Translation template extractor (7.x-1.0-alpha1) - en to da translation catalogue (37 entries)

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: Language independent template
da: Sprog-uafhængig skabelon

en: Template file for !langname translations
da: Skabelonfil for !langname oversættelser

en: Template language
da: Skabelon-sprog

en: Export a language independent or language dependent (plural forms, language team name, etc.) template.
da: Eksporter en sproguafhængig eller sprogafhængig (flertalsformer, navn på sproghold, etc.) skabelon.

en: Include translations
da: Medtag oversættelser

en: Include translations of strings in the file generated. Not applicable for language independent templates.
da: Inkluder oversættelser af strenge i den generede fil. Ikke relevant for sproguafhængige skabeloner.

en: Extract
da: Udtræk

en: Generates output from all files found in this directory.
da: Genererer output fra alle filer i mappen.

en: Translation template extractor
da: Udtrækker oversættelsesskabeloner

en: Provides a web interface and an API to extract translatable text from the sources of installed components.
da: En webgrænseflade og et API til at udtrække strenge til oversættelse fra kilder af installerede komponenter.

en: This page allows you to generate translation templates for module and theme files. Select the module or theme you wish to generate a template file for. A single Gettext Portable Object (Template) file is generated, so you can easily save it and start translation.
da: På denne side kan du oprette oversættelsesskabeloner for moduler og temaer. Vælg det modul eller tema som du ønsker at oprette en skabelonfil for. Der oprettes en enkelt Gettext Portable Object (skabelon) file, så du nemt kan gemme den og starte oversættelsen.

en: You should select a component to export.
da: Vælg en komponent som skal eksporteres.

en: Extract from %name in the %directory directory
da: Udtræk fra %name i mappen %directory

en: Extract from all in directory "@directory"
da: Udtræk fra alle filer i mappen "@directory"

en: To extract from a single component in this directory, choose the desired entry in the fieldset below.
da: Vælg det ønskede punkt i feltgruppen herunder for at udtrække strenge fra en enkelt komponent i denne mappe.

en: Directory "@directory"
da: Mappen "@directory"

en: Extract from %name
da: Udtræk fra %name

en: Extract from files named %pattern in the %directory directory.
da: Udtræk fra filer kaldet %pattern i mappen %directory.

en: Interface text translatability
da: Oversætbarhed af grænsefladetekst

en: PHP tokenizer for Translation template extractor
da: PHP tokenizer for skabelon-udtrækker til oversættelser

en: The <a href="@tokenizer">PHP tokenizer functions</a> are required.
da: <a href="@tokenizer">PHP tokenizer-funktionerne</a> er påkrævet.

en: Multilanguage
da: Sprog

en: Dates
da: Datoer

en: Read the documentation
da: Læs dokumentationen

en: This is some help
da: Dette er noget hjælp

en: Test string with %variable
da: Teststreng med %variable

en: Test string with @complex %variables !smile
da: Teststreng med @complex %variables !smile

en: variables
da: variabler

en: one day | @count days
da[0]: én dag
da[1]: @count dage

en: At %excerpt in %file on line %line.
da: Ved %excerpt i %file på linje %line.

en: In %file on line %line.
da: I %file på linje %line.

en: At %excerpt in %file.
da: Ved %excerpt i %file.

en: In %file.
da: I %file.

en: Read more at @url
da: Læs mere på @url

en: Read more at <a href="@url">@url</a>
da: Læs mere på <a href="@url">@url</a>

[ctx: Dates]
en: one day | @count days
da[0]: én dag
da[1]: @count dage
