: The view %name has been saved.
pt: A view %name foi gravada.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
pt: Este filtro pode fazer como que itens que têm mais de uma das opções selecionadas apareçam como resultados duplicados. Se este filtro causar resultados duplicados, marcar esta opção pode reduzir esses duplicados; entretanto, quanto mais itens se pesquisar, pior será a performance da pesquisa, pelo que deve usar esta opção com cuidado. Não deve ser usado em campos com um único valor, já que pode originar pesquisas vazias se for usado um campo incompatível.

en: Jump menu
pt: Ir para menu

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
pt: Coloca todos os resultados em uma caixa de seleção e permite ao utilizador ir para uma página diferente com base nos resultados.

en: Hostname of user that posted the comment.
pt: Nome de servidor do utilizador que enviou o comentário.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
pt: Email do utilizador que publicou o comentário. Será vazio se o autor é um utilizador registado.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
pt: Relacionar nós com termos de taxonomia, especificando o vocabulário ou vocabulários a usar. Esta relacionamento causará registos duplicados se existirem múltiplos termos.

en: The taxonomy term ID for the term.
pt: ID do termo da taxonomia para o termo.

en: The taxonomy term name for the term.
pt: O nome do termo da taxonomia.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
pt: O nome do vocabulário a que pertence o termo.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
pt: Escolha os vocabulários que deseja relacionar. Lembre-se que cada termo encontrado irá gerar um novo registo, portanto esta relação é mais indicada quando se usa apenas um vocabulário que possua apenas um termo por nó.

en: The name of the role.
pt: O nome do grupo de utilizador.

en: Hide empty fields
pt: Ocultar campos vazios

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
pt: Não exibir campos, etiquetas ou markup em campos vazios.

en: Monthly archive
pt: Arquivo mensal

en: Site email address
pt: Endereço de email do sítio

en: Administer forums
pt: Administrar fóruns

en: This identifier is used by another handler.
pt: Este identificador está a ser utilizado por outro manipulador.

en: Length is shorter than
pt: Comprimento é menor que

en: shorter than
pt: menor que

en: Length is longer than
pt: Comprimento é maior que

en: longer than
pt: maior que

en: SQL Query
pt: Consulta SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
pt: A consulta será gerada e executada usando a API do Drupal para bases de dados.

en: revision user
pt: utilizador da revisão

en: Exposed form
pt: Formulário exposto

en: Cancel account
pt: Cancelar a conta

en: Administrator role
pt: Grupo de administrador

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
pt: Mostrar a ligação padrão de "adicionar comentário" usado em nós normais, que apenas será mostrada se o utilizador tiver acesso para adicionar um comentário.

en: Inherit pager
pt: Herdar paginação

en: Render pager
pt: Processar paginação

en: Render
pt: Gerar

en: No revision
pt: Nenhuma revisão

en: Requires a title
pt: Requer um título

en: Private files
pt: Ficheiros privados

en: Not restricted
pt: Não restringido

en: The unique ID of the comment.
pt: ID único do comentário.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
pt: O endereço de IP do computador de onde foi colocado o comentário.

en: The email address left by the comment author.
pt: O endereço de email indicado pelo autor do comentário.

en: The home page URL left by the comment author.
pt: O URL da página indicada pelo autor do comentário.

en: The formatted content of the comment itself.
pt: O conteúdo formatado do próprio comentário.

en: The URL of the comment.
pt: O URL do comentário.

en: Edit URL
pt: Editar URL

en: The URL of the comment's edit page.
pt: O URL da página de edição do comentário.

en: The date the comment was posted.
pt: A data em que o comentário foi colocado.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
pt: O pai do comentário, se a lista hierárquica de comentários estiver activa.

en: New comment count
pt: Número de novos comentários

en: The unique ID of the node's latest revision.
pt: O ID único da última revisão do nó.

en: The human-readable name of the node type.
pt: O nome legível do tipo de conteúdo.

en: The URL of the node.
pt: O URL do nó.

en: The URL of the node's edit page.
pt: O URL da página para edição do nó.

en: Date changed
pt: Data da alteração

en: The date the node was most recently updated.
pt: A data em que o nó foi recentemente atualizado.

en: The number of visitors who have read the node.
pt: O número de visitantes que leu o nó.

en: The number of visitors who have read the node today.
pt: O número de visitantes que leu hoje o nó.

en: Last view
pt: Última visualização

en: The date on which a visitor last read the node.
pt: O data em que o último visitante leu o nó.

en: The slogan of the site.
pt: O slogan do sítio.

en: The administrative email address for the site.
pt: O endereço de email administrativo para o sítio.

en: The URL of the site's front page.
pt: O URL da página principal do sítio.

en: Login page
pt: Página de autenticação

en: The URL of the site's login page.
pt: O URL da página de autenticação do sítio.

en: The unique ID of the uploaded file.
pt: O ID único do ficheiro carregado.

en: The name of the file on disk.
pt: O nome do ficheiro no armazenamento.

en: The web-accessible URL for the file.
pt: O URL para o ficheiro acessível pela web

en: The date the file was most recently changed.
pt: A data em que o ficheiro foi alterado mais recentemente.

en: The user who originally uploaded the file.
pt: O utilizador que originalmente enviou o arquivo.

en: The unique ID of the taxonomy term.
pt: O ID único do termo de taxonomia.

en: The name of the taxonomy term.
pt: O nome do termo de taxonomia.

en: The optional description of the taxonomy term.
pt: A descrição opcional do termo de taxonomia.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
pt: O número de nós marcados com o termo de taxonomia.

en: The URL of the taxonomy term.
pt: A URL do termo de taxonomia.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
pt: O vocabulário do termo taxonomia pertence a.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
pt: O termo pai do termo taxonomia, se existir.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
pt: O ID único do vocabulário de taxonomia.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
pt: O nome do vocabulário da taxonomia.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
pt: A descrição opcional do vocabulário de taxonomia.

en: The number of nodes tagged with terms belonging to the taxonomy vocabulary.
pt: O número de nós marcados com termos pertencentes ao vocabulário da taxonomia.

en: Term count
pt: Contagem de termos

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
pt: O número de termos pertencentes ao vocabulário taxonomia.

en: The unique ID of the user account.
pt: O ID único da conta de utilizador.

en: The login name of the user account.
pt: O nome da conta de utilizador.

en: The email address of the user account.
pt: O email da conta de utilizador.

en: The URL of the account profile page.
pt: O URL da página do perfil de conta.

en: The date the user last logged in to the site.
pt: A data da última vez em que o utilizador iniciou sessão no sítio.

en: The date the user account was created.
pt: A data de criação da conta de utilizador.

en: Sender name
pt: Nome do remetente

en: Sender email
pt: Email do remetente

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: You are not allowed to access this page.
pt: Não está autorizado(a) a aceder a esta página.

en: Authorize file system changes
pt: Autorizar alterações ao sistema de ficheiros

en: It appears you have reached this page in error.
pt: Parece que chegou a esta página por engano.

en: Cron could not run because an invalid key was used.
pt: O Cron não pôde executar pois uma chave inválida foi usada.

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
pt: O Cron não pôde executar pois o sítio está em modo de manutenção.

en: Default country
pt: País predefinido

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
pt: No seu ficheiro %settings_file configurou @drupal para usar um servidor %driver, contudo a sua instalação PHP atualmente não suporta este tipo de base de dados.

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
pt: Não foi possível encontrar quaisquer perfis de instalação. Os perfis de instalação indicam que módulos ativar e que estrutura instalar na base de dados. Um perfil é necessário para continuar com o processo de instalação.

en: Congratulations, you installed @drupal!
pt: Parabéns, instalou o @drupal!

en: Settings file
pt: Ficheiro de definições

en: Site maintenance account
pt: Conta de manutenção do sítio

en: No pending updates.
pt: Nenhuma atualização pendente.

en: An error occurred while handling the request: The server received invalid input.
pt: Um errou ocorreu a processar o pedido: O servidor recebeu uma entrada inválida.

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
pt: Incapaz de continuar, indisponibilidade de métodos de transferência de ficheiros

en: To continue, provide your server connection details
pt: Para continuar introduza a informação de ligação do seu servidor

en: Connection method
pt: Método de ligação

en: Enter connection settings
pt: Introduza as definições de ligação

en: @backend connection settings
pt: @backend definições de ligação

en: Change connection type
pt: Alterar tipo de ligação

en: No active batch.
pt: Não existe um lote ativo

en: Site under maintenance
pt: Sítio em manutenção

en: Archivers can only operate on local files: %file not supported
pt: Os arquivadores só podem operar em ficheiros locais: %file não suportado

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
pt: O ficheiro %source não pode ser carregado porque já existe um outro ficheiro com o mesmo nome na pasta de destino %directory.

en: The file's name exceeds the 240 characters limit. Please rename the file and try again.
pt: O nome do ficheiro excede o limite de 240 caracteres. Por favor dê-lhe um novo nome e tente de novo.

en: The file permissions could not be set on %uri.
pt: As permissões do ficheiro não podem ser definidas no %uri

en: Completed @current of @total.
pt: Concluído @current de @total.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
pt: Falha ao executar as tarefas na base de dados do servidor. A tarefa %task não foi encontrada.

en: Failed to modify %settings. Verify the file permissions.
pt: Erro ao modificar %settings. Verifique as permissões do ficheiro.

en: Failed to open %settings. Verify the file permissions.
pt: Erro ao abrir %settings. Verifique as permissões do ficheiro.

en: Required modules
pt: Módulos necessários

en: Required modules not found.
pt: Os módulos necessários não foram encontrados.

en: %module module uninstalled.
pt: Módulo %module desinstalado.

en: Saint Barthélemy
pt: São Bartolomeu

en: No strings available.
pt: Não existem expressões disponíveis.

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
pt: O ficheiro JavaScript de tradução %file foi perdido.

en: (active tab)
pt: (separador ativo)

en: Operating in maintenance mode.
pt: Operação em modo de manutenção.

en: Status message
pt: Mensagem de estado

en: Unable to determine the type of the source directory.
pt: Não é possíivel determinar o tipo da pasta de origem.

en: Cannot determine the type of project.
pt: Não é possível determinar o tipo do projecto.

en: Fatal error in update, cowardly refusing to wipe out the install directory.
pt: Erro fatal na atualização, sistema recusa-se a apagar a pasta de instalação.

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
pt: Não foi possível criar %directory devido ao seguinte: %reason

en: An AJAX HTTP error occurred.
pt: Ocorreu um erro HTTP no Ajax.

en: HTTP Result Code: !status
pt: Código de Resultado HTTP: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
pt: Um pedido HTTP Ajax terminou com anomalia.

en: Debugging information follows.
pt: Segue informação para depuração.

en: Path: !uri
pt: Caminho: !uri

en: StatusText: !statusText
pt: Texto de Estado: !statusText

en: ResponseText: !responseText
pt: Texto de Resposta: !responseText

en: Upload an OPML file containing a list of feeds to be imported.
pt: Carregue um ficheiro OPML contendo uma lista de feeds para importar.

en: OPML Remote URL
pt: URL Remoto OPML

en: Enter the URL of an OPML file. This file will be downloaded and processed only once on submission of the form.
pt: Introduza o URL de um ficheiro OPML. Este ficheiro pode ser descarregado e processado apenas uma vez no formulário de submissões.

en: No new feed has been added.
pt: Não foi adicionado nenhum feed novo.

en: The URL %url is invalid.
pt: O URL %url é inválido.

en: A feed named %title already exists.
pt: Já existe um feed com o nome %title.

en: A feed with the URL %url already exists.
pt: Um feed com o URL %URL já existe.

en: Fetchers download data from an external source. Choose a fetcher suitable for the external source you would like to download from.
pt: O obtentor descarrega dados de uma fonte externa. Escolha um obtentor adequado à fonte externa para a qual deseja descarregar dados.

en: Parsers transform downloaded data into standard structures. Choose a parser suitable for the type of feeds you would like to aggregate.
pt: Os analisadores transformam dados descarregados en estruturas standard. Escolha um analisador adequado ao tipo de feeds que deseja agregar.

en: Processors act on parsed feed data, for example they store feed items. Choose the processors suitable for your task.
pt: Os processadores atuam sobre dados de feeds analisados, armazenando por exemplo itens de feed. Escolha os processadores adequados à sua tarefa.

en: For most aggregation tasks, the default settings are fine.
pt: Para a maioria das tarefas de agregação, a configuração predefinida é suficiente.

en: Default fetcher
pt: Obtentor predefinido

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
pt: Descarrega dados de um URL usando o processador de pedidos HTTP do Drupal.

en: Default parser
pt: Analisador predefinido

en: Default processor
pt: Processador predefinido

en: Creates lightweight records from feed items.
pt: Cria registos leves a partir dos items dos feeds.

en: Default processor settings
pt: Definições predefinidas do processador

en: Number of items shown in listing pages
pt: Número de itens mostrados nas páginas de listagem

en: Length of trimmed description
pt: Comprimento de uma descrição reduzida

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of content.
pt: O máximo número de caracteres usado na versão reduzida dos conteúdos.

en: Viewing feeds
pt: Vendo feeds

en: Adding, editing, and deleting feeds
pt: Adicionando, editando e eliminado feeds

en: Configuring cron
pt: Configurando o cron

en: Administer news feeds
pt: Administrar feeds de notícias

en: View news feeds
pt: Ver feeds de notícias

en: Controlling visibility
pt: Controlando a visibilidade

en: Creating custom blocks
pt: Criando blocos personalizados

en: Demonstrate block regions (@theme)
pt: Indicar as regiões dos blocos (@theme)

en: Administer blocks
pt: Administrar blocos

en: Controls the visual building blocks a page is constructed with. Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page.
pt: Controla os blocos de construção visual de uma página que é construída. Blocos são caixas de conteúdo processado numa área ou região, de uma página web.

en: Restricted to certain pages
pt: Restringido a determinadas páginas

en: The block cannot be placed in this region.
pt: O bloco não pode ser colocado nesta região

en: No books available.
pt: Não existem livros disponíveis

en: Content types allowed in book outlines
pt: Tipos de conteúdo permitidos nas estruturas de livros

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
pt: Os utilizadores com a permissão %outline-perm podem adicionar todos os tipos de conteúdos.

en: Administer book outlines
pt: Administrar estruturas de livros

en: Adding and managing book content
pt: Adicionando e gerindo conteúdos de livros

en: Printing books
pt: Imprimindo livros

en: Users with the <em>View printer-friendly books</em> permission can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page's content to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
pt: Utilizadores com a permissão <em>Visualizar livros de impressão amigável</em> podem seleccionar a ligação <em>versão de impressão amigável</em> disponível no rodapé da página do livro para gerar uma página de impressão amigável com todas as suas sub-secções.

en: The book module offers a means to organize a collection of related content pages, collectively known as a book. When viewed, this content automatically displays links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
pt: O módulo Book oferece uma forma de organizar uma colecção de páginas de conteúdo relacionadas, colectivamente conhecidas como um livro. Quando visualizado, este conteúdo pode automaticamente mostrar ligações para as páginas de livro adjacentes, oferecendo um sistema de navegação simples para criar e rever conteúdos estruturados.

en: Create new books
pt: Criar novos livros

en: View printer-friendly books
pt: Exibe livros amigáveis para impressão

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
pt: Visualiza uma página do livro e todas as suas sub-páginas como um documento único para facilitar a impressão. Pode ter um impacto forte no desempenho do sítio.

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
pt: <em>Livros</em> têm uma navegação hierárquica incorporada. Útil para manuais.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
pt: Permite que utilizadores criem e organizem conteúdos relacionados num esboço.

en: Changing colors
pt: Mudando cores

en: Allows administrators to change the color scheme of compatible themes.
pt: Permite aos administradores alterar o esquema de cores de temas compatíveis.

en: Select one or more comments to perform the update on.
pt: Selecione um ou mais comentários a atualizar.

en: Deleted comment @cid and its replies.
pt: Eliminar o comentário @cid e respetivas respostas.

en: Comment approved.
pt: Comentário aprovado.

en: Tokens for comments posted on the site.
pt: Token para comentários colocados no sítio.

en: Full comment
pt: Comentário completo

en: Unapproved comments (@count)
pt: Comentários por aprovar (@count)

en: Administer comments and comment settings
pt: Administrar comentários e definições de comentários

en: Edit own comments
pt: Editar os próprios comentários

en: Threading
pt: Listagem hierárquica

en: Show comment replies in a threaded list.
pt: Apresentar respostas aos comentários numa lista hierárquica.

en: Allow comment title
pt: Permitir título de comentário

en: Show reply form on the same page as comments
pt: Mostrar formulário de resposta na mesma página dos comentários

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
pt: Utilizadores com permissões de "publicação de comentários" podem publicar comentários.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
pt: Os utilizadores não podem publicar comentários, mas os comentários existentes serão mostrados.

en: Comments are hidden from view.
pt: Os comentários estão ocultados.

en: Users cannot post comments.
pt: Os utilizadores não podem publicar comentários.

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
pt: O teu comentário foi colocado em fila de espera para revisão por um dos administradores do sítio e será publicado após aprovação.

en: Your comment has been posted.
pt: O seu comentário foi publicado.

en: Save comment
pt: Guardar comentário

en: The comment will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
pt: O comentário será despublicado se contiver qualquer uma das frases acima. Utilize uma listagem de frases separada por vírgulas, sensível a maiúsculas e minúsculas. Por exemplo: engraçado, saltar, "Companhia, Lda."

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
pt: Listar e editar comentários do sítio e a lista de aprovação de comentários.

en: Unapproved comments
pt: Comentários não aprovados

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
pt: Não pode enviar mais de %limit mensagens em @interval. Tente novamente mais tarde.

en: Contact @username
pt: Contactar @username

en: Administer contact forms and contact form settings
pt: Administrar formulários e definições de contactos

en: Use the site-wide contact form
pt: Utilizar o formulário de contacto global do sítio

en: Use users' personal contact forms
pt: Utilizar o formulário de contacto do utilizador

en: Changing this setting will not affect existing users.
pt: Alterar esta definição não vai afectar os utilizadores já existentes.

en: Displaying contextual links
pt: Mostrar ligações contextuais

en: Use contextual links
pt: Usar ligações contextuais

en: Contextual links
pt: Ligações contextuais

en: Provides contextual links to perform actions related to elements on a page.
pt: Fornece ligações contextuais para executar acções relacionadas com os elementos numa página.

en: Database log cleared.
pt: Relatório da Base de dados limpo.

en: Monitoring your site
pt: Monitorizando o teu sítio

en: Debugging site problems
pt: Depuração de problemas do sítio

en: List (text)
pt: Lista (texto)

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
pt: Etiquetas de HTML permitidas em etiquetas: @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
pt: O valor deste campo está a ser determinado pela função %function e não pode ser alterado.

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
pt: Lista de valores permitida: cada chave tem que ser um número inteiro ou decimal.

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
pt: Lista de valores permitidos: cada chave deve ser uma sequência no máximo de 255 caracteres.

en: Allowed values list: keys must be integers.
pt: Lista de valores permitidos: as chaves devem ser números inteiros.

en: This field stores a number in the database as an integer.
pt: Este campo guarda um número na base de dados como um inteiro.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
pt: Este campo guarda um número na base de dados num formato decimal fixo.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
pt: Este campo armazena um número na base de dados num formato de vírgula flutuante.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
pt: O valor mínimo que devia ser permitido neste campo.
    Deixar vazio para não ter mínimo.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
pt: O limite máximo permitido para este campo.
    Deixe em branco para sem limite.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
pt: Defina o texto que deva ser o prefixo ao valor, como por exemplo '$' ou '&euro; '. Deixe em branco para nenhum. Separe o valor singular e plural com um 'pipe' ('euro|euros').

en: Summary input
pt: Entrada de sumário

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
pt: No tipo de exibição "Sumário ou cortado", o sumário permite aos autores uma síntese explícita a ser exibida em vez do texto cortado automaticamente.

en: Summary or trimmed
pt: Sumário ou cortado

en: Text area with a summary
pt: Área de texto com um sumário

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
pt: Deixe em branco para usar a versão reduzida do texto completo como sumário.

en: Hide summary
pt: Ocultar sumário

en: Edit summary
pt: Editar sumário

en: Edit field settings.
pt: Editar configurações do campo.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. These settings impact the way that data is stored in the database and cannot be changed once data has been created.
pt: Estas definições aplicam-se ao campo %field onde quer que seja usado. Estas definições afetam a forma como os dados são guardados na base de dados e não podem ser alterados uma vez criados.

en: Updated field %label field settings.
pt: Atualizar as definições de campo do campo %label

en: Attempt to update field %label failed: %message.
pt: Falha na tentativa de atualização do campo %label: %message.

en: The field %field has been deleted from the %type content type.
pt: O campo %field foi eliminado do tipo de conteúdo %type.

en: There was a problem removing the %field from the %type content type.
pt: Ocorreu um problema a remover o campo %field do tipo de conteúdo %type.

en: Required field
pt: Campo necessário

en: The default value for this field, used when creating new content.
pt: O valor predefinido para este campo, a usar quando se criarem novos conteúdos.

en: Saved %label configuration.
pt: Guardar configuração de %label.

en: This list shows all fields currently in use for easy reference.
pt: Esta lista mostra todos os campos actualmente em uso para uma consulta mais fácil.

en: Field list
pt: Lista de campos

en: Manage display
pt: Gerir exibição

en: Field UI
pt: Campo UI

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
pt: Este campo guarda o ID de um ficheiro como um número inteiro.

en: Enable <em>Display</em> field
pt: Ativar campo <em>Exibição</em>

en: The display option allows users to choose if a file should be shown when viewing the content.
pt: A opção de exibição permite aos utilizadores definir se um ficheiro deve ser mostrado quando estiverem a ver o conteúdo.

en: Files displayed by default
pt: Ficheiros mostrados por omissão.

en: This setting only has an effect if the display option is enabled.
pt: Esta definição só tem efeito se a opção de exibição estiver ativada.

en: Upload destination
pt: destino dos ficheiros a carregar

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
pt: Selecione onde os ficheiros finais deverão ser armazenados. O armazenamento de ficheiros privados provoca uma sobrecarga significativamente maior do que ficheiros públicos, mas permite restrições de acesso a ficheiros neste campo.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
pt: Subdiretório opcional dentro da diretório de destino de carregamento, onde os ficheiros serão armazenados. Não inclua barras nem no início nem no fim do caminho.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
pt: Introduza um valor como "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) ou "50 MB" (megabytes) para limitar o tamanho permitido para os ficheiros. Se esta opção ficar vazia, o tamanho dos ficheiros será limitado apenas pela configuração de tamanho máximo de "post" e carregamento (upload) do PHP (limite actual <strong>%limit</strong>).

en: Enable <em>Description</em> field
pt: Ativar o campo <em>Descrição</em>

en: The description field allows users to enter a description about the uploaded file.
pt: O campo descrição permite aos utilizadores introduzir uma descrição sobre o ficheiro carregado.

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
pt: A lista de extensões permitidas não é válida. Certifique-se de que não há nenhum ponto no início de uma extensão e de que está a separar as extensões com uma vírgula ou espaço.

en: Generic file
pt: Ficheiro genérico

en: Table of files
pt: Tabela de ficheiros

en: Add a new file
pt: Adicionar um novo ficheiro

en: Include file in display
pt: Incluir ficheiro na exibição

en: The description may be used as the label of the link to the file.
pt: A descrição pode ser usada como etiqueta da ligação para o ficheiro.

en: All roles may use this format
pt: Todos os grupos de utilizador podem usar este formato

en: The text format ordering has been saved.
pt: A ordenação de formatos de texto foi gravada.

en: Add text format
pt: Adicionar formato de texto

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
pt: Todos os grupos de utilizador precisam de estar ativos para este formato e tal não pode ser alterado.

en: Filter processing order
pt: Ordem de processamento dos filtros

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
pt: Os nomes dos formatos de texto devem ser únicos. Um formato com o nome de %name já existe.

en: Added text format %format.
pt: Adicionar formato de texto %format.

en: The text format %format has been updated.
pt: O formato de texto %format foi atualizado.

en: Text formats
pt: Formatos de texto

en: Choosing a text format
pt: Escolhendo um formato de texto

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
pt: Aviso: Esta permissão pode ter implicações de segurança dependendo de como o formato de texto está configurado.

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
pt: Converter quebras de página para HTML (ex: <code>&lt;br&gt;</code> e <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
pt: Converter URLs em ligações

en: Correct faulty and chopped off HTML
pt: Corrigir HTML defeituoso e cortado

en: Display any HTML as plain text
pt: Mostrar qualquer HTML como texto simples

en: Display basic HTML help in long filter tips
pt: Mostrar ajuda básica de HTML em sugestões de filtro longas

en: Add rel="nofollow" to all links
pt: Adicionar rel="nofollow" a todas as ligações

en: This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.
pt: Este sítio permite conteúdos HTML. Se é verdade que aprender todo o HTML pode ser difícil, aprender a usar um pequeno número de etiquetas HTML básicas é muito fácil. Esta tabela dá exemplos de cada etiqueta que está ativa no sítio.

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
pt: A maior parte dos caracteres pouco usuais podem ser introduzidos directamente sem quaisquer problemas.

en: No HTML tags allowed.
pt: Não são permitidas etiquetas de HTML.

en: Filters content in preparation for display.
pt: Filtra conteúdos quando se prepara para os exibir.

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
pt: O número de respostas que um tópico deve ter para ser considerado "quente".

en: Starting a discussion
pt: Iniciar uma discussão

en: Moving forum topics
pt: Movendo tópicos de forum

en: A forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic. When moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
pt: Um tópico de fórum (e todos os seus comentarios) podem ser movidos entre fóruns através da selecção de um fórum diferente, quando estiver a editar um tópico de fórum. Quando mover um tópico de fórum entre fóruns, a opção <em>Deixar copia sombra</em> cria um link no fórum original apontando para a nova localizacao.

en: Locking and disabling comments
pt: Trancando e desactivando comentários

en: Selecting <em>Closed</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments on) the thread. Selecting <em>Hidden</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
pt: Seleccionando <em>Fechado</em> em <em>definições de Comentários</em> enquanto edita um tópico do fórum irá fechar (evitar novos comentários no) o segmento. Selecionando <em>Escondido</em> em <em>definições de Comentários</em> enquanto edita um tópico de fórum irá esconder todos os comentários existentes no segmento, e impedir novos.

en: Forums contain forum topics. Use containers to group related forums.
pt: Fóruns contêm tópicos de fórum. Use contentores para agrupar fóruns relacionados.

en: Use containers to group related forums.
pt: Utilize contentores para agrupar fóruns relacionados.

en: A forum holds related forum topics.
pt: Um fórum contém tópicos de fórum relacionados.

en: Add new @node_type
pt: Adicionar novo @node_type

en: The item %forum is a forum container, not a forum. Select one of the forums below instead.
pt: O item %forum é um contentor de um fórum, não um fórum. Seleccione um dos fóruns abaixo em alternativa.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
pt: Um <em>tópico de forum</em> inicia um novo tópico de debate num fórum.

en: Control forum hierarchy settings.
pt: Hierarquia de controle das configurações do fórum.

en: Forum navigation vocabulary
pt: Fórum vocabulário de navegação

en: Provides discussion forums.
pt: Fornece fóruns de discussão.

en: Follow these steps to set up and start using your website:
pt: Segue estes passos para configurar e iniciar a utilização do teu sítio.

en: Providing a help reference
pt: Fornecendo ajuda

en: Image style name
pt: Nome do estilo de imagem

en: Select a new effect
pt: Selecione um novo efeito

en: Select an effect to add.
pt: Selecione um efeito a adicionar.

en: The image effect was successfully applied.
pt: O efeito de imagem foi aplicado com sucesso.

en: Style name
pt: Nome do estilo

en: Create new style
pt: Criar novo estilo

en: Style %name was created.
pt: Estilo %name foi criado

en: Replacement style
pt: Estilo de substituição

en: Optionally select a style before deleting %style
pt: Opcionalmente seleccione um estilo antes de eliminar o estilo %style

en: Edit %label effect
pt: Editar efeito %label

en: Add %label effect
pt: Adicionar efeito %label

en: Update effect
pt: Actualizar efeito

en: Add effect
pt: adicionar efeito

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar o efeito @effect do estilo %style?

en: The image effect %name has been deleted.
pt: O efeito de imagem %name foi eliminado.

en: Width and height can not both be blank.
pt: A largura e altura não podem ficar em branco em simultâneo.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
pt: A secção da imagem que irá permanecer após o corte

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
pt: A cor de fundo para usar nas áreas expostas da imagem. Utilize cores hexadecimais em formato Internet (#FFFFFF para branco, #000000 para preto). Deixe em branco para transparência em imagens que suportem esta opção.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
pt: Não existem atualmente efeitos para este estilo. Adicione um selecionando uma opção abaixo.

en: view actual size
pt: ver o tamanho actual

en: Sample original image
pt: Exemplo da imagem original

en: Sample modified image
pt: Exemplo da imagem modificada

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
pt: Alterar a dimensão irá alterar as dimensões da imagem para uma dimensão específica. Esta acção poderá distorcer a proporção das imagens de uma forma significativa.

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
pt: O dimensionamento mantém a proporção da imagem original. Se apenas uma dimensão for indicada, a outra dimensão será calculada.

en: Scale and crop
pt: Dimensionar e recortar

en: Scale and crop will maintain the aspect-ratio of the original image, then crop the larger dimension. This is most useful for creating perfectly square thumbnails without stretching the image.
pt: Dimensionar e recortar ira manter as proporções da imagem original e posteriormente recortar a dimensão mais larga. Esta função é mais útil para criar miniaturas perfeitamente quadradas sem distorcer a imagem.

en: Desaturate
pt: Reduzir saturação

en: Desaturate converts an image to grayscale.
pt: A redução de saturação converte a imagem para tons de cinzento.

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
pt: Rodar uma imagem pode aumentar as dimensões de uma imagem por forma a que esta mantenha a mesma dimensão diagonal.

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
pt: Falha no redimensionamento da imagem, usando o %toolkit toolkit em %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
pt: Falha na alteração da escala da imagem, usando o %toolkit toolkit em %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
pt: Falha no recorte de imagem, usando o %toolkit toolkit em %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
pt: Falha na alteração da escala e recorte da imagem, usando o %toolkit toolkit em %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
pt: Falha na redução da saturação da imagem, usando o %toolkit toolkit em %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
pt: Falha na rotação da imagem, usando o %toolkit toolkit em %path (%mimetype, %dimensions)

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
pt: Este campo guarda o ID de um ficheiro de imagem com um número inteiro.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
pt: Se nenhuma imagem for carregada esta imagem irá ser exibida.

en: Minimum image resolution
pt: Resolução mínima da imagem

en: Enable <em>Alt</em> field
pt: Ativar campo <em>Alt</em>

en: Enable <em>Title</em> field
pt: Ativar campo <em>Title</em>

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
pt: O atributo <em>title</em> é utilizado como uma mensagem quando o rato passa sobre a imagem.

en: Preview image style
pt: Pré-visualizar o estilo de imagem

en: no preview
pt: não existe pré-visualização

en: The preview image will be shown while editing the content.
pt: A pré-visualização ira ser mostrada quando estiver a editar conteúdos.

en: Image styles commonly provide thumbnail sizes by scaling and cropping images, but can also add various effects before an image is displayed. When an image is displayed with a style, a new file is created and the original image is left unchanged.
pt: Os estilos de imagem providenciam tamanhos "thumbnail" através do redimensionamento e corte das imagens, mas podem também adicionar vários efeitos antes da imagem ser exibida. Quando uma imagem é exibida com um estilo, um novo ficheiro é criado e o original mantém-se intacto.

en: Administer image styles
pt: Administrar estilos de imagens

en: No defined styles
pt: Estilos não definidos

en: Image generation in progress. Try again shortly.
pt: Geração de imagem em curso. Tente novamente em breve.

en: Error generating image.
pt: Erro ao gerar a imagem.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
pt: Não foi possível gerar a imagem proveniente da localizada em %path.

en: Failed to create style directory: %directory
pt: Falha ao criar o directório de estilo: %directory

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
pt: O ficheiro de imagem armazenado em cache %destination já existe. Poderá existir um problema com as suas permissões de reescrita.

en: Image styles
pt: Estilos de Imagens

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
pt: Configura estilos que podem ser usados para redimensionar ou ajudar imagens que estejam a ser exibidas.

en: Edit image effect
pt: Editar efeito de imagem

en: Delete image effect
pt: Eliminar um efeito de imagem

en: Add image effect
pt: Adicionar um efeito de imagem.

en: Detection method
pt: Método de deteção

en: Part of the URL that determines language
pt: Parte do URL que determina o idioma

en: Request/session parameter
pt: Parâmetro de sessão/pedido

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
pt: Nome do parâmetro de pedido/sessão utilizado para determinar o idioma desejado.

en: Filter translatable strings
pt: Filtrar expressões traduzíveis

en: Date type
pt: Tipo de data

en: Determine the language from a request/session parameter. Example: "http://example.com?language=de" sets language to German based on the use of "de" within the "language" parameter.
pt: Determinar o idioma de um parâmetro de pedido/sessão. Exemplo: "http://exemplo.com?idioma=de" altera o idioma para Alemão com base na utilização de "de" dentro do parâmetro "idioma".

en: Administer languages
pt: Administrar idiomas

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
pt: Ordem dos métodos de deteção de idioma para o conteúdo. Se uma versão de conteúdo está disponível no idioma detetado, ele será exibido.

en: Follow the user's language preference.
pt: Seguir a preferência de idioma do utilizador.

en: Language switcher (@type)
pt: Alteração de idioma (@type)

en: Detection and selection
pt: Deteção e seleção

en: URL language detection configuration
pt: Configuração do URL de detecção de idioma

en: Session language detection configuration
pt: Configuração da sessão de detecção de idioma

[ctx: Long month name]
en: January
pt: Janeiro

[ctx: Long month name]
en: February
pt: Fevereiro

[ctx: Long month name]
en: March
pt: Março

[ctx: Long month name]
en: April
pt: Abril

[ctx: Long month name]
en: May
pt: Maio

[ctx: Long month name]
en: June
pt: Junho

[ctx: Long month name]
en: July
pt: Julho

[ctx: Long month name]
en: August
pt: Agosto

[ctx: Long month name]
en: September
pt: Setembro

[ctx: Long month name]
en: October
pt: Outubro

[ctx: Long month name]
en: November
pt: Novembro

[ctx: Long month name]
en: December
pt: Dezembro

en: The text to be used for this link in the menu.
pt: O texto a ser usado para esta ligação no menu.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
pt: As ligações de menu que não estão ativas não serão listadas em qualquer menu.

en: Show as expanded
pt: Mostrar como expandido

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
pt: Se selecionada esta opção e se o menu for composto por submenu, o menu aparecerá sempre expandido.

en: Parent link
pt: Ligação pai

en: The menu link %title has been deleted.
pt: A ligação de menu %title foi apagada.

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
pt: Tem a certeza que deseja redefinir a ligação %item aos seus valores predefinidos?

en: The menu link was reset to its default settings.
pt: A ligação do menu foi redefinida para as configurações predefinidas.

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
pt: Menu %title apagado assim como todas as suas ligações.

en: Managing menus
pt: Gerir menus

en: Displaying menus
pt: Resultados de menus

en: Administer menus and menu items
pt: Administrar menus e itens de menu

en: Provide a menu link
pt: Fornecer uma ligação do menu

en: Available menus
pt: Menus disponíveis

en: The menus available to place links in for this content type.
pt: Os menus disponíveis para colocar ligações para esse tipo de conteúdo.

en: Default parent item
pt: Item pai predefinido

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
pt: Escolha o item de menu para ser o pai padrão para uma nova ligação no formulário de criação de conteúdo.

en: Edit menu link
pt: Editar as ligações do menu

en: Reset menu link
pt: Reiniciar ligações do menu

en: Delete menu link
pt: Excluir ligações do menu

en: Preview before submitting
pt: Visualizar antes da apresentação

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
pt: Este texto será exibido na parte superior da página ao criar ou editar este tipo de conteúdo.

en: Users with the <em>Administer content</em> permission will be able to override these options.
pt: Utilizadores com o <em>Administrador de conteúdo</em> tem permissão de substituir essas opções.

en: Author username and publish date will be displayed.
pt: Autor nome de utilizador e data de publicação são exibidas.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
pt: Inválido o nome de máquina legível. Digite um nome diferente de %invalid.

en: Publish selected content
pt: Publicar conteúdo selecionado

en: Unpublish selected content
pt: Despublicar conteúdo selecionado

en: Promote selected content to front page
pt: Promover conteúdo selecionado para a página principal

en: Demote selected content from front page
pt: Despromover conteúdo selecionado da página principal

en: Make selected content sticky
pt: Tornar os conteúdos selecionados destacados

en: Make selected content not sticky
pt: Tornar os conteúdos selecionados não destacados

en: <em>Edit @type</em> @title
pt: <em>Editar @type</em> @title

en: Revision log message
pt: Mensagem de registo da revisão

en: Tokens related to individual content items, or "nodes".
pt: Tokens relacionados com conteúdos individuais ou nós.

en: The unique ID of the content item, or "node".
pt: O ID único do item de conteúdo ou "nó ".

en: The main body text of the node.
pt: O nome do corpo de texto do nó.

en: The summary of the node's main body text.
pt: O resumo do corpo de texto do nó.

en: Creating content
pt: Criando conteúdo

en: Creating custom content types
pt: Criando tipos de conteúdo personalizados

en: Administering content
pt: Administrando conteúdos

en: Creating revisions
pt: Criando revisões

en: The Node module also enables you to create multiple versions of any content, and revert to older versions using the <em>Revision information</em> settings.
pt: O módulo Node também permite que crie múltiplas versões de qualquer conteúdo e reverta os conteúdos para versões anteriores usando as definições de <em>informações de revisão</em>.

en: User permissions
pt: Permissões do utilizador

en: Individual content types can have different fields, behaviors, and permissions assigned to them.
pt: Tipos de conteúdo individuais podem ter campos, comportamentos e permissões diferentes atribuídas.

en: Content items can be displayed using different view modes: Teaser, Full content, Print, RSS, etc. <em>Teaser</em> is a short format that is typically used in lists of multiple content items. <em>Full content</em> is typically used when the content is displayed on its own page.
pt: Os items de conteúdo podem ser mostrados utilizando diferentes modos de visualização: Teaser, Conteúdo completo, Impressão, RSS, etc. <em>Teaser</em> é um formato curto que tipicamente é utilizado em listas com múltiplos items. <em>Conteúdo completo</em> é tipicamente usado quando o conteúdo é mostrado na sua própria página.

en: Here, you can define which fields are shown and hidden when %type content is displayed in each view mode, and define how the fields are displayed in each view mode.
pt: Aqui pode definir que campos são mostrados ou escondidos quando o conteúdo %type é mostrado em cada modo de visualização e definir como estes serão apresentados.

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: Administer content types
pt: Administrar os tipos de conteúdo

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
pt: Atenção: Dê a grupo de utilizadores de confiança somente; esta permissão tem implicações de segurança.

en: View published content
pt: Ver conteúdo publicado

en: Bypass content access control
pt: Saltar o controlo de acesso de conteúdo

en: View own unpublished content
pt: Ver o próprio conteúdo não publicado

en: Content is sticky at top of lists
pt: O conteúdo é destacado no topo da listas

en: Content is promoted to the front page
pt: O conteúdo é promovido para a página inicial

en: Recent content
pt: Conteúdo recente

en: No front page content has been created yet.
pt: Ainda não foi criado nenhum conteúdo para a página inicial.

en: Unpublish content
pt: Despublicar conteúdo

en: Make content sticky
pt: Tornar o conteúdo destacado

en: Make content unsticky
pt: Tornar o conteúdo não destacado

en: Promote content to front page
pt: Promover conteúdo para a página inicial

en: Remove content from front page
pt: Remover conteúdo da página inicial

en: Change the author of content
pt: Mudar o autor do conteúdo

en: Save content
pt: Guardar conteúdo

en: Unpublish content containing keyword(s)
pt: Despublicar conteúdo que contenha palavra(s)-chave

en: The content will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
pt: O conteúdo será despublicado se contiver qualquer uma das frases acima. Utilize uma listagem de frases separada por vírgulas, sensível a maiúsculas e minúsculas. Por exemplo: engraçado, saltar, "Companhia, Lda".

en: Node Access Permissions
pt: Permissões de acesso ao nó

en: Find and manage content.
pt: Encontrar e gerir conteúdo.

en: Don't display post information
pt: Não mostrar a informação do artigo

en: Creating aliases
pt: Criando caminhos alternativos

en: Managing aliases
pt: Gerindo caminhos alternativos

en: An alias defines a different name for an existing URL path - for example, the alias 'about' for the URL path 'node/1'. A URL path can have multiple aliases.
pt: Um alias define um nome diferente para um endereço URL existente - por exemplo, o alias "sobre" para o endereço URL "node/1". Um endereço URL pode ter múltiplos alias.

en: Administer URL aliases
pt: Administrar URL alternativos

en: Create and edit URL aliases
pt: Criar e editar URL alternativos

en: The alias is already in use.
pt: O caminho alternativo já está em uso.

en: Enriches your content with metadata to let other applications (e.g. search engines, aggregators) better understand its relationships and attributes.
pt: Enriquece o seu conteúdo com metadados para permitir outras aplicações (por exemplo, motores de pesquisa, agregadores) a entender melhor as suas relações e atributos.

en: Searched %type for %keys.
pt: Procurados %type para %keys.

en: Administer search
pt: Administrar pesquisa

en: Use search
pt: Usar pesquisa

en: Use advanced search
pt: Usar pesquisa avançada

en: Choose a set of shortcuts to use
pt: Escolha um conjunto de atalhos para usar

en: Choose a set of shortcuts for this user
pt: Escolha um conjunto de atalhos para este utilizador

en: %user is now using a new shortcut set called %set_name. You can edit it from this page.
pt: %user está a utilizar neste momento um novo conjunto de atalhos chamado %set_name. Pode editá-lo a partir desta página.

en: You are now using the %set_name shortcut set.
pt: Está neste momento a utilizar o conjunto de atalhos %set_name .

en: %user is now using the %set_name shortcut set.
pt: %user está neste momento a utilizar o conjunto de atalhos %set_name .

en: Change set
pt: Alterar conjunto

en: The shortcut set has been updated.
pt: O conjunto de atalhos foi atualizado.

en: The name of the shortcut.
pt: Nome do atalho.

en: The shortcut %link has been updated.
pt: O atalho %link foi atualizado.

en: Added a shortcut for %title.
pt: Adicionado um atalho para %title.

en: The shortcut %title has been deleted.
pt: O atalho %title foi eliminado.

en: Unable to add a shortcut for %title.
pt: Não é possível adicionar um atalho para %title.

en: Adding and removing shortcuts
pt: Adicionar e remover atalhos

en: Displaying shortcuts
pt: Mostrar atalhos

en: Administer shortcuts
pt: Adminstrar atalhos

en: Add to %shortcut_set shortcuts
pt: Adicionar ao conjunto de atalhos %shortcut_set

en: Add to shortcuts
pt: Adicionar aos atalhos

en: Remove from %shortcut_set shortcuts
pt: Retirar do conjunto de atalhos %shortcut_set

en: Remove from shortcuts
pt: Eliminar dos atalhos

en: Edit shortcuts
pt: Editar atalhos

en: Add shortcut
pt: Adicionar atalho

en: Allows users to manage customizable lists of shortcut links.
pt: Permite aos utilizadores gerir listas personalizadas de ligações de atalho.

en: GSS negotiate
pt: Negociar GSS

en: Any safe
pt: Qualquer método seguro

en: Running tests
pt: Executando testes

en: After the tests run, a message will be displayed next to each test group indicating whether tests within it passed, failed, or had exceptions. A pass means that the test returned the expected results, while fail means that it did not. An exception normally indicates an error outside of the test, such as a PHP warning or notice. If there were failures or exceptions, the results will be expanded to show details, and the tests that had failures or exceptions will be indicated in red or pink rows. You can then use these results to refine your code and tests, until all tests pass.
pt: Após a execução dos testes, uma mensagem será apresentada a seguir a cada grupo de testes, indicando que testes passaram, falharam ou apresentam exceções. "Passagem" significa que o teste devolveu os resultados esperados, enquanto que um "Falha" não. Uma "Exceção" normalmente indica que ocorreu um erro fora do âmbito do teste, tais como mensagens de aviso ou de alerta do PHP. No caso de falhar ou de ocorrerem exceções, os resultados serão expandidos para apresentar detalhes, e esses testes ficam assinalados a vermelho e a cor-de-rosa respetivamente. Poderá depois utilizar esses resultados para refinar o seu código e os testes, até que todos os testes passem.

en: Administer tests
pt: Administrar testes

en: The test run finished in @elapsed.
pt: O teste acabou em @elapsed.

en: Use the <em>Clean environment</em> button to clean-up temporary files and tables.
pt: Utilize o botão <em>Limpar ambiente</em>  para limpar os ficheiros e tabelas temporárias.

en: PHP open_basedir restriction
pt: Restrição PHP open_basedir

en: Displaying popular content
pt: Exibindo conteúdo popular

en: Page view counter
pt: Contador de visualizações de página

en: Administer statistics
pt: Administrar estatísticas

en: View content hits
pt: Ver acessos ao conteúdo

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
pt: Registo para UNIX, Linux, e Mac OS X

en: Logging for Microsoft Windows
pt: Registo para Microsoft Windows

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
pt: No Microsoft Windows, as mensagens são sempre enviadas para o histórico de eventos usando o código <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
pt: Funcionalidade de syslog

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
pt: Dependendo da configuração do sistema, Syslog e outras ferramentas de registo usam este código para identificar ou filtrar as mensagens a partir do registo do sistema inteiro.

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
pt: A imagem %file não pode ser rodada porque a função imagerotate() não está disponível nesta instalação PHP.

en: default theme
pt: o tema predefinido

en: Choose "Default theme" to always use the same theme as the rest of the site.
pt: Escolhe o "tema predefinido" para usar sempre o mesmo tema com o resto do sítio.

en: Use the administration theme when editing or creating content
pt: Utilizar o tema de administração aquando da criação ou edição de conteúdos

en: The %theme theme was not found.
pt: O tema %theme não foi encontrado.

en: Please note that the administration theme is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
pt: Por favor tenha em conta que o tema de administração está ainda definido como %admin_theme, consequentemente, o tema nesta página não foi alterado. Todas as secções não administrativas do sítio, contudo, irão utilizar o tema %selected_theme definido por si.

en: %theme is now the default theme.
pt: %theme é agora o tema predefinido.

en: User verification status in comments
pt: Verificação do estado do utilizador em comentários

en: These settings only exist for the themes based on the %engine theme engine.
pt: Essas configurações só existem para os temas com base no motor de tema %engine.

en: The custom logo path is invalid.
pt: O caminho personalizado do logótipo é inválido.

en: The custom favicon path is invalid.
pt: O caminho personalizado do favicon é inválido.

en: Would you like to continue with the above?
pt: Deseja continuar com o anterior?

en: Enter a valid IP address.
pt: Introduza um endereço IP válido.

en: The IP address %ip was deleted.
pt: O endereço IP %ip foi eliminado.

en: How this is used depends on your site's theme.
pt: Como isto é usado depende do tema do teu sítio.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
pt: Esta página é exibida quando o documento requerido é negado ao utilizador corrente. Deixe em branco para exibir uma página genérica de "acesso negado".

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
pt: Esta página é exibida quando nenhum outro conteúdo corresponde ao  pedido. Deixe em branco para exibir uma página genérica de "página não encontrada".

en: Errors and warnings
pt: Erros e alertas

en: Clear all caches
pt: Limpar todas as caches

en: Bandwidth optimization
pt: Otimização da largura de banda

en: Public file system path
pt: Caminho do sistema de ficheiros público

en: Private file system path
pt: Caminho do sistema de ficheiros privado

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
pt: Um caminho para a pasta local onde os ficheiros temporário irão ser guardados. Esta pasta não deverá estar acessível pela web.

en: Default download method
pt: Método de descarregamento predefinido

en: This setting is used as the preferred download method. The use of public files is more efficient, but does not provide any access control.
pt: Esta configuração é utilizada como método de download preferido. O uso de ficheiros públicos é mais eficiente, mas não fornece qualquer controle de acesso.

en: Description of your site, included in each feed.
pt: Descrição do teu sítio, incluído em cada feed.

en: Time zones
pt: Os fusos horários

en: Only applied if users may set their own time zone.
pt: Aplicável apenas se os utilizadores quiserem definir o seu próprio fuso horário.

en: Time zone for new users
pt: Fuso horário para os novos utilizadores

en: Put site into maintenance mode
pt: Pôr o sítio em modo de manutenção

en: Displayed as %date
pt: Mostrado como %date

en: Save format
pt: Guardar o formato

en: Custom date format updated.
pt: Formato personalizado de data atualizado.

en: Custom date format added.
pt: Formato personalizado de data adicionado.

en: Available actions:
pt: Ações disponíveis:

en: Create an advanced action
pt: Criar uma ação avançada

en: Deleted %ip
pt: %ip Eliminado

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
pt: Tokens para definiçĩes globais do sítio e outra informação global.

en: Tokens related to times and dates.
pt: Tokens relacionados com horas e datas.

en: Tokens related to uploaded files.
pt: Tokens relacionados com o carregamento de ficheiros.

en: URL (brief)
pt: URL (curto)

en: The URL of the site's front page without the protocol.
pt: O URL da página principal do sítio sem o protocolo.

en: Short format
pt: Formato curto

en: A date in 'short' format. (%date)
pt: A data no formato 'curto'. (%date)

en: Medium format
pt: Formato médio

en: A date in 'medium' format. (%date)
pt: A data no formato 'médio'. (%date)

en: Long format
pt: Formato longo

en: A date in 'long' format. (%date)
pt: Uma data no formato 'longo'. (%date)

en: Time-since
pt: tempo desde

en: Raw timestamp
pt: Carimbo de tempo em bruto

en: A date in UNIX timestamp format (%date)
pt: Uma data no formato de carimbo de tempo UNIX (%date)

en: Managing modules
pt: Gerir módulos

en: Managing themes
pt: Gerir temas

en: Configuring basic site settings
pt: Configurando definições básicas do sítio

en: Administer modules
pt: Administrar módulos

en: Administer site configuration
pt: Administrar configuração do sítio

en: Administer themes
pt: Administrar temas

en: Administer actions
pt: Administrar ações

en: Use the administration pages and help
pt: Usar as páginas de administração e ajuda

en: Use the site in maintenance mode
pt: Usar o sítio em modo de manutenção

en: View site reports
pt: Ver os relatórios do sítio

en: Public files
pt: Ficheiros públicos

en: Public local files served by the webserver.
pt: Ficheiros locais públicos servidos pelo servidor web.

en: Private local files served by Drupal.
pt: Ficheiros locais privados servidos pelo Drupal.

en: Temporary files
pt: Ficheiros temporários

en: Temporary local files for upload and previews.
pt: Ficheiros temporários locais para carregamento e pré visualização

en: Update modules
pt: Atualizar módulos

en: Update themes
pt: Atualizar temas

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
pt: A sua senha não é gravada na base de dados e é apenas usada para estabelecer a comunicação.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
pt: A ligação será criada entre o seu servidor web e a máquina que aloja os ficheiros do servidor web. Na vasta maioria dos casos, essa vai ser a mesma máquina, e o "localhost" está correcto.

en: Select the desired local time and time zone. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
pt: Selecione a hora local e o fuso horário desejado. As datas e horas em todo este sítio serão exibidos com esse fuso horário.

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
pt: O diretório %directory não existe e não pode ser criado.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
pt: O diretório %directory existe mas não tem permissões de escrita e não pode ser alterado.

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
pt: Administrar blocos, tipos de conteúdo, menus, etc.

en: Delete IP address
pt: Eliminar endereço IP

en: Maintenance mode
pt: Modo de manutenção

en: Logging and errors
pt: Registos e erros

en: Regional and language
pt: Região e idioma

en: Edit date format
pt: Editar formato de data

en: Search and metadata
pt: Pesquisa e metadados

en: Content authoring
pt: Autoria de conteúdos

en: more information
pt: mais informação

en: Tokens related to taxonomy terms.
pt: Tokens relacionados com os termos da taxonomia.

en: Tokens related to taxonomy vocabularies.
pt: Tokens relacionados com o vocabulário da taxonomia.

en: Taxonomy is for categorizing content. Terms are grouped into vocabularies. For example, a vocabulary called "Fruit" would contain the terms "Apple" and "Banana".
pt: Taxonomia é para conteúdo categorizado. Os Termos são agrupados em vocabulários. Por exemplo, um vocabulário chamado "Fruta" irá conter os termos "Maçã" e "Banana".

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
pt: Pode reorganizar os termos no %capital_name  usando os marcadores drag-and-drop, e termos do grupo sob um termo parent ao deslizá-los para baixo e para a direita do termo pai.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
pt: %capital_name contém termos agrupados por termos pai. Pode reorganizar os termos no %capital_name usando os marcadores drag-and-drop.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
pt: %capital_name contém termos com termos pai múltiplos. O drag-and-drop de termos pai múltiplos não são suportados, mas pode reativar o suporte drag-and-drop ao editar cada termo para incluir apenas um termo pai único.

en: Administer vocabularies and terms
pt: Administrar vocabulários e termos

en: Taxonomy term page
pt: Página do termo Taxonomia

en: Provides a toolbar that shows the top-level administration menu items and links from other modules.
pt: Fornece uma barra de ferramentas que mostra os itens do menu da administração no nível de topo e links de outros módulos.

en: Tracking new and updated site content
pt: Monitorizando conteúdos novos e atualizados no sítio

en: Tracking user-specific content
pt: Monitorizando conteúdos específicos de utilizador

en: My recent content
pt: O meu conteúdo recente

en: Enables tracking of recent content for users.
pt: Permite a monitorização de contéudos recentes dos utilizadores.

en: Translating content
pt: Traduzindo o conteúdo

en: Installing updates
pt: A instalar atualizações

en: Preparing to update your site
pt: Preparando para atualizar o teu sítio

en: Installing %project
pt: Instalando %project

en: Preparing to install
pt: Preparando para instalar

en: Error installing / updating
pt: Erro ao instalar / atualizar

en: Installed %project_name successfully
pt: %project_name instalado com sucesso

en: Update was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
pt: A atualização foi concluída com sucesso. O teu sítio foi retirado do modo de manutenção.

en: Update was completed successfully.
pt: Atualização concluída com sucesso.

en: Update failed! See the log below for more information.
pt: A atualização falhou! Veja o registo abaixo para mais informações.

en: Update failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
pt: A atualização falhou! Veja o registo abaixo para mais informações. O teu sítio ainda está em modo de manutenção.

en: Installation was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
pt: A instalação foi concluída com sucesso. O teu sítio foi retirado do modo de manutenção.

en: Installation was completed successfully.
pt: Instalação concluída com sucesso.

en: Installation failed! See the log below for more information.
pt: A instalação falhou! Veja o registo abaixo para mais informações.

en: Installation failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
pt: A instalação falhou! Veja o registo abaixo para mais informações. O teu sítio ainda está em modo de manutenção.

en: Failed to get available update data.
pt: Falhou a obtenção de dados disponíveis de atualização.

en: No available update data
pt: Sem dados disponíveis de atualização

en: Checking available update data
pt: A verificar dados sobre atualização disponível

en: Trying to check available update data ...
pt: A tentar verificar dados sobre atualização disponível...

en: Error checking available update data.
pt: Ocorreu um erro ao verificar dados sobre atualização disponível.

en: Checking available update data ...
pt: A verificar dados sobre atualização disponível...

en: Checked available update data for %title.
pt: A verificar dados sobre atualização de %title.

en: Failed to check available update data for %title.
pt: Falhou a verificação de dados sobre atualização de %title.

en: An error occurred trying to get available update data.
pt: Um erro ocorreu aquando da obtenção de dados disponíveis de atualização.

en: There was a problem getting update information. Try again later.
pt: Ocorreu um problema durante a obtenção de informação de atualização. Tente mais tarde.

en: (Theme)
pt: (Tema)

en: (Security update)
pt: (Atualização de segurança)

en: (Unsupported)
pt: (Não suportado)

en: All of your projects are up to date.
pt: Todos os seus projetos encontram-se atualizados.

en: Download these updates
pt: Descarregar estas atualizações

en: Manual updates required
pt: São necessárias atualizações manuais

en: You must select at least one project to update.
pt: Deve selecionar pelo menos um projeto para atualizar.

en: Downloading updates
pt: A descarregar atualizações

en: Preparing to download selected updates
pt: Preparando para descarregar as atualizações selecionadas

en: Downloading updates failed:
pt: Falha ao descarregar as atualizações:

en: Updates downloaded successfully.
pt: Atualizações descarregadas com sucesso.

en: Fatal error trying to download.
pt: Erro fatal ao descarregar.

en: Perform updates with site in maintenance mode (strongly recommended)
pt: Realiza atualizações com o sítio em modo de manutenção (muito recomendado)

en: Install from a URL
pt: Instalar com URL

en: For example: %url
pt: Por exemplo: %url

en: Upload a module or theme archive to install
pt: Carregue um módulo ou tema para instalar

en: For example: %filename from your local computer
pt: Por exemplo: %filename do seu computador

en: You must either provide a URL or upload an archive file to install.
pt: Tem de fornecer um endereço (URL) ou carregar um ficheiro para instalar

en: Unable to retrieve Drupal project from %url.
pt: Não se consegue carregar o projeto Drupal a partir de %url.

en: Provided archive contains no files.
pt: A pasta fornecida não contém ficheiros.

en: Unable to determine %project name.
pt: Incapaz de determinar o nome de %project.

en: %project is already installed.
pt: %project já está instalado.

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
pt: Não foi possível extrair %file, não é um ficheiro válido.

en: Downloading %project
pt: A descarregar %project

en: Failed to download %project from %url
pt: Falha ao descarregar %project de %url

en: Includes:
pt: Inclui:

en: Enabled: %includes
pt: Ativado: %includes

en: Disabled: %disabled
pt: Desativado: %disabled

en: Checking for available updates
pt: A verificar atualizações disponíveis

en: You can automatically install your missing updates using the Update manager:
pt: Pode instalar automaticamente as suas atualizações em falta usando o Gestor de Atualizações:

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended. See the project homepage for more details.
pt: A versão instalada de pelo menos um dos seus módulos ou temas não é mais suportado. A atualização ou desativação é fortemente recomendado. Veja a página inicial do projeto para mais detalhes.

en: Ready to update
pt: Pronto para a atualização

en: Update manager
pt: Gestor de atualizações

en: Checks for available updates, and can securely install or update modules and themes via a web interface.
pt: Verifica por atualizações disponíveis e pode instalar ou atualizar módulos e temas em segurança via uma interface web.

en: No people available.
pt: Nenhuma pessoa disponível.

en: This role will be automatically assigned new permissions whenever a module is enabled. Changing this setting will not affect existing permissions.
pt: A este grupo serão automaticamente atribuídas novas permissões cada vez que um módulo é ativado. A alteração desta definição não irá afetar as permissões existentes.

en: Registration and cancellation
pt: Registo e cancelamento

en: Who can register accounts?
pt: Quem pode registar contas?

en: Administrators only
pt: Apenas administradores

en: Visitors, but administrator approval is required
pt: Visitantes, mas a aprovação do administrador é necessária

en: When cancelling a user account
pt: Ao cancelar uma conta de utilizador

en: Select method for cancelling account
pt: Selecione o método para cancelar a conta.

en: Administer users
pt: Administrar utilizadores

en: Welcome (new user created by administrator)
pt: Bem-vindo (novo utilizador criado pelo administrador)

en: Welcome (awaiting approval)
pt: Bem-vindo (a aguardar aprovação)

en: Welcome (no approval required)
pt: Bem-vindo (sem aprovação necessária)

en: Password recovery
pt: Recuperação de senha

en: Account activation
pt: Ativação de conta

en: Account cancellation confirmation
pt: Confirmação de cancelamento de conta

en: Account canceled
pt: Conta cancelada

en: The one-time login link you clicked is invalid.
pt: A ligação única para início de sessão que acedeste é inválida.

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to log in. Please change your password.
pt: Já usou o atalho de início de sessão, como tal já não é necessário usá-lo novamente. Por favor altere a sua senha.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to log in to the site and change your password.</p>
pt: <p>Este é um início de sessão único para %user_name e expirará em %expiration_date</p><p>Pressione este botão para iniciar sessão no sítio e alterar a tua senha.</p>

en: You have tried to use a one-time login link that has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
pt: Tentaste utilizar uma ligação única para início de sessão que já foi utilizada ou que expirou. Por favor pede uma nova através do formulário abaixo.

en: When cancelling your account
pt: Quando cancelando a sua conta

en: When cancelling the account
pt: Quando cancelando a conta

en: Are you sure you want to cancel your account?
pt: Tem a certeza que quer cancelar a sua conta?

en: Are you sure you want to cancel the account %name?
pt: Tem a certeza que quer cancelar a conta %name?

en: Select the method to cancel the account above.
pt: Selecione o método para cancelar a conta acima.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will be hidden from everyone but administrators.
pt: A sua conta será bloqueada e não poderá voltar a iniciar a sessão. Todos os seus conteúdos ficarão ocultos aos restantes utilizadores à exceção dos administradores.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will be assigned to the %anonymous-name user.
pt: A sua conta será removida e a respetiva informação apagada. Todos os seus conteúdos serão atribuídos ao utilizador %anonymous-name.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will also be deleted.
pt: A sua conta será removida e a respetiva informação apagada. Todos os seus conteúdos serão apagados.

en: You have tried to use an account cancellation link that has expired. Please request a new one using the form below.
pt: Tentaste usar uma ligação já expirada para o cancelamento da conta. Por favor pede uma nova através do formulário abaixo.

en: Sent account cancellation request to %name %email.
pt: Enviámos um pedido de cancelamento de conta para %name %email.

en: Tokens related to individual user accounts.
pt: Tokens relativos às contas de utilizador.

en: Tokens related to the currently logged in user.
pt: Tokens relativos ao utilizador autenticado.

en: Creating and managing users
pt: Criar e gerir utilizadores

en: This form lets administrators configure how fields should be displayed when rendering a user profile page.
pt: Este formulário permite aos administradores configurar como os campos deverão ser apresentados quando é gerada uma página de perfil de utilizador.

en: Administer permissions
pt: Administrar permissões

en: Change own username
pt: Alterar o próprio nome de utilizador

en: Cancel own user account
pt: Cancelar a própria conta de utilizador

en: Cancelling account
pt: Cancelando a conta

en: Cancelling user account
pt: Cancelando a conta de utilizador

en: %name has been disabled.
pt: %name foi desativado.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
pt: Um administrador criou uma conta para si em [site:name]

en: Cancel the selected user accounts
pt: Cancelar as contas de utilizador selecionadas

en: When cancelling these accounts
pt: Quando cancelando estas contas

en: Are you sure you want to cancel these user accounts?
pt: Tem a certeza que quer cancelar estas contas de utilizador?

en: Cancel accounts
pt: Cancelar contas

en: Add lowercase letters
pt: Adicione letras minúsculas

en: Add uppercase letters
pt: Adicione letras maiúsculas

en: Add numbers
pt: Adicione números

en: Add punctuation
pt: Adicione pontuação

en: Make it different from your username
pt: Torne-a diferente do seu nome de utilizador

en: Weak
pt: Fraco

en: Fair
pt: Razoável

en: Blocked user: %name %email.
pt: Utilizador bloqueado: %name %email.

en: Find and manage people interacting with your site.
pt: Encontrar e gerir pessoas a interagir com o teu sítio.

en: Confirm account cancellation
pt: Confirmar cancelamento da conta

en: Minimal
pt: Mínimo

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use as <em>Páginas básicas</em> para conteúdo estático, como por exemplo a página "Sobre nós".

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos, sobre tópicos similares, em categorias.

en: Install with commonly used features pre-configured.
pt: Instalar com as funcionalidades comuns pré-configuradas.

en: Contact forms
pt: Formulários de contacto

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: Remove this display
pt: Remover este display

en: Operator to use on all groups
pt: Operador a ser utilizado em todos os grupos

en: Remove group @group
pt: Remover grupo @group

en: Default group
pt: Grupo predefinido

en: Group @group
pt: Grupo @group

en: Ungroupable filters
pt: Filtros não agrupáveis

en: Basic exposed form
pt: Formulário exposto básico

en: Input required
pt: Entrada obrigatória

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
pt: Um formulário exposto que só renderiza a view se o formulário contiver entrada de utilizador.

en: Display all items
pt: Mostrar todos os itens

en: Display all items that this view might find
pt: Exibe todos os itens que esta visualização pode encontrar

en: Display a specified number of items
pt: Mostrar um número específico de itens

en: Display a limited number items that this view might find.
pt: Exibir um número limitado de itens que esta view possa encontrar.

en: Paged output, full pager
pt: Saída paginada, paginador completo

en: Paged output, full Drupal style
pt: Saída paginada, estilo completo do Drupal

en: Paged output, mini pager
pt: Saída paginada, mini paginador

en: Use the mini pager output.
pt: Utilizar a saída de mini paginação.

en: Name (raw)
pt: Nome (em bruto)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
pt: O utilizador ou nome de autor. Este filtro não verifica se o utilizador existe e permite correspondência parcial. Não utiliza auto-completar.

en: Provide markup text for the area.
pt: Inserir texto markup para a área.

en: Machine Name
pt: Nome de máquina

en: Exposed Form
pt: Formulário exposto

en: Exposed form options
pt: Opções do formulário exposto

en: Pager options
pt: Opções de paginação

en: Display id should be unique.
pt: O ID do display deve ser único.

en: Text on demand
pt: Texto sobre a procura

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
pt: O número total de páginas. Deixe em branco para mostrar todas as páginas.

en: Exposed options
pt: Expor opções

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
pt: Expor esta opção permite aos utilizadores definirem os seus valores e critérios mediante um formulário quando a view é exibida

en: Expose items per page
pt: Expor itens por página

en: Items per page label
pt: Etiqueta de itens por página

en: Label to use in the exposed items per page form element.
pt: Etiqueta para uso em itens expostos por página.

en: Exposed items per page options
pt: Opções de exibição dos itens por página

en: Expose Offset
pt: Mostrar offset

en: All items
pt: Todos os itens

en: Group results together
pt: Agrupar resultados

en: Authentication module
pt: Módulo de autenticação

en: Author textfield
pt: Campo de texto do autor

en: Field API to add fields to entities like nodes and users.
pt: API de Campo para adicionar campos a entidades como nós e utilizadores.

en: Overview of fields on all entity types.
pt: Resumo dos campos em todos os tipos de entidade.

en: Collapse
pt: Expandir

en: Error messages to display
pt: Mensagens de erro a mostrar

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
pt: É recomendado que sítio correndo em ambientes de produção não sejam exibam quaisquer erros.

en: Cannot open %file_path
pt: Não pode abrir %file_path

en: Current password
pt: Senha atual.

en: Your current password is missing or incorrect; it's required to change the %name.
pt: A sua senha atual está em falta ou é incorrecta; é necessário alterar %name.

en: Configure user accounts.
pt: Configurar contas de utilizador.

en: Maximize
pt: Maximizar

en: Update preview
pt: Atualizar pré-visualização

en: all languages
pt: todos os idiomas

en: %module module installed.
pt: Módulo %module instalado.

en: @node_type comment
pt: comentário @node_type

en: Administer text formats and filters
pt: Administrar formatos de texto e filtros

en: @type language detection
pt: Deteção de idioma @type

en: Use the detected interface language.
pt: Usar o idioma da interface detetado.

en: The new set is created by copying items from your default shortcut set.
pt: O novo conjunto é criado copiando itens do seu conjunto de atalhos predefinido.

en: The new set is created by copying items from the %default set.
pt: O novo conjunto foi criado copiando os itens do conjunto %default.

en: You are currently using the %set-name shortcut set.
pt: Está presentemente a utilizar o conjunto de atalho %set-name.

en: Create new set
pt: Criar novo conjunto

en: The %set_name shortcut set has been created. You can edit it from this page.
pt: O conjunto de atalhos %set-name foi criado. Pode editá-lo a partir desta página.

en: Updated set name to %set-name.
pt: Atualizado o nome do conjunto para %set-name.

en: If you have chosen this shortcut set as the default for some or all users, they may also be affected by deleting it.
pt: Se escolheu este conjunto de atalhos para predefinido para alguns ou todos os utilizadores, se o apagar vai afetá-los também.

en: Administering shortcuts
pt: Administrando atalhos

en: Choosing shortcut sets
pt: Escolhendo um conjunto de atalhos

en: Users with permission to switch shortcut sets can choose a shortcut set to use from the Shortcuts tab of their user account page.
pt: Utilizadores com permissão para trocar os conjuntos de atalhos podem escolher um conjunto de atalhos a usar no separador Atalhos da sua conta de utilizador.

en: Edit current shortcut set
pt: Editar o presente conjunto de atalhos

en: Editing the current shortcut set will affect other users if that set has been assigned to or selected by other users. Granting "Select any shortcut set" permission along with this permission will grant permission to edit any shortcut set.
pt: Ao editar o atual conjunto de atalhos irá afetar outros utilizadores se esse conjunto foi atribuído a, ou selecionado por outros utilizadores. Ao conceder a permissão "Selecione qualquer conjunto de atalho" juntamente com esta permissão, irá conceder permissão para editar qualquer conjunto de atalhos.

en: Select any shortcut set
pt: Selecionar qualquer conjunto de atalhos

en: From all shortcut sets, select one to be own active set. Without this permission, an administrator selects shortcut sets for users.
pt: De todos os conjuntos de atalhos, selecione um para ser o conjunto ativo. Sem esta permissão, um administrador seleciona um conjunto de atalhos para os utilizadores.

en: Add and modify shortcut sets.
pt: Adicionar e modificar conjuntos de atalhos.

en: Add shortcut set
pt: Adicione um conjunto de atalhos

en: Edit set name
pt: Editar o nome do conjunto

en: Delete shortcut set
pt: Apague o conjunto de atalhos

en: @remote could not be saved to @path.
pt: @remote não pode ser guardado em @path

en: Database support
pt: Suporte à base de dados

en: Is not empty (NOT NULL)
pt: Não é vazio (NÃO NULO)

en: Broken/missing handler: @table > @field
pt: Manipulador danificado/em falta: @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
pt: O display %display definiu node/% como caminho. Isto não irá produzir o que deseja. Se quiser múltiplas versões da visualização do node, use panels.

en: Translate link
pt: Traduzir ligação

en: Provide a simple link to translate the node.
pt: Fornecer um ligação simples para traduzir o nó.

en: Authentication name
pt: Nome de autenticação

en: The unique authentication name.
pt: O nome de autenticação única.

en: The name of the module managing the authentication entry.
pt: O nome do módulo de autenticação e gestão da entrada.

en: Use absolute link (begins with "http://")
pt: Use ligação absoluta (começa com "http://")

en: Output machine name
pt: Nome de máquina da saída

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
pt: Usar o termo taxonomia do Drupal para criar links na trilha de navegação

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
pt: Se selecionado, as ligações na trilha de migalhas será criado usando o método padrão drupal em vez do método vistas personalizadas. Isso é útil se você estiver usando módulos como taxonomia redireccionar o prazo para alterar as suas ligações taxonomia.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
pt: Mudar o(s) nome(s) da(s) classe(s) CSS que serão adicionadas a esta vista.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
pt: As classes CSS devem conter apenas caracteres alfanuméricos ou hífenes.

en: Choose text
pt: Escolha o texto

en: Term edit link
pt: Ligação de edição do termo

en: Provide a simple link to edit the term.
pt: Fornecer uma ligação simples para editar o termo.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
pt: Configurar valores que o utilizador pode escolher para determinar os itens por página. Indicar esses valores separados por vírgula.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
pt: Quando marcado, os utilizadores podem determinar quantos itens devem ser ignorados no início.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
pt: Por favor, insira uma lista de valores numéricos inteiros separados por vírgulas: por exemplo: 10, 20, 50, 100

en: Attachment before
pt: Anexo antes

en: Attachment after
pt: Anexo depois

en: GD library PNG support
pt: Suporte para PNG da biblioteca GD

en: The date the comment was most recently updated.
pt: A data em que o comentário foi recentemente actualizado.

en: Comment posted: %subject.
pt: Comentário colocado: %subject

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
pt: Este campo foi desactivado porque não possui permissões suficientes para o editar.

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
pt: Veja, edite e apague toda a informação relativa a restrições de permissão.

en: Syslog format
pt: Formato Syslog

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
pt: Recursos externos podem ser otimizados automaticamente, o que pode reduzir tanto o tamanho como o número de pedidos feitos para o teu sítio Web.

en: A date in 'time-since' format. (%date)
pt: A data no formato 'time-since'. (%date)

en: The location of the file relative to Drupal root.
pt: A localização do ficheiro relativo à root do Drupal.

en: Your modules have been downloaded and updated.
pt: Os seus módulos foram descarregados e atualizados.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Utilize <em>artigos</em> para conteúdos onde a data é relevante, como notícias, comunicados de imprensa ou entradas de blogue.

en: Translation update status
pt: Estado da atualização da tradução

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
pt: O ficheiro selecionado %filename não pode ser carregado. Apenas ficheiros com as seguintes extensões são permitidos: %extensions.

en: Current page
pt: Página atual

en: Highlighted
pt: Destacado

en: Main background
pt: Fundo principal

en: Sidebar background
pt: Fundo da barra lateral

en: Sidebar borders
pt: Margens das barras laterais

en: Footer background
pt: Fundo do rodapé

en: Site logo
pt: Logótipo do sítio

en: A space-separated list of HTML tags allowed in the content of feed items. Disallowed tags are stripped from the content.
pt: Uma lista separada por espaços de etiquetas de HTML permitidas no conteúdo de items de feed. As etiquetas proibidas são removidas do conteúdo.

en: %field cannot contain any markup.
pt: %field não pode conter markup.

en: These options control the display settings for the %name theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used.
pt: Estas opções controlam as definições de exibição para o tema %name. Quando o teu sítio é exibido usando este tema, estas definições serão usadas.

en: Administer software updates
pt: Administrar atualizações de software

en: @required_name (Missing)
pt: @required_name (Em falta)

en: @required_name (Version @compatibility required)
pt: @required_name (Versão @compatibility necessária)

en: @name requires at least PHP @version.
pt: @name requer pelo menos a versão @version do PHP

en: Unresolved dependency
pt: Dependência não resolvida

en: @name requires this module.
pt: @name requer este módulo.

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
pt: @name requer este módulo e versão. Neste momento tem @required_name e versão @version.

en: Site details
pt: Detalhes do sítio

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
pt: O manipulador @handler tentou adicionar um additional_field @identifier mas @table não pode ser adicionada!

en: Fill up single line
pt: Preencha fila única

en: Title and slogan
pt: Título e slogan

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
pt: O prefixo das tabelas da base de dados que introduziu, %prefix, é inválido. O prefixo das tabelas pode apenas conter caracteres alfa-numéricos, pontos finais, ou traços inferiores.

en: Default settings file
pt: Ficheiro de configuração por omissão

en: The default settings file does not exist.
pt: O ficheiro de configurações predefinidas não existe.

en: The @drupal installer requires that the %default-file file not be modified in any way from the original download.
pt: O instalador @drupal requer que o ficheiro %default-file não seja modificado a partir do download original.

en: Show row weights
pt: Mostrar coluna de pesos

en: Hide row weights
pt: Ocultar coluna de pesos

en: %name: the value may be no less than %min.
pt: %name: o valor não pode ser menor do que %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
pt: %name: o valor não pode ser maior do que %max.

en: Custom display settings
pt: Configurações de exibição personalizadas

en: User interface for the Field API.
pt: O interface do utilizador para o Campo API.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
pt: Separe as extensões com um espaço ou vírgula e não inclua o ponto no início.

en: Node module element
pt: Elemento do nó do módulo

en: not yet assigned
pt: ainda não atribuído

en: not yet created
pt: ainda não criado

en: None (original image)
pt: Nenhuma (imagem original)

en: Enabled, name
pt: Ativado, o nome

en: Row class
pt: Classe da linha

en: The URL of the account edit page.
pt: O URL da página de edição da conta.

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
pt: Ocorreu um erro ao processar @operation com os argumentos: @args

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: - Use default -
pt: - Usar o predefinido -

en: Unknown content type
pt: Tipo de conteúdo desconhecido

en: Never (manually)
pt: Nunca (manualmente)

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
pt: Os dados não puderam ser guardados porque o destino %destination é inválido. Isto pode ser causado por um uso impróprio da função file_save_data() ou um "stream wrapper" em falta.

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname?</li></ul>
pt: A ligação ao seu servidor de base de dados falhou. O servidor devolveu a seguinte mensagem: %error.<ul><li>O servidor de base de dados está em execução?</li><li>A base de dados existe, e inseriu o nome correcto da mesma?</li><li>Inseriu correctamente o nome de utilizador e a sua password para a base de dados?</li><li>Inseriu correctamente o nome do <em>host</em> da base de dados?</li></ul>

en: Exit block region demonstration
pt: Sair da demonstração de regiões de blocos.

en: Database log messages to keep
pt: Mensagens de registo da Base de Dados a manter

en: Recent log messages
pt: Mensagens de registo recentes

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
pt: Define uma expressão que deverá ser o sufixo ao valor, como ' m', ' kb/s'. Deixe em branco para nenhum. Separe valores singulares e plurais com uma barra vertical ('grama|gramas').

en: Thousand marker
pt: Separador de milhares

en: Display prefix and suffix.
pt: Mostrar prefixo e sufixo.

en: Display with prefix and suffix.
pt: Mostrar com prefixo e sufixo.

en: - Select a value -
pt: - Selecione um valor -

en: Trim length
pt: Comprimento reduzido

en: No field is displayed.
pt: Nenhum campo é mostrado.

en: No field is hidden.
pt: Nenhum campo está escondido.

en: Format settings:
pt: Definições de formato

en: Text formats are presented on content editing pages in the order defined on this page. The first format available to a user will be selected by default.
pt: Formatos de texto são apresentados nas páginas de edição de conteúdos na ordem definida nesta página. O primeiro formato disponível para um utilizador será selecionado por predefinição.

en: Link image to
pt: Ligar imagem a

en: Image style: @style
pt: Estilo da imagem: @style

en: Linked to content
pt: Ligado ao contéudo

en: Linked to file
pt: Ligado ao ficheiro

en: Shown when hovering over the menu link.
pt: Exibido ao passar sobre a ligação do menu.

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
pt: Formato: %time. O formato da data é YYYY-MM-DD e %timezone é o fuso horário equilibrado do UTC. Deixe em branco para usar o tempo de envio do formulário.

en: Syslog identity
pt: Identidade Syslog

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
pt: Uma expressão que será antecedida para todas as mensagens registadas ao Syslog. Se tiver múltiplos sítios registados para o mesmo ficheiro de registo Syslog, uma identidade única por sítio tornará fácil a verificação de entradas dos registos em separado.

en: Error pages
pt: Páginas de erro

en: Run cron every
pt: Executar cron a cada

en: Manage automatic site maintenance tasks.
pt: Gerir tarefas de manutenção automática do sítio.

en: Weight for added term
pt: Peso para o termo adicionado

en: Minimal profile for running tests. Includes absolutely required modules only.
pt: Perfil mínimo para executar testes. Inclui apenas os módulos absolutamente necessários.

en: View mode
pt: Modo de visualização

en: Invalid merge query: no conditions
pt: Consulta agrupada inválida: sem condições

en: Weight for @block block
pt: Peso do bloco @block

en: Region for @block block
pt: Região para o bloco @block

en: Post comments
pt: Colocar comentários

en: Skip comment approval
pt: Saltar a aprovação de comentários

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
pt: Tem a certeza que quer deactivar o formato de texto %format?

en: Disabled text formats are completely removed from the administrative interface, and any content stored with that format will not be displayed. This action cannot be undone.
pt: Formatos de texto desativados são completamente removidos do interface administrativo, e qualquer conteúdo arquivado com esse formato não será exibido. Esta ação não pode ser revertida.

en: Disabled text format %format.
pt: Formato de texto %format foi desativado.

en: Text Formats
pt: Formatos de Texto

en: Disable text format
pt: Desativar formato de texto

en: Hot topic, new comments
pt: Tópico quente, novos comentários

en: Hot topic
pt: Tópico quente

en: Normal topic
pt: Tópico normal

en: Closed topic
pt: Tópico fechado

en: Reference for usage, configuration, and modules.
pt: Referências de utilização e configuração de módulos.

en: Configure @module permissions
pt: Configurar permissões do @module

en: Administer settings.
pt: Definições de administração

en: View reports, updates, and errors.
pt: Ver relatórios, atualizações e erros.

en: Install new module or theme
pt: Instalar novo módulo ou tema

en: Install new module
pt: Instalar novo módulo

en: Install new theme
pt: Instalar novo tema

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
pt: Gerir contas de utilizadores, grupos e permissões.

en: Nothing
pt: Nada

en: Update @title
pt: Actualizar @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: Um nome de máquina único. Pode apenas conter letras minúsculas, números e traços inferiores.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
pt: O nome de máquina tem de conter caracteres únicos.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
pt: O nome de máquina tem de conter apenas letras minúsculas, números e hífens.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
pt: O nome de máquina já está em uso. Tem de ser único.

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Weight for row @number
pt: Peso da linha @number

en: Label display for @title
pt: Etiqueta de exibição para @title

en: Formatter for @title
pt: Formatador para @title

en: Parents for @title
pt: Parents para @title

en: There is data for this field in the database. The field settings can no longer be changed.
pt: Existem dados para este campo na base de dados. As definições deste campo já não podem ser alteradas.

en: Weight for new file
pt: Peso para o novo ficheiro

en: Choose a file
pt: Escolha um ficheiro

en: Weight for new effect
pt: Peso para novo efeito

en: Enable @title menu link
pt: Ativar ligação de menu @title

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
pt: Um nome único para construir a URL para o menu. Deverá conter apenas letras minúsculas, números e hífens.

en: A unique machine-readable name for this content type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores. This name will be used for constructing the URL of the %node-add page, in which underscores will be converted into hyphens.
pt: Um nome de máquina legível e único para este tipo de conteúdo.
    Deverá apenas conter letras minúsculas , números e underscores. Este nome será usado para construir o URL da página %node-add , na qual underscores serão convertidos em hífens.

en: View: !view
pt: Vista: !view

en: URL fallback
pt: reserva URL

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
pt: Use um idioma já detetado para os URLs se não encontrar nenhum.

en: %type_name: Create new content
pt: %type_name: Criar novos conteúdos

en: %type_name: Edit own content
pt: %type_name: Editar o próprio conteúdo

en: %type_name: Edit any content
pt: %type_name: Editar qualquer conteúdo

en: %type_name: Delete own content
pt: %type_name: Eliminar o próprio conteúdo

en: %type_name: Delete any content
pt: %type_name: Eliminar qualquer conteúdo

en: Next steps
pt: Próximos passos

en: @driver_name settings
pt: Definições para @driver_name

en: Database file
pt: Ficheiro da base de dados

en: The absolute path to the file where @drupal data will be stored. This must be writable by the web server and should exist outside of the web root.
pt: O caminho absoluto para o ficheiro onde os dados de @drupal serão guardados. Este caminho deve ter permissões de escrita para o servidor web e deve existir fora da raiz web.

en: No fields are present yet.
pt: Os campos ainda não estão presentes.

[ctx: Font weight]
en: Strong
pt: Negrito

en: Uninstall @module module
pt: Desinstalar o módulo @module

en: Enable newly added modules
pt: Ativar os módulos adicionados recentemente

en: View the administration theme
pt: Ver o tema de administração

en: Database system
pt: Sistema de base de dados

en: Database system version
pt: Versão do sistema de Base de dados

en: Indexed %count content items for tracking.
pt: Indexados %count itens de conteúdo para monitorização.

en: Release notes for @project_title
pt: Notas de lançamento de @project_title

en: The role settings have been updated.
pt: As definições do grupo foram atualizadas.

en: Disable the account and keep its content.
pt: Desativar a conta e manter o seu conteúdo.

en: Disable the account and unpublish its content.
pt: Desativar a conta e despublicar os seus conteúdos.

en: Delete the account and make its content belong to the %anonymous-name user.
pt: Eliminar a conta e adicionar os seus conteúdos ao utilizador %anonymous-name.

en: Delete the account and its content.
pt: Eliminar a conta e os seus conteúdos.

en: Drupal system listing compatible test
pt: Lista do teste de compatibilidade do sistema Drupal

en: Support module for testing the drupal_system_listing function.
pt: Módulo de suporte para testar a função drupal_system_listing.

en: Fixed value
pt: Valor fixo

en: Use field label instead of the "On value" as label
pt: Use o campo etiqueta em vez do "Contendo valor" como etiqueta

en: List (integer)
pt: Lista (inteiro)

en: This field stores integer values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.
pt: Este campo guarda valores inteiros a partir de uma lista de pares 'valor => texto' permitidos, por exemplo, 'Tempo em dias': 1 => 1 dia, 7 => 1 semana, 31 => 1 mês.

en: List (float)
pt: Lista (flutuar)

en: This field stores float values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.
pt: Este campo guarda valores de virgula flutuante (float values) a partir de uma lista de pares 'valor => texto' permitidos, por exemplo 'Fração': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.

en: This field stores text values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.
pt: Este campo guarda valores de texto a partir de uma lista de pares 'valor => texto' permitidos, por exemplo, 'Estados dos USA': IL => Illinois, IA => Iowa, IN = Indiana.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
pt: Os valores possíveis que este campo pode conter. Introduza um valor por linha, respeitando o formato chave|etiqueta.

en: The key is the stored value, and must be numeric. The label will be used in displayed values and edit forms.
pt: A chave é o valor guardado, e deve ser numérico. A etiqueta será utilizada na apresentação de valores e nos formulários de edição.

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
pt: A etiqueta é opcional: se uma linha contém um único número, este será utilizado como chave e etiqueta.

en: Lists of labels are also accepted (one label per line), only if the field does not hold any values yet. Numeric keys will be automatically generated from the positions in the list.
pt: Listas de etiquetas também são aceites (uma etiqueta por linha), somente se o campo não contiver ainda quaisquer valores. Chaves numéricas serão geradas automaticamente a partir das posições na lista.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
pt: A chave é o valor guardado. A etiqueta será utilizada na apresentação de valores e nos formulários de edição.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
pt: A etiqueta é opcional: se uma linha contiver uma única expressão, esta será utilizada como chave e etiqueta.

en: Allowed values list: invalid input.
pt: Lista de valores permitidos: entrada inválida.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
pt: Lista de valores permitidos: alguns valores estão a ser removidos apesar de atualmente em uso.

en: The entity type.
pt: O tipo de entidade.

en: Unable to parse info file: %info_file.
pt: Incapaz de analisar o ficheiro info: %info_file.

en: Asc
pt: Ascendente

en: Custom blocks
pt: Blocos personalizados

en: Access the views administration pages.
pt: Aceder à página de administração das visualizações

en: Bypass access control when accessing views.
pt: Ignorar controlo de acesso quando acedendo a vistas.

en: Add new view
pt: Adicionar nova view

en: - Basic validation -
pt: - Validação básica -

en: HTML element
pt: Elemento de HTML

en: Label HTML element
pt: Elemento etiqueta de HTML

en: Place a colon after the label
pt: Coloque uma vírgula a seguir à etiqueta

en: Wrapper HTML element
pt: Elemento invólucro de HTML

en: Preserve certain tags
pt: Preservar algumas etiquetas

en: Format plural
pt: Formato de plural

en: Weight for @display
pt: Peso para @display

en: Do not pass admin strings for translation.
pt: Não passar expressões de administração para tradução.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
pt: Usa a função t() do núcleo do Drupal. Não é recomendado, pois não suporta atualizações para expressões existentes.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
pt: Se precisar de traduzir as etiquetas das vistas, para outros idiomas, considere instalar o pacote de tradução de vistas, o módulo <a href="!path">Internationalization</a>.

en: The unique ID of the aggregator item.
pt: O ID único do item do agregador.

en: The guid of the original imported item.
pt: O guid do item original importado.

en: Date and time of when the comment was created.
pt: Data e hora de criação do comentário.

en: Date and time of when the comment was last updated.
pt: Data e hora de quando o comentário foi atualizado pela última vez.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
pt: Se o comentário está aprovado (ou ainda na fila de moderação)

en: Last comment CID
pt: CID do ultimo comentário

en: Display the last comment of a node
pt: Mostrar o ultimo comentário de um nó

en: Last Comment
pt: Último comentário

en: The last comment of a node.
pt: O ultimo comentário de um nó

en: The extension of the file.
pt: A extensão do ficheiro.

en: File Usage
pt: Utilização do ficheiro

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
pt: Um ficheiro que está associado a este nó, habitualmente porque está num campo neste nó.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
pt: Um utilizador que está associado a este ficheiro, habitualmente porque este ficheiro está num campo do utilizador.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
pt: Um ficheiro que está associado a este utilizador, habitualmente porque está num campo no utilizador.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
pt: Um comentário que está associado a este ficheiro, habitualmente porque este ficheiro está num campo do comentário.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
pt: Um ficheiro que está associado a este comentário, habitualmente porque está num campo do comentário.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
pt: Um termo de taxonomia que está associado com este ficheiro, habitualmente porque este ficheiro está num campo no termo de taxonomia.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
pt: Um ficheiro que está associado a este termo de taxonomia, habitualmente porque está num campo do termo de taxonomia.

en: Taxonomy Vocabulary
pt: Vocabulário da taxonomia

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
pt: Um vocabulário de taxonomia que está associado a este ficheiro, habitualmente porque este ficheiro está num campo do vocabulário da taxonomia.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
pt: Um ficheiro que está associado a este vocabulário de taxonomia, habitualmente porque está num campo do vocabulário da taxonomia.

en: The module managing this file relationship.
pt: O módulo gerindo o relacionamento deste ficheiro.

en: The type of entity that is related to the file.
pt: O tipo de entidade que está relacionada com o ficheiro.

en: The number of times the file is used by this entity.
pt: O número de vezes que o ficheiro é usado por esta entidade.

en: term from !field_name
pt: Termo de !field_name

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
pt: Calcula uma expressão matemática e mostra-a.

en: Use destination
pt: Destino de utilização

en: Add destination to the link
pt: Adicionar destino à ligação

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
pt: Mostrar a ligação do comentário no formulário usado nos resumos de nó padrão, em vez do formulário total do nó.

en: Display error message
pt: Mostrar mensagem de erro

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
pt: O nome do display só deve conter letras, números ou traços inferiores.

en: Include all items option
pt: Opção incluir todos os itens

en: All items label
pt: Etiqueta todos os itens

en: Field Language
pt: Idioma do campo

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
pt: Todos os campos que suportam traduções serão exibidos no idioma selecionado.

en: Content access
pt: Acesso ao conteúdo

en: RSS category
pt: Categoria de RSS

en: 5 minute
pt: 5 minutos

en: 15 minute
pt: 15 minutos

en: Content revisions
pt: Revisões de conteúdo

en: %time hence
pt: %time a contar deste momento

en: Machine name:
pt: Nome da máquina:

en: Language selection
pt: Seleção de idioma

en: Bypass views access control
pt: Ignorar o controlo de acesso de visualizações

en: No results behavior
pt: Comportamento quando não há resultados

en: Edit @section
pt: Editar @section

en: Edit this view to add a display.
pt: Editar esta vista e adicionar uma exibição.

en: Add view from template
pt: Adicionar vista a partir do modelo

en: View to insert
pt: Visualização a inserir

en: The view to insert into this area.
pt: A visualização a inserir nesta área.

en: Inherit contextual filters
pt: Herdar filtros contextuais

en: Recursion detected in view @view display @display.
pt: Recursão detetada na visualização: @view, vista: @display

en: Exception value
pt: Valor da exceção

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
pt: Se este valor for recebido, o filtro será ignorado. Por exemplo, "all values"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
pt: Alterar a view e outros títulos de argumentos. Usar "%1" para o primeiro argumento, "%2" para o segundo, etc.

en: Provide title
pt: Fornecer título

en: Provide breadcrumb
pt: Fornecer navegação

en: Specify validation criteria
pt: Especificar os critérios de validação

en: Action to take if filter value does not validate
pt: Ação a ser tomada se o valor de filtro não é válido

en: Display all results for the specified field
pt: Mostrar todos os resultados para o campo especificado

en: Provide default value
pt: Fornecer um valor predefinido

en: Show "Page not found"
pt: Mostrar "Página não encontrada"

en: Display a summary
pt: Mostrar um sumário

en: Display contents of "No results found"
pt: Exibir conteúdos de "Não foram encontrados resultados"

en: Skip default argument for view URL
pt: Ignorar o argumento predefinido para o URL da visualização

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
pt: Escolha se quer incluir este argumento predefinido ao construir o URL desta visualização. Ignorar argumentos predefinidos pode ser útil, por exemplo, no caso de Feeds.

en: Number of records
pt: Número de registos

[ctx: Sort order]
en: Numerical
pt: Numérico em contexto: Critério de ordenação

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
pt: Se selecionado, os números inseridos para o filtro serão excluídos em vez de limitar a vista.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
pt: Modo glossário aplica um limite para o número de caracteres usados ​​no valor de filtro, que permite a exibição de resumo para agir como um glossário.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
pt: Ao imprimir o título e o resumo, como transformar o caso do valor do filtro.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
pt: Alfabético

en: Create a label
pt: Criar uma etiqueta

en: Enable to create a label for this field.
pt: Ativar a criação de uma etiqueta para este campo.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
pt: Ativar para carregar este campo como oculto. Muitas vezes utilizado para agrupar campos, ou para usar como token em outro campo.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
pt: Escolha o elemento HTML para envolver em torno deste campo, ex, H1, H2, etc.

en: Create a CSS class
pt: Criar uma classe CSS

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
pt: Escolha o elemento de HTML para envolver em torno desta etiqueta, ex, H1, H2, etc.

en: Rewrite results
pt: Reescreva os resultados

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
pt: Ativar para aparar o campo para um comprimento máximo de caracteres

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
pt: Converter novas linhas em etiquetas de HTML &lt;br&gt;

en: No results text
pt: Texto em caso de consulta sem resultados

en: Full data (unserialized)
pt: Os dados completos (não serializados)

en: Full data (serialized)
pt: Os dados completos (serializados)

en: A certain key
pt: A chave

en: Expose filter
pt: Expor filtro

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
pt: Este filtro está exposto. Se o ocultar, os utilizadores não o poderão alterar.

en: Hide filter
pt: Ocultar filtro

en: Allow multiple selections
pt: Permitir múltiplas seleções

en: Enable to allow users to select multiple items.
pt: Ativar a permissão de os utilizadores selecionarem vários itens.

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
pt: Esse tipo não está exposto. Exponha-o para permitir que os utilizadores o modifiquem.

en: Expose sort
pt: Expor ordenação

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
pt: Esse tipo está exposto. Se você ocultá-lo, os utilizadores não poderão alterá-lo.

en: Hide sort
pt: Ocultar ordenação

en: Provide description
pt: Inserir descrição

en: Update "@title" choice
pt: Atualizar escolha "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
pt: Atualizar escolha "@title" (@number)

en: Add !display
pt: Adicionar !display

en: Auto preview
pt: Pré-visualizar Automático

en: Preview with contextual filters:
pt: Pré-visualização com filtros contextuais:

en: Apply and continue
pt: Aplicar e continuar

en: @current of @total
pt: @current de @total

en: All displays (except overridden)
pt: Todos os displays (exceto os modificados)

en: All displays
pt: Todos os displays

en: Create new filter group
pt: Criar um novo filtro de grupo

en: No filters have been added.
pt: Não foram adicionados filtros.

en: Drag to add filters.
pt: Arraste para adicionar filtros.

en: Add and configure @types
pt: Adicionar e configurar @types

en: Configure @type: @item
pt: Configurar @type: @item

en: Show filters on the list of views
pt: Mostrar filtros na lista das visualizações

en: Above the preview
pt: Por cima da pré-visualização

en: Below the preview
pt: Abaixo da pré-visualização

en: Disable JavaScript with Views
pt: Desativar JavaScript nas Visualizações

en: Master
pt: Principal

en: Unformatted list
pt: Lista não formatada

en: HTML list
pt: Lista HTML

en: Contextual filters
pt: Filtros contextuais

en: contextual filters
pt: filtros contextuais

en: Contextual filter
pt: Filtro contextual

en: contextual filter
pt: filtro contextual

en: filter criteria
pt: critérios de filtragem

en: Filter criterion
pt: Critérios de filtragem

en: filter criterion
pt: critérios de filtragem

en: no results behavior
pt: Comportamento quando não há resultados

en: The content to which the comment is a reply to.
pt: O conteúdo para o qual o comentário é uma resposta.

en: The node ID.
pt: O ID do nó.

en: The content title.
pt: O titulo do conteúdo.

en: The date the content was posted.
pt: A data na qual o conteúdo foi publicado.

en: The date the content was last updated.
pt: A data em que o conteúdo foi atualizado.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
pt: O tipo de conteúdo (por exemplo, "Entrada de blog", "Publicação no Forum", "História", etc).

en: Whether or not the content is published.
pt: Se o conteúdo está publicado.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
pt: Filtra conteúdo fora dos conteúdos não publicados se o utilizador atual o não puder ver.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
pt: Se o conteúdo está promovido para a página inicial.

en: Whether or not the content is sticky.
pt: Se o conteúdo é destacado.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
pt: Se o conteúdo é destacado. Para listar conteúdo destacado primeiro, definir como descendente.

en: Provide a simple link to the content.
pt: Fornecer uma ligação simples para o conteúdo.

en: Provide a simple link to edit the content.
pt: Fornecer uma ligação simples para editar o conteúdo.

en: Provide a simple link to delete the content.
pt: Fornece uma ligação simples para eliminar o conteúdo.

en: The aliased path to this content.
pt: O caminho alternativo para este conteúdo.

en: Relate content to the user who created it.
pt: Relacionar o conteúdo com o utilizador que o criou.

en: User has a revision
pt: Utilizador tem uma revisão

en: All nodes where a certain user has a revision
pt: Todos os nós onde um dado utilizador tem uma revisão

en: Content revision
pt: Revisão de conteúdo

en: Content revision is a history of changes to content.
pt: Revisão de conteúdo é um histórico de mudanças no conteúdo.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
pt: Relacionar uma revisão de conteúdo com o utilizador que criou a revisão.

en: The revision ID of the content revision.
pt: O ID de revisão da revisão do conteúdo.

en: Get the actual content from a content revision.
pt: Obter o conteúdo atual a partir de uma revisão de conteúdo.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
pt: Fornece uma ligação simples para eliminar a revisão do conteúdo.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
pt: Filtrar conteúdo por acesso a view. <strong>Não é necessário se estiver a utilizar o nó como base da tabela.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
pt: Mostrar um marcador se o conteúdo é novo ou atualizado.

en: Show only content that is new or updated.
pt: Mostrar apenas conteúdo que é novo ou atualizado.

en: Display the content with standard node view.
pt: Mostrar o conteúdo com uma visualização padrão do nó.

en: Content ID from URL
pt: ID do conteúdo a partir do URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
pt: Conteúdo que está associado com este ficheiro, habitualmente porque este ficheiro está num campo no conteúdo.

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
pt: Permite a "profundidade" para Taxonomia: ID de termo (com profundidade) a ser modificado via um valor de filtro contextual adicional.

en: Content authored
pt: Autor de conteúdo

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
pt: Relacionar conteúdo com o utilizador que o criou. Esta relação irá criar um registo para cada item de conteúdo criado pelo utilizador.

en: Provide a simple link to cancel the user.
pt: Fornece uma ligação simples para cancelar o utilizador.

en: Provide serialized data of the user
pt: Fornecer dados serializados do utilizador

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
pt: Permitir que o valor de um filtro contextual seja ignorado. A consulta não será alterada por este valor de filtro contextual. Pode ser utilizado quando os valores do filtro contextual provêm de um URL, e parte do URL necessita de ser ignorado.

en: View area
pt: Área de visualização

en: Insert a view inside an area.
pt: Inserir uma vista dentro da área.

en: Enable to override this field's links.
pt: Possibilidade de contornar as ligações deste campo.

en: Multiple field settings
pt: Definições de campo múltiplo

en: Display @count value(s)
pt: Mostrar @count valore(s)

en: Native language
pt: Idioma nativo

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
pt: Se ativado, o nome nativo do idioma será mostrado

en: Link this field to the original piece of content
pt: Ligar este campo ao conteúdo original

en: Attachment position
pt: Posição do anexo

en: All storage
pt: Todo o armazenamento

en: All status
pt: Todos os estados

en: No tags
pt: Sem etiquetas

en: No views match the search criteria.
pt: Sem vistas correspondentes aos critérios de pesquisa.

en: Create view from template @template
pt: Criar vista a partir de modelo @template

en: Clone of | Clone @count of
pt[0]: Clone de
pt[1]: de @count Clone

en: Create a page
pt: Criar uma página

en: Create a menu link
pt: Criar uma ligação do menu

en: Include an RSS feed
pt: Incluir um feed RSS

en: Feed path
pt: Caminho do feed

en: Create a block
pt: Criar um bloco

en: of fields
pt: dos campos

en: of type
pt: do tipo

en: tagged with
pt: etiquetado com

en: Should links be displayed below each comment
pt: Caso as ligações devam aparecer debaixo de cada comentário.

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
pt: com ligações (permitir que os utilizadores possam responder ao comentário, etc.)

en: without links
pt: sem ligações

en: full posts
pt: entradas completas

en: titles
pt: títulos

en: titles (linked)
pt: títulos (ligados)

en: Number of hits
pt: Número de visitas

en: Hide view
pt: Esconder visualização

en: @group (historical data)
pt: @group (dados históricos)

en: Delete translation
pt: Eliminar tradução

en: Unsorted
pt: Não ordenado

en: Changes to the style have been saved.
pt: Mudanças ao estilo foram salvas.

en: View: @view
pt: Vista: @view

en: Use replacement tokens from the first row
pt: Utilize Tokens de substituição da primeira linha.

en: Customize field HTML
pt: Personalizar o HTML do campo

en: Customize label HTML
pt: Personalizar etiqueta de HTML

en: Customize field and label wrapper HTML
pt: Personalizar o invólucro de HTML do campo e da etiqueta

en: Remove whitespace
pt: Remover espaço em branco

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
pt: Expor este filtro para visitantes para permitir que estes o alterem

en: This display is disabled.
pt: Este display está inativo.

en: Aggregation settings
pt: Definições de agregação

en: Configure aggregation settings for @type %item
pt: Configurar definições de agregação para @type %item

en: Empty display extender
pt: Extensor de ecrã vazio

en: Raw value from URL
pt: Valor em bruto proveniente do URL

en: Apply (all displays)
pt: Aplicar (todos os displays)

en: Apply (this display)
pt: Aplicar (este display)

en: The date of the most recent new content on the feed.
pt: A data do conteúdo novo mais recente no feed.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
pt: O ID do nó para o qual o comentário é uma resposta.

en: Comments of the node
pt: Comentários do nó

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
pt: Relacionar todos os comentários no nó. Isto irá criar um registo duplicado para cada comentário. Habitualmente se necessita disto será melhor criar uma vista de comentário.

en: Appears in: @bundles.
pt: Aparece em: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
pt: Este é um alias de @group: @field.

en: @group (historical data): @field
pt: @group (dados históricos): @field

en: Also known as: !also.
pt: Também conhecido como: !also.

en: Delta - Appears in: @bundles.
pt: Delta - Aparece em: @bundles.

en: User who uploaded
pt: Utilizador que carregou

en: The user that uploaded the file.
pt: O utilizador que carregou o ficheiro.

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
pt: Termo de taxonomia com modo de edição autocomplete ou opção de seleção.

en: Representative node
pt: Nó representativo

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
pt: Obtém um simples nó representativo para cada termo, de acordo com um critério de ordenação escolhido.

en: The taxonomy term name.
pt: O nome do termo da taxonomia.

en: Content with term
pt: Conteúdo com termo

en: Relate all content tagged with a term.
pt: Relacionar todo o conteúdo marcado com um termo.

en: Has taxonomy term ID
pt: Tem um ID de termo da taxonomia

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
pt: Exibir conteúdo se este tem os termos de taxonomia selecionados.

en: Has taxonomy term
pt: Tem termo da taxonomia

en: Taxonomy terms on node
pt: Termos da taxonomia no nó

en: All taxonomy terms
pt: Todos os termos da taxonomia

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
pt: Exibir conteúdo se tiver os termos de taxonomia especificados, ou termos filhos dos termos especificados. Devido à complexidade adicional, isto tem menos opções que as versões sem profundidade.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
pt: Tem um ID de termo da taxonomia (com profundidade)

en: Has taxonomy terms (with depth)
pt: Tem termos da taxonomia (com profundidade)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
pt: Tem um modificador de profundidade de ID de termo de taxonomia

en: @entity using @field
pt: @entity usando @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
pt: Relatar cada @entity com um @field definido para o termo.

en: Taxonomy term ID from URL
pt: ID do termo da taxonomia proveniente do URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
pt: Obtém um único nó representativo para cada utilizador, de acordo com um critério de ordenação escolhido.

en: Query Comment
pt: Comentário de Consulta

en: When needed, add the field language condition to the query
pt: Quando necessário, adicione o campo idioma às condições da consulta

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
pt: Campo que será usado como título do item RSS em cada linha.

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a drupal relative path.
pt: O campo que será usado como o link do item RSS para cada linha. Este deve ser um caminho relativo do drupal.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
pt: O campo que será usado como a descrição do item RSS para cada linha.

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
pt: Campo que será usado como o criador do item RSS em cada linha.

en: Curaçao
pt: Curaçau

en: Rendered entity
pt: Entidade renderizada

en: Language types
pt: Tipos de idioma

en: 10 minute
pt: 10 minutos

en: 30 minute
pt: 30 minutos

en: Fields pending deletion
pt: Campos a aguardar eliminação

en: Are you sure you want to delete the @language translation of %label?
pt: Tem a certeza de que deseja eliminar a tradução do @language para %label?

en: file from !field_name
pt: Ficheiro de !field_name

en: Hide empty column
pt: Ocultar coluna vazia

en: Whether the user is active or blocked.
pt: Se o utilizador está ativo ou bloqueado.

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
pt: O indicador de atividade não mostra o estado dos carregamentos mas ocupa menos espaço. A barra de progresso é útil para monitorizar o progresso em carregamentos de grande dimensão.

en: Leave this blank to delete both the existing username and password.
pt: Deixe em branco para eliminar tanto o utilizador como a senha.

en: To change the password, enter the new password here.
pt: Para mudar a senha, introduza nova senha aqui.

en: HTTP authentication credentials must include a username in addition to a password.
pt: As credenciais de autenticação do HTTP devem incluir utilizador além da senha.

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
pt: O Cron assume a execução de tarefas periódicas tais como verificar atualizações e indexar conteúdos para a pesquisa.

en: User name and password
pt: Nome de utilizador e senha

en: View: @view - Display: @display
pt: Visualização: @view - Vista: @display

en: Overview of fields used in all views.
pt: Visão geral de campos usados em todas as visualizações.

en: Revert to default
pt: Reverter para predefinido

en: Provide a simple link to approve the comment.
pt: Fornece uma ligação simples para aprovar o comentário.

en: Author uid
pt: uid do autor

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
pt: Relacionar cada @entity com um @field definido para o ficheiro.

en: image from !field_name
pt: imagem a partir de !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
pt: Relacionar cada @entity com um @field definido para a imagem.

en: The tid of a taxonomy term.
pt: O tid de um termo da taxonomia.

en: The user permissions.
pt: As permissões do utilizador.

en: Filter to items that share all terms
pt: Filtrar para itens que partilham todos os termos

en: Use a pager
pt: Usar paginador

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> this version of Drupal core)
pt: @module (<span class="admin-missing">incompatível com</span> esta versão do Drupal core)

en: Tokens related to views.
pt: Tokens relacionados com as visualizações.

en: The description of the view.
pt: A descrição da vista.

en: The title of current display of the view.
pt: O título da exibição atual da vista.

en: The URL of the view.
pt: O URL da vista.

en: -Select-
pt: - Selecionar -

en: Apostrophe
pt: Apóstrofo

en: Date in the form of CCYYMMDD.
pt: Data no formato CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
pt: Data no formato YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
pt: Data no formato YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
pt: Data no formato MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
pt: Data no formato DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
pt: Data no formato WW (01 - 53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
pt: Se necessita de mais campos que o uid adicione o comentário: relação autor

en: Last comment uid
pt: uid do último comentário

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
pt: O ID de Utilizador do autor do último comentário de um nó.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
pt: O utilizador, autor do conteúdo. Se necessita de mais campos além do uid, adicione o conteúdo: relação autor

en: Convert spaces in term names to hyphens
pt: Converter espaços no termo em hífen

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
pt: Pode utilizar código HTML neste campo. Os seguintes tokens são suportados:

en: Provide a simple link to the user.
pt: Fornece uma ligação simples para o utilizador.

en: Result summary
pt: Sumário de resultados

en: Shows result summary, for example the items per page.
pt: Mostrar sumário de resultados, por exemplo itens por página.

en: Use site default RSS settings
pt: Usar as definições padrão de RSS do sítio.

en: Original language
pt: Idioma original

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
pt: A sua pesquisa utiliza demasiadas expressões AND/OR. Apenas os primeiros @count termos foram incluídos na pesquisa.

en: Display field as machine name.
pt: Exibir campo como nome de máquina.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
pt: Fornecer um display que pode ser exibido usando a API do views.

en: Remove tags from rendered output
pt: Remover etiquetas do output renderizado

en: Fields to be included as contextual links.
pt: Campos a serem incluídos como ligações contextuais.

en: Include destination
pt: Incluir destino

en: Contextual Links
pt: Ligações contextuais

en: Display fields in a contextual links menu.
pt: Mostrar campos no menu de ligações contextuais.

en: Upload directory
pt: Diretoria para carregamentos

en: A list field (@field_name) with existing data cannot have its keys changed.
pt: Um campo de lista (@field_name) contendo dados não pode ter sua chave alterada.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
pt: Um nome de sistema contendo apenas letras minúsculas, números e traços inferiores.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
pt: Se nenhuma imagem for carregada, esta imagem será exibida e substituirá a imagem padrão do campo.

en: No blocked IP addresses available.
pt: Sem endereços IP bloqueados.

en: Needs to be updated
pt: Necessita ser atualizado

en: Does not need to be updated
pt: Não necessita ser atualizado

en: Edit comment @subject
pt: Editar @subject do comentário

en: Time interval
pt: Intervalo de tempo

en: Used in views
pt: Utilizado em views

en: Views plugins
pt: Plugins para views

en: Overview of plugins used in all views.
pt: Visão global de plugins utilizados em todas as views.

en: Display "Access Denied"
pt: Mostrar "Acesso Negado"

en: Timezone to be used for date output.
pt: Fuso horário a ser usado para exibição de datas.

en: - Default site/user timezone -
pt: - Fuso horário do portal/utilizador por omissão -

en: Filter type to expose
pt: Tipo de filtro para expor

en: Single filter
pt: Um filtro

en: Grouped filters
pt: Filtros agrupados

en: grouped
pt: agrupado

en: Choose fields to combine for filtering
pt: Escolha os campos a combinar para o filtro

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
pt: Este filtro não funciona para manipuladores especiais de campos.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
pt: É necessário adicionar alguns campos para poder usar este filtro.

en: @entity types
pt: Tipos de @entity

en: &lt;Any&gt;
pt: &lt;Qualquer&gt;

en: There are no enabled views.
pt: Não existem visualizações ativadas.

en: Display fields as RSS items.
pt: Mostrar campos como itens RSS.

en: The language the comment is in.
pt: O idioma do comentário.

en: - No value -
pt: - Sem valor -

en: Provide a simple link to the revision.
pt: Fornecer uma ligação simples para a revisão.

en: The ID of the entity that is related to the file.
pt: O ID da entidade que está relacionada com o ficheiro.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
pt: Filtrar os resultados de "Taxonomy: Term" pelo pid do termo pai.

en: The raw numeric user ID.
pt: O ID de utilizador numérico (em bruto)

en: Unfiltered text
pt: Texto não filtrado

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
pt: Adicionar markup, texto personalizado ou sem restrições. Isto é similar ao campo de texto personalizado.

en: Combine fields filter
pt: Combinar campos num único filtro

en: Combine two fields together and search by them.
pt: Combinar dois campos e pesquisar nos mesmos.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
pt: O intervalo de tempo em segundos durante o qual os resultados das consultas SQL devem ser armazenados na cache.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
pt: O intervalo de tempo em segundos durante o qual o HTML renderizado deve ser armazenado em cache.

en: Display 'more' link only if there is more content
pt: Apenas mostrar ligação 'mais' se existir mais conteúdo

en: View: !view: !display
pt: Vista: !view: !display

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
pt: Especifique o número de ligações para as páginas a mostrar no paginador

en: Query Tags
pt: Etiquetas de consulta

en: No book content available.
pt: Nenhum conteúdo de tipo book (livro) disponível.

en: logged in users only
pt: apenas utilizadores autenticados
