Plyr Media Player (7.x-1.0-alpha3) - en to de translation catalogue (45 entries)

en: Title
de: Titel

en: Content
de: Inhalt

en: Item
de: Element

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: File
de: Datei

en: Files
de: Dateien

en: All
de: Alle

en: Not found
de: Nicht gefunden

en: Original image
de: Originalbild

en: Media
de: Medien

en: Loop
de: Schleife

en: External
de: Extern

en: Autoplay
de: Automatisch abspielen

en: Upload destination
de: Upload-Ziel

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
de: Wählen Sie aus, wo die Dateien abgelegt werden sollen. Der Private Dateispeicher erfordert bedeutend mehr Performance als der Öffentliche Dateispeicher, bietet jedoch einen geschützten Zugang zu Dateien in diesem Feld.

en: no preview
de: keine Vorschau

en: The preview image will be shown while editing the content.
de: Das Vorschaubild wird beim Bearbeiten des Inhalts angezeigt.

en: Image style
de: Bildstil

en: None (original image)
de: Keine (Originalbild)

en: Link image to
de: Bild verlinken mit

en: Image style: @style
de: Bildstil: @style

en: Linked to content
de: Verlinkt mit Inhalt

en: Nothing
de: Nichts

en: External URL
de: Externe URL

en: Poster image
de: Posterbild

en: Autoplay: @autoplay
de: Automatisch abspielen: @autoplay

en: This field stores Multimedia file with attachements as fid integer values.
de: Dieses Feld speichert die Multimedia-Datei mit Anhängen als fid-Ganzzahlwerte.

en: Plyr player
de: Plyr-Player

en: Plyr poster
de: Plyr-Poster

en: Auto advance
de: Automatisch erweitert

en: Autoadvance: @autoadvance
de: Autoerweitern: @autoadvance

en: Loop: @loop
de: Wiederholen: @loop

en: Plyr multimedia
de: Plyr-Multimedia

en: Preview poster image style
de: Vorschau Poster Bildstil

en: Possible media sources
de: Mögliche Medienquellen

en: Media source
de: Medienquelle

en: None (field empty)
de: Keine (Feld leer)

en: Title of the playlist item.
de: Titel des Eintrags in der Playlist

en: If not uploaded and video is from Youtube or Vimeo, the service thumbnail will be used as poster image.
de: Wenn das Video nicht hochgeladen wurde und von Youtube oder Vimeo stammt, wird die Miniaturansicht des Dienstes als Posterbild verwendet.

en: Main media file
de: Haupt-Mediendatei

en: Plyr library is missing. Please !download and place files in the %directory directory.
de: Die Plyr-Bibliothek fehlt. Bitte !download und platzieren Sie Dateien im Verzeichnis %directory.

en: download Plyr library
de: Plyr-Bibiliothek herunterladen

en: Integrates Plyr library as a video field formatter
de: Integriert die Plyr-Bibliothek al Anzeigeformat für Videofelder.

en: Supported providers: Youtube, Vimeo. Can also be a path to an external media file.
de: Unterstützte Anbieter: Youtube, Vimeo. Kann auch ein Pfad zu einer externen Mediendatei sein.
