Translation template extractor (7.x-1.0-alpha1) - en to hu translation catalogue (62 entries)

en: Not available
hu: Nem elérhető

en: Language independent template
hu: Nyelvfüggetlen sablon

en: Template file for !langname translations
hu: !langname fordításhoz tartozó sablon

en: Template language
hu: Sablon nyelve

en: Export a language independent or language dependent (plural forms, language team name, etc.) template.
hu: Nyelvfüggetlen, vagy nyelvfüggő (többes számok, fordítási csapat neve, stb.) sablon exportálása.

en: Include translations
hu: Fordításokkal együtt

en: Include translations of strings in the file generated. Not applicable for language independent templates.
hu: A már lefordított karaktersorozatok belekerülnek az előállítandó fájlba. Nyelvfüggetlen sablonok esetén nincs jelentősége.

en: Extract
hu: Kinyerés

en: Generates output from all files found in this directory.
hu: Sablon előállítása a könyvtárban található összes fájlból.

en: Provides a web interface and an API to extract translatable text from the sources of installed components.
hu: A telepített összetevőkből a fordítható szövegek kinyeréséhez egy webes felületet és egy API-t nyújt.

en: This page allows you to generate translation templates for module and theme files. Select the module or theme you wish to generate a template file for. A single Gettext Portable Object (Template) file is generated, so you can easily save it and start translation.
hu: Ez az oldal lehetővé teszi sablonok készítését a modulok és a sminkek számára. Az összetevő kiválasztása után egy <em>Gettext Portable Object</em> (sablon) szövegfájl készül, amely könnyű érthetősége és szerkeszthetősége révén bátorít a fordításra.

en: You should select a component to export.
hu: Az exporthoz ki kell választani egy összetevőt.

en: Extract from %name in the %directory directory
hu: %directory könyvtárban levő %name összetevő kinyerése

en: Extract from all in directory "@directory"
hu: Kinyerés a könyvtár összes fájlából: „@directory”

en: To extract from a single component in this directory, choose the desired entry in the fieldset below.
hu: Az egyetlen összetevőből történő kinyeréshez az alábbi mezőcsoportból kell kiválasztani a kívánt elemet.

en: Directory "@directory"
hu: „@directory” könyvtár

en: Extract from %name
hu: Kinyerés az összetevőből: %name

en: Extract from files named %pattern in the %directory directory.
hu: %directory könyvtárban található, %pattern mintára illeszkedő fájlok kinyerése

en: Interface text translatability
hu: Kezelőfelületi szövegek fordíthatósága

en: PHP tokenizer for Translation template extractor
hu: PHP vezérjelkészítő a <em>Translation template extractor</em> számára

en: The <a href="@tokenizer">PHP tokenizer functions</a> are required.
hu: A <a href="@tokenizer">PHP vezérjelkészítő függvényei</a> szükségesek.

en: Multilanguage
hu: Többnyelvűség

en: Dates
hu: Dátumok

en: Read the documentation
hu: Dokumentáció olvasása

en: Special
    characters
hu: Különleges
    karakterek

en: Special\ncharacters
hu: Különleges\nkarakterek

en: Embedded $variable
hu: Beágyazott $variable

en: more $special characters
hu: több $special karakterek

en: even more \$special characters
hu: mégtöbb \$special karakterek

en: Mixed 'quote' "marks"
hu: Kevert 'idéző' "jelek"

en: Mixed "quote" 'marks'
hu: Kevert "idéző" 'jelek'

en: Help called
hu: Súgó meghívva

en: This is some help
hu: Ez némi súgó

en: Empty string attempted to be localized. Please do not leave test code for localization in your source.
hu: Üres karaktersorozatot nem lehet honosítani. Nem szabad tesztkódokat hagyni a honosítandó forráskódban.

en: Double quoted test string
hu: Idézőjelek közötti karaktersorozat

en: Test string with %variable
hu: Karaktersorozat %variable változóval

en: variable replacement
hu: változó helyettesítés

en: Single qouted test string
hu: Aposztrófok közötti karaktersorozat

en: Some repeating text
hu: Némi ismétlődő szöveg

en: Test string with @complex %variables !smile
hu: Összetett karaktersorozat @complex %variables !smile

en: variables
hu: változók

en: one day | @count days
hu[0]: egy nap
hu[1]: @count nap

en: At %excerpt in %file on line %line.
hu: %file fájl %line. sorában itt: %excerpt

en: In %file on line %line.
hu: %file %line. sorában.

en: At %excerpt in %file.
hu: %file fájlban itt: %excerpt

en: In %file.
hu: Ebben: %file.

en: Read more at @url
hu: További információk: @url

en: Read more at <a href="@url">@url</a>
hu: További információk: <a href="@url">@url</a>

en: The first parameter to @function() should be a literal string. There should be no variables, concatenation, constants or other non-literal strings there.
hu: @function() első paraméterének sima szövegnek kell lennie. Nem lehetnek benne változók, összefűzés, állandó, vagy bármi egyéb, amely nem sima szöveg.

en: The first two watchdog() parameters should be literal strings. There should be no variables, concatenation, constants or even a t() call there.
hu: A watchdog() első két paraméterének sima szövegnek kell lennie. Nem lehetnek benne változók, összefűzés, állandó, vagy t() hívás sem.

en: In format_plural(), the singular and plural strings should be literal strings. There should be no variables, concatenation, constants or even a t() call there.
hu: A format_plural() hívásakor az egyes-, és többesszámú paramétereknek sima szövegnek kell lennie. Nem lehetnek benne változók, összefűzés, állandó, vagy t() hívás sem.

en: %hook should have an array of literal string permission names.
hu: %hook: jogosultságnevekkel (sima szöveg) feltöltött tömbnek kell lennie.

en: The context element in the options array argument to @function() should be a literal string. There should be no variables, concatenation, constants or other non-literal strings there.
hu: @function() hívásakor a környezeti elemek argumentumtömbjében sima szövegnek kell lennie. Nem lehetnek benne változók, összefűzés, állandó, vagy bármi egyéb, amely nem sima szöveg.

en: Invalid menu %element definition found in %hook. Title and description keys of the menu array should be literal strings.
hu: Érvénytelen menü (%element) meghatározás található itt: %hook. A menütömb cím és a leírás kulcsainak sima szövegnek kell lennie.

en: Drupal.t() calls should have a single literal string as their first parameter.
hu: A Drupal.t() hívásakor az első paraméternek sima szövegnek kell lennie.

en: The singular and plural string parameters on Drupal.formatPlural() calls should be literal strings, plural containing a @count placeholder.
hu: A Drupal.formatPlural() hívásakor az egyes-, és többesszámú paramétereknek sima szövegnek kell lennie, és a többesszámú alak tartalmazza a @count helykitöltőt.

[ctx: Context 'support]
en: Test context
hu: Teszt környezet

[ctx: Context support]
en: Test context
hu: Teszt környezet

en: Test context
hu: Teszt környezet

[ctx: Test strings]
en: Test string with @complex %variables !smile
hu: Összetett karaktersorozat @complex %variables !smile

en: Test strings
hu: Teszt karaktersorozat

[ctx: Dates]
en: one day | @count days
hu[0]: egy nap
hu[1]: @count nap
