Translation template extractor (7.x-1.0-alpha1) - en to nl translation catalogue (51 entries)

en: Not available
nl: Niet beschikbaar

en: Language independent template
nl: Taalonafhankelijk template

en: Template file for !langname translations
nl: Template voor vertaling in het !langname

en: Template language
nl: Template taal

en: Export a language independent or language dependent (plural forms, language team name, etc.) template.
nl: Exporteer een taalonafhankelijk of een taalafhankelijk  (meervoudsvormen, teamnaam vertalers, etc.) template.

en: Include translations
nl: Vertaalde tekenreeksen toevoegen.

en: Include translations of strings in the file generated. Not applicable for language independent templates.
nl: Vertaalde tekenreeksen in het template toevoegen. Dit wordt afgeraden bij een taalonafhankelijk template.

en: Generates output from all files found in this directory.
nl: Alle bestanden in deze map worden doorzocht op tekenreeksen.

en: Provides a web interface and an API to extract translatable text from the sources of installed components.
nl: Uitbreiding van de <b>Interface vertalen</b> voor tekenreeksen in een component (Extract).

en: This page allows you to generate translation templates for module and theme files. Select the module or theme you wish to generate a template file for. A single Gettext Portable Object (Template) file is generated, so you can easily save it and start translation.
nl: Op deze pagina kunt u een Gettext Portable Object Template (.pot) aanmaken voor een component. Selecteer eerst de component (module of template). Bij het <b>Exporteren</b> wordt een template voor alle componenten aangemaakt.

en: You should select a component to export.
nl: Kies een module of template uit een van de genoemde mappen.

en: Extract from %name in the %directory directory
nl: Extract van %name in de map %directory

en: Extract from all in directory "@directory"
nl: Extract van alle tekenreeksen in map "@directory"

en: To extract from a single component in this directory, choose the desired entry in the fieldset below.
nl: Om van een enkel component in deze map een extract te maken, kies het component uit de onderstaande lijst.

en: Directory "@directory"
nl: Map "@directory"

en: Extract from %name
nl: Extract van %name

en: Extract from files named %pattern in the %directory directory.
nl: Extract van bestanden %pattern in de map %directory.

en: Interface text translatability
nl: Interface tekst vertaalmogelijkheid

en: PHP tokenizer for Translation template extractor
nl: PHP tokenizer voor Translation template extractor

en: The <a href="@tokenizer">PHP tokenizer functions</a> are required.
nl: De <a href="@tokenizer">PHP tokenizer-functies</a> zijn verplicht.

en: Multilanguage
nl: Meertalig

en: Dates
nl: Datums

en: Read the documentation
nl: Lees de documentatie

en: Special
    characters
nl: Speciale
    tekens

en: Special\ncharacters
nl: Speciale\ntekens

en: Embedded $variable
nl: Interne $variable

en: more $special characters
nl: meer $special tekens

en: even more \$special characters
nl: nog meer \$special tekens

en: Mixed 'quote' "marks"
nl: Tekst met enkele en dubbele aanhalingstekens

en: Mixed "quote" 'marks'
nl: Tekst met dubbele en enkele aanhalingstekens

en: Help called
nl: Help aangeroepen

en: This is some help
nl: Dit is de helptekst

en: Empty string attempted to be localized. Please do not leave test code for localization in your source.
nl: Er is geprobeerd om een lege string te vertalen. Laat a.u.b. geen testcode achter in uw programma.

en: Double quoted test string
nl: Test tekst met dubbele aanhalingstekens

en: variable replacement
nl: vervanging van variabele

en: Single qouted test string
nl: Test tekst met enkele aanhalingstekens

en: Some repeating text
nl: Wat tekst die herhaald wordt

en: variables
nl: variabelen

en: one day | @count days
nl[0]: een dag
nl[1]: @count dagen

en: At %excerpt in %file on line %line.
nl: Bij %excerpt in %file op regel %line.

en: In %file on line %line.
nl: In %file op regel %line.

en: At %excerpt in %file.
nl: Bij %excerpt in %file.

en: Read more at @url
nl: Lees meer op @url

en: Read more at <a href="@url">@url</a>
nl: Lees meer op <a href="@url">@url</a>

en: The first parameter to @function() should be a literal string. There should be no variables, concatenation, constants or other non-literal strings there.
nl: De eerste parameter van @function() moet één string zijn, zonder een variabele, constante of ander niet-letterlijk teken.

en: The first two watchdog() parameters should be literal strings. There should be no variables, concatenation, constants or even a t() call there.
nl: De eerste twee parameters van de functie watchdog() moeten gewone strings zijn. Gebruik hierin geen variabele, constante, functie (bijv. t()), voeg ook geen strings samen tot een string.

en: %hook should have an array of literal string permission names.
nl: %hook moet een array van strings hebben met de namen van de rechten.

en: Invalid menu %element definition found in %hook. Title and description keys of the menu array should be literal strings.
nl: Ongeldige menu %element definitie in %hook. Naam en beschrijving van het menu array moeten gewone strings zijn.

en: Drupal.t() calls should have a single literal string as their first parameter.
nl: De eerste parameter van de aanroep van de functie Drupal.t() moet één string zijn.

en: The singular and plural string parameters on Drupal.formatPlural() calls should be literal strings, plural containing a @count placeholder.
nl: De singular en plural string parameters van Drupal.formatPlural() aanroepen moeten gewone strings zijn, in de plural string moet een variabele @count voorkomen.

[ctx: Dates]
en: one day | @count days
nl[0]: één dag
nl[1]: @count days
