Drupal PM (Project Management) (7.x-1.0-alpha5) - en to pt translation catalogue (224 entries)

en: Title
pt: Título

en: Reset to defaults
pt: Restaurar para as configurações padrão

en: delete
pt: apagar

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Delete
pt: Apagar

en: Value
pt: Valor

en: disabled
pt: desativado

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Manager
pt: Gerente

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Currency
pt: Moeda Corrente

en: Priority
pt: Prioridade

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Projects
pt: Projetos

en: Project
pt: Projeto

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Redefinir

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Number
pt: Número

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: Category
pt: Categoria

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: Add
pt: Adicionar

en: Notes
pt: Notas

en: Icons
pt: Ícones

en: Assigned
pt: Atribuído

en: Assigned to
pt: Atribuído para

en: User
pt: Usuário

en: Active
pt: Ativo

en: Filter
pt: Filtrar

en: Items
pt: Itens

en: Price
pt: Preço

en: Domain
pt: Domínio

en: Customer
pt: Cliente

en: Amount
pt: Valor

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Endereço

en: Invoice
pt: Fatura

en: Invoices
pt: Faturas

en: Members
pt: Membros

en: Configuration
pt: Configurações

en: Note
pt: Nota

en: Attributes
pt: Atributos

en: Provider
pt: Provedor

en: Task
pt: Tarefa

en: Duration
pt: Duração

en: City
pt: Cidade

en: Key
pt: Chave

en: block
pt: bloco

en: in
pt: em

en: People
pt: Pessoas

en: Reference
pt: Referência

en: Team
pt: Equipe

en: Team Name
pt: Nome da Equipe

en: Teams
pt: Equipes

en: Tasks
pt: Tarefas

en: Organization
pt: Organização

en: Person
pt: Pessoa

en: paid
pt: pago

en: Provides a complete project management environment
pt: Fornece uma estrutura completa para gerenciamento de projetos

en: Icons directory
pt: Diretório de ícones

en: Are you sure you want to delete the attribute %title?
pt: Tem certeza que deseja remover o atributo %title?

en: Add a new attribute
pt: Adicionar um novo atributo

en: Edit an attribute
pt: Editar um atributo

en: Delete an attribute
pt: Eliminar um atributo

en: List of attributes
pt: Lista de atributos

en: Expenses
pt: Despesas

en: Expense
pt: Despesa

en: to pay
pt: para pagar

en: overdue
pt: atrasados

en: Total in customer currency
pt: Total em moeda do cliente

en: Modes for invoice payment
pt: Modos de pagamento para as faturas

en: Payment terms
pt: Termos de pagamento

en: Impossible to assign itself as parent.
pt: Impossível atribuir-se como pai.

en: Knowledge base
pt: Base de Conhecimiento

en: Timetrackings
pt: Controle de tempo

en: Organizations
pt: Organizações

en: Province / State
pt: Província / Estado

en: The organization that owns this system
pt: Organização dona deste sistema

en: Parent task
pt: Tarefa superior

en: Step no.
pt: Passo no.

en: Duration (h)
pt: Duração (h)

en: Timetracking
pt: Controle de Tempo

en: Tax
pt: Imposto

en: Is one of
pt: É um de

en: Dashboard settings
pt: Opções do Painel

en: Drupal user
pt: Usuário do Drupal

en: Attributes saved
pt: Atributos salvos

en: Parent domain
pt: Domínio superior

en: Allows recording of expenses based on organizations, projects, tasks and tickets.
pt: Permitir a gravação de despesas baseada em organizações, projetos, tarefas e tickets.

en: Tax ID
pt: ID do Imposto

en: Tax exempt
pt: Isento de impostos

en: Due on receipt
pt: Recepção da Dívida

en: Allows creation of notes about organizations, projects or tasks.
pt: Permitir criação de notas para organizações, projetos ou tarefas.

en: Is customer
pt: É um cliente

en: Is provider
pt: É um fornecedor

en: Is active
pt: Está ativo

en: Allows storage of people within organizations, and linking of these to Drupal user accounts.
pt: Permite o armazenamento de pessoas dentro das organizações, e a ligação destes a contas de usuário do Drupal.

en: Duration unit
pt: Unidade de duração

en: Allows recording of times worked based on project, task and/or ticket
pt: Permitir gravação de tempo trabalhado baseado em projeto, tarefa e/ou ticket

en: Taxation defaults
pt: Padrões de tributação

en: Tax 1: Application
pt: Taxa 1: Aplicação

en: The method of application to use for Tax 1
pt: O método de aplicação para usar para Taxa 1

en: Apply to item amount
pt: Aplique a quantidade do artigo

en: Do not apply tax
pt: Não aplique taxas

en: Tax 1: Name
pt: Taxa 1: Nome

en: The name to use for Tax 1
pt: O nome usado para Taxa 1

en: Tax 1: Default percentage
pt: Taxa 1: Porcentagem Padrão

en: Default percentage for Tax 1
pt: Porcentagem padrão para a Taxa 1

en: Tax 2: Application
pt: Taxa 2: Aplicação

en: The method of application to use for Tax 2
pt: O método de aplicação para usar para a Taxa 2

en: Apply to total of item amount plus previous tax
pt: Aplique a quantidade total de produto mais taxa anterior

en: Tax 2: Name
pt: Taxa 2: Nome

en: The name to use for Tax 2
pt: O nome a ser usado para a Taxa 2

en: Tax 2: Default percentage
pt: Taxa 2: Porcentagem Padrão

en: Default percentage for Tax 2
pt: Porcentagem padrão para a Taxa 2

en: Display tax edit fields
pt: Exibir campos de edição fiscais

en: If disabled, all tax fields will use the default values and you will not be able to override them for any nodes until this setting is enabled again.
pt: Se desativado, todos os campos de taxas usarão os valores padrão e você não poderá sobrepor nnenhum dado até que seja novamente habilitado.

en: Display tax 2 edit fields
pt: Exibir campos de edição da taxa 2

en: If disabled, tax 2 fields will use the default values and you will not be able to override them for any nodes until this setting is enabled again. This setting will be ignored unless the general "Display tax edit fields" setting is enabled above.
pt: Se desativado, os campos da taxa 2 usarão os valores padrão e você não poderá reescrevê-los até que estejam  novamente ativos. Essa configuração será ignorada a menos que o campo de edição  "Exibir taxa" acima estiver habilitado.

en: Not filtered
pt: Não filtrado

en: Filtered by !fields
pt: Filtrado por !fields

en: !items items per page
pt: !items itens por página

en: Project Manager
pt: Gestor do Projeto

en: -PEOPLE-
pt: -PESSOAS-

en: -ORGANIZATIONS-
pt: -ORGANIZAÇÕES-

en: Always set billing duration to duration value.
pt: Sempre definir a duração de faturamento para valor de duração.

en: - no filter -
pt: - sem filtro -

en: Teams:
pt: Equipes:

en: People:
pt: Pessoas:

en: - mine -
pt: - meu -

en: - unassigned -
pt: - não atribuído -

en: Person !nid
pt: Pessoa !nid

en: Team Member @num
pt: Membro da Equipe @num

en: Ticket, Task, Project, Organization.
pt: Ticket, Tarefa, Projeto, Organização

en: Note -> Organization
pt: Nota -> Organização

en: Note -> Project
pt: Nota -> Projeto

en: Note -> Task
pt: Nota -> Tarefa

en: Person -> Organization
pt: Pessoa -> Organização

en: Person -> User
pt: Pessoa -> Usuário

en: Project -> Organization
pt: Projeto -> Organização

en: Project -> Manager
pt: Projeto -> Gestor

en: Task -> Organization
pt: Tarefa -> Organização

en: Task -> Project
pt: Tarefa -> Projeto

en: Task -> Parent Task
pt: Tarefa -> Tarefa Superior

en: Ticket -> Organization
pt: Ticket -> Organização

en: Ticket -> Project
pt: Ticket -> Projeto

en: Ticket -> Task
pt: Ticket -> Tarefa

en: Display icon links
pt: Mostrar ícones de links

en: Display a icon or a text link for edit, delete and add node links.
pt: Exibir um ícone ou link de texto para editar, deletar e adicionar links de node

en: Display a node add icon in the views header?
pt: Mostrar um ícone adicionar node no cabeçalho da view?

en: Edit/Delete link
pt: Editar/Remover link

en: No dashboard links available
pt: Nenhum link para dashboard disponível

en: You can disable or reorder the links from the !dashboard here
pt: Você pode desativar ou reordenar os links de !dashboard aqui

en: You can disable or reorder the links from the dashboard !block here
pt: Você pode desativar ou reordenar os links do dashboard !block aqui

en: Project manager
pt: Gestor de projeto

en: Access Dashboard
pt: Painel de acesso

en: Administer Project Management
pt: Administrar Project Management

en: Project Management dashboard
pt: Dashboard Project Management

en: Error during tax calculations (Project Management module)
pt: Erro durante cálculos de taxas (módulo Project Management)

en: Provides expense support for Project Management
pt: Fornece suporte de despesa para Gestão de Projetos

en: An expense for Project Management.
pt: Uma despesa de Gerenciamento de Projetos.

en: Provides note support for Project Management
pt: Fornece suporte de nota para Gestão de Projetos

en: A note for Project Management.
pt: Uma nota para Gerenciamento de Projetos.

en: Provides organization support for Project Management
pt: Fornece suporte organizacional para gerenciamento de Projetos

en: An organization for Project Management.
pt: Uma organização de gerenciamento de projetos.

en: Nodes of type "Organization" have not been deleted on disabling Project Management Organization. Please note that they will now have reduced functionality, and will not be protected by Project Management Organization access controls.
pt: Nodes do tipo "Organização" não foram apagados na desativação da Organização de Gerenciamento de Projetos. Note que eles terão a funcionalidade reduzida e não serão protegidos pelos controles de acesso da Organização de Gerenciamento de Projetos.

en: Allows storing of organizations for use within Project Management
pt: Permite o compartilhamento de organizações para uso dentro de Gerenciamento de Projetos

en: Provides project support for Project Management
pt: Fornece suporte para a Gestão de Projetos

en: A project for Project Management.
pt: Um projeto para gerenciamento de projetos.

en: Project Management Project: Project Status.
pt: Projeto de Gerenciamento de Projetos: Status do Projeto.

en: Project Management Project: Project Category.
pt: Projeto de Gerenciamento de Projetos: Categoria do Projecto.

en: Project Management Project: Project Priority.
pt: Projeto de Gerenciamento de Projetos: Prioridade do Projeto.

en: Project Management Project: Project Duration Unit.
pt: Projeto de Gerenciamento de Projetos: Unidade de Duração do Projeto

en: Project Management Project: Project Duration.
pt: Projeto de Gerenciamento de Projetos: Duração do projeto.

en: Project Management Project: Project Price.
pt: Projeto de Gerenciamento de Projetos: Preço do Projeto

en: Project Management Project: Project Price Mode.
pt: Projeto de Gerenciamento de Projetos: Modo de preço de projeto.

en: Project Management Project: Organization Node ID.
pt: Projeto de Gerenciamento de Projetos: ID da Organização

en: Project Management Project: Organization Title.
pt: Projeto de Gerenciamento de Projetos: Titulo da Organização

en: Project Management Project: Project Manager Title.
pt: Projeto de Gerenciamento de Projetos: Título do gestor do projeto

en: Project Management Project: Project Manager User ID.
pt: Projeto de Gerenciamento de Projetos: ID do Gestor do Projeto

en: Project Management Project: Project Manager Name.
pt: Projeto de Gerenciamento de Projetos: Nome do gestor do Projeto

en: Project Management Project: Project Manager Full Name.
pt: Projeto de Gerenciamento de Projetos: Nome completo do

en: Project Management Project: Project Manager Email Address.
pt: Projeto de Gerenciamento de Projetos: Endereço de E-mail do Gerente de Projetos.

en: Project Management Project: Project Assignee(s) Email Address(s).
pt: Projeto de Gerenciamento de Projetos: Endereço(s) de E-mail de Administrador(es).

en: Project Management Project: Project Assignee(s) Title(s).
pt: Projeto de Gerenciamento de Projetos: Título(s) Administrativo(s) do Projeto.

en: Nodes of type "Project" have not been deleted on disabling Project Management Project. Please note that they will now have reduced functionality, and will not be protected by Project Management Project access controls.
pt: Nodes do tipo "Projeto" não foram apagados ao desativar o Projeto da Gestão de Projeto. Note que eles terão a funcionalidade reduzida e não serão protegidos pelo controle de acesso do gerenciamento de projetos.

en: Allows recording of projects based on Project Management Organizations
pt: Permite gravação de projetos com base em Organizações de Gerenciamento de Projetos

en: Provides task support for Project Management
pt: Fornece suporte tarefa para Gestão de Projetos

en: A task for Project Management.
pt: Uma tarefa para gerenciamento de projetos.

en: Project Management Task: Organization Node ID.
pt: Tarefa de Gerenciamento de Projeto: ID da Organização

en: Project Management Task: Organization Title.
pt: Tarefa de Gerenciamento de Projeto: Título da Organização.

en: Project Management Task: Project Node ID.
pt: Tarefa de Gerenciamento de Projeto: ID do projeto

en: Project Management Task: Project Title.
pt: Tarefa de Gerenciamento de Projeto: Título do Projeto.

en: Nodes of type "Task" have not been deleted on disabling Project Management Task. Please note that they will now have reduced functionality, and will not be protected by Project Management Task access controls.
pt: Nodes do tipo "Tarefa" não foram apagados ao desativar a tarefa da Gestão de Projeto. Note que eles terão a funcionalidade reduzida e não serão protegidos pelo controle de acesso do gerenciamento de projetos.

en: Nodes of type "Team" have not been deleted on disabling Project Management Team. Please note that they will now have reduced functionality, and will not be protected by Project Management Team access controls.
pt: Nodes do tipo "Time" não foram apagados ao desativar o time de Gestão de Projeto. Note que eles terão a funcionalidade reduzida e não serão protegidos pelo controle de acesso do gerenciamento de projetos.

en: Allows recording of teams made up of Organizations and People.
pt: Permite a gravação de equipes compostas de organizações e pessoas.

en: Provides ticket support for Project Management
pt: Fornece suporte para Gestão de Projetos

en: Project Management Ticket: Organization Title.
pt: Project Management Ticket: Título da Organização.

en: Nodes of type "Ticket" have not been deleted on disabling Project Management Ticket. Please note that they will now have reduced functionality, and will not be protected by Project Management Ticket access controls.
pt: Nodes do tipo "Ticket" não foram apagados ao desativar a Gestão de Projeto. Note que eles terão a funcionalidade reduzida e não serão protegidos pelo controle de acesso do gerenciamento de projetos.

en: Provides timetracking support for Project Management
pt: Fornece suporte de rastreamento de tempo para Gestão de Projetos

en: A timetracking for Project Management.
pt: Um rastreamento de tempo para a Gestão de Projetos

en: When checked, Project Management will set the billing duration equal to the duration each time the node is saved. The duration is always calculated from the start and end times.
pt: Quando marcado, a Gestão de Projetos irá definir a duração do faturamento igual a duração em que cada node é salvo. A duração é sempre calculada do início ao fim do período.

en: Project Management Menu
pt: Menu de Gerenciamento de Projetos

en: PM Expense
pt: Despesa PM

en: PM Organization
pt: Organização PM

en: PM Project
pt: Projeto PM

en: PM Task
pt: Tarefa PM

en: PM Ticket
pt: Ticket PM

en: PM Timetracking
pt: Timetracking PM

en: Allows the user to access the Project Management dashboard. The items included on the dashboard are set through permissions on the individual modules that provide those links.
pt: Permite que o usuário acesse o painel de Gerenciamento de Projetos. Os itens inclusos no painel são estabelecidos através de permissões nos módulos individuais que forneces esses links.

en: Allows the user to see pages and blocks associated with the PM Expense module, but does not control which expenses are shown within them.
pt: Permite que o usuário veja as páginas e blocos associados ao módulo da despesa PM, mas não controla quais devem ser as despesas exibidas.

en: Allows the user to see pages and blocks associated with the PM Note module, but does not control which notes are shown within them.
pt: Permite que o usuário veja as páginas e blocos associados ao módulo PM Note, mas não controla quais notas serão mostradas na parte interna.

en: Allows the user to see pages and blocks associated with the PM Person module, but does not control which persons are shown within them.
pt: Permite que o usuário veja as páginas e blocos associados ao módulo PM Person, mas não controla quais pessoas são mostradas internamente.

en: Allows the user to see pages and blocks associated with the PM Timetracking module, but does not control which timetrackings are shown within them.
pt: Permite que o usuário veja as páginas e blocos associados ao módulo de controle de tempo do PM. mas não controla quais são mostrados internamente.

en: Project Management settings
pt: Configurações de gerenciamento de projetos

en: Project Management settings including display and taxation.
pt: Configurações de gerenciamento de projetos, incluindo visualização e tributação.

en: Configure billing settings for PM Timetracking.
pt: Configurar definições de faturamento para PM Time Tracking.
