Translation template extractor (7.x-1.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (34 entries)

en: Not available
uk: Недоступно

en: Language independent template
uk: Шаблон, незалежний від мови

en: Template file for !langname translations
uk: Файл-шаблон для !langname перекладу

en: Template language
uk: Шаблон мови

en: Export a language independent or language dependent (plural forms, language team name, etc.) template.
uk: Вийняти залежний або незалежний від мови шаблон.

en: Include translations
uk: Вкласти переклад

en: Include translations of strings in the file generated. Not applicable for language independent templates.
uk: Вкласти переклади строк в генерований файл. Не використовуйте в випадку генерації незалежного від мови шаблону.

en: Extract
uk: Витягти

en: Generates output from all files found in this directory.
uk: Генерується результат з усіх файлів, знайдених в папці.

en: Translation template extractor
uk: Для витягування шаблонів локалізації

en: Provides a web interface and an API to extract translatable text from the sources of installed components.
uk: Надає вебінтерфейс та API для витягування локалізовуваного тексту з встановлених компонентів.

en: This page allows you to generate translation templates for module and theme files. Select the module or theme you wish to generate a template file for. A single Gettext Portable Object (Template) file is generated, so you can easily save it and start translation.
uk: Ця сторінка дозволяє Вам сформувати шаблони для перекладу тексту модулів та файлів тем. Оберіть модуль або тему, для якої бажаєте сформувати відповідний шаблон. В результаті отримаєте  Gettext Portable Object шаблон, який можете перекладати локально.

en: You should select a component to export.
uk: Вам потрібно обрати компонент для витягування.

en: Extract from %name in the %directory directory
uk: Вийняти з %name в %directory папці

en: Extract from all in directory "@directory"
uk: Вийняти з усіх в папці "@directory"

en: To extract from a single component in this directory, choose the desired entry in the fieldset below.
uk: Для витягування лише з одного компонента, оберіть його у списку нижче.

en: Directory "@directory"
uk: Папка "@directory"

en: Extract from %name
uk: Вийняти з %name

en: Extract from files named %pattern in the %directory directory.
uk: Вийняти з файлів %pattern в %directory папці.

en: Interface text translatability
uk: Перекладання тексту інтерфейсу

en: PHP tokenizer for Translation template extractor
uk: PHP tokenizer для Translation template extractor

en: The <a href="@tokenizer">PHP tokenizer functions</a> are required.
uk: Необхідна <a href="@tokenizer">PHP tokenizer фукнція</a>

en: Multilanguage
uk: Багатомовність

en: Dates
uk: Дати

en: Read the documentation
uk: Читайте документацію

en: Special
    characters
uk: Спеціальні
    Символи

en: Special\ncharacters
uk: Спеціальні\nСимволи

en: Embedded $variable
uk: Вбудований $variable

en: more $special characters
uk: більше $special символів

en: even more \$special characters
uk: ще більше \$special символів

en: Mixed 'quote' "marks"
uk: Змішані 'знаки' "лапок"

en: Mixed "quote" 'marks'
uk: Змішані "знаки" 'лапок'

en: Help called
uk: Викликано допомогу

en: This is some help
uk: Це якась допомога
