Plus Gallery (7.x-1.5) - en to uk translation catalogue (54 entries)

en: Type
uk: Тип

en: None
uk: Немає

en: User ID
uk: ID користувача

en: Include
uk: Долучити

en: Exclude
uk: Вилучити

en: All
uk: Все

en: Out of date
uk: Застаріло

en: Note
uk: Примітка

en: Requirements
uk: Вимоги

en: Credit
uk: Кредит

en: About
uk: Про модуль

en: Album title
uk: Назва альбому

en: %name must be a positive integer.
uk: %name повинен бути додатнім цілим числом.

en: Optional settings
uk: Додаткові налаштування

en: Access token
uk: Токен доступу

en: Image Field
uk: Поле зображення

en: Access Token
uk: Токен доступу

en: Gallery mode
uk: Режим галереї

en: Add the credit footer to the galleries.
uk: Додати до галерей нижній колонтитул з авторськими правами.

en: Gallery overview
uk: Огляд галереї

en: Gives an overview of the albums in the account.
uk: Відображає всі альбоми облікового запису.

en: Album mode
uk: Режим альбому

en: Show one specific album.
uk: Показувати лише один конкретний альбом.

en: Allow users to enter data for Facebook.
uk: Дозволити користувачам вводити дані для Facebook.

en: Allow users to enter data for Google+.
uk: Дозволити користувачам вводити дані для Google+.

en: Allow users to enter data for Flickr.
uk: Дозволити користувачам вводити дані для Flickr.

en: Allow users to enter data for Instagram.
uk: Дозволити користувачам вводити дані для Instagram.

en: What is the ID of the album?
uk: Який ідентифікатор альбому?

en: Image limit
uk: Обмеження зображень

en: How many images have to be loaded? Default is 30. As a best practice keep the size of the galleries around this size.
                Especially on mobile devices, as they don't have the power to load lots of large images in the zoom mode and you will just make them mad.
uk: Скільки зображень потрібно завантажувати? За замовчуванням 30. І хорошим тоном вважається не відходити далеко від цієї цифри. 
          Це особливо актуально на мобільних пристроях, оскільки вони не володіють достатньою потужністю щоб завантажувати багато великих картинок в режимі збільшення і через це ви можете випадково роздратувати їх власників.

en: when using Flickr the maximum is 30!
uk: для Flickr максимум - 30!

en: Album limit
uk: Обмеження альбомів

en: How many albums have to be visible in the overview? Default is 20.
uk: Скільки альбомів показувати у огляді? За замовчуванням - 20.

en: Gallery behaviour
uk: Властивості галереї

en: Which galleries do you want to show?
uk: Які галереї ви бажаєте показувати?

en: All albums will be shown.
uk: Показувати всі альбоми.

en: Only the albums whose ID is entered below, will be shown.
uk: Відображати тільки альбоми із вказаним нижче ID.

en: All albums will be shown, except the ones whose ID is entered below.
uk: Будуть показані всі альбому крім тих, ID яких вказані нижче.

en: Album IDs
uk: Ідентифікатори альбомів

en: A comma separated list (no spaces) of album IDs. They will be included or excluded based on the choice you made above.
uk: Список ідентифікаторів альбомів через кому (без пробілів). Вони будуть відображатися чи ні в залежності від налаштувань вище.

en: Image Limit
uk: Обмеження зображень

en: This module allows you to easily incorporate <a href="@plus-gallery" target="_blank" title="+Gallery">+Gallery</a>, created by Jeremiah Martin, into your site.
uk: Цей модуль дозволяє легко додати на ваш сайт <a href="@plus-gallery" target="_blank" title="+Gallery">+Gallery</a>, створене Jeremiah Martin.

en: The module currently supports the following sites
uk: Наразі модуль підтримує наступні сайти

en: Instagram doesn't have albums! Choose another gallery mode or disable Instagram.
uk: В Instagram немає альбомів! Оберіть інший режим галереї або вимкніть Instagram.

en: The maximum length of the %name is %length characters.
uk: Максимальна довжина поля %name у символах — %length.

en: The %name field is required.
uk: Поле %name є обов'язковим.

en: Space( ) isn't a allowed in the %name field.
uk: Недозволено використовувати в полі %name пробіл( ).

en: The maximum amount for %name is %max!
uk: Максимальне значення поля %name — %max!

en: Fieldset that allows you to embed existing photo galleries using the responsive +Gallery library.
uk: Набір полів, що дозволяє помістити на сайт вже наявні фотогалереї, використовуючи адаптивну бібліотеку +Gallery.

en: The +Gallery library can be downloaded <a href="@url" title="Download +Gallery" target="_blank">here</a>.<br />Make sure the library is located in @path.
uk: Бібліотеку +Gallery можна завантажити <a href="@url" title="Завантажити +Gallery" target="_blank">тут</a>.<br />Впевніться, що вона знаходиться у каталозі @path.

en: Your version of the +Gallery library is too old. The +Gallery library should be at least version %version.
uk: Версія бібліотеки +Gallery застаріла. Потрібна бібліотека +Gallery версії %version або вище.

en: Found +Gallery library version %version.
uk: Знайдено бібліотеку +Gallery версії %version.

en: Core functions for using the responsive +Gallery library.
uk: Функції ядра, які використовують адаптивну бібліотеку  +Gallery.

en: Plus Gallery Field
uk: Поле Plus Gallery
