Postcode (7.x-1.0-rc1) - en to it translation catalogue (12 entries)

en: Submit
it: Invia

en: Disabled
it: Disattivato

en: Country
it: Paese

en: Width
it: Larghezza

en: Default value
it: Valore predefinito

en: The default value of the field.
it: Valore predefinito.

en: Width of the textfield.
it: Larghezza del campo.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
it: Rendi questo campo non modificabile. Utile per settare un valore di default non modificabile.

en: Leaving blank will use the default size.
it: Lasciandolo vuoto verrà usata la dimensione predefinita.

en: Unique
it: Univoco

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
it: Verifica che tutti i valori inseriti in questo campo siano univoci. Non sarà consentito l'inserimento di uno stesso valore più di una volta.

en: No available components
it: Nessun componente disponibile
