Drupal PM (Project Management) (7.x-1.0-alpha2) - en to fa translation catalogue (122 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Reset to defaults
fa: بازنشاندن به پیش‌فرض

en: delete
fa: حذف

en: Status
fa: وضعیت

en: Prefix
fa: پیشوند

en: E-mail
fa: پست الکترونیکی

en: Delete
fa: حذف

en: Value
fa: مقدار

en: Item
fa: آیتم

en: disabled
fa: غیرفعال

en: Cancel
fa: لغو

en: Manager
fa: مدیر

en: Description
fa: شرح

en: Language
fa: زبان

en: Currency
fa: واحد پول

en: Priority
fa: اولویت

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Projects
fa: پروژه‌ها

en: Project
fa: پروژه

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Reset
fa: بازنشانی

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Number
fa: عدد

en: Country
fa: کشور

en: Weight
fa: وزن

en: Link
fa: پیوند

en: Category
fa: دسته بندی

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Add
fa: افزودن

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Total
fa: مجموع

en: Assigned
fa: اختصاص یافته

en: Assigned to
fa: منسوب به

en: User
fa: کاربر

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Node
fa: محتوا

en: Active
fa: فعال

en: Filter
fa: فیلتر

en: Items
fa: آیتم‌ها

en: Price
fa: قیمت

en: Domain
fa: دامنه

en: Customer
fa: مشتری

en: Amount
fa: مقدار

en: Phone
fa: تلفن

en: Address
fa: نشانی

en: Invoice
fa: صورتحساب

en: Invoices
fa: فاکتورها

en: Members
fa: اعضا

en: End
fa: پایان

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: Note
fa: یادداشت

en: Attributes
fa: مشخصه‌ها

en: Provider
fa: ارائه‌دهنده

en: Task
fa: وظیفه

en: Duration
fa: مدت

en: City
fa: شهر

en: Key
fa: کلید

en: block
fa: بلوک

en: Lists
fa: فهرست‌ها

en: People
fa: افراد

en: Reference
fa: ارجاع

en: Team Name
fa: نام تیم

en: The specified date is invalid.
fa: تاریخ مشخص شده معتبر نیست.

en: Select
fa: انتخاب

en: Tasks
fa: وظایف

en: Zip
fa: کد پستی

en: Organization
fa: سازمان

en: Begin
fa: شروع

en: Provides a complete project management environment
fa: یک محیط کامل برای مدیریت پروژه فراهم می‌سازد

en: Icons directory
fa: پوشه شمایل ها

en: Add a new attribute
fa: افزودن یک مشخصه جدید

en: Ticket
fa: تیکت

en: Expenses
fa: مخارج

en: Request date
fa: تاریخ درخواست

en: Payment date
fa: تاریخ پرداخت

en: Total in customer currency
fa: مجموع مبلغ به واحد پول مشتری

en: Number of days for invoice payment
fa: تعداد روز برای پرداخت صورتحساب

en: Default number of days for invoice payment
fa: تعداد روزهای پیش‌فرض برای پرداخت صورتحساب

en: Modes for invoice payment
fa: حالت‌های پرداخت صورتحساب

en: Payment terms
fa: شرایط پرداخت

en: Impossible to assign itself as parent.
fa: نمی‌توانید خودش را به عنوان والدش انتخاب کنید.

en: Knowledge base
fa: پایگاه دانش

en: Tickets
fa: تیکت ها

en: Timetrackings
fa: پیگیری زمانی

en: Organizations
fa: سازمان‌ها

en: Province / State
fa: استان / ایالت

en: The organization that owns this system
fa: سازمانی که صاحب این سیستم است

en: Price mode
fa: حالت قیمت

en: Price currency
fa: واحد پول

en: Step no.
fa: شماره مرحله

en: Duration (h)
fa: طول مدت (ساعت)

en: Timetracking
fa: پیگیری زمانی

en: Time begin
fa: زمان شروع

en: Time end
fa: زمان خاتمه

en: Tax
fa: مالیات

en: Is one of
fa: یکی از

en: Dashboard settings
fa: تنظیمات داشبورد

en: Drupal user
fa: کاربر دروپال

en: Years range in dates
fa: محدوده سال در تاریخ‌ها

en: Tax ID
fa: شناسه مالیات

en: Tax exempt
fa: معاف از مالیات

en: Date begin
fa: تاریخ شروع

en: Date end
fa: تاریخ خاتمه

en: Duration unit
fa: واحد طول مدت

en: Display tax edit fields
fa: نمایش فیلدهای ویرایش مالیات

en: Default Items per Page
fa: تعداد آیتم‌های پیش‌فرض در هر صفحه

en: @tax2 Application
fa: فرم @tax2

en: @tax2 Percentage
fa: درصد @tax2

en: -ORGANIZATIONS-
fa: -سازمان‌ها-

en: Billing duration (h)
fa: مدت زمان صدور صورتحساب (ساعت)

en: Team Member @num
fa: عضو شماره @num تیم

en: dashboard
fa: داشبورد

en: Timetracking -> Organization
fa: پیگیری زمانی -> سازمان

en: Timetracking -> Project
fa: پیگیری زمانی -> پروژه

en: Timetracking -> Task
fa: پیگیری زمانی -> وظیفه

en: Timetracking -> Ticket
fa: پیگیری زمانی -> تیکت

en: Project manager
fa: مدیر پروژه
