Translation template extractor (7.x-1.0-alpha1) - en to ru translation catalogue (43 entries)

en: Not available
ru: Недоступно

en: Language independent template
ru: Независимый от языка шаблон

en: Template file for !langname translations
ru: Файл шаблона для перевода на !langname язык

en: Template language
ru: Языковой шаблон

en: Export a language independent or language dependent (plural forms, language team name, etc.) template.
ru: Экспортировать независимый от языка шаблон либо шаблон с дамми о языке (множественные формы, команда переводчиков, и т.д.).

en: Include translations
ru: Вложить существующий перевод

en: Include translations of strings in the file generated. Not applicable for language independent templates.
ru: Включая переведенные строки в сгенерированном файле. Не используемые для независимых языковых шаблонов.

en: Extract
ru: Извлечь

en: Generates output from all files found in this directory.
ru: Извлекает из всех файлов, которые найдены в этой папке.

en: Translation template extractor
ru: Экстрактор шаблона перевода

en: Provides a web interface and an API to extract translatable text from the sources of installed components.
ru: Обеспечивает web-интерфейс и API-интерфейс, чтобы извлечь переводимый текст из строк установленных модулей.

en: This page allows you to generate translation templates for module and theme files. Select the module or theme you wish to generate a template file for. A single Gettext Portable Object (Template) file is generated, so you can easily save it and start translation.
ru: Эта страница позволяет вам генерировать шаблоны переводов для файлов модулей и тем. Выберите модуль или тему, для которой вы хотите сгенерировать шаблон. Будет создан один файл формата Gettext Portable Object, который вы сможете начать переводить.

en: You should select a component to export.
ru: Вы должен выбрать компонент для извлечения.

en: Extract from %name in the %directory directory
ru: Извлечь из %name в директорию %directory

en: Extract from all in directory "@directory"
ru: Извлечь все в директорию "@directory"

en: To extract from a single component in this directory, choose the desired entry in the fieldset below.
ru: Для извлечения одного компонента в данную директорию, выберите объект в списке.

en: Directory "@directory"
ru: Директория "@directory"

en: Extract from %name
ru: Извлечь из %name

en: Extract from files named %pattern in the %directory directory.
ru: Извлечь из файлов %pattern в директорию %directory.

en: Interface text translatability
ru: Интерфейс переводимого текста

en: PHP tokenizer for Translation template extractor
ru: PHP tokenizer для Экстрактора шаблона перевода

en: The <a href="@tokenizer">PHP tokenizer functions</a> are required.
ru: Требуются <a href=\"@tokenizer\">функции PHP tokenizer</a>.

en: Multilanguage
ru: Мультиязычность

en: Dates
ru: Даты

en: Read the documentation
ru: Читайте документацию

en: Help called
ru: Справочный текст

en: This is some help
ru: Здесь какая-нибудь справка

en: Empty string attempted to be localized. Please do not leave test code for localization in your source.
ru: Попытка локализовать пустую строку. Пожалуйста, не оставляйте тестовый код для локализации в источнике.

en: At %excerpt in %file on line %line.
ru: %excerpt в %file в строке %line.

en: In %file on line %line.
ru: В %file в строке %line.

en: At %excerpt in %file.
ru: %excerpt в %file.

en: In %file.
ru: В %file.

en: Read more at @url
ru: Узнать больше на @url

en: Read more at <a href="@url">@url</a>
ru: Узнать больше можно на <a href="@url">@url</a>

en: The first parameter to @function() should be a literal string. There should be no variables, concatenation, constants or other non-literal strings there.
ru: Первый параметр @function() должен быть строковым. Там не должно быть переменных, конкатенации, констант и других не-текстовых строк.

en: The first two watchdog() parameters should be literal strings. There should be no variables, concatenation, constants or even a t() call there.
ru: Первые два параметра watchdog() должны быть строками. Там не должно быть переменных, конкатенации, констант или даже вызовов t().

en: In format_plural(), the singular and plural strings should be literal strings. There should be no variables, concatenation, constants or even a t() call there.
ru: В format_plural() строки единственного и множественного числа должны быть текстовыми. Там не должно быть переменных, конкатенации, константы или даже t() call.

en: %hook should have an array of literal string permission names.
ru: %hook должен содержать массив текстовых строк разрешенных имен.

en: The context element in the options array argument to @function() should be a literal string. There should be no variables, concatenation, constants or other non-literal strings there.
ru: Аргумент массива @function() настроек контекстного элемента должен быть тесктовым. Там не должно быть переменных, конкатенации, констант и других не-текстовых строк.

en: Invalid menu %element definition found in %hook. Title and description keys of the menu array should be literal strings.
ru: Неверное определение %element меню найдено в %hook. Массив названий и ключей описания меню должны быть текстовыми строками.

en: Drupal.t() calls should have a single literal string as their first parameter.
ru: Drupal.t() вызовы должны иметь одиночную текстовую строку, как их первый параметр.

en: The singular and plural string parameters on Drupal.formatPlural() calls should be literal strings, plural containing a @count placeholder.
ru: Строки единственного и множественного числа параметров Drupal.formatPlural() вызывов должны быть текстовыми, множественные @count содержать заполнитель.

[ctx: Dates]
en: one day | @count days
ru[0]: один день
ru[1]: @count дня
ru[2]: @count дней
